Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα δοκιμάσω κάτι με τον driver τοu intel chipset που ανακάλυψα ότι δεν τον έχω κάνει update,και μέτα σε φρεσκοφορματισμένο pc..

Αλλά εφόσον κάνει τα ίδια με το gamepad δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα η τιμονιέρα αλλά κάτι με τα windows και τις 2 φορές..

---

Δεν ξέρω,μισό γύρο έπαιξα μόνο..

Ίσως να το έχεις ήδη σκεφτεί: έκανες register στην thrustmaster; αν έχεις όρεξη πριν ταλαιπωρηθείς με τα drivers updates μπορείς να αρχίσεις τα email με το customer support τους εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ίσως να το έχεις ήδη σκεφτεί: έκανες register στην thrustmaster; αν έχεις όρεξη πριν ταλαιπωρηθείς με τα drivers updates μπορείς να αρχίσεις τα email με το customer support τους εδώ

yep..είχα account από τα παιδικά χρόνια,και τους έστειλα....Απάντηση καμία ακόμα..Από forums δεν έβγαλα άκρη,γιατί και κει δεν απαντούσε κανείς..

http://www.isrtv.com/forums/topic/15584-new-t100-is-dead/αν δεν βαριέται κανείς να διαβάσει τον γολγοθά..χτες πχ στο pc του πατέρα μου,δεν δούλεψε το πρωί,και μετά το απόγευμα όταν την έβαλα,ήταν ανοιχτή για 6ώρες,και σήμερα το πρωί δεν άναβε πάλι,έσβηνε..

Έφυγε πίσω η τιμονιέρα..με το DOA για αλλαγή...

Δεν θέλω να πιστεύω ότι 3 pc μου έχουν πρόβλημα με τον controller..αν και στην αρχή νόμιζα ότι είμαστε σε φάση όπως το gamepad,δεν γίνεται ένα pc με νέα μητρική,κάτι ημερών να χει πρόβλημα με τα usb του..Τώρα αν έρθει το xbox360 gamepad που το περιμένω(μήνα θα κλείσουμε σε 1 μήνα),και κάνει τα ίδια θα τρελαθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο δεν έχουν βγάλει ακόμα το controller του One με receiver ώστε να δουλέψει ασύρματα στο PC ; Γιατί και καλά μετά δεν θα υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο πιθανότητα να πάρουμε την κονσόλα ; Είναι τόσο χαζοί εκεί στην M$ που μπορεί και να σκέφτονται έτσι..

 

Το δοκιμασα λιγο σημερα και ειναι φανταστικο. Σκεφτομαι να το παρω για το pc. Γενικα, δουλευει οκ με καλωδιο, ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το δοκιμασα λιγο σημερα και ειναι φανταστικο. Σκεφτομαι να το παρω για το pc. Γενικα, δουλευει οκ με καλωδιο, ετσι?

 

Δουλεύει κανονικότατα με καλώδιο. Το τσίμπησα σήμερα, τα Windows 8.1 βρήκαν αυτόματα τους drivers και σε 1 λεπτό ήταν good to go.

 

Είναι με διαφορά το καλύτερο gamepad που έχω πιάσει στα χέρια μου. Ποτέ δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο βελτιωμένο σε σχέση με το X360 gamepad. Τα triggers αναβαθμισμένα και το zero dead-zone μεγάλο συν. Κάτι που με ξένισε αρχικά είναι τα analogue sticks που είναι χαρακτηριστικά μικρότερα από αυτά του X360 gamepad. Όσο έπαιζα όμως κατάλαβα τη λογική πίσω από αυτό: είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να τα χειρίζεσαι με τα ακροδάκτυλα των αντίχειρων κι όχι για να «αράζει» επάνω ο αντίχειρας όπως στο X360 gamepad. Το zero dead-zone θέλει χειρουργικές κινήσεις στα FPS.

 

Έπαιξα λίγο Borderlands (με aim-assist ανοιχτό εννοείται) και μου φάνηκε αρκετά natural ο χειρισμός. Φυσικά, δεν μπορεί να φτάσει το χειρισμό με mouse/keyboard ή με wiimote/nunchuck σε FPS, αλλά από εκεί που δεν μπορούσα να σταυρώσω στόχο με X360/PS3 gamepads, τώρα με το X1 gamepad βγάζω headshots για πλάκα.

 

Μόνα αρνητικά που εντοπίζω στην παρούσα φάση: η έλλειψη wireless receiver και το σήμα του XBOX που λάμπει. Συνήθως, παίζω με ελάχιστο φως και θέλω να βλέπω μόνο την οθόνη χωρίς άλλα πράγματα να λαμπυρίζουν γύρω μου. Αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά από εκεί που δεν μπορούσα να σταυρώσω στόχο με X360/PS3 gamepads, τώρα με το X1 gamepad βγάζω headshots για πλάκα.

 

Τόσο μεγάλη διαφορά με το dualshock3; Δλδ να το τσιμπήσω χωρίς 2η σκέψη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τόσο μεγάλη διαφορά με το dualshock3; Δλδ να το τσιμπήσω χωρίς 2η σκέψη... 

 

Το DS3 είναι ότι χειρότερο υπάρχει από gamepads, ειδικά για PC games. Θα το είχα ήδη πετάξει στα σκουπίδια αν δεν ήταν 2-3 PS3 exclusives που μου μένουν να (ξανά-)παίξω ακόμα και απαιτούν sixaxis feats. Ακόμα και στο PS3 μου X360 gamepad χρησιμοποιώ (για όσα games δεν απαιτούν sixaxis).

 

Το X1 gamepad είναι πολλές φορές καλύτερο από το X360 gamepad που είναι με τη σειρά του πολλές φορές καλύτερο από το PS3 gamepad.

 

Οπότε, ναι, το αγοράζεις με κλειστά μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια receiver που θα βρω για τα 360 controlers?σκετο θελω μιας και εχω 3 και καθοντε.προσπαθησα να παιξω με ps3 αλλα το προγραμμα που περασα μου εκανε εντελως disable το wired 360 controler οποτε ηταν δωρο αδωρο μιας και θελω να παιζω κανα 2πλακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για τωρα αγορασα το Logitech F310 και εν αναμονη για το XboxOne controller για Windows,μπας και εχει λιγο χαμηλοτερη τιμη απο αυτη του One.

Φίλε Fulgore για δώσε κάνα link για το XboxOne controller για windows.

 

Α και μη ξεχάσω: Πάρε και τπτ από logitech.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει βγει ακομα το XboxOne Controller για Windows αλλα μαλλον λενε για το 2015.

 

Οσο για την Logitech απο την στιγμη που ειναι απο τις λιγες εταιριες που σεβεται τους πελατες της αρχικα προσφεροντας την μεγαλυτερη εγγυηση στο χωρο(οταν αλλες εταιριες οπως η M$ στα μασανε για 1 χρονο εγγυηση που κανονικα πρεπει να ειναι 2,μια απο τα ιδια η Razer κλπ)και σε περιπτωση βλαβης στο αλλαζουν χωρις δευτερη σκεψη,ναι θα τους τιμαω στις αγορες.

 

Ενα παραδειγμα σε αυτο ειναι το γνωστο Mousepad Razer Goliathus στο οποιο η εταιρια δινει 6μηνες εγγυηση.Η δε Logitech και ας ειναι Mousepad δινει και σε αυτο 3 χρονια εγγυηση.

 

Και ναι οταν τετοιες εταιριες ειναι σωστες απεναντι στον πελατη,τοτε ειμαι και περιφανος να γραφω την λεξη fanboy :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...