Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοντά τέσσερις μήνες μετά και ακόμα δεν έχω βρει λύση. Έχω απηυδήσει. Θέλω bluetooth gamepad με X360 layout, καλή ποιότητα κατασκευής, απειροελάχιστο deadzone και υποφερτή τιμή (50άρικο maximum). Μετά από αρκετό ψάξιμο υπάρχουν οι παρακάτω επιλογές, αλλά καμία δεν με καλύπτει 100% (υπόψιν αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το DS3, οπότε σχεδόν οποιοδήποτε άλλο gamepad είναι αναβάθμιση σε σχέση με αυτό το έκτρωμα):

 

1 - DS4: Το έπιασα λίγο σήμερα στα χέρια μου, έχει τρομερή ποιότητα κατασκευής (τουλάχιστον σε σχέση με το X360 controller και με το DS3 μου φάνηκε ανώτερο αρκετά) και απ' ότι διαβάζω έχει και μηδαμινό deadzone. Μόνο μείον το layout που ας πούμε ότι κάνω την υποχώρηση. Ειδικά αν δουλεύει και ορθά το touchpad σε android θα είναι απλά υπέροχο. Σε γκέιμς με direct-input πως συμπεριφέρεται, ξέρει κανείς;

 

2 - Moga Pro Power: Εξαιρετικά ακριβό με μέτριο deadzone, αλλά με σωστό layout. Και με stand για να στέκεται το κινητό.

 

3 - Mad Catz C.T.R.L.R.: Καλή τιμή, σωστό layout, κακό deadzone και μέτρια reviews.

 

4 - Ipega IP117: Σούπερ τιμή, βολικότερο από όλα τα άλλα γιατί παίζει στα πλαϊνά του κινητόυ/tablet, κακό deadzone και δεν χρειάζεται αγορά έξτρα mount για το κινητό.

 

 

Προς το παρόν κλίνω προς το DS4 το οποίο μαζί με το Smartclip της Nyko, νομίζω πως είναι η ιδανικότερη λύση στην περίπτωσή μου.

εεε

αυτό θες να κάνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, χωρίς τα καλώδια όμως. :)

Εγώ την έχω βρει την άκρη με Xperia που έχει native συνδεσιμότητα με ps3 controller.

 

Επίσης έβλεπα ότι το z3 μπορεί να streamαρει εικόνα από ps4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ την έχω βρει την άκρη με Xperia που έχει native συνδεσιμότητα με ps3 controller.

 

Επίσης έβλεπα ότι το z3 μπορεί να streamαρει εικόνα από ps4

 

Κι εγώ το Nexus 5 μου τώρα με PS3 controller το έχω συνδεδεμένο και είναι απλά ένα κακό gamepad. Πραγματικά εκνευρίζομαι όταν πρέπει να το πιάσω για να παίξω τα ελάχιστα exclusives του PS3 που το απαιτούν. Μέχρι και στο PS3, X360 controller χρησιμοποιώ.

 

 

ε ναι,το δείχνει και για ασύρματο...μάλλον δεν το είδες όλο το vid..

 

 

Απαιτεί να συνδέσεις receiver, άρα δεν είναι ασύρματο με την στενή έννοια που το εννοούμε όταν μιλάμε για κινητό. Χρειάζεται έξτρα συσκευή που δεν την έχω και ακόμα και να την είχα δεν θα την έβαζα στο κινητό μου γιατί προφανώς χάνεται η έννοια της φορητότητας που απαιτώ να έχω στο κινητό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οποιος δεκτης εχει γινει αφαντος στην αγορα εδω και καιρο.

επισης δεν δουλευει και απο την xbox μου ειπανε χιλιες δυο μακακιες να δοκιμασω και δεν δουλευει τιποτα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν το έπιασα αυτό, σου είπαν από την Microsoft ότι το Xbox One controller λειτουργεί ασύρματα με τον receiver του Xbox 360;

 

Είσαι σίγουρος ότι σου είπαν αυτό το πράγμα ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αλλά ρε φίλε σκέψου τι πας να κάνεις.. για να λες harshly 50€, μάλλον θα χρειάζεσαι στρατηγικές κινήσεις..

Το XB1 Controller είναι, πια, η No.1 εμπειρία Controller worldwide για το PC και XBOX Gaming (στα σωστά Genre πάντα), μονόδρομος μαν.
Να συμβιβαστείς με ένα Micro2MicroUSB, και να κάνεις MAP τα πάντα λέω γω. Αν δεν είναι ΉΔΗ βατό, τότε θα γίνει από μέρα σε μέρα.
ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΑ από το παραπάνω θα έρθει και το XB1 Receiver, ορίστε, δίπορτο.

Θα έκανα υπομονή. Βέβαια δεν θα με έκαιγε ποτέ το να παίξω με Gamepad στο Smartphone, δεδομένου πως είμαι γυναίκα και δεν θα περάσω θητεία πεζικού.
Ευελπιστώντας πως για αυτό σε καίει τόσο, η απάντηση μου είναι πως εγώ θα έκανα ώριμη υπομονή.

Υ.Γ: Έχεις και άλλα 3 να αγοράσεις και για τα ατζγκώνια φαντάσου. Μεγάλη οικονομική ευθύνη γιατί μόνο με το ίδιο gamepad δε θα σου κλαίγονται που τους σκίζεις τον κώλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο δεν έχουν βγάλει ακόμα το controller του One με receiver ώστε να δουλέψει ασύρματα στο PC ; Γιατί και καλά μετά δεν θα υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο πιθανότητα να πάρουμε την κονσόλα ; Είναι τόσο χαζοί εκεί στην M$ που μπορεί και να σκέφτονται έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι, αλλά ρε φίλε σκέψου τι πας να κάνεις.. για να λες harshly 50€, μάλλον θα χρειάζεσαι στρατηγικές κινήσεις..

 

Το XB1 Controller είναι, πια, η No.1 εμπειρία Controller worldwide για το PC και XBOX Gaming (στα σωστά Genre πάντα), μονόδρομος μαν.

Να συμβιβαστείς με ένα Micro2MicroUSB, και να κάνεις MAP τα πάντα λέω γω. Αν δεν είναι ΉΔΗ βατό, τότε θα γίνει από μέρα σε μέρα.

ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΑ από το παραπάνω θα έρθει και το XB1 Receiver, ορίστε, δίπορτο.

 

Θα έκανα υπομονή. Βέβαια δεν θα με έκαιγε ποτέ το να παίξω με Gamepad στο Smartphone, δεδομένου πως είμαι γυναίκα και δεν θα περάσω θητεία πεζικού.

Ευελπιστώντας πως για αυτό σε καίει τόσο, η απάντηση μου είναι πως εγώ θα έκανα ώριμη υπομονή.

 

Υ.Γ: Έχεις και άλλα 3 να αγοράσεις και για τα ατζγκώνια φαντάσου. Μεγάλη οικονομική ευθύνη γιατί μόνο με το ίδιο gamepad δε θα σου κλαίγονται που τους σκίζεις τον κώλο.

 

Η αλήθεια είναι ότι ψήνω ένα XBONE gamepad για να αλλάξω το X360 gamepad στο pc μου. Ωστόσο, αν καταφύγω σε αυτή τη λύση στο κινητό μου, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω καλώδιο, όπως είπες. Και εντάξει το αντιαισθητικό του πράγματος το ξεπερνάμε, αγοράζω ή φτιάχνω ένα μικρούλι micro2micro USB και μαζί με αυτό γίνεται σούπερ combo. Το θέμα είναι τι θα κάνω με τη φόρτιση του κινητού. Θέλω την ώρα που παίζω να μπορώ να φορτίζω κιόλας. Γι' αυτό κοιτάζω για bluetooth gamepads, επειδή το βύσμα του κινητού θέλω να είναι συνδεδεμένο με τον φορτιστή.

 

Η μόνη λύση είναι να τσιμπήσω κι ένα Y-cable. Υπάρχει, όμως, micro USB Y-cable που να υποστηρίζει φόρτιση από τη μια μεριά και data από την άλλη;

 

Έντιτ: Κι όμως, υπάρχει τέτοιο καλώδιο, και τζάμπα μάλιστα. Χμ... Θα το τσιμπήσω για να το δοκιμάσω.

 

Για ποιο λόγο δεν έχουν βγάλει ακόμα το controller του One με receiver ώστε να δουλέψει ασύρματα στο PC ; Γιατί και καλά μετά δεν θα υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο πιθανότητα να πάρουμε την κονσόλα ; Είναι τόσο χαζοί εκεί στην M$ που μπορεί και να σκέφτονται έτσι..

 

Κι εγώ το βρίσκω ακατανόητο. Στηρίζει την αγορά των 5 εκατομμυρίων και δεν στηρίζει την αγορά των 50 εκατομμυρίων. Εντελώς ακατανόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ήρθε η THRUSTMASTER T100

όμως,....αντιμετοπίζω το ίδιο πρόβλημα που αντιμετόπιζα με το gamepad(αυτή την φορά είμαι με φρέσκα windows 8.1,έγινε φορματ πριν 8μέρες)...η τιμονιέρα απενεργοποιείται....ακόμα και μέσα στα windows μετά από 1-2 λεπτά.Την βγάζω και την βάζω στην θύρα του usb(4 θύρες άλλαξα) κουνιέται μόνη της,και μετά από λίγο σβήνει...και μέσα στο παιχνίδι(asseto corsa/grid3) μένει κλειστεί....

Έχω βγάλει και έχω περάσει τους drivers 10 φορές κοντά..

Είδα από το bios,έχω ανοιχτές τις επιλογές για τα usb,μέχρι και το legacy ανοιχτό είναι..Και τίποτα..

Από το power plan των windows το ρύθμισα να μην σβήνει τα usb..

Τί άλλο να κάνω;Που είναι το πρόβλημα;;

 

το δοκίμσα σε ότι θύρα usb είχα,μέχρι και μονο του,και τίποτα πάλι..μέχρι και στο usb hub που έχω το έβαλα

Όλες οι άλλες usb συσκευές δουλεύουν κανονικά..

 

edit

το δοκίμασα και σε windows 7 32bit..πάλι τα ίδια,δούλεψε για λίγο και έσβησε..

Να την πάω πίσω στο eshop για άμεση αλλαγή;Είμαι μέσα στο DOA των 7 ημερών,2 μέρες την έχω μόνο  :S

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την πάω πίσω στο eshop για άμεση αλλαγή;Είμαι μέσα στο DOA των 7 ημερών,2 μέρες την έχω μόνο  :S

Σαφώς. Στη θέση σου και μετά από όσα έκανες δε παίζει κάτι άλλο. Την πας στο eshop.

 

Το asseto corsa δε μας είπες τι λέει;

Εγώ την έχω βρει την άκρη με Xperia που έχει native συνδεσιμότητα με ps3 controller.

 

Επίσης έβλεπα ότι το z3 μπορεί να streamαρει εικόνα από ps4

Φίλε qsis υπάρχει τρόπος να στηρίξω xperia z1 πάνω στο ps3 controller μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Φίλε qsis υπάρχει τρόπος να στηρίξω xperia z1 πάνω στο ps3 controller μου; 

 

*sigh*

 

Έχω κάνει ποστ μακρυνάρια και κανείς δεν μοιράζεται τις ανησυχίες μου. :(

 

Εδώ

 

ή

 

εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς. Στη θέση σου και μετά από όσα έκανες δε παίζει κάτι άλλο. Την πας στο eshop.

 

Το asseto corsa δε μας είπες τι λέει;

Φίλε qsis υπάρχει τρόπος να στηρίξω xperia z1 πάνω στο ps3 controller μου; 

θα δοκιμάσω κάτι με τον driver τοu intel chipset που ανακάλυψα ότι δεν τον έχω κάνει update,και μέτα σε φρεσκοφορματισμένο pc..

Αλλά εφόσον κάνει τα ίδια με το gamepad δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα η τιμονιέρα αλλά κάτι με τα windows και τις 2 φορές..

---

Δεν ξέρω,μισό γύρο έπαιξα μόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...