Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 διαφορετικά speedlink (ένα δικό μου και ένα φίλου) μετά από μερικούς μήνες έχουν αρχίσει να τα φτήνουν τα analog sticks. Τρίζουν όταν τα χρησιμοποιείς και δεν μπορείς πλέον να τα χειριστείς. Στα λεφτά αυτά είναι κοντά πάντως το xbox 360 controller όπως και το λίγο φθηνότερο Thrustmaster GP XID. Βάλε τα στο skroutz να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 διαφορετικά speedlink (ένα δικό μου και ένα φίλου) μετά από μερικούς μήνες έχουν αρχίσει να τα φτήνουν τα analog sticks. Τρίζουν όταν τα χρησιμοποιείς και δεν μπορείς πλέον να τα χειριστείς. Στα λεφτά αυτά είναι κοντά πάντως το xbox 360 controller όπως και το λίγο φθηνότερο Thrustmaster GP XID. Βάλε τα στο skroutz να δεις.

από skroutz το x360 να το πάρει με το κιλό;Σε σακουλάκι;ΓΕΛΑΜΕ με αυτά τα μαγαζιά..

--

Για την ιστορία το πήγα πίσω στο eshop και ζήτησα να φύγει για σερβις/αντικατάσταση...και οι τυπάδες λέγανε ότι δεν έχει εγγύηση,ενώ δεν έχω περάσει καν τον χρόνο.Έχουν εγγύηση αντιπροσωπίας,αλλά τσιμουδιά δεν είπανε..και μου έδειχναν το site XBOX360 WIRELESS CONTROLLER FOR WINDOWS - BLACK - ACCESSORIES - που δεν λέει πουθενά για εγγύηση.και να τους λέω σοβαρά τώρα;Πουλάτε χωρίς εγγύηση;Με τα πολλά το στείλανε για Αθήνα..

Αλλά έστειλα και στο eshop ένα email εξηγώντας την κατάσταση αλλά και το πρόβλημα..

http://www.e-shop.gr/xbox360-wireless-controller-black-p-XB3.00436ενώ εδώ γράφει 1 χρόνο εγγύηση...

Γελάω γελάω με αυτές τις ξεφτιλιές που κάνουν τα ελληνικά μαγαζιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεστραμμενος μοχλος στο gamepad

 

Καλησπερα σε ολους. Πριν μερικες μερες αγορασα gamepad για συγκεκριμενα παιχνιδια τα οποια δε γινεται να τα παιξεις αλλιως και συγκεκριμενα σε batman και saints row IV εχω προβλημα με τον δεξιο μοχλο ,αυτον της καμερας. Ειναι ανεστραμμενος,τον πας πανω-κατω και η καμερα κουναει δεξια-αριστερα,πραγμα που με εκανε να σταματησω να παιζω γιατι ηταν τρομερα ενοχλητικο και δε το συνηθιζα. Εψαξα στο google και καταλαβα οτι πολλοι εχουν τετοια προβληματα και σωζεσαι αν παρεις ενα αυθεντικο xbox gamepad,το οποιο ομως κοστιζει και 30-40 ευρω. Υπαρχει αλλος τροπος να το φτιαξω αυτο το προβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...φιλε μου εκ πείρας θα σου πω ότι μέχρι στιγμής ότι και να έχω πάρει...ανταπτορακια,χειριστήρια,κ.ο.κ......κανενα μα κανένα  δεν ήταν 100% συμβατό με τα παιχνίδια  που παίζω στο PC της τελευταίας πενταετίας ...εκτος απο το Xbox 360 ....για μένα ακομη δεν έχει βγει αντικαταστάτης  του ,αγόρασε το με κλειστά ματια και το θέμα το PC gamepad το κλείνεις μια και καλή....τελεία και παύλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεστραμμενος μοχλος στο gamepad

 

Καλησπερα σε ολους. Πριν μερικες μερες αγορασα gamepad για συγκεκριμενα παιχνιδια τα οποια δε γινεται να τα παιξεις αλλιως και συγκεκριμενα σε batman και saints row IV εχω προβλημα με τον δεξιο μοχλο ,αυτον της καμερας. Ειναι ανεστραμμενος,τον πας πανω-κατω και η καμερα κουναει δεξια-αριστερα,πραγμα που με εκανε να σταματησω να παιζω γιατι ηταν τρομερα ενοχλητικο και δε το συνηθιζα. Εψαξα στο google και καταλαβα οτι πολλοι εχουν τετοια προβληματα και σωζεσαι αν παρεις ενα αυθεντικο xbox gamepad,το οποιο ομως κοστιζει και 30-40 ευρω. Υπαρχει αλλος τροπος να το φτιαξω αυτο το προβλημα? 

σκέψου το αλλιώς σε τί ιστορία έμπλεξες και λίγοι το σκέφτοντε όταν πάνε να κάνουν την αγορά αυτή..

(παρόμοια ιστορία με έναν φίλο που για να με πειράξει,με λέει κορόιδο-βλαξ)

 

10€ που πήρες το σαπιοχειρηστίριο και ένοιωσες θεός όταν το πήρες,και είπες εε τα κορόιδα σκάνε 30-40 για να παίρνουν ένα gamepad,εγώ θα κάνω την δουλειά μου και πάλι.Και τσουπ έρχεται η στιγμή αυτή όπως τώρα,που και reversed να το ρυθμίσεις το controller δεν θα κάνει κάτι.Και ξεκινάς,παίρνεις αντάπτορα +10€ δεν κάνει τίποτα.βρίσκεις από ένα σλάβικο site που αναγκάζεσαι,να χρησιμοποιήσεις translator γιατί δεν ξέρεις τί γράφει..

 

Ανακαλύπτεις πως πρέπει να κατεβάσεις έναν emulator.Τον κατεβάζεις,περνάς τα αρχεία,και λες έτοιμος,ξαναέγινε ο μάγκας.Ενώ έχεις φτάσει σε σύνολο 20€(με+8 παίρνεις σε σακουλάκι,χύμα όπως το γιαούρτι,xbox360 gamepad από τα skroutzομάγαζα).και σου είπα με χαμιλή τιμή σχετικά,γιατί μπορεί να χες πάρει κάποιο με 20 και να χες δώσει άλλα 10 για τον αντάπτορα ή και γω δεν ξέρω τί.Που εννοείτε με 30 παίρνεις πολύ ανώτερο και επόνυμο gamepad

και τσοοοοοοοουπ,in your face τώρα είτε λειτουργεί αυτό που ήθελες να φτιάξεις αλλά χάλασε άλλο config πάνω στο gamepad είτε παραμένει το πρόβλημα.

 

Και έρχομαι γω που χω σκάσει το 45αρί ο βλάξ(το λέω έτσι γιατί χτες φίλος μου με έκραζε γιαυτό ακριβώς τον λόγο),συνδέω το usb,παιρνάει τους drivers και το λογισμικό,ανοιγω το παιχνίδι,απολαμβάνω μέχρι να λιώσουν τα δάχτυλα μου πάνω στο gamepad.σε κάτι λιγότερο από 5 λεπτά.Και παίζω όποιο παιχνίδι θέλω με full support,με ότι συνεπάγεται,δονήσεις σε δοκάρια,σε σφαίρα που δέχομαι,σε έκρηξη,στο αίσθημα της κούρασης(μην βλέπεις εμένα που χάλασε το x360 gamepad τώρα και πήγε για σερβις,ίσως να έτυχα σε ελατοματική παρτίδα)

 

οπότε ναι,και μόνο για την πλήρη συμβατότητα,πήρα και 2ο gamepad της MS

να δεις και logitech αν θες σε ps σχέδιο

 

(http://www.plaisio.gr/games/xbox/xbox-360-accessories/Microsoft-XBOX360-Wired-Controller-Black-S9F-00002.htm και αν δε θέλεις ασύρματο στα 30 και είσαι άρχοντας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ακόμη ένα παλιό Logitech rumblepad.

Πραγματικό θηρίο, δεν έχει καμία φθορά εξωτερικά, ενώ ταυτόχρονα είναι και συμβατό με όσα games έχω παίξει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σκεφτηκα καν ετσι για να αγορασω gamepad, δεν ηξερα καν οτι προκυπτει τετοιο προβλημα,γενικα δεν ειχα ακουσει κατι κ απο φιλους μου. Τελοσπαντων απ οτι καταλαβαινω μονο τ xbox gamepad ειναι η σιγουρη λυση και θα τα βγαλει και τα λεφτα του σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω το είχα,μέχρι που είπα αλλαγή.Στο alan wake με emulator δεν δούλευε το gamepad..

---

δε σκεφτηκα καν ετσι για να αγορασω gamepad, δεν ηξερα καν οτι προκυπτει τετοιο προβλημα,γενικα δεν ειχα ακουσει κατι κ απο φιλους μου. Τελοσπαντων απ οτι καταλαβαινω μονο τ xbox gamepad ειναι η σιγουρη λυση και θα τα βγαλει και τα λεφτα του σιγουρα.

και logitech με xinput,δες 2-3 σελίδες πίσω,έχουν γράψει ποια logitech έχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, αλλά το καλό το Logitech, το F510, δεν παράγεται πλέον.

 

Έμεινε το F310 που δεν έχει δόνηση και το ασύρματο F710 το οποίο έχει δόνηση, αλλά η ασύρματη σύνδεσή του κάνει κολπάκια πού και πού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κατά την άποψη μου που έχει συμβατότητα 100% είναι το xbox controler μέχρι στιγμής.Όλα τα άλλα θέλουν επιπρόσθετο λογισμικό να κατεβάσεις και δεν συμμαζεύεται.Επίσης όπως είπε και ο xstream sniper οι δονήσεις του χειριστηρίου σε οποιαδήποτε κατάσταση στο game είναι πάλι δική του αποκλειστικότητα.Οπότε και από μένα μόνο xbox controler.Εγώ που το έχω και ασύρματο κιόλας όταν βάζω καλές μπαταρίες που να του βγάζω το λάδι περνάω χαλαρά δύο μήνες.Καλά έχω πέσει και σε μάπα μπαταρίες συνειδητά από Πακιστανό σε κ.τ.ε.λ :P  που δεν κρατούσε ούτε 10 μέρες το ζευγάρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα οι επαναφορτιζόμενες eneloop που χρησιμοποιώ (και τις έχω χρόνια) μου βγάζουν σίγουρα 40ώρες gaming,πάντα έχω φορτισμένες καβατζα και απλά δεν προβληματίζομαι ποτέ με το θέμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα οι επαναφορτιζόμενες eneloop που χρησιμοποιώ (και τις έχω χρόνια) μου βγάζουν σίγουρα 40ώρες gaming,πάντα έχω φορτισμένες καβατζα και απλά δεν προβληματίζομαι ποτέ με το θέμα

χαλαρά ναι! τις άσπρες έτσι;

Αλλά όλες οι μπαταρίες θέλουν αλλαγή κάποια στιγμή.

οπότε είχε κάτι προσφορές το πλαίσιο σε energizer  φορτιστές και μπαταρίες,και άλλαξα όλα μου τα σετς.

φορτιστής & μπαταρίες χ2 πακέτα .Λόγω ότι έχω αρκετά περιφεριακά ασύρματα,αν ήταν να παίρνω απλές αλκαλικές μιας χρήσης,το κλείσαμε το μαγαζί..Όχι σε αυτές τιμές,όπως είπα σε προσφορά.

Με τα 2500mAh(5k in total) κρατάει αιώνια το gamepad..όπως και το logitech που είχα(cordless rumblepad2 άντε και αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αφού λέτε οτί αξίζει να δώσεις κάποια λεφτά παραπάνω. Έχετε να μου προτείνεται κάποιο καλό χειριστήριο που να παίζει σε PC και σε PS3;Αν είναι και ασύρματο ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πάρει και πιο καινούριες eneloop  γιατί αυξήθηκαν οι ανάγκες μου (στις επαναφορτιζόμενες είμαι fanboy των eneloop και σε μη επαναφορτιζόμενες energizer) , αλλά έχω και κάτι σετ που έχουν πολλά χρόνια στη πλάτη τους και ακόμα τα πάνε μια χαρά

 

έχουν πολύ μεγάλη ζωή οι συγκεκριμένες, τα βγάζουν τα λεφτά τους άνετα 


Ωραία αφού λέτε οτί αξίζει να δώσεις κάποια λεφτά παραπάνω. Έχετε να μου προτείνεται κάποιο καλό χειριστήριο που να παίζει σε PC και σε PS3;Αν είναι και ασύρματο ακόμα καλύτερα.

του ps3 το δοκίμασες σε pc; ενσύρματα αν θυμάμαι καλά πρέπει να παίζει (αν θες επειδή έχω και χειριστήριο ps3 το δοκιμάζω κάποια στιγμή, απλά δε το χρησιμοποιώ στο pc επειδή έχω και του xbox που ξέρω ότι σίγουρα δουλεύει και είναι και ασύρματο) 

 

τώρα για bt δε ξέρω τι επιπλέον πράγματα πρέπει να κάνεις, ούτε το χω δοκιμάσει στο λαπτοπ μου που έχει bt

 

αν είχα στο σταθερό bt θα το είχα ψάξει καλύτερα, γιατί γενικά το χειριστήριο του ps με το οποίο μεγάλωσα το έχω συνηθίσει καλύτερα παρόλο που έχω να το χρησιμοποιήσω συστηματικά χρόνια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...