Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

ΧΒΟΧ360 χειριστήριο προτείνω μόνο αν έχεις αλλεργία στο form factor του Dual Shock και δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθείς με παιχνίδια προ XBOX360 εποχής.

 

Εγώ πάντως ταλαιπωριέμαι πάρα πολύ με το DS form factor. Χρησιμοποιώ το DS3 (αναγκαστικά γιατί χρειάζομαι το bluetooth του) για να παίζω PC games στο κινητό μου και κατεβάζω καντήλια κάθε τόσο. Με ενοχλεί πάρα πολύ που δεν έχω τον αριστερό αναλογικό στη σωστή θέση. Γι' αυτό ψάχνω X360-alike gamepad με bluetooth.

 

Απορώ, η Logitech γιατί τα φτιάχνει τα gamepads της με τον αριστερό μοχλό σε λάθος θέση;

 

Εξυπακούεται ότι σε παλιά παιχνίδια χωρίς native gamepad support χρειάζεσαι απαραίτητα πρόγραμμα τύπου Xpadder, αλλά αυτό ισχύει για όλα τα gamepads, όχι μόνο για το X360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιά στιγμή βρε παιδιά.

 

Πήρατε ένα γενικό χαρακτηριστικό (αδυναμία technical support της Logitech) και το εφαρμόζετε σε ένα προϊόν (F510, F710) στο οποίο δεν υφίσταται η ανάγκη του technical support. Περνάς τους XBOX360 drivers και τέλος.

 

Όσο για το support τώρα, από προσωπική εμπειρία έχω τελείως άλλη άποψη από επικοινωνία που είχα μαζί τους. Το support τους ήταν άμεσο και γρήγορο.

 

Έχω καί PS2 controllers, και ΧΒΟΧ360, το F510 και το F710.

 

Μιά χαρά το χειριστήριο της MS, αλλά δεν είναι το καλύτερο χειριστήριο ακόμα και αν θές XBOX360 χειριστήριο. Tα έχω ξαναγράψει αναλυτικά, με πολύ συγκεκριμένα τέστ και αναλύσεις ακρίβειας των αναλογικών του. Δεν έχει 25% deadzone τυχαία.

 

Και τα περι συμβατότητας, όποιος λέει ότι το χειριστήριο της MS τα παίζει όλα, να μας δώσει και οδηγίες για το πώς παίζεις για παράδειγμα το Fahrenheit: Indigo Prophecy με αυτό το gamepad.

 

Για χιλιοστή φορά, το XBOX360 gamepad είναι αποκλειστικά Xinput . Όποιος δεν καταλαβαίνει τί σημαίνει αυτό, να μήν ξαναπεί ότι από άποψης συμβατότητας τα παίζει όλα, διότι τον περιμένουν άσχημες εκπλήξεις αν δοκιμάσει να παίξει ποτέ παιχνίδια πρό 2005.

 

ΧΒΟΧ360 χειριστήριο προτείνω μόνο αν έχεις αλλεργία στο form factor του Dual Shock και δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθείς με παιχνίδια προ XBOX360 εποχής.

....δεν διαφωνω στα λεγομενα σου....δεν ξεκαθαρησα όμως ότι αναφερομαι στα παιχνίδια νεας γενιας και μεσα στην τριετια, αν googlαρις θα δεις ότι η πλειοψηφία προτεινουν το Xbox 360 (Wired/Wireless) για πολλους και διαφορους λογους....μεχρι το Xbox One controller παρει επισημα την θεση του και δουλεψει απροβληματηστα κυριως ασυρματα που ενδιαφερει και τον πολύ κοσμο......και φυσικα υπαρχουν αξιολογα gamepad διαφορων εταιριων αλλα εγω προσωπικα προτιμω πρωτίστως τα Official ειτε είναι Xbox ειτε Dual shock...τωρα τα παιχνίδια προ 10-15 χρονων τα περασα και δεν ξαναγυρίζω(...και δεν τα υποτιμω σε καμια περιπτωση) ....παμε γι'αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναί, αλλά όταν κάποιος ρωτάει

 

"Τί gamepad να αγοράσω?" 

 

δέν απαντάμε

 

"XBOX360 gamepad, τα παίζει όλα." ή "XBOX360 gamepad, είναι το καλύτερο"

 

Ούτε τα παίζει όλα, ούτε είναι το καλύτερο, ακόμα και αν αναζητάς το form factor του χειριστηρίου αυτού.

 

Το xpadder φίλε Malthador το χρειάζεσαι για παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν gamepad και ουσιαστικά εξομοιώνεις keyboard και mouse. Δεν είναι το ίδιο με το native support.

 

Αν το παιχνίδι υποστηρίζει gamepads, στα Logitech είναι υπόθεση ενός διακόπτη να παίξεις το παιχνίδι σωστά.

 

Αν καταφύγεις στο xpadder με το XBOX360 χειριστήριο, εκεί είναι που γίνεται η απομυθοποίησή του και καταλαβαίνεις πόσο χαμηλής ακρίβειας είναι οι αναλογικοί του.

 

Γιατί νομίζετε ότι στο χειριστήριο του XBOX One, ένα από τα πολυδιαφημισμένα features του είναι η υψηλή ακρίβεια των αναλογικών του μοχλών και το ελάχιστο deadzone? Η Logitech τα είχε αυτά πολλά χρόνια πρίν.....

 

Oι αγορές μου στα χειριστήρια προέκυψαν από ελλείψεις που παρουσιάστηκαν σε αυτά

 

Aγορά XBOX360 χειριστηρίου (πρώτη αγορά ακριβώς επειδή όλοι έλεγαν ότι είναι το καλύτερο) ----> Ασυμβατότητα με Direct Input παιχνίδια----> Aγορά PS2 χειριστηρίου για εκείνα τα παιχνίδια ----> Χρήση xpadder στο XBOX360 χειριστήριο----> Διαπίστωση πολύ χαμηλής ακρίβειας αναλογικών-----> Αγορά Logitech F510-----> Το πιό πλήρες χειριστήριο από όλα-----> Αγορά Logitech F710 για ασύρματη λειτουργία

 

Καλύτερο χειριστήριο όλων των πιό πάνω:

 

Το ενσύρματο F510

+ Κατασκευαστική ποιότητα

+ Συμβατότητα Direct Input και Xinput

+ 100% συμβατότητα με XBOX360 χειριστήριο (ίδιο button layout/χρωματισμοί/ονομασίες)

+ Αναλογικοί με deadzone κάτω του 5%

+/- Dual Shock 2 form factor

- Σκληρές σκανδάλες (μέχρι να συνηθίσεις)

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός ο Panther με όλα τα λεγόμενα του.....

Δεν υπάρχει λόγος όμως να υπάρχει ένταση. Όλα καλά, ο καθένας λέει την γνώμη του :P
 

Έχετε υπόψην κανένα τηλεχειριστήριο με γερά αναλογικά; (έχω σπάσει σε δυο τηλεχειριστήρια παίζοντας προ)

 Μεχρι πόσα λεφτά??
Γερά αναλογικά?
Πως τα έχεις σπάσει και τα δύο από τα νεύρα σου??

Για αρχή θα σου πρότεινα αυτό,

lexotanil.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Το xpadder φίλε Malthador το χρειάζεσαι για παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν gamepad και ουσιαστικά εξομοιώνεις keyboard και mouse. Δεν είναι το ίδιο με το native support.

 

Ναι, αυτό είπα κι εγώ, ότι σε όσα δεν έχουν native support χρησιμοποιώ Xpadder (ή Pinnacle, που το θεωρώ καλύτερο από το Xpadder).

 

Και συμφωνώ ότι το deadzone του X360 controller είναι ένα χάλι μαύρο, αλλά ως PC gamer, γιατί σε ενοχλεί αυτό; Θέλω να πω, ούτως ή άλλως τα παιχνίδια που απαιτούν μεγάλη ακρίβεια (θέσει τα FPS) τα παίζουμε με keyboard+mouse combo που είναι καλύτερος χειρισμός από οποιοδήποτε gamepad. Στα υπόλοιπα genres (platforms, 3rd-person κοκ) σε έχει ενοχλήσει το υψηλό deadone του X360 controller;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσες διάνα στο λόγο που οι αναλογικοί του XBOX360 έδειξαν την αδυναμία τους.

 

Στα First Person Shooters.

 

Έβαλα το F.E.A.R. 1 να το παίξω με το XBOX360 χειριστήριο με το Xpadder. Οι αναλογικοί του XBOX έχουν τόσο πολύ deadzone, που το παιχνίδι με το χειριστήριο ήταν χάλια.

 

Τα ίδια και με το Witcher 1, που το τερμάτισα 2η φορά με χειριστήριο. Η εξομοίωση του ποντικιού από τους αναλογικούς του XBOX360 gamepad είναι δράμα λόγω τεράστιου deadzone.

 

Γενικά η χαμηλή ποιότητα των αναλογικών του XBOX360 controller φαίνονται στην εξομοίωση του ποντικιού.

 

Και εκεί έγινε η αγορά του F510 και από τότε καί το XBOX360 χειριστήριο αλλά καί τα PS2 χειριστήρια πήγαν συρτάρι και δεν ξαναβγήκαν.

 

Δεν ήταν όλα ρόδινα βέβαια. 'Εχοντας συνηθίσει στο XBOX360 controller, οι πρώτες μέρες με το διαφορετικό εργονομικά και με σκληρότερες σκανδάλες F510 ήταν δύσκολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγω δεν χρησιμοποιω σε καμια το Xpadder γιατι μου δημιουργει προβλήματα σε καποια παιχνίδια,γιατι δεν απομονώνεται όταν ξεκιναει το παιχνιδι με αποτέλεσμα καποια κουμπια να μην λειτουργουν ...εχω βαλει το http://xbstart.info/ ΜΟΝΟ για το UI μαζι με το steam big picture και τελος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έπεσες διάνα στο λόγο που οι αναλογικοί του XBOX360 έδειξαν την αδυναμία τους.

 

Στα First Person Shooters.

 

Έβαλα το F.E.A.R. 1 να το παίξω με το XBOX360 χειριστήριο με το Xpadder. Οι αναλογικοί του XBOX έχουν τόσο πολύ deadzone, που το παιχνίδι με το χειριστήριο ήταν χάλια.

 

Τα ίδια και με το Witcher 1, που το τερμάτισα 2η φορά με χειριστήριο. Η εξομοίωση του ποντικιού από τους αναλογικούς του XBOX360 gamepad είναι δράμα λόγω τεράστιου deadzone.

 

Γενικά η χαμηλή ποιότητα των αναλογικών του XBOX360 controller φαίνονται στην εξομοίωση του ποντικιού.

 

Και εκεί έγινε η αγορά του F510 και από τότε καί το XBOX360 χειριστήριο αλλά καί τα PS2 χειριστήρια πήγαν συρτάρι και δεν ξαναβγήκαν.

 

Δεν ήταν όλα ρόδινα βέβαια. 'Εχοντας συνηθίσει στο XBOX360 controller, οι πρώτες μέρες με το διαφορετικό εργονομικά και με σκληρότερες σκανδάλες F510 ήταν δύσκολες.

 

Ναι, οκ εγώ ούτως ή άλλως δεν μπορώ να παίξω FPS με gamepad. Μπορεί να φταίνε το X360 controller ή το DS3 με τα τραγικά deadzones τους, θα δοκιμάσω κάποια στιγμή στο μέλλον και το F710 να δω αν τα καταφέρνω.

 

Ωστόσο, το πρόβλημά μου παραμένει: Το F710 είναι 2,4 Ghz, όχι bluetooth κι εγώ χρειάζομαι bluetooth gamepad, γιατί το θέλω για να παίζω PC games στο κινητό μου. Βρες μου πως να συνδέσω το F710 μέσω bluetooth και το αγοράζω σήμερα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....εγω αντιθέτως...COD ghosts,Titanfall,WD,Need for speed,Grid.....κοκ,λόγο του ότι τα παίζω σε Full HD 50" TV στο σαλόνι ,τα παίζω ΌΛΑ με gamepad...εχω γίνει expert ...μπορει στην αρχή να σου φανεί κάπως,άλλα μετα από 5-6 φορές πάει νερο το χέρι...ασε που το βρισκω και πολύ ποιο ξεκούραστο... προσωπική μου άποψη και εμπειρία...μιας και παίζω το 99,9% τον τελευταίο χρόνο με  gamepad..και μην ξεκίνησετε ...κάποιοι το κράξιμο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού παίζεις σε 50'' TV ρίξε μιά ματιά το Divinity: Original Sin να μας πείς τη γνώμη σου για τα fonts του.

 

Malthador, ξέρω ότι η Steelseries έχει gamepad για το σκοπό που θές, αλλά είναι ακριβό

 

http://www.amazon.co.uk/Steelseries-Mobile-Gamepad-Wireless-Bluetooth/dp/B00E9Q5JZ2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1405061888&sr=8-1&keywords=steelseries+gamepad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Malthador, ξέρω ότι η Steelseries έχει gamepad για το σκοπό που θές, αλλά είναι ακριβό

 

http://www.amazon.co.uk/Steelseries-Mobile-Gamepad-Wireless-Bluetooth/dp/B00E9Q5JZ2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1405061888&sr=8-1&keywords=steelseries+gamepad

 

Μπα, για τόσα λεφτά θα πήγαινα σε αυτό:

 

http://www.amazon.co.uk/Moga-Power-Android-Gaming-System/dp/B00FB5RBJM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1405062578&sr=8-1&keywords=moga+pro+power

 

που έχει και απειροελάχιστο dead zone και είναι X360-alike. Αλλά δεν ψήνομαι να δώσω 80 ευρώ για να παίζω παιχνίδια στο κινητό μου. Για τόσα λεφτά βολεύομαι και με το DS3, τι να κάνουμε.

 

Έχω τσιμπήσει το Dishonored από τα τελευταία Steam Sales, θα του δώσω μια ευκαιρία στο κινητό μου με το DS3. Να δω κατά πόσο θα μπορέσω να ξεπεράσω τη συνήθεια του mouse/keyboard combo. Αν και πάλι δεν το βλέπω με το dead zone του DS3. Υπάρχει τρόπος να μειωθεί το dead zone σε ένα gamepad; Με «εγχείρηση» μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το deadzone δεν διορθώνεται απ'όσο γνωρίζω, ενώ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι περασμένο και μέσα στο ίδιο το παιχνίδι και να μήν κάνει register κίνηση αν δεν περάσει ο αναλογικός το 25%.

 

Αυτό αποτελεί συνηθισμένη τακτική στα ports για να καλυφθεί η ανεπάρκεια των αναλογικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι πόσα λεφτά??

Γερά αναλογικά?

Πως τα έχεις σπάσει και τα δύο από τα νεύρα σου??

 

Για αρχή θα σου πρότεινα αυτό,

 

lexotanil.jpg

 

Όχι από νεύρα λόγο αγανάκτησης, από νεύρα λόγο γρήγορων κινήσεων και πόρωσης. Παίζω λίγο παθιασμένα προ η αλήθεια είναι. Οπότε πέρα από τα χαπάκια για τα νεύρα, έχουμε καμία άλλη πρόταση; Τιμή ότι νά'ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...