Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω με το Logitech Wireless Gamepad F710 πως γίνεται να μην έχουνε βγάλει ακόμα Drivers της προκοπής....
Το λέω αυτό γιατί κάθε φορά που κάνω Format (όπως πρόσφατα) δεν μου το αναγνωρίζει κατευθείαν αλλά πρέπει να κάνω πατέντες που βρίσκω στο internet με Xbox μετονομασίες κτλ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το 510 και 310 κανένα απολύτως πρόβλημα αλλά με το 710 δεν μου έβρισκε τους Drivers και είχα πρόβλημα να περάσω....
Όταν κάνεις format που τους βρίσκεις τους Drivers???

Για του λόγου το αληθές, άμα το googlάρεις θα δεις πόσα άτομα έχουνε το ίδιο πρόβλημα...

ΠΧ : http://thebbblog.com/2013/10/31/install-the-logitech-f710-gamepad-within-windows-7-8/
http://blog.plee.me/2013/12/installing-the-logitech-f710-wireless-gamepad-on-windows-7-x64-xinput-driver/
ακόμα και από το επίσημο Site τις logitech(και αυτό που ακολουθώ πάντα σε κάθε format) http://forums.logitech.com/t5/Logitech-G-Controllers/Wireless-Gamepad-F710-Win7-64-Bit-No-Driver/td-p/529974
 

Μήπως δεν έχεις 64bit windows???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

64bit win7

 

Για περι format δεν ξέρω. Δεν κάνω format παρα μόνο όταν αλλάζω λειτουργικό.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις πρόβλημα, απλά μου φαίνεται παράξενο.

 

Εμένα οι εμπειρίες μου με περιφερειακά μέχρι τώρα ήταν απόλυτα απροβλημάτιστες...

 

Για τα gamepads νομίζω τη στιγμή που πρωτοσύνδεσα τη συσκευή, τα windows αυτόματα ανανεώσαν τους drivers τους με σύνδεση στο ίντερνετ.

 

Στο Device manager γράφει:

 

Microsoft Common Controller For Windows Class

               -----> XBOX 360 Controller for Windows  

 

Μπορεί να παίζει ρόλο το ότι πρίν αγοράσω τα Logitech, έπαιζα με wired XBOX360 gamepad, οπότε όταν αργότερα έβαλα τα Logitech, το σύστημα αυτόματα να χρησιμοποίησε τους drivers του XBOX controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω με το Logitech Wireless Gamepad F710 πως γίνεται να μην έχουνε βγάλει ακόμα Drivers της προκοπής....

Το λέω αυτό γιατί κάθε φορά που κάνω Format (όπως πρόσφατα) δεν μου το αναγνωρίζει κατευθείαν αλλά πρέπει να κάνω πατέντες που βρίσκω στο internet με Xbox μετονομασίες κτλ.....

να ρωτησω το προφανες

εχεις γυρισει το διακοπτακι στο Χ; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απο όλα να πώ ένα μπράβο σε ολα τα παιδιά για τις πληροφορίες (θετικές η αρνητικές)  που μας δίνουν εδώ.

οσο αναφορα τα χειριστήρια θα προτιμήσω Logitec και αυτό γιατι υποστηρίζεται πολύ απο πολλους φιλους εδω ..

Αν κάποιος φιλος εδω πουλαέι και κάπιο μεταχειρισμένο ας επικοινωνήσει ..

Ευχαριστώ


Επισης να αναφέρω οτι το θέλω αποκλειστικά για το παιχνίδι FIFA 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται φίλε :P :P :P LOL  AXAXAXAXA

Ρίξε μια ματιά στα Link που έστειλα,
googlάρετο να δεις....
Θα δεις πόσα άτομα έχουνε το ίδιο πρόβλημα.
Πόσα άρθρα υπάρχουνε για να εξηγούνε με το πιο εύκολο τροπο την εγκατάσταση του F710.

Όπως βλέπεις και εσύ, στο περνάει σαν Xbοx 360 Controller. Αυτό μόνο, τα λέει όλα. Αν διαβαζότανε σωστά, θα στο διάβαζε σαν Logitech F710 Wireless.

Anyway. Τώρα πια ξέρω πως να το κάνω γρήγορα εγκατάσταση αλλά το σίγουρο είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχουνε σωστή Drivers....


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

64bit win7

 

Για περι format δεν ξέρω. Δεν κάνω format παρα μόνο όταν αλλάζω λειτουργικό.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις πρόβλημα, απλά μου φαίνεται παράξενο.

 

Εμένα οι εμπειρίες μου με περιφερειακά μέχρι τώρα ήταν απόλυτα απροβλημάτιστες...

 

Για τα gamepads νομίζω τη στιγμή που πρωτοσύνδεσα τη συσκευή, τα windows αυτόματα ανανεώσαν τους drivers τους με σύνδεση στο ίντερνετ.

 

Στο Device manager γράφει:

 

Microsoft Common Controller For Windows Class

               -----> XBOX 360 Controller for Windows  

 

Μπορεί να παίζει ρόλο το ότι πρίν αγοράσω τα Logitech, έπαιζα με wired XBOX360 gamepad, οπότε όταν αργότερα έβαλα τα Logitech, το σύστημα αυτόματα να χρησιμοποίησε τους drivers του XBOX controller.

Panther από τη γενικότερη εμπειρία που έχω με τη Logitech θα σου πω καλή χρυσή με καλούς οδηγούς κτλ, αλλά όταν μια στο τόσο κάτι δε θα δουλεύει καλά και φταίει η υποστήριξή τους τον ήπιες

 

Μην περιμένεις να δεις προκοπή

 

Στο θέμα των χειριστηρίων πάντως συνεχίζω και επιμένω για ms παρά τα μειονεκτήματα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπάρχει κάποιο gamepad που να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο με το X360 controller, αλλά να έχει bluetooth συνδεσιμότητα;

 

Δεν με πειράζει να είναι κινεζοκινεζιά, αρκεί να έχει την ίδια ακριβώς εργονομία και υποφερτή ποιότητα κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο gamepad που να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο με το X360 controller, αλλά να έχει bluetooth συνδεσιμότητα;

 

Δεν με πειράζει να είναι κινεζοκινεζιά, αρκεί να έχει την ίδια ακριβώς εργονομία και υποφερτή ποιότητα κατασκευής.

Δεν νομίζω να βρεις με τίποτα σε κάτι τόσο κοντινό,εξού και τους λέμε κλόνους!

Γνώμη μου

Panther από τη γενικότερη εμπειρία που έχω με τη Logitech θα σου πω καλή χρυσή με καλούς οδηγούς κτλ, αλλά όταν μια στο τόσο κάτι δε θα δουλεύει καλά και φταίει η υποστήριξή τους τον ήπιες

 

Μην περιμένεις να δεις προκοπή

 

Στο θέμα των χειριστηρίων πάντως συνεχίζω και επιμένω για ms παρά τα μειονεκτήματα τους

αυτο ακριβώς που λέει!

Πέρασα από logitech,καλή χρησή,αλλά αν σου κάτσει μη υποστήριξη,κλάμα!

Δεν ήθελα να πιάσω καν χειριστήριο του x360,έκανα συμβόλαιο με τον διάβολο όμως,και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου 9 μήνες τώρα!Οπότε και γω για ms x360 θα πρότεινα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιασα το x360 controller και δεν το αλλαζω με τιποτα! Περα του οτι ειναι πολλή καλή κατασκευη και εχει υπεροχα joysticks και κουμπια με μεγαλη ευαισθησια σε μικρες κινησεις, παίζει παντου! Μονο που το συνδεσα στη θυρα usb δεν ασχοληθηκα με τιποτε αλλο. Παιζει απροβληματιστα και ΟΛΑ τα παιχνιδια που εχω δοκιμασει το βλεπουν αμεσως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και εγω πιστευω ότι το Xbox 360 controller(wireless)  είναι ότι καλητερο ......το εχω τωρα κανα χρονο και δεν με εχει απογοητευσει ουτε μια φορα.

Επισης κοιταζα και το SPEEDLINK  TORID WIRELESS GAMEPAD σαν εναλλακτικο...

http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?offset=30&table=PER&category=GAME+CONTROLLER&filter-595=1

....αν καποιος εχει εμπειρια με το συγκεκριμενο ας πει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά στιγμή βρε παιδιά.

 

Πήρατε ένα γενικό χαρακτηριστικό (αδυναμία technical support της Logitech) και το εφαρμόζετε σε ένα προϊόν (F510, F710) στο οποίο δεν υφίσταται η ανάγκη του technical support. Περνάς τους XBOX360 drivers και τέλος.

 

Όσο για το support τώρα, από προσωπική εμπειρία έχω τελείως άλλη άποψη από επικοινωνία που είχα μαζί τους. Το support τους ήταν άμεσο και γρήγορο.

 

Έχω καί PS2 controllers, και ΧΒΟΧ360, το F510 και το F710.

 

Μιά χαρά το χειριστήριο της MS, αλλά δεν είναι το καλύτερο χειριστήριο ακόμα και αν θές XBOX360 χειριστήριο. Tα έχω ξαναγράψει αναλυτικά, με πολύ συγκεκριμένα τέστ και αναλύσεις ακρίβειας των αναλογικών του. Δεν έχει 25% deadzone τυχαία.

 

Και τα περι συμβατότητας, όποιος λέει ότι το χειριστήριο της MS τα παίζει όλα, να μας δώσει και οδηγίες για το πώς παίζεις για παράδειγμα το Fahrenheit: Indigo Prophecy με αυτό το gamepad.

 

Για χιλιοστή φορά, το XBOX360 gamepad είναι αποκλειστικά Xinput . Όποιος δεν καταλαβαίνει τί σημαίνει αυτό, να μήν ξαναπεί ότι από άποψης συμβατότητας τα παίζει όλα, διότι τον περιμένουν άσχημες εκπλήξεις αν δοκιμάσει να παίξει ποτέ παιχνίδια πρό 2005.

 

ΧΒΟΧ360 χειριστήριο προτείνω μόνο αν έχεις αλλεργία στο form factor του Dual Shock και δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθείς με παιχνίδια προ XBOX360 εποχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...