Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To F710 της Logitech είναι πιθανότατα αυτό που θές.

 

Το Receiver του είναι ιδιαίτερα διακριτικό και έχει extender περίπου στο 1,5 μέτρο, οπότε λογικά θα μπορέσεις να το βάλεις κάπου που να σε βολεύει.

 

Η απόσταση που λές με προβληματίζει λίγο. Εγώ παίζω στα 3 μέτρα χωρίς προβλήματα και αυτή είναι η μέγιστη προτεινόμενη απόσταση.

 

Λογικά, αν προσθέσεις ένα μεγαλύτερο USB extension στο receiver θα μπορέσεις να μειώσεις την απόσταση, αλλα αυτά θα πρέπει να τα δείς αναλόγως του χώρου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο γιατι λες οτι θα μου κανει ?

Απο πλευρας ασυρματης συνδεσης ?

Αυτο δε με πολυνοιαζει παιρνω και ενσυρματο με μεγαλο καλωδιο 

Το θεμα ειναι η συνηθεια των μοχλων και των κουμπιων 

γιατι και το παλιο ετσι ηταν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, τώρα κατάλαβα τί λές, δεν είχα διαβάσει το πόστ σου σωστά.

 

Το πρόβλημα που έχεις, οφείλεται κυρίως στο ότι δεν έχεις συνηθίσει να παίζεις με gamepads. Το gamepad που δείχνεις είναι από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο της γενιάς του.

 

Όποιο gamepad και να αγοράσεις, είτε το F710, ή το ενσύρματο F510, ή τα XBOX360 χειριστήρια, εφόσον είσαι αποκλειστικά με πληκτρολόγιο και ποντίκι, θα πρέπει να επενδύσεις χρόνο για να τα συνηθίσεις. Η μετάβαση δεν είναι απλή, ούτε στιγμιαία και σε πολλές περιπτώσεις θα θές να επιστρέψεις πίσω στο πληκτρολόγιο.

 

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θές να πάς σε gamepad?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στο οτι δεν μπορεις με τα πληκτρα να κανεις αρκετα κολπα στα ποδοσφαιρικα παιχνιδια

Σκεπτομουν μηπως υπαρχει κατι σαν gamepad που να κανεις την κινηση  με πληκτρα ή σταυρο  στο δεξι χερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καποιος φιλος μου θελει να αγορασει 2-3 gamepads περιπου με 15 ευρω το καθενα τι του προτεινετε;

Ξερω οτι η πρωτη σας θα ειναι να ανεβει το budget του για κανενα xbox 360 αλλα θελει να παρει 2 τουλαχιστον.

Σκεφτομαι να το πω για ενα απο αυτα

http://www.e-shop.gr/speedlink-sl-6537-bk-strike-fx-gamepad-usb-black-p-PER.501548

http://www.e-shop.gr/speedlink-sl-4442-bk-strike-fx-gamepad-ps3-pc-black-p-PER.501549

http://www.e-shop.gr/trust-gm-1520-dual-stick-gamepad-pc-ps2-p-PER.802282

Νομιζω οτι τα 2 πρωτα ειναι καλυτερα

Επισης μπορει να παραγγειλει απο το εξωτερικο αρκει να μην περασει το budget του (απο το amazon λογικα δεν θα το παρει λογω των μεταφορικων, επισης δεν εχει προβλημα απο το ebay)

Πιο πολυ μπορειτε να μου πειτε τις διαφορα αναμεσα στα 2 πρωτα

Games: Fifa 14, Pro 14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 3 είναι για πέταμα, χαμένα λεφτά όσο δε πάει, ή αγοράζεις gamepad ή αγοράζεις αυτά τα σκουπίδια, σόρρυ κιόλας αλλά ένας φίλος αγόρασε ένα speedlink από αυτά χωρίς να με ρωτήσει και ψαχνόταν για κάθε παιχνίδι με το x360ce μέχρι που κατάλαβε ότι έχασε τα λεφτά του και πήγε και πήρε ένα Logitech F510 και βρήκε την υγειά του.

 

Οι απόψεις για gamepads είναι:

 

XBOX 360 Controller

Logitech F series (F310,510,710)

για mid range τιμής αλλιώς πας σε πιο ακριβά (που δεν χρειάζεται).

 

Αν συνεχίζει να θέλει speedlink ντε και καλά, πρόβλημά του. Δε καταλαβαίνει ο κόσμος πόσο σημαντικό είναι να ΜΗΝ πάρεις ΜΟΥΦΕΣ gamepads

 

Τώρα από τα 3, το δεύτερο απ'ότι βλέπω έχει x-input / d-input (δε ξέρω κατά πόσο ισχύει) οπότε αν είναι να πάρει αυτό, το πρώτο δεν τα έχει αυτά και έχει δόνηση, το 3το είναι σαν το πρώτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 3 είναι για πέταμα

 

Το 3ο το Trust το έχω και γω παντως, αλλα προς το παρον μου έχει παίξει σε όλα τα παιχνιδια που εχω δοκιμασει χωρις πρόβλημα και χωρις να ψαχνω προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θες να μπούμε σε συζήτηση για analog stick threshold, ποιότητα κατασκευής, υλικά, σχεδιασμός κλπ κλπ

 

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, και τα 2 gamepads είναι και κάνουν (?) την δουλειά τους όπως κάνουν την δουλειά τους και 2 αμάξια με 10 χιλιάρικα διαφορά, και τα 2 τσουλάνε και σε πάνε όπου θες, το θέμα είναι πως. Και σε αντίθεση με αμάξια, εδώ απλά δίνεις 10 ευρώ παραπάνω και είσαι έτοιμος για 5+ χρόνια χωρίς να χρειαστείς αλλαγή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θες να μπούμε σε συζήτηση για analog stick threshold, ποιότητα κατασκευής, υλικά, σχεδιασμός κλπ κλπ

 

Το μονο gamepad που είχα σε pc ειναι, προφανως δεν μπορω να συγκρίνω. Το έχω 3 χρονια παντως. Αλλα ντάξει το για πέταμα νομιζω υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 3 είναι για πέταμα, χαμένα λεφτά όσο δε πάει, ή αγοράζεις gamepad ή αγοράζεις αυτά τα σκουπίδια, σόρρυ κιόλας αλλά ένας φίλος αγόρασε ένα speedlink από αυτά χωρίς να με ρωτήσει και ψαχνόταν για κάθε παιχνίδι με το x360ce μέχρι που κατάλαβε ότι έχασε τα λεφτά του και πήγε και πήρε ένα Logitech F510 και βρήκε την υγειά του.

 

Οι απόψεις για gamepads είναι:

 

XBOX 360 Controller

Logitech F series (F310,510,710)

για mid range τιμής αλλιώς πας σε πιο ακριβά (που δεν χρειάζεται).

 

Αν συνεχίζει να θέλει speedlink ντε και καλά, πρόβλημά του. Δε καταλαβαίνει ο κόσμος πόσο σημαντικό είναι να ΜΗΝ πάρεις ΜΟΥΦΕΣ gamepads

 

Τώρα από τα 3, το δεύτερο απ'ότι βλέπω έχει x-input / d-input (δε ξέρω κατά πόσο ισχύει) οπότε αν είναι να πάρει αυτό, το πρώτο δεν τα έχει αυτά και έχει δόνηση, το 3το είναι σαν το πρώτο. 

 

Θελει να παρει 2 με 3 σε περιπτωση που ανεβει  για το XBOX 360 Controller ειναι 15 ευρω πανω το καθε ενα, δηλαδη σχεδον 50 ευρω πανω.

Το f510 απο οτι ξερω δεν υπαρχει πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/speedlink-sl-6537-bk-strike-fx-gamepad-usb-black-p-PER.501548

Σε αυτο στην περιγραφη γραφει οτι εχει x-input
Παντως εαν ψαξεις μπορεις να το φτιαξεις και σε αλλα gamepad μεσω εφαρμογων

To γραφει και εδω http://www.speedlink.com/?p=2&cat=4132&pid=26940&paus=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα, πρέπει να γλυτώσεις να "το φτιάξεις" μέσω εφαρμογών (x360ce δλδ), στην ουσία με το xinput αναγνωρίζει το pc και όλες οι εφαρμογές το controller ότι είναι xbox 360 οπότε χρησιμοποιεί το mapping αυτό (που χρησιμοποιούν όλα τα games) και γλυτώνεις ώρες και ώρες εκνευρισμού για να το φτιάξεις όπως θες και να μην λειτουργεί στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα, πρέπει να γλυτώσεις να "το φτιάξεις" μέσω εφαρμογών (x360ce δλδ), στην ουσία με το xinput αναγνωρίζει το pc και όλες οι εφαρμογές το controller ότι είναι xbox 360 οπότε χρησιμοποιεί το mapping αυτό (που χρησιμοποιούν όλα τα games) και γλυτώνεις ώρες και ώρες εκνευρισμού για να το φτιάξεις όπως θες και να μην λειτουργεί στο τέλος.

 

παντως ενα απο τα 3 που εβαλα γραφει και στην περιγραφη στο eshop οπως και στο σαιτ της speedlink οτι εχει  XInput και DirectInput

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...