Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω και εγώ του one s και μπορώ να συνδέσω 2 controller ταυτόχρονα στο pc μου με win 10 και ένα αντάπτορα Bluetooth no name αξίας 14 ευρώ.Δουλεύουν μια χαρά. Έχω δοκιμάσει πολλά παιχνίδια και διπλό φιλικό στο fifa 17 και fifa 18.Το μόνο κουλό που μου κάνει είναι ότι όταν πάω να παίξω fifa online συνδεδεμένος με WiFi το παιχνίδι έχει τρελό lag.Όταν συνδέσω το controller με καλώσιο usb το παιχνίδι παίζει μια χαρά.Δοκίμασα να βάλω το Bluetooth σε άλλη θύρα usb αλλά πάλι τα ίδια κάνει .Οπότε όταν παίζω παιχνίδια offline το συνδέω με Bluetooth και όταν θέλω να παίξω fifa online το συνδέω με καλώδιο. Θά πάρω κάποια στιγμή δανικό ένα άλλο Bluetooth adapter από ένα φίλο να κάνω δοκιμή να δω αν θα κάνει τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, aplos73 είπε

Καλησπέρα. Έχω και εγώ του one s και μπορώ να συνδέσω 2 controller ταυτόχρονα στο pc μου με win 10 και ένα αντάπτορα Bluetooth no name αξίας 14 ευρώ.Δουλεύουν μια χαρά. Έχω δοκιμάσει πολλά παιχνίδια και διπλό φιλικό στο fifa 17 και fifa 18.Το μόνο κουλό που μου κάνει είναι ότι όταν πάω να παίξω fifa online συνδεδεμένος με WiFi το παιχνίδι έχει τρελό lag.Όταν συνδέσω το controller με καλώσιο usb το παιχνίδι παίζει μια χαρά.Δοκίμασα να βάλω το Bluetooth σε άλλη θύρα usb αλλά πάλι τα ίδια κάνει .Οπότε όταν παίζω παιχνίδια offline το συνδέω με Bluetooth και όταν θέλω να παίξω fifa online το συνδέω με καλώδιο. Θά πάρω κάποια στιγμή δανικό ένα άλλο Bluetooth adapter από ένα φίλο να κάνω δοκιμή να δω αν θα κάνει τα ίδια.

σε σταθερο pc παντα με καλωδιο το ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο εχεις.Με Ethernet πρέπει να εχω το internet στο desktop αλλά εχω cyta και το VoIP modem router μπορώ να το εχω μόνο σε μια πρίζα τηλεφώνου.Πιο παλιά είχα ΟΤΕ και είχα δυο modem.Ενα ενσύρματο και ενα ασύρματο και δούλευα πάντα το ενα κάθε φορά ανάλογα του τι ήθελα να κάνω.Τώρα δεν μπορώ να το κάνω αυτό.Αλλά δεν πειράζει.Το συνδέω με καλώδιο το game pad και όλλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτήσω και εδώ.
Έπεσε στα χέρια μου ένα xbox360 ασύρματο χειριστήριο.
Ελλάδα δεν βρήκα κάτι από receivers(ή δεν βρήκα κάτι που να αξίζει, 20ε για OEM δεν πιστεύω ότι αξίζει).

 

Να προχωρήσω σε αγορά OEM receiver από έξω, αξίζει τον κόπο? Υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση(έχω ήδη gamepad οπότε δεν με πειράζει η αναμονή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω ενα τετοιο: 

https://www.ebay.co.uk/itm/USB-2-0-White-PC-Wireless-Gaming-Receiver-Controller-Adapter-fr-Xbox-360-OVP-N/322555399213?hash=item4b19cccc2d:g:6MIAAOSwAO9ZQlfL

(οχι απο τον ιδιο πωλητη, αλλα ειναι ακριβως ιδιο αν κρινω απο τις φωτος)

Λειτουργει μια χαρα, με 2 χειριστηρια ταυτοχρονα. Το μονο 'θεμα' του ειναι οτι συνηθως δεν τον αναγνωριζουν αυτοματα τα windows και πρεπει να το δηλωσω στον device manager ως xbox 360 wireless receiver. Βεβαια αυτο μια φορα το κανεις (εκτος αν το μετακινεις σε αλλα pc, οπως εγω) οποτε δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα. 7 ευρω με δωρεαν ταχυδρομικα..τζαμπα πραμα

Επεξ/σία από WizNick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο είναι το καλύτερο gamepad (PC) για fighting games; Πολλοί προτείνουν το hori fighting commander, αλλά δεν το έχω βρει κάπου στην Ελλάδα και από εξωτερικό ξεπερνάει τα 50 ευρώ με μεταφορικά. Σε αυτά τα λεφτά δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή. Γενικά απ' ότι έχω καταλάβει είναι δύσκολο να βρεις gamepad με καλό dpad για fighting games. Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες.

Επεξ/σία από Tassos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Tassos77 said:

Ποιο είναι το καλύτερο gamepad (PC) για fighting games; Πολλοί προτείνουν το hori fighting commander, αλλά δεν το έχω βρει κάπου στην Ελλάδα και από εξωτερικό ξεπερνάει τα 50 ευρώ με μεταφορικά. Σε αυτά τα λεφτά δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή. Γενικά απ' ότι έχω καταλάβει είναι δύσκολο να βρεις gamepad με καλό dpad για fighting games. Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες.

Προσωπικά με βολεύει πάρα πολύ το Xbox One Controller (γιαυτό το πήρα κιόλλας) και δεν με βολεύει καθόλου το Xbox 360 Controller. Αλλά υπάρχει κόσμος για τον οποίο ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Θα σου λέγα αν μπορείς να τα δοκιμάσεις και να δεις τι σε βολεύει. Για τα γνωστά πρέπει να είναι αρκετά εύκολο να το κάνεις. Ισχύει αυτό που λες, είναι αρκετά δύσκολο να βρεις καλό dpad (ειδικά στην Ελλάδα). Πάντως, από ανθρώπους που ξέρουν όλοι το hori προτείνουν (δεν το χω δοκιμάσει, εχω stick αλλά εκεί ξεφεύγει το κόστος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aruil είπε

Προσωπικά με βολεύει πάρα πολύ το Xbox One Controller (γιαυτό το πήρα κιόλλας) και δεν με βολεύει καθόλου το Xbox 360 Controller. Αλλά υπάρχει κόσμος για τον οποίο ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Θα σου λέγα αν μπορείς να τα δοκιμάσεις και να δεις τι σε βολεύει. Για τα γνωστά πρέπει να είναι αρκετά εύκολο να το κάνεις. Ισχύει αυτό που λες, είναι αρκετά δύσκολο να βρεις καλό dpad (ειδικά στην Ελλάδα). Πάντως, από ανθρώπους που ξέρουν όλοι το hori προτείνουν (δεν το χω δοκιμάσει, εχω stick αλλά εκεί ξεφεύγει το κόστος).

Προς το Xbox One Controller κλείνω κι εγώ. Απ' ότι διάβασα, έχει πολύ καλύτερο dpad απ' ότι το Xbox 360 Controller, αλλά θέλει προσοχή στο ποια έκδοση θα πάρεις. Αυτή που έχει και Bluetooth έχει το καλύτερο dpad, ενώ οι αρχικές δεν ήταν τόσο καλές. Αν το έβρισκα σε καλύτερη τιμή το hori θα ήθελα να το δοκιμάσω, αλλά σε αυτά τα λευτά μπορώ να πάρω το  Xbox One Controller από Ελλάδα και να μην μπλέκω με εξωτερικό. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dualshock 4.

Υπάρχει θέμα για τα χειριστήρια:

 

Χωρίς περισσότερες πληροφορίες (budget, τι παιχνίδια παίζεις κτλ) η ερώτηση σου είναι αντίστοιχη της:

Αξίζει να την πέσω στην Μαρία ή μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Μακης6389 είπε

Αξίζει να αγοράσω doubleshock 4 η δεν είναι καλό; 

Το αν αξίζει, μόνο εσύ το ξέρεις. Δες το σε κάποιο μαγαζί ή σε φίλο σου αν σε βολεύει.

εμενα πχ το ds4  γλιστρούσε στα χέρια μου και δεν με βόλευε η θέση του μοχλου, οπότε πήρα του Xbox one. Αλλα αυτό ειναι τελείως υποκειμενικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 08/01/2018 στις 11:57 ΜΜ, Tassos77 είπε

Ποιο είναι το καλύτερο gamepad (PC) για fighting games; Πολλοί προτείνουν το hori fighting commander, αλλά δεν το έχω βρει κάπου στην Ελλάδα και από εξωτερικό ξεπερνάει τα 50 ευρώ με μεταφορικά. Σε αυτά τα λεφτά δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή. Γενικά απ' ότι έχω καταλάβει είναι δύσκολο να βρεις gamepad με καλό dpad για fighting games. Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες.

Εγώ ως μεγαλος λάτρης των fighting games προτείνω το DS4 γιατί θεωρώ ότι έχει καλύτερο dpad, αλλά όπως είπε και ο φίλος από πάνω είναι όλα υποκειμενικα. Αν έχεις την δυνατότητα δοκιμασε και τα 2 και δες ποιο προτιμας.

15 ώρες πριν, saxos55 είπε

Dualshock 4.

Υπάρχει θέμα για τα χειριστήρια:

Χωρίς περισσότερες πληροφορίες (budget, τι παιχνίδια παίζεις κτλ) η ερώτηση σου είναι αντίστοιχη της:

Αξίζει να την πέσω στην Μαρία ή μπα;

O φίλος μάλλον εννοεί αυτό:

 https://www.skroutz.gr/s/12992166/OEM-Doubleshock-Wireless-Controller-Black-PS4.html

Φαίνεται να είναι κάποια απομίμηση, δεν θα το πρότεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, VortexGeo είπε

Εγώ ως μεγαλος λάτρης των fighting games προτείνω το DS4 γιατί θεωρώ ότι έχει καλύτερο dpad, αλλά όπως είπε και ο φίλος από πάνω είναι όλα υποκειμενικα. Αν έχεις την δυνατότητα δοκιμασε και τα 2 και δες ποιο προτιμας.

O φίλος μάλλον εννοεί αυτό:

 https://www.skroutz.gr/s/12992166/OEM-Doubleshock-Wireless-Controller-Black-PS4.html

Φαίνεται να είναι κάποια απομίμηση, δεν θα το πρότεινα.

Τζίζας. Δε σκέφτηκα καν πως θα υπήρχε τέτοιο πράγμα και δεν το googlαρα. Όπως λες κι εσύ προφανώς δεν αξίζει, αφού είναι και κοντά στην τιμή του «οριτζινάλε». Να έκανε 14 ευρώ το συζητάγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, VortexGeo είπε

Εγώ ως μεγαλος λάτρης των fighting games προτείνω το DS4 γιατί θεωρώ ότι έχει καλύτερο dpad, αλλά όπως είπε και ο φίλος από πάνω είναι όλα υποκειμενικα. Αν έχεις την δυνατότητα δοκιμασε και τα 2 και δες ποιο προτιμας.

Τις προάλλες που έψαχνα λίγο το θέμα, φάνηκε πως οι απόψεις διίστανται. Κάποιοι έλεγαν πως το ds4 είναι καλύτερο, ενώ άλλοι έλεγαν το x box one controller. Θα χρειαστεί μάλλον να δοκιμάσω και τα δύο, όπως μου προτείνετε. Το μόνο πρόβλημα που έχω με το ds4 είναι πως δεν είναι συμβατό με το pc, αν δεν κάνω λάθος, εκτός κι αν χρησιμοποιήσω κάποιο emulator ή το χρησιμοποιήσω με παιχνίδι στο steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...