Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήταν να πάρω και παλαιότερα αλλά ήρθε το χαρτί του στρατού και το άφησα. Τώρα λόγο του black friday λέω να αγοράσω μερικά πράγματα για το PC και μου ήρθε στο μυαλό πάλι να πάρω ένα controller. Εγώ πάντα έπαιζα σε PS, XBOX δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια, ποτέ όμως. Πριν μερικούς μήνες διάβασα πως το steam θα υποστηρίζει και τα PS controllers και πως τα PS4 controllers θα παίρνουν adaptορα για PC. Και ρωτάω εγώ τώρα, να πάρω του PS που το ξέρω σαν χειριστήριο ή να πάω σε XBOX, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σχετικά με τα Windows, και το συνηθίζω στην πορεία; Επίσης, τα bluetooth χειριστήρια έχουν προβλήματα ή όλα κομπλέ; Τέλος, αγοράζω κάποια συγκεκριμένη έκδοση ή όποια να 'ναι και αντάπτορα χώρια;

 

Υ.Γ.: Ξέρω πως δεν είμαστε Αμερική αλλά αν γλιτώσω 5€ τουλάχιστον από το κάθε πράγμα που αγοράσω στο σύνολο είναι καλό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε αυτό και καθάρισες:

https://www.you.gr/pc-parts/cheiristiria/cheiristiria-pc/microsoft-xbox-one-wireless-controller-cable-f-(1)

 

Είναι σε προσφορά, μόλις το βάλεις στο καλάθι πέφτει στα 37€ η τιμή.

 

Παίζει είτε USB είτε Bluetooth άψογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gamepad config

καλησπέρα. αγόρασα ένα gamepad από τα jumbo και θέλω να συνδέσω τα πλήκτρα του με τις "ενέργειες" στο παιχνιδι (hitman). πως μπορώ να το κάνω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις κάποιο software για gamepad profiler (google it) 

Ένα απο τα ποιο γνωστά είναι το xpadder αλλά δεν είναι free, ψάξε να βρείς κάποιο.

Το παιχνίδι δεν έχει υποστήριξη όμως για gamepad?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά το F710 εκανα επιτέλους την μετάβαση σε ds4 για PC.

Πολύ ωραία όλα αλλά έχω μια ερώτηση: πόση ώρα σας κρατάει εσάς σε bluetooth;

Εμένα με κράτάει 5-6 ώρες μόνο! Είναι φυσιολογικό;;;

 

πρέπει δλδ μετά να φορτίζω συνεχώς;

 

Μήπως έχει θέμα η μπαταρία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το F710 εκανα επιτέλους την μετάβαση σε ds4 για PC.

Πολύ ωραία όλα αλλά έχω μια ερώτηση: πόση ώρα σας κρατάει εσάς σε bluetooth;

Εμένα με κράτάει 5-6 ώρες μόνο! Είναι φυσιολογικό;;;

 

πρέπει δλδ μετά να φορτίζω συνεχώς;

 

Μήπως έχει θέμα η μπαταρία του;

 

Στο PC το έχω με καλώδιο οπότε δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, αλλά στο PS4 διαρκεί και εμένα κάπου τόσο, 6, βαριά 7 ώρες. Πάντως ξέρω "φτιάχνουν" λίγο τα πράγματα αν βάλεις το LED brightness (για το light bar στο πάνω μέρος του controller) στο dim, κερδίζει καμιά ώρα πάνω-κάτω. 

 

Στο PS4 υπάρχει επιλογή για αυτό μέσω του OS, δεν είμαι σίγουρος αλλά αν χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα της φάσης DS4Windows ίσως υπάρχει επιλογή για να ρυθμίσεις την ένταση του light bar απο εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, μάλιστα, άρα ευτυχώς δεν έχει πρόβλημα το χειριστήριο.

Απ' ότι βλέπω το ds4windows δυστυχώς δεν έχει ν' αλλάξω την ένταση, σ' ευχαριστώ πάντως για την πρόταση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω ενα καλο χειριστηριο,ειχα το xbox 360 wireless controller και το logitech f310 και μετα απο 2 χρονια χρησης μου χαλασαν..κυριως παιζω fifa αλλα και αλλα παιχνιδια μερικες φορες..χρηματα δινω απο 20 μεχρι 50 για κατι πολυ καλο αν εχετε να προτεινετε!

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ds4 ποιο ειναι?το θελω για pc

το ds4 ειναι το dualshock 4 aka το χειριστηριο του ps4. δουλευει αψογα σε pc ειτε με καλωδιο ενσυρματα ειτε με ενα bluetooth v4 dongle. Χρειαζεσαι βεβαια κι ενα unofficial προγραμμα, το DS4Windows και εισαι ready to go.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ds4 ειναι το dualshock 4 aka το χειριστηριο του ps4. δουλευει αψογα σε pc ειτε με καλωδιο ενσυρματα ειτε με ενα bluetooth v4 dongle. Χρειαζεσαι βεβαια κι ενα unofficial προγραμμα, το DS4Windows και εισαι ready to go.

 

θα ηθελα να ειχε κουμπια σαν του xbox γιατι τα περισοτερα παιχνιδια ειναι με αυτο συμβατα..με το ds4 θα χρειαζεται σε καθε παιχνιδι να κανω αλλαγες?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι έχει κουμπιά στα πλειστέτιον..

 

Δεν θα χρειαστεί να κάνει καμία αλλάγή στα περισσότερα πάντως.

Όμως αν θες απροβλημάτιστη και σίγουρη λειτουργία σε όλα -αλλά να έχεις και τα κουμπιά της Microsoft- πας σε 

ασύρματο: F710

ενσύρματο: χειριστήριο του Xbox360

 

η αν έχεις πολλά λεφτά και σε παίρνει στο καινούργιο χειριστήριο του Xbox1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...