Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δε χρειαζεται, απλα επειδη μπηκα στο πρωτο λινκ που λεει αμεσα διαθεσιμο και δειχνει φωτο απο το παλιο

 

https://www.easytechnology.gr/konsoles/xbox-one/kheiristeria/kheiristerio-official-xbox-one-wireless-controller-with-cable-for-windows-mauro

Το συγκεκριμενο καταστημα εχει πλουσια ιστορια στο να φερει bootlegs και να τα πουλαει ως αυθεντικα.

Το νου σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι δε χρειαζεται, απλα επειδη μπηκα στο πρωτο λινκ που λεει αμεσα διαθεσιμο και δειχνει φωτο απο το παλιο

 

https://www.easytechnology.gr/konsoles/xbox-one/kheiristeria/kheiristerio-official-xbox-one-wireless-controller-with-cable-for-windows-mauro

Αν παρατηρήσεις και στο skroutz έτσι είναι οι φωτογραφίες,αν δεις όμως προσεκτικά ποιο controller έχει το εξώφυλλο της συσκευασίας τότε θα καταλάβεις οτι είναι σαν του One S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο καταστημα εχει πλουσια ιστορια στο να φερει bootlegs και να τα πουλαει ως αυθεντικα.

Το νου σου.

 

Thanx αλλα λογικα το λυκο θα παρω και απο αλλο καταστημα

 

 

Αν παρατηρήσεις και στο skroutz έτσι είναι οι φωτογραφίες,αν δεις όμως προσεκτικά ποιο controller έχει το εξώφυλλο της συσκευασίας τότε θα καταλάβεις οτι είναι σαν του One S

 

Το θεμα δεν ειναι τι δειχνει το σκρουτζ αλλα τι θα δεις μπροστα σου στο καταστημα ή οταν παραλαβεις. Και μεχρι να συμβει αυτο δεν εισαι σιγουρος. Πολλες φορες μου τυχαινει να βλεπω αλλα και να αντιμετωπιζω αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σου εξηγώ ότι οι φωτογραφίες αυτές του χειριστήριου είναι αρχείου και δεν ανταποκρινονται στο προϊόν,για αυτο σε προετρεψα να δεις ποιο χειριστήριο απεικονιζεται στην συσκευασία γιατί δεν έχουν καταλάβει οτι έχουν κάνει γκαφα και μιλάμε για 2 διαφορετικά χειριστήρια.Με λίγα λόγια η Microsoft στο bundle αυτό Controller + cable έχει βάλει το χειριστήριο του S σε χρώμα μαύρο άρα δεν υπάρχει θέμα εξαπατησης ή να φοβάσαι εφόσον αυτό απεικονιζεται στην συσκευασία . Εγώ πάντως το πήρα απο you.gr σε προτρέπω και σένα να κάνεις το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως εμενα το χειριστηριο του Xbox One S που πηρα απο το bundle αυτο (χειριστηριο και καλωδιο), εχει χαλασει ηδη 2 φορες. Στο πρωτο ο αναλογικος μοχλος και στο 2ο το L1 button. Ισως παιζω PES λιγο νευρικα, δεν ξερω...Απο την αλλη του 360 που τα εχω τοσα χρονια ειναι σκυλια, δεν καταλαβαινουν τιποτα.

 

υγ. το ειχα γραψει και παλιοτερα οτι το support της Microsoft ηταν απιστευτο και εκαναν αντικατασταση εντος 3 ημερων την πρωτη φορα, αλλα ακομα δεν εχω επικοινωνησει μαζι τους για το 2ο χειριστηριο.

Επεξ/σία από WizNick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το έκανα το βήμα και τα έσκασα για το elite και πραγματικά είναι τόσο καλό στα πάντα που δύσκολα θα γύριζα σε κάτι άλλο.

Απο ποιότητα κατασκευής, βάρος, αναλογικούς μοχλούς (που είναι και αποσπώμενοι με ανταλλακτικά για πιο υπερυψωμένους αν χρειαστεί), σκανδάλες σε όλα παίρνει άριστα για έμενα. Πραγματικά παίζοντας 2 ώρες με το elite και πιάνοντας αμέσως μετά το DS4 στα χέρια, το δεύτερο μοιάζει σαν ψεύτικο. Παρόλα αυτά η τιμή του είναι όντως πολύ υψηλή αλλά αν το προσέχεις και δεν το κακομεταχειρίζεσαι, από το να πάρεις ένα χειριστήριο που θα σου χαλάσει στο χρόνο και θα αναγκαστείς να το ξαναπληρώσεις, καλύτερα το elite που θα σου προσφέρει καλύτερη εμπειρία στο gaming.

Δεν μου έχει χαλάσει πάντως ποτέ χειριστήριο στον ένα χρόνο.

Εχω ακόμα το Logitech Rumblepad 2. Ας μην αναφέρω τα χειριστήρια του Ν64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα πάντα το συνήθειο να καθαρίζω ανα μήνα τα χειριστήριά μου με οινόπνευμα.

 

Δυστυχώς μάλλον το οινόπνευμα καταστρέφει με τον καιρό την λεπτή, σαν καουτσούκ υδροφοβική επίστρωση που έχουν ορισμένα χειριστήρια/ποντίκια, και η επιφάνεια γίνεται κολλώδης, σαν να στέγνωσε σιρόπι επάνω της.

 

Το F710 και το F510 έγιναν δυστυχώς άχρηστα.

 

Εκτός και αν με το πέρασμα του καιρού και τις θερμοκρασίες και υγρασία της Κύπρου, πολυμερίστηκε το πλαστικό της επίστρωσης.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μάλλον το οινόπνευμα καταστρέψει με τον καιρό την λεπτή, σαν καουτσούκ υδροφοβική επίστρωση που έχουν ορισμένα χειριστήρια/ποντίκια, και η επιφάνεια γίνεται κολλώδης, σαν να στέγνωσε σιρόπι επάνω της.

 

Είχα για αρκετό καιρό το Diablo 3 Steelseries ποντίκι, μια παραλλαγή του Sensei 310.

 

https://www.amazon.co.uk/SteelSeries-Diablo-III-Mouse-PC-Mac/dp/B005L38QK2

 

Η αίσθηση που μου άφηνε ήταν αυτή του βελούδου ή της απαλής τσόχας, πολύ ευχάριστη. Έλα όμως που ιδρώνουν αρκετά τα χέρια μου...

 

Λόγω αυτής της επίστρωσης ο ιδρώτας συσσωρευόταν πάνω στο ποντίκι και ανάμεσα στα κενά, δεν το καθάρισα ποτέ γιατί δε μπορούσα, και το αποτέλεσμα ήταν να έχει γίνει τελείως σ****ά. Κάποια στιγμή αποφάσισα να το ξύσω με ένα μεταλλικό αντικείμενο, η μάκα βγήκε αλλά το αποτέλεσμα ήταν αυτό που περιγράφεις. Το ποντίκι οπτικά καταστράφηκε, στην αφή ήταν μια σκέτη πλαστικούρα, ο ιδρώτας μαζευόταν και πάλι σε κάποια σημεία σε κάποια σημεία και γενικά μαντάρα.

 

Βέβαια είχα ήδη χοντρό θέμα με τη ροδέλα, που δεν ανταποκρινόταν σχεδόν καθόλου :P :P :P οπότε το αντικατέστησα με ένα ποντίκι της Microsoft του δεκάρικου και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου, και χωρίς μπίχλα (που λόγω του πλαστικού δεν κάθεται και αν κάτσει απλά τη σκουπίζω). Δεν είμαι για μεγαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν πέραση απο τα χερια μου PS3 controller, F710 , XBOX ONE και XBOX360

Του χβοχ ονε μου χάλασε το ΛΤ 2 φορες μεσα σε 3μηνες με λίγη χρήση δεν ξανα ασχολούμαι να το φτιάξω.

Το ps3 to εχω κανα 2χρονια κ τρώει κάτι φλασιες ωρες ωρες κ κολαει το αριστερό dual sock ενω ειναι κεντραρισμενο στη μέση κανει κίνησης προς τα αριστερά.

Το f710 σε αρκετα παιχνίδια δεν μου έπαιζε δεν θυμάμαι πως χαλασε αλλα δεν εμινα ικανοποιημένος απο αυτο σε καμια περίπτωση

Του 360 αντεξε μια 2ετια και χάλασε το LB.

Νομίζω το μονο αξιόλογο κοντρολερ στα αρνητικά του το καλώδιο.

Καμια πρόταση για κάποιο κοντρολερ γτ εχω ξεμείνει;

Οσο για του ονε ακομα κλαιω τα λεφτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν πέραση απο τα χερια μου PS3 controller, F710 , XBOX ONE και XBOX360

Του χβοχ ονε μου χάλασε το ΛΤ 2 φορες μεσα σε 3μηνες με λίγη χρήση δεν ξανα ασχολούμαι να το φτιάξω.

Το ps3 to εχω κανα 2χρονια κ τρώει κάτι φλασιες ωρες ωρες κ κολαει το αριστερό dual sock ενω ειναι κεντραρισμενο στη μέση κανει κίνησης προς τα αριστερά.

Το f710 σε αρκετα παιχνίδια δεν μου έπαιζε δεν θυμάμαι πως χαλασε αλλα δεν εμινα ικανοποιημένος απο αυτο σε καμια περίπτωση

Του 360 αντεξε μια 2ετια και χάλασε το LB.

Νομίζω το μονο αξιόλογο κοντρολερ στα αρνητικά του το καλώδιο.

Καμια πρόταση για κάποιο κοντρολερ γτ εχω ξεμείνει;

Οσο για του ονε ακομα κλαιω τα λεφτα μου.

Ε τι αλλο σου μεινε,ολα τα δοκιμασες :P

Απο ασυρματα τουλαχιστον τα εχεις δοκιμασει ολα. Μονο speedlink σου εμεινε :P

Τα καλα controller για το pc ειναι κλασσικα του xbox λογω πληρους υποστηριξης και απο 3ες εταιρειες της Logitech.

Μπορεις να ριξεις μια ματια στο dualshock 4 αλλα δεν γνωριζω αναλυτικα την διαδικασια για να εχεις πληρη υποστηριξη,κυριως ασυρματα.

 

Και μενα με εψηνε το elite controller αλλα πανακριβο το κοστος.

150ευρω σκετο controller +25ευρω περιπου ο δεκτης οταν βγηκε 175ευρω για να μπορεις να παιξεις ασυρματα στο pc. Και αν θες και το charge kit παει 200ευρω.

Μιλαμε για χρηματα περισσοτερα πλεον απο ολοκληρης της κονσολας η της καρτας γραφικων που εχουν αρκετοι στα pc τους,δεν τα λες και λιγα.

 Παρόλα αυτά η τιμή του είναι όντως πολύ υψηλή αλλά αν το προσέχεις και δεν το κακομεταχειρίζεσαι, από το να πάρεις ένα χειριστήριο που θα σου χαλάσει στο χρόνο και θα αναγκαστείς να το ξαναπληρώσεις, καλύτερα το elite που θα σου προσφέρει καλύτερη εμπειρία στο gaming.

Παντως αυτο που γραφεις δεν ισχυει. Δεν νομιζω ολοι αυτοι που αν γραψεις στο google που τους εβγαλε προβλημα το elite controller ειναι επειδη το κακομεταχειριζονται.

Το ιδιο εν μερη και του xbox one μαζι με τον δεκτη και την μπαταρια που εβγαινε κοντα στα 80-90ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να πω τελικα πως πηρα το xbox one s wireless που μου προτεινατε (το σκετο ομως που βρηκα σε προσφορα στα 45ε μαυρο και οχι αυτο με το καλωδιο που ειναι +10 ευρω), καθως βολευει το bluetooth και δε θα εχω καμμια γκουμουτσα να προεξεχει την οποια κιολας θα πρεπει να κουβαλαω μαζι μου αν θελω να χρησιμοποιω και σε αλλα συστηματα το χειρστηριο.

 

Πρωτο feeling, το νιωθω λιγο πλαστικουρα, ισως επειδη ειναι αχρησιμοποιητο και στη πορεια μπορει να γλυκανει αλλα πιο καλη αισθηση νιωθω απο το 360 που εχω επισης και χρησιμοποιω εδω και χρονια. Θα δειξει, ισως βιαστικα να μιλησω και να μην ισχυσει αυτο οσο αρχισω και το χρησιμοποιω

 

Το βασικο ειναι οτι στο desktop για καποιο λογο ξεφτιλιζεται και δε παιζει. Κανει pair αλλα χανει το connection. Δοκιμασα μετα στο λαπτοπ και επαιξε κανονικα. Λεω κανα θεμα driver θα ναι και κατεβασα τους τελευταιους που δινει η μητρικη να αντικαταστησω τους Microsoft generic. Ιδια συμπεριφορα γαμωτο. Δε ξερω τι σκαλωμα εχει φαει, και στην ουσια για το desktop το θελω στο λαπτοπ τι να το κανω. Αν θελετε ανεβαζω βιντεο με το πως συμπεριφερεται μπας και γνωριζετε κατι

 

Εγώ είχα πάντα το συνήθειο να καθαρίζω ανα μήνα τα χειριστήριά μου με οινόπνευμα.

 

Δυστυχώς μάλλον το οινόπνευμα καταστρέφει με τον καιρό την λεπτή, σαν καουτσούκ υδροφοβική επίστρωση που έχουν ορισμένα χειριστήρια/ποντίκια, και η επιφάνεια γίνεται κολλώδης, σαν να στέγνωσε σιρόπι επάνω της.

 

Το F710 και το F510 έγιναν δυστυχώς άχρηστα.

 

Εκτός και αν με το πέρασμα του καιρού και τις θερμοκρασίες και υγρασία της Κύπρου, πολυμερίστηκε το πλαστικό της επίστρωσης.

 

Οχι ρε συ ισχυει αυτο που λες. Και γω πιτσιρικας καθαριζα τα Mouse με οινοπνευμα και γινεται αυτο που περιεγραψες. Ποιος ειναι ο σωστος τροπος δεν εκατσα να μαθω αλλα σιγουρα δε ξαναχρησιμοποιησα οινοπνευμα στα πλαστικα των περιφερειακων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ενα ακομα ρεσταρτ εφοσον εγινε το Pairing φαινεται να χει λυθει το προβλημα και τωρα να συνδεεται κανονικα. Για πειτε μου ομως κατι γιατι δε βγαζω ακρη. Με bluetooth τελικα μπορεις να χρησιμοποιεις ακουστικα, η ειναι μονο αν συνδεσσαι με καλωδιο η adapter η χρηση τους. Θα ξενερωσω αν δε συνδεονται ετσι τα ακουστικα, ηταν ενας απ οτους λογους που επελεξα το χειρηστηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια οποιος εχει Xbox one s controller για πειτε λιγο ειναι δυνατον να παιζει κατι τετοιο

 

https://www.youtube.com/watch?v=YHnIEkLIpG8

 

Ειδα το thumbnail και πιστεψα πως το βιντεο ειναι για να δειξει πως ο adapter τραβαει καλυτερα αλλα με το bluetooth ο τυπος παει μεχρι τον πανω οροφο

 

Εμενα με το ενσωματωμενο bluetooth της μητρικης, χανει συνδεση ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ στο μισο μετρο. Η θα πρεπει να αγορασω dongle γιατι ειναι αχρηστο η να παρω wireless adapter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δεκτης της MS φαινεται απ αυτο το βιντεο οτι ειναι μαπα. Για το bt της μητρικης σου μαλλον εχει προβλημα. Μισο μετρο δεν ειναι τπτ. Δεν ειναι δυνατον να παιξεις ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι προφανως Μονο ακουμπωντας πανω στο γραφειο μπορω να παιξω.

 

Ασχετο αλλα η μητρικη εχει να κουμπωσεις κατι κεραιουλες που θεωρω πως ειναι για το wifi. επειδη δε συνδεομαι με wifi δε τις βιδωσα. Μηπως ομως δωσουν εμβελεια και ενταση και στο bluetooth (Τερμα δεξια στη φωτο)?

 

asrock-ab350-rear-connectors-io.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...