Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει ταλαιπωρία με το DS4 χειριστήριο.

 

Χρειάζεσαι απλά ένα bluetooth dongle και το πρόγραμμα Inputmapper. Η διαδικασία είναι plug n play.

 

Αν θέλεις, μετά μέσα από το πρόγραμμα μπορείς να ρυθμίσεις το DS4, αν θα δουλεύει ο φωτισμός, σε τί χρώματα, με τί εφφέ, αν θα δουλεύει το trackpad και πολλά άλλα.

 

Αν κάποιος προτιμάει το layout του DS4 σε σχέση με του XBOX, δεν βρίσκω λόγο να μην αγοράσει το πρώτο.

 

Επίσης κάτι για το οποίο ίσως να κάνω και κάποιο ανεξάρτητο τόπικ, η χρήση gamepads μπορεί να σας δημιουργήσει σύνδρομο ωλένιας νευρίτιδας ή αν το νεύρο είναι ερεθισμένο, να εντείνει τον ερεθισμό. Μιλάω ως παθών, οδεύω με γρήγορους ρυθμούς προς εγχείρηση και στα δύο χέρια και τα gamepads μου εχουν απαγορευθεί.

 

Υποψιάζομαι ότι τη ζημιά την έκανε πολύ χειρότερη (δεν θέλω να πιστεύω ότι την δημιούργησε) το DS4, διότι η εργονομία του είναι τέτοια που όλη η πίεση κρατήματος είναι στα δάχτυλα που ελέγχονται από το ωλένιο νεύρο (το μικρό δαχτυλάκι και ο παράμεσος).

Ειναι ταλαιπωρια συγκριτικά με ενα σχεδον οποιοδηποτε χειριστηριο xinput. Το inputmapper εχω μηνες να το δω, τελευταια φορα παντως μεσα στο 2016 ειχε διαφορα προβληματα και ασυμβατοτητες, καμια σχεση εν ολιγης με το απλα να συνδεσεις το χειριστηριο στον υπολογιστη και να παιξεις.

Οποτε με εξαιρεση αυτους που τους αρεσει η διαταξη του DS4 η αν εχουν ηδη χειριστηριο και δεν θελουνε να επενδυσουνε αλλα χρηματατα, τοτε δεν βλεπω καποιο λογο να αγορασει καθεαυτου DS4 χειριστηριο.

Επισης αυτο που γραφεις για το συνδρομο που επαθες (περαστικα και καλη αναρωση!) το εχω δει πολλες φορες σε διαφορα χειριστηρια. Και στο λεω ως καποιος που συλλεγει χειριστηρια, δεν ειναι ολα τα χειριστηρια για ολους τους ανθρωπους. Ειχε επισης προβλημα φιλος και αλλαξε χειριστηριο γιαυτο το λογο.

 

 

Ο μόνος λόγος που ήθελα την έκδοση του hori για PlayStation είναι ότι ναι μεν δεν έχω κάποια κονσόλα από τις δύο αλλά ή αγορά PlayStation είναι το πιθανότερο σενάριο για το μέλλον, οπότε δεν θέλω να πάρω κάτι το οποίο θα είναι μόνο για pc και να χρειαστώ άλλο εκεί. Το μόνο καλό του Xbox vs PlayStation version είναι ότι το πρώτο λειτουργεί natively στα windows και δεν χρειάζεται προγράμματα όπως το joytokey για να παίξει.

 

Επίσης το είχα δει ότι υπάρχει και στο amazon.co.uk (ps version), μόνο που δεν πωλείται απευθείας από το amazon και η τιμή για να έρθει Ελλάδα είναι 67.22€ έναντι των 42€ από το ebay.

 

Για ότι άλλο παιχνίδι παίζω έχω ένα xbox 360 controller, αλλά για τα fighting δεν με βολεύει καθόλου ο σταυρός του. Ξέρω ότι τον έχουν αλλάξει στο xbox one controller αλλά και πάλι δεν ξέρω. Η αλήθεια είναι ότι επειδή παρακολουθώ αρκετά χρόνια την fighting scene δεν έχω δει και κανέναν να παίζει με χειριστήριο του xbox.

Μαλιστα, σε αυτη την περιπτωση λοιπον κοιτας την εκδοση του PS4, θα ορκιζομουν οτι ειχα δει να πωλειται και επισημως απο το amazon αλλα εκανα λαθος. 42€ ειναι πολυ καλη τιμη, αν θες μιλα παντως με την αντιπροσωπεια εδω μηπως και το φερουνε και αυτο.

http://www.amy.gr/companies/more-brands/hori/

Επισης αφου παιζεις και εσυ ξυλικια, προσεξε μην την πατησεις με το Mortal Kombat X Fighting Controller, ειναι χαμηλης ποιοτητας και χαλαει πολυ ευκολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα μου ήρθε από το amazon , 29$ πλήρωσα + μεταφορικά 4$ (μαζί με καλώδιο)

πολύ καλο φαίνεται, σαν το γνήσιο ,χρειάστηκε xbox one driver για να δουλέψει, δεν είναι wireless

δοκίμασα και σε παιχνίδια , μια χαρά δουλεύει

 

PDP NFL Official Face-Off Controller for Xbox One

 

a911c4146aa5.jpg

 

06c7e9d65f4e.jpg

 

a0a60c373b6b.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν υπάρχει ταλαιπωρία με το DS4 χειριστήριο.

 

Χρειάζεσαι απλά ένα bluetooth dongle και το πρόγραμμα Inputmapper. Η διαδικασία είναι plug n play.

 

Αν θέλεις, μετά μέσα από το πρόγραμμα μπορείς να ρυθμίσεις το DS4, αν θα δουλεύει ο φωτισμός, σε τί χρώματα, με τί εφφέ, αν θα δουλεύει το trackpad και πολλά άλλα.

 

Αν κάποιος προτιμάει το layout του DS4 σε σχέση με του XBOX, δεν βρίσκω λόγο να μην αγοράσει το πρώτο.

 

Επίσης κάτι για το οποίο ίσως να κάνω και κάποιο ανεξάρτητο τόπικ, η χρήση gamepads μπορεί να σας δημιουργήσει σύνδρομο ωλένιας νευρίτιδας ή αν το νεύρο είναι ερεθισμένο, να εντείνει τον ερεθισμό. Μιλάω ως παθών, οδεύω με γρήγορους ρυθμούς προς εγχείρηση και στα δύο χέρια και τα gamepads μου εχουν απαγορευθεί.

 

Υποψιάζομαι ότι τη ζημιά την έκανε πολύ χειρότερη (δεν θέλω να πιστεύω ότι την δημιούργησε) το DS4, διότι η εργονομία του είναι τέτοια που όλη η πίεση κρατήματος είναι στα δάχτυλα που ελέγχονται από το ωλένιο νεύρο (το μικρό δαχτυλάκι και ο παράμεσος).

 

 

Ειναι ταλαιπωρια συγκριτικά με ενα σχεδον οποιοδηποτε χειριστηριο xinput. Το inputmapper εχω μηνες να το δω, τελευταια φορα παντως μεσα στο 2016 ειχε διαφορα προβληματα και ασυμβατοτητες, καμια σχεση εν ολιγης με το απλα να συνδεσεις το χειριστηριο στον υπολογιστη και να παιξεις.

Οποτε με εξαιρεση αυτους που τους αρεσει η διαταξη του DS4 η αν εχουν ηδη χειριστηριο και δεν θελουνε να επενδυσουνε αλλα χρηματατα, τοτε δεν βλεπω καποιο λογο να αγορασει καθεαυτου DS4 χειριστηριο.

Επισης αυτο που γραφεις για το συνδρομο που επαθες (περαστικα και καλη αναρωση!) το εχω δει πολλες φορες σε διαφορα χειριστηρια. Και στο λεω ως καποιος που συλλεγει χειριστηρια, δεν ειναι ολα τα χειριστηρια για ολους τους ανθρωπους. Ειχε επισης προβλημα φιλος και αλλαξε χειριστηριο γιαυτο το λογο.

 

 

Μαλιστα, σε αυτη την περιπτωση λοιπον κοιτας την εκδοση του PS4, θα ορκιζομουν οτι ειχα δει να πωλειται και επισημως απο το amazon αλλα εκανα λαθος. 42€ ειναι πολυ καλη τιμη, αν θες μιλα παντως με την αντιπροσωπεια εδω μηπως και το φερουνε και αυτο.

http://www.amy.gr/companies/more-brands/hori/

Επισης αφου παιζεις και εσυ ξυλικια, προσεξε μην την πατησεις με το Mortal Kombat X Fighting Controller, ειναι χαμηλης ποιοτητας και χαλαει πολυ ευκολα!

 

Τι λετε ρε μαγκες? Μιλαμε δλδ για κατι αντιστοιχο του carpel tunnel σε gamepads

 

Πως διαπιστωνει κανεις αν πασχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε μαγκες? Μιλαμε δλδ για κατι αντιστοιχο του carpel tunnel σε gamepads

 

Πως διαπιστωνει κανεις αν πασχει

Αν νιωθεις ενοχληση ενω η μετα το παιχνιδι, κατι παει λαθος ειτε στη σταση που εχεις το καρπο και το χειρηστηριο, ειτε το χειρηστηριο καθεαυτου. Οποτε κοιτας να διορθωσεις κατι απο τα δυο. Ειναι κοινο παντως σε μεγαλα και βαρια χειρηστηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο υπάρχον είναι γκουμουτσάρα, αν και πάνω στο γραφείο μου είναι αδιάφορο, σε λαπτοπ είναι γελοίος 

 

από την άλλη βέβαια μου έρχονται στο μυαλό οι κεραίες της logitech που είναι μια σταλιά, από την άλλη όμως η ποιότητα σήματος των κεραιών της ms είναι έτη φωτός μπροστά και στου 360 το χειριστήριο και στου one 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε μαγκες? Μιλαμε δλδ για κατι αντιστοιχο του carpel tunnel σε gamepads

 

Πως διαπιστωνει κανεις αν πασχει

 

Το σώμα σε προειδοποιεί, αρκεί να το ακούς.

 

Μουδιάσματα, πονάκια, πιασίματα τα οποία νιώθεις επανηλειμένως όταν κάνεις κάποια επαναλαμβανόμενη εργασία, είναι πρόδρομοι μελλοντικών παθήσεων αν δεν λαμβάνεις διορθωτικά μέτρα.

 

Στο σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα έχεις πόνους στο καρπό και μουδιάσματα στα δάχτυλα, κυρίως σε αντίχειρα, δείχτη και μέσο.

 

Στο σύνδρομο ωλένιας νευρίτιδας, έχεις πόνους στον αγκώνα και μούδιασμα σε παράμεσο και μικρό δαχτυλάκι.

 

Αν οι ενοχλήσεις γίνουν καθημερινές και δεν λάβεις άμεσα μέτρα, το πρόβλημα γίνεται με μεγάλη ταχύτητα χρόνιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια θελω να αγορασω gamepad αφου το logitech rumblepad 2 μετα απο 10 χρονια τα εφτυσε :(

 

Με μπατζετ στα 55-60 ευρω ειναι η καλυτερη επιλογη αυτο; http://www.skroutz.gr/s/10261991/Sony-DualShock-4-Controller-Jet-Black-New.html

 

Xbox δε θελω, δε με βολευουν με τιποτα...

 

Το εχει κανεις του ps4 να μου πει για ανθεκτκοτητα κλπ;

 

Επισης αν θα εχω θεματαα συμβατοτητας με steam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σώμα σε προειδοποιεί, αρκεί να το ακούς.

 

Μουδιάσματα, πονάκια, πιασίματα τα οποία νιώθεις επανηλειμένως όταν κάνεις κάποια επαναλαμβανόμενη εργασία, είναι πρόδρομοι μελλοντικών παθήσεων αν δεν λαμβάνεις διορθωτικά μέτρα.

 

Στο σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα έχεις πόνους στο καρπό και μουδιάσματα στα δάχτυλα, κυρίως σε αντίχειρα, δείχτη και μέσο.

 

Στο σύνδρομο ωλένιας νευρίτιδας, έχεις πόνους στον αγκώνα και μούδιασμα σε παράμεσο και μικρό δαχτυλάκι.

 

Αν οι ενοχλήσεις γίνουν καθημερινές και δεν λάβεις άμεσα μέτρα, το πρόβλημα γίνεται με μεγάλη ταχύτητα χρόνιο.

είχα σχετικά θέματα όπως και με τη δουλειά όπου υποχρεωτικά χρησιμοποιώ pc όλη μέρα (και με χτύπαγε και αλλού όπως αυχένα) 

 

το πρόβλημα λύθηκε όταν ξανάρχισα να γυμνάζομαι πιο σοβαρα καμία ενόχληση πλέον τα τελευταία 2 χρόνια παρόλο που έχω τραυματίσει αγκώνα και το νεύρο που περνάει από κει την είχε ακούσει μέχρι τον καρπό πάρα πολύ άσχημα 

 

γενικά αν ζεις καθιστική ζωή και έχεις και καθιστικό χόμπι και από πάνω είναι πάρα πολύ σημαντικό να βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει ώστε να ασκείσαι.

 

συνήθως βέβαια πολλοί που παίζουν παιχνίδια δεν είναι και πολύ της κίνησης, αλλά καλό είναι να αρχίσουν να το βλέπουν διαφορετικά τα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια θελω να αγορασω gamepad αφου το logitech rumblepad 2 μετα απο 10 χρονια τα εφτυσε :(

 

Με μπατζετ στα 55-60 ευρω ειναι η καλυτερη επιλογη αυτο; http://www.skroutz.gr/s/10261991/Sony-DualShock-4-Controller-Jet-Black-New.html

 

Xbox δε θελω, δε με βολευουν με τιποτα...

 

Το εχει κανεις του ps4 να μου πει για ανθεκτκοτητα κλπ;

 

Επισης αν θα εχω θεματαα συμβατοτητας με steam

Αν θες τέτοιο τύπο controller η το dualshock 4 η της logitech είναι οι καλύτερες επιλογες και υποστηρίζονται φυσικά στα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειπα να το τολμησω και να παω σε xbox controller... Διαβασα πολυ καλες κριτικες κ ειπα να το ρισκαρω!

 

Αυτο εδω παρηγγειλα: http://www.skroutz.gr/s/7225644/Microsoft-Xbox-One-Wired-Controller-Cable-for-Windows.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για pc είναι η καλύτερη επιλογή μην το σκέφτεσαι, στο μόνο που είναι καλύτερο το χειριστήριο του ps4 είναι στο σταυρό ειδικά αν θες να παίξεις κάνα fighting

 

σε όλα τα άλλα του xbox είναι καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...