Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε κάποια γνώμη για το παρακάτω; Φαίνεται ποιοτικό και έχει το ενδιαφέρον χαρακτηριστικό των φωτιζόμενων face buttons

https://www.skroutz.gr/s/11959412/Gamesir-G3F.html?from=favorites_popup

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως το χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο gamepad δεν έχει καθόλου αναλογικούς η κάτι δεν βλέπω καλά.

πέρα από το ότι έχει σταυρό που είναι καλύτερο από το μοχλό για τα fighting έχει και 6 κουμπιά που επίσης είναι χρήσιμο για πολλά fighting αφού δε χρειάζεται να χρησιμοποιείς τις σκανδάλες που είναι μια επιπλέον δυσκολία

 

βέβαια αν είχε σταυρό σαν του playstation θα ήταν ακόμα καλύτερο, ο ενιαίος σταυρός σαν του xone δε μου φαίνεται εξίσου βολικός για τη συγκεκριμένη κατηγορία παιχνιδιών 

 

 

άσχετο, μου κάνει εντύπωση ότι ενώ σε όλα σχεδόν τα fighting σε αφήνει αν θες να παίξεις με μοχλό, στο tekken επιτρέπει μόνο σταυρό, μάλιστα μόνο σταυρός και στα μενού 

 

ο μοχλός είναι απενεργοποιημένος by default 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα μηνυμα στην εταιρια οπου εισαγει και διανεμει προιοντα της Hori, το Fighting Commander για το Xbox One θα παραληφθει τελη Ιουνιου με αρχες Ιουλη περιπου προς 49.99€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μπορείτε να μου πείτε ποια χειριστήρια είναι εύκολα να μπουν σε steam games? Είδα ένα βίντεο tutorial για ένα Xbox controller με key mapping μέσω του steam. Άλλες μάρκες υπάρχουν; έχω βέβαια PS4 & PS3 χειριστήρια αλλά και ένα speedlink για PS3/PC αλλά από ότι θυμάμαι (περισυ το δοκίμασα) δεν είχε καλό keymapping και δε με βολεψε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις πηρα το xbox one wireless.

Απο τις 2-3 μερες δοκιμη μου αρεσε παρα πολυ,

δουλευει απροβληματιστα σε win7 x64 και σε steam.

Παρα την ακριβη τιμη του (60 μαζι με τον wireless adapter) μου φαινεται παρα πολυ στιβαρη κατασκευη,

και ειναι σαν επενδυση για 5 χρονια σιγουρα.

Επιτελους τερμα τα καλωδια!

Επεξ/σία από devil-ji
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάποια γνώμη για το παρακάτω; Φαίνεται ποιοτικό και έχει το ενδιαφέρον χαρακτηριστικό των φωτιζόμενων face buttons

https://www.skroutz.gr/s/11959412/Gamesir-G3F.html?from=favorites_popup

 

Δεν το ξέρω, φαίνεται όντως ποιοτικό αλλά μου φαίνεται πανάκριβο. Θα προτιμούσα του PS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν μια εβδομάδα δυστυχώς πέθανε ένα ps3 controller που είχα και έπαιζα τα fighting παιχνίδια. Τώρα είμαι με του xbox 360 που καλό μεν, αλλά ο σταυρός του είναι για κλάματα. 

 

Τώρα είμαι ανάμεσα στο να αγοράσω ένα ps4 controller που γενικά έχω δει ότι και οι pros στα παιχνίδια που παίζω είναι με αυτό ή να πάω στο hori fighting commander (ps version) που διαβάζω καλά λόγια. Το θέμα είναι ότι Ελλάδα δεν υπάρχει ούτε για πλάκα ή εγώ δεν κατάφερα να βρω κάτι. Από εξωτερικό δεν νομίζω ότι αξίζει γιατί μιλάμε για 60 ευρώ στην καλύτερη.

 

Γενικά δεν ξέρω αν αξίζει να ψαχτώ παραπάνω ή να καταλήξω στο ps4 controller. Έχει κανείς καμία σχετικά εμπειρία ανάμεσα σε αυτά τα 2 χειριστήρια;

Εστειλα μηνυμα στην εταιρια οπου εισαγει και διανεμει προιοντα της Hori, το Fighting Commander για το Xbox One θα παραληφθει τελη Ιουνιου με αρχες Ιουλη περιπου προς 49.99€

Μήπως έχεις καμιά καμία ενημέρωση σχετικά με την έκδοση για ps4? Θα άξιζε να τους στείλω και εγώ κανένα μήνυμα ή χαμένος χρόνος μιας και έχει κυκλοφορήσει πάνω από ένα χρόνο το χειριστήριο και άμα ήταν θα υπήρχε ήδη εδώ;

 

Ευχαριστώ.

 

Edit. Το καλύτερο που κατάφερα να βρω είναι Link.png Site: αυτό που γενικά είναι καλά τα λεφτά σε σχέση με ότι άλλο είχα βρει, αλλά θα πάρει κανά μήνα στην καλύτερη να έρθει.

Επεξ/σία από Allokotos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις καμιά καμία ενημέρωση σχετικά με την έκδοση για ps4? Θα άξιζε να τους στείλω και εγώ κανένα μήνυμα ή χαμένος χρόνος μιας και έχει κυκλοφορήσει πάνω από ένα χρόνο το χειριστήριο και άμα ήταν θα υπήρχε ήδη εδώ;

 

Ευχαριστώ.

 

Edit. Το καλύτερο που κατάφερα να βρω είναι Link.png Site: αυτό που γενικά είναι καλά τα λεφτά σε σχέση με ότι άλλο είχα βρει, αλλά θα πάρει κανά μήνα στην καλύτερη να έρθει.

 

Δεν εχω διαβασει κατι για την εκδοση του PS4, αλλα αν δεν εχεις PS4 σου ειναι αχρηστη. Η εκδοση 360/One λειτουργει αψογα στα Windows διχως τις περιεργες ρυθμισεις που χρειαζεται να κανεις με τα χειρηστηρια PS3/PS4.

Σε καθε περιτπωση, εχω την εντυπωση πως ειχα δει καπου την εκδοση PS4 σε καποιο καταστημα, δεν θυμαμαι ομως που.. Μπορεις να το βρεις και απο το αγγλικο amazon ομως, πλεον βρισκεται χωρις να χρειαζεται να το εισαγεις εκτος ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Xbox one μόνο για υπολογιστή. Συνδέετε άψογα με Bluetooth η καλώδιο συνδέεις και ακουστικά και είσαι αρχηγός. Μην μπλέκεται με χειριστήρια που είναι για άλλες κονσόλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Xbox one μόνο για υπολογιστή. Συνδέετε άψογα με Bluetooth η καλώδιο συνδέεις και ακουστικά και είσαι αρχηγός. Μην μπλέκεται με χειριστήρια που είναι για άλλες κονσόλες.

Τα Hori χειρηστηρια για τα νεα συστηματα, προς το παρων ειναι αποκλειστικα μονο ενσυρματα. Αλλα ναι δεν αξιζει ολη η ταλαιπωρια του να βαλει κανεις χειριστήριο PS3/PS4 στον υπολογιστη.

 

Μου εφερε δωρο ο κολλητος το SNES Buffalo USB χειριστηριο, πλεον λοιπον εχω δυο αρα και καλο μας λιωσιμο σε διπλα παιχνιδια του SNES!

post-108899-0-39364600-1498061884_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα ναι δεν αξιζει ολη η ταλαιπωρια του να βαλει κανεις χειριστήριο PS3/PS4 στον υπολογιστη.

Εξαρτάται... Για Steam games τουλάχιστον, το Steam υποστηρίζει την χρήση PS4 controller χωρίς κάποιο 3rd party software (γίνεται το αρχικό setup σε Big Picture Mode αλλά μετά δουλεύει κανονικά σε όλα τα modes). 

 

N4mNBQQ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται... Για Steam games τουλάχιστον, το Steam υποστηρίζει την χρήση PS4 controller χωρίς κάποιο 3rd party software (γίνεται το αρχικό setup σε Big Picture Mode αλλά μετά δουλεύει κανονικά σε όλα τα modes).

Δεν ηξερα πως πλεον υποστηριζεται το χειρηστηριο επισημως απο το steam, ναι ομως εξαρταται το τι θελει να κανει ο καθενας. Σε παιχνιδια που απαιτουν 360/one συμβατα χειριστηρια, δεν νομιζω πως αξιζει η ταλαιπωρια για να το προτιμησει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει ταλαιπωρία με το DS4 χειριστήριο.

 

Χρειάζεσαι απλά ένα bluetooth dongle και το πρόγραμμα Inputmapper. Η διαδικασία είναι plug n play.

 

Αν θέλεις, μετά μέσα από το πρόγραμμα μπορείς να ρυθμίσεις το DS4, αν θα δουλεύει ο φωτισμός, σε τί χρώματα, με τί εφφέ, αν θα δουλεύει το trackpad και πολλά άλλα.

 

Αν κάποιος προτιμάει το layout του DS4 σε σχέση με του XBOX, δεν βρίσκω λόγο να μην αγοράσει το πρώτο.

 

Επίσης κάτι για το οποίο ίσως να κάνω και κάποιο ανεξάρτητο τόπικ, η χρήση gamepads μπορεί να σας δημιουργήσει σύνδρομο ωλένιας νευρίτιδας ή αν το νεύρο είναι ερεθισμένο, να εντείνει τον ερεθισμό. Μιλάω ως παθών, οδεύω με γρήγορους ρυθμούς προς εγχείρηση και στα δύο χέρια και τα gamepads μου εχουν απαγορευθεί.

 

Υποψιάζομαι ότι τη ζημιά την έκανε πολύ χειρότερη (δεν θέλω να πιστεύω ότι την δημιούργησε) το DS4, διότι η εργονομία του είναι τέτοια που όλη η πίεση κρατήματος είναι στα δάχτυλα που ελέγχονται από το ωλένιο νεύρο (το μικρό δαχτυλάκι και ο παράμεσος).

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω διαβασει κατι για την εκδοση του PS4, αλλα αν δεν εχεις PS4 σου ειναι αχρηστη. Η εκδοση 360/One λειτουργει αψογα στα Windows διχως τις περιεργες ρυθμισεις που χρειαζεται να κανεις με τα χειρηστηρια PS3/PS4.

Σε καθε περιτπωση, εχω την εντυπωση πως ειχα δει καπου την εκδοση PS4 σε καποιο καταστημα, δεν θυμαμαι ομως που.. Μπορεις να το βρεις και απο το αγγλικο amazon ομως, πλεον βρισκεται χωρις να χρειαζεται να το εισαγεις εκτος ΕΕ.

Ο μόνος λόγος που ήθελα την έκδοση του hori για PlayStation είναι ότι ναι μεν δεν έχω κάποια κονσόλα από τις δύο αλλά ή αγορά PlayStation είναι το πιθανότερο σενάριο για το μέλλον, οπότε δεν θέλω να πάρω κάτι το οποίο θα είναι μόνο για pc και να χρειαστώ άλλο εκεί. Το μόνο καλό του Xbox vs PlayStation version είναι ότι το πρώτο λειτουργεί natively στα windows και δεν χρειάζεται προγράμματα όπως το joytokey για να παίξει.

 

Επίσης το είχα δει ότι υπάρχει και στο amazon.co.uk (ps version), μόνο που δεν πωλείται απευθείας από το amazon και η τιμή για να έρθει Ελλάδα είναι 67.22€ έναντι των 42€ από το ebay.

 

Βρε Xbox one μόνο για υπολογιστή. Συνδέετε άψογα με Bluetooth η καλώδιο συνδέεις και ακουστικά και είσαι αρχηγός. Μην μπλέκεται με χειριστήρια που είναι για άλλες κονσόλες.

Για ότι άλλο παιχνίδι παίζω έχω ένα xbox 360 controller, αλλά για τα fighting δεν με βολεύει καθόλου ο σταυρός του. Ξέρω ότι τον έχουν αλλάξει στο xbox one controller αλλά και πάλι δεν ξέρω. Η αλήθεια είναι ότι επειδή παρακολουθώ αρκετά χρόνια την fighting scene δεν έχω δει και κανέναν να παίζει με χειριστήριο του xbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...