Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Prey, nier, assota corsa και αλλά. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι έχω Windows 8.1 και απ ότι καταλαβαίνω η εταιρεία δεν έχει βγάλει drivers. Ούτε για 10. Άν έχει κανείς κάποια λύση άσ την πει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχεις δοκιμασει με τους γενικους οδηγους για το επισημο χειριστηριο του 360;

Ναι δοκίμασα αλλά αυτο το ημίμετρο δεν πιάνει σε όλα τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτη την μεθοδο μηπως σε βοηθησει.

http://www.insomnia.gr/topic/223154-gamepads-controllers-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-pc-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/page-28?do=findComment&comment=53006001

Παραξενο παντως οπου δεν εχει επιληφθει η Logitech για το προβλημα, ειναι πολυ σοβαρη εταιρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το F710 οντως δεν εχω βρει και εχω επισημους drivers για windows απο τη Logitech, αλλα με τους drivers του xbox controller παιζει κανονικα! Και το αναγνωριζουν ολα μου τα παιχνιδια του Steam, του Origin & του Uplay (δεν παιζω απο αλλες πηγες). Επισης παιζει και σε Linux χωρις καμια διαδικασια περα απο install τους xbox drivers και εκει.

 

Εξαλλου δεν ειναι τυχαιο που το steam εχει στη σελιδα του ακριβως αυτο το χειριστηριο!

 

Αρα τελικα, μη στεναχωριεσαι για τα χρηματα που εδωσες γιατι ειναι (κατα τη γνωμη μου) ενα υπεροχο χειριστηριο που παιζει κανονικα σε windows & linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατοι πάρτε του Xbox 360/one κ ξενοιάστε. Plug n play. Το έχουμε πει πολλές φορές, δεν αξίζει για λίγα χρήματα που θα γλιτώσει κάποιος σε κοντρολερ μετά να ψάχνει χίλιους τρόπους να παίξει ένα παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατοι πάρτε του Xbox 360/one κ ξενοιάστε. Plug n play. Το έχουμε πει πολλές φορές, δεν αξίζει για λίγα χρήματα που θα γλιτώσει κάποιος σε κοντρολερ μετά να ψάχνει χίλιους τρόπους να παίξει ένα παιχνίδι.

 

Το έχω το 360. Είναι θεόβαρο, πρέπει να έχεις 2 usb καρφωμένα και είναι και με καλώδιο.

Αν είναι δυνατόν δεν έχει βγει μια εταιρεία να βγάλει κάτι wireless δυνατό που να παίζει παντού να θησαυρίσει.

Υποτίθεται ότι αυτό ήταν/είναι το F710 που έχει σχεδόν ακατέβατα 40 ευρώ στο σκρούτζ (εγώ το πήρα σε flash sale του κώτσου και με έξτρα μείωση στα 30) αλλά όπως βλέπεις παραπάνω κι αυτό έχει θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως το 2015 που ειχα παρει το F310 της logitech προβλημα σε παιχνιδια δεν ειχα πετυχει με windows 8.1 τοτε που ειχα.

 

Shadow of mordor,witcher 3,dark souls και οπου το ειχα δοκιμασει στα τοτε παιχνιδια επαιζε μια χαρα.

 

Επισης το 360 παιζει και ασυρματο στο pc απλα θελει ανταπτορα ξεχωριστο να αγορασεις(αν δεν πωλειται μαζι με αυτο).

 

Το XboxOne ειναι το μονο controller μεταξυ των logitech και xbox360 που μπορει να παιξει στο pc και ενσυρματα αλλα και ασυρματα,το μεγαλυτερο ισως θετικο για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πηρα το F710 σε εποχη πριν βγει το xbox one (οποτε δεν ειχα και πολλες αξιολογες εναλλακτικες), και επαναλαμβανω, περαν του αρχικου σεταρισματος, που δεν ειναι τιποτα περα απο ενα απλο setup drivers απο το control panel των windows, δεν υπαρχει κανενα προβλημα σε κανενα παιχνιδι. Το steam συγκεκριμενα το αναγνωριζει και στο big screen του, καθως και σε ολα του τα παιχνιδια που υποστηριζουν controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω το 360. Είναι θεόβαρο, πρέπει να έχεις 2 usb καρφωμένα και είναι και με καλώδιο.

Αν είναι δυνατόν δεν έχει βγει μια εταιρεία να βγάλει κάτι wireless δυνατό που να παίζει παντού να θησαυρίσει.

Υποτίθεται ότι αυτό ήταν/είναι το F710 που έχει σχεδόν ακατέβατα 40 ευρώ στο σκρούτζ (εγώ το πήρα σε flash sale του κώτσου και με έξτρα μείωση στα 30) αλλά όπως βλέπεις παραπάνω κι αυτό έχει θέματα...

Xbox one s το καινούργιο. Συνδέεται αμέσως με Bluetooth σε υπολογιστή σε κινητό και παιζει τα πάντα με 100% συμβατότητα. Αν θεωρείς πολλά τα χρήματα σκέψου ότι είναι κάτι που θα σε πάει 10ετια σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω πηρα το F710 σε εποχη πριν βγει το xbox one (οποτε δεν ειχα και πολλες αξιολογες εναλλακτικες), και επαναλαμβανω, περαν του αρχικου σεταρισματος, που δεν ειναι τιποτα περα απο ενα απλο setup drivers απο το control panel των windows, δεν υπαρχει κανενα προβλημα σε κανενα παιχνιδι. Το steam συγκεκριμενα το αναγνωριζει και στο big screen του, καθως και σε ολα του τα παιχνιδια που υποστηριζουν controller.

Ακριβως και εγω μια απο τα ιδια. Και επειδη γραφτηκε καπου γιατι προτεινεται παντου ειναι γιατι η logitech εδω και χρονια ηταν η μονη 3η εταιρεια που ειχε την μεγαλυτερη υποστηριξη οσον αφορα τα controller της σε σχεση με αλλες 3ες.

 

Θυμαμαι χαρακτηριστικο σχολιο καποιου που ελεγε'' αν ενα παιχνιδι δεν υποστηριζει πραγματικα το logitech f310,τοτε μαλλον δεν θα υποστηριζει κανενα controller''

https://www.skroutz.gr/s/282582/Logitech-F310-Gamepad.html?keyphrase=logitech+f310

https://www.skroutz.gr/c/663/Gamepads/m/38/Microsoft.html?keyphrase=xbox+360

 

Το μονο κουλο ειναι οτι ανεκαθεν το logitech το προτιμουσε ο κοσμος επειδη ηταν και φθηνοτερο σε τιμη απο το 360 controller και πλεον κοστιζουν τα ιδια χρηματα και ακριβοτερα πλεον. Ποσο πιο fail δηλαδη....

Παντως προσωπικα προτιμουσα το βαρυτερο xbox 360 controller απο το f310. Δεν ξερω το F310 ειναι τοσο ελαφρυ που νιωθεις οτι στο εσωτερικο ειναι πραγματικα αδειο.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να πω παιδιά, παίζω εδώ και λίγες ώρες με το F710 χάλια μαύρα μου φαίνεται. Δεν ανταποκρίνεται τόσο καλά όσο το 360 (με καλώδιο), αργεί και είχα και κανα δυο αποσυνδέσεις (σε usb2 πάντα).

Για χειριστήριο του 40ευρου δεν το προτείνω σε κανέναν. Κρίμα γιατί μ' ένα φιλαράκι πήραμε 2 με την προσφορά κι ελπίζαμε να λύσουμε το κλασικό θέμα χειριστήριο στο PC που είναι γάγγραινα.

 

Προτιμώ το ενσύρματο χειριστήριο του PS2 που είχα με αντάπτορα. Πολύ πολύ καλύτερο,ασυζητητι.

 

Για μένα ιδανικό θα ήταν το χειριστήριο του PS4 με ανταπόκριση σε όλα τα παιχνίδια windows. Αλλά δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...