Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η MS λέει ότι δεν δουλεύει μέσω bluetooth ο ήχος. Εδώ ο συμφορουμίτης λέει ότι το κατάφερε, ενώ εδώ λένε ότι δουλεύει μεν, χάλια δε.

 

Στο πισί μου δεν το καταφέρνω με τίποτα πάντως. Και βασικά δεν με καίει τόσο το πισί, επείγομαι να το κάνω να δουλέψει με το Steam Link ή με την Android TV μου. Θα το ψάξω πιο διεξοδικά στο σπίτι και θα ενημερώσω.

Δουλεύει ανέβασα και βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα. Κατευθείαν μου το βγάζει σαν έξοδο ήχου και επιλέγω εγώ μετά. Ακουστικά xiaomi pistons 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Δουλεύει ανέβασα και βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα. Κατευθείαν μου το βγάζει σαν έξοδο ήχου και επιλέγω εγώ μετά. Ακουστικά xiaomi pistons 3.

 

 

Δεν σε αμφισβήτησα, φίλε μου, το πιστεύω ότι σου δουλεύει.

 

Να το κάνω να δουλέψει και σε μένα θέλω, όχι να σε βγάλω ψεύτη. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεξάρτητα με το χρώμα είναι απίστευτο gamepad.όσο για τον ήχο εγω το εχω με καλώδιο και με τα ακουστικά του samsung tab pro 10.1 που εχω δουλεύει μια χαρά.Στο laptop που δοκίμαςα με bluetooth το χειριστήριο δουλεύει άψογα αλλά ήχο δεν εχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το έχω βάλει μέσω bt έχω τη κεραία της ms για σιγουριά

 

απλά τα ακουστικά του lg κινητού μου μαζί με το μικρόφωνο πάνε τέλεια (από ένα καρφί ήχος και ομιλία) , το headset έχει δυστυχώς δύο καρφιά οπότε διαλέγω τον ήχο, έχω όμως παρατηρήσει ότι δεν έχει αρκετό ρεύμα (?? δεν ξέρω αν η λέξη ρεύμα είναι η κατάλληλη) το χειριστήριο να δώσει μέγιστη ένταση στο headset μου (ένα της logitech είναι) και τα ακούω όλα χαμηλα και με κάποιες διακοπές πού και πού... κακή εμπειρία με λίγα λόγια

 

οπότε αν είναι να χρησιμοποιήσω ήχο από το χειριστήριο βάζω τα ακουστικά του κινητού και αν είναι να βάλω το headset το συνδέω απευθείας στο κουτί του υπολογιστή, ευτυχώς έχει πολύ μακρύ καλώδιο, αλλά δεν παύει να υπάρχει καλώδιο

 

όταν πάω τέρμα μακριά από την τηλεόραση (ξάπλα στο κρεβάτι μου) βάζω ψείρες και για ταινίες/σειρές να μην ξυπνάω τη γυναίκα ψείρες στο controller

 

bt έχω μόνο στο λάπτοπ μου να σου πω την αλήθεια, αλλά είναι σαπάκι για gaming ώστε να μπω στον κόπο να δω τι κάνει

 

ίσως βέβαια το ξαναδοκιμάσω σε streaming από το steam τώρα που έχω δίκτυο μέσω powerline στο σαλόνι, γιατί με wifi η συγκεκριμένη δυνατότητα ήταν ΑΙΣΧΟΣ!!! με ethternet ίσως αξίζει να παίζω από το σαλόνι και παιχνίδια του steam

 

οπότε θα κάνω ξανά ένα πείραμα και με την ευκαιρία θα βάλω και το χειριστήριο στο bt του λαπτοπ (ένα λένοβο του κώλου των 400€ είναι)

Λοιπόν τα δοκίμασα όλα σήμερα

 

Δοκίμασα το streaming με Ethernet και δουλεύει ικανοποιητικά, καλή απόκριση

 

Με wifi απλά το ξεχνάτε

 

Δοκίμασα να βάλω και το Xbox controller στο λάπτοπ δούλεψε άψογα όλα καλά, ικανοποιητική απόκριση στο mortal Kombat παρότι μιλάμε για γρήγορο παιχνίδι και παρόλο που ήταν ασύρματο και το παιχνίδι έτρεχε στο desktop σε άλλο δωμάτιο

 

ΑΛΛΑ ΗΧΟΣ ΠΟΥΛΟ

 

Δεν υπήρξε κανένας τρόπος να στείλει ήχο στο χειριστήριο κανένας με το δικό μου τουλάχιστον δεκτή του Bluetooth

 

Θα συνεχίσω να εμπιστεύομαι λοιπόν τη κεραία της Ms για αυτό

 

Παίζει να εξαρτάται από το δεκτή λοιπόν.

Επίσης η εφαρμογή Xbox accessories που αναβαθμίζει το firmware του χειριστηριου δε δουλεύει μέσω Bluetooth

 

Είτε με καλώδιο είτε με την κεραία της Ms

 

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα το Nacon Pro Controller πριν 2 μέρες και θέλω να γράψω δυο τρια πράγματα (ντεμεκ review) γιατί όλο και κάποιον μπορεί να ενδιαφέρει εδώ να το αγοράσει.

 

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι αυτό το gamepad απευθύνεται κυρίως σε παίχτες που θέλουν κάτι πιο ποιοτικό από το dualshock και είναι θα έλεγα τίμιο στα χρήματα που πωλείται (την δεδομένη φάση) συγκριτικά με τους ανταγνωνιστές του. 

 

Όταν το πιάσεις στα χέρια σου, όπως όταν πίασεις το xbone elite, παθαίνεις ένα πολιτισμικό σοκ καθώς τα υλικά είναι πολύ καλής ποιότητας. Δεν θέλω να μπω σε details για το κάθε part του χειριστηρίου. Θα πω ότι το μόνο αρνητικό που βρήκα στα πρώτα κιόλας sec που το είχα στα χέρια μου ήταν ο σταυρός(d-pad). Aπαράδεκτος, πλαστικούρα και κακής σχεδιασης. Του duashock να έβαζαν θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Άλλοι λένε για τα triggers, ότι είναι λίγο πιο σκληρά από όσο θα έπρεπε αλλά αυτό imo είναι τελείως υποκειμενικό και θέμα γούστου. Για μένα είναι όπως πρέπει. 

 

Το επόμενο που θέλω να αναφέρω είναι το εξαιρετικό companion app που εκεί είναι ολη η μαγεία με το customization που μπορείς να πειράξεις ότι θέλεις στο controller. Από το sensitivity των triggers, των αναλογικών, τα macros, και όλα τα καλούδια. Έτοιμα profiles ανεβασμένα από παίχτες για τα περισσότερα ps4 games. 

 

Πάμε τώρα και στο major flaw (μέχρι τώρα) του χειριστηρίου imo το οποίο δεν αναφέρει κανένας στα review και είναι απαράδεκτο.

 

Μιλάμε για ένα χειριστήριο που έχει σχεδιαστεί για να παίζεις τα competitive games σου. Με ποιους παίζεις συνήθως τέτοια φάση; Με τους φίλους σου σε party στο ps4. Eδώ λοιπόν έχουμε θέμα με το Nacon..

 

Από ότι φαίνεται μετά από πολλά τεστ που του έκανα έχει θέμα σε ότι αφορά το mic στο εκάστοτε hands-free ή headphones. Είναι τουλάχιστον δυο ή τρεις φορές κάτω σε volume (ή το sensitivity του mic whatever) από ότι είμαι όταν τα βάζω στο dualshock.

 

Δοκίμασα Kraken, Hammerhead, κάτι Samsung hands-free, αυτά που δίνει το ps4 με το mono ακουστικό. Όλα κάνουν το ίδιο.

 

Aν αυξήσω το sensitivity στο mic από τα party settings στο ps4 ναι μεν ακούγομαι στους άλλους όπως πρέπει αλλά όταν μιλάνε αυτοί για κάποιο λόγο έχουν επιστροφή στον ήχο κάτι σαν echo. Oπότε δεν γίνεται δουλειά έτσι.

 

Μετά από επικοινωνία μου με το support στην Nacon, μου είπαν πως είναι γνωστό σε αυτούς το θέμα και πως θα φτιαχτεί σε μελλοντικό firmware update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το Nacon Pro Controller πριν 2 μέρες και θέλω να γράψω δυο τρια πράγματα (ντεμεκ review) γιατί όλο και κάποιον μπορεί να ενδιαφέρει εδώ να το αγοράσει.

Πιστευεις οντως πως αξιζε αυτα τα χρηματα, για ολα αυτα τα ζητηματα και προβληματα που εχει; Με σχεδον τα μισα, αγοραζει κανεις το σαφως ανωτερο Hori FPS controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο controller δεν το ήξερα που αναφέρεις. Δεν το έχω ψάξει, για να σου πω περισσότερα. Δεν μπορώ όποτε να μπω στην διαδικασία σύγκρισης. Με της Razer το controller μπορώ να πω δυο λέξεις καθώς το έχω χρησιμοποιήσει κάποιες ώρες.

 

Anw, στο ερώτημα σου τώρα. Ναι, τα αξίζει imo τα λεφτά του. Κάνει όσα ζητούσα και λίγο παραπάνω. Ένα είναι το ουσιαστικό του πρόβλημα και το ανέφερα, το οποίο θέλω να πιστεύω πως θα έχουμε κάποιο fix αργά ή γρήγορα. Όσο το χρησιμοποιώ και μετά πιανω άλλο controller έχω θέμα πλέον.

 

Είναι πολύ ποιοτικό θεωρώ το Nacon κοντά στα επίπεδα με το Razer και δεν είναι μέρα με την νύχτα συγκριτικά με το κατά την γνώμη μου καλύτερο gamepad ever,το Xbox one elite. Είχα σκεφτεί και το τελευταίο αλλά έπρεπε να μπω στην διαδικασία με Cronusmax κτλ για να κάνω την σύνδεση με το ps4 και να το αξιοποιησω πλήρως.

 

Πιστεύω πως το Nacon είναι τίμιο στα χρήματα αυτά καθώς τα υλικά του είναι ποιοτικα, το companion app του είναι εύχρηστο και γρήγορο, μπορείς να προσαρμόζεις και το πόσο ελαφρύ ή βαρύ θελεις να είναι με την προσθαφαιρεση των βαριδιων. Ειδικά το τελευταίο το κάνει μοναδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το Nacon Pro Controller πριν 2 μέρες και θέλω να γράψω δυο τρια πράγματα (ντεμεκ review) γιατί όλο και κάποιον μπορεί να ενδιαφέρει εδώ να το αγοράσει.

Λιγο χλωμο ομως οποιος ενδιαφερεται για αυτο το controller για ps4 χρηση να κοιταξει στο θεμα που ειναι για controller για pc :P

 

Οχι οτι στο pc δεν γινεται να συνδεθει,αλλα λιγο χλωμο καποιος να δωσει 90ευρω στο pc για ενσυρματο gamepad οταν υπαρχουν τοσες μα τοσες επιλογες(περαν του τι μπορεις να αγορασεις απο mouse+keyboard στα ιδια χρηματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο steam λειτουργεί πάντως και ίσως με κάποια controller emulators. Δεν ξέρω αν λειτουργούν τα macros του εκεί. Anw, το έβαλα εδώ γιατί δεν υπάρχει ανάλογο topic στο section για τις κονσόλες, (ή εγώ δεν το είδα) και δεν ήθελα να το βάλω στο ps4 topic, εφόσον δεν αναφέρθηκε κάτι σχετικά με το συγκεκριμένο controller.

 

Στο pc ήδη έχω του 360 και one χειριστήρια και είμαι happy με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, απο αυτα παντως που διαβαζω γενικοτερα για τον σταυρο του δεν εχω καλη αποψη, ποσο μαλλον για την τιμη του. Ενδιαφερον ωστοσο οπου υπαρχει η δυνατοτητα να ρυθμιζεται το βαρος του.

Τα Razer παντως ολα οσα ειδα χειριστηρια, περισσοτερο για φιγουρα μου κανουν παρα για αξιοπιστη λυση. Ειδικα για τα υπερογκα ποσα τους.

Γιαυτο και πηρα μεταξυ αυτων το Gempad EX της Hori.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο ειπα οτι το βρισκω λιγο ανουσιο να αναφερεται στο θεμα του pc  ενσυρματο controller που προοριζεται κυριως για ps4 ,αν σκεφτουμε τι επιλογες υπαρχουν στο pc συνολικα.

 

Εντομεταξυ προσπαθω να σκεφτω σε ποιο παιχνιδι να αξιζει ακομα και για χρηση στο pc το εν λογω controller και δυστηχως δεν μου ερχεται καποιο στο μυαλο,ποσο μαλλον το ακριβοτερο razer.

 

Για το elite controller παντως σε μια μελλοντικη μειωση τιμης/εκπτωση κατω των 100ευρω(πχ black friday)θα το σκεφτομουν σοβαρα,μιας και ειμαι και εγω πολυ ικανοποιημενος απο το xbox one controller.


δεν ήθελα να το βάλω στο ps4 topic, εφόσον δεν αναφέρθηκε κάτι σχετικά με το συγκεκριμένο controller.

Παντως κακως δεν το ανεφερες στο θεμα του ps4.

Προιον που αφορα το ps4 ειναι αρα πιο πιθανο ειναι οποιος ενδιαφερεται να ρωτησει ή κοιταξει στο αλλο θεμα παρα εδω.

Επισης οπως εχεις δει και ο ιδιος στο θεμα του ps4 ο καθενας οτι θυμαται χαιρεται αναφερει ουτως ή αλλως,αρα δεν υπαρχει θεμα.

 

Τελος να πω οτι απο γειτονικο forum που διαβαζα για το εν λογω controller οσον αφορα το service(και καλα premium προιοντος),ατομο που του εβγαλε προβλημα περιμενε 1.5μηνα μονο και μονο για να του επιστρεψει το καταστημα αγορας τα χρηματα πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μοναδικό θέμα που ενδεχομένως να έχει το συγκεκριμένο gamepad είναι στην σύνδεση του με το καλώδιο. Αν είσαι λίγο ατσούμπαλος και στραβώσεις ή σπάσεις κανένα από τα καρφάκια, γεια χαρά μετά. Πέρα από αυτό δεν νομίζω πως με μια καλή χρήση να μου μείνει στα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα τεράστια ήττα αδέρφια. Ξόδεψα ένα τεράστιο ποσό για μένα (30 ευρώ) και πήρα το f710 που τόσο καλά λόγια έχουν γραφτεί... Δυστυχώς ούτε τα μισά παιχνίδια δεν το βλέπουν και παιδευτικά καμία ώρα να το δουν τα Windows 8.1. Απογοήτευση τεράστια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως?Ποια παιχνίδια?Θα σου πω κάτι που μπορεί να σου ακουστεί χαζό αλλά την έχω πατήσει έτσι.Μερικές φορές το παιχνίδι δεν το αναγνωρίζει αυτόματα και πρέπει να πας με το ποντίκι στα settinngs και να το γυρίσεις σε controller.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...