Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Θέλω να πάρω 2ο χειριστήριο για το ps4, το οποίο να χρησιμοποιώ εννοείται και στο pc.

2)Τα ps4 gamepads αναγνωρίζονται κανονικά απ τα windows?

3)Και μια ακόμα ερώτηση, η Sony βγάζει επίσημα όσα βλέπω στο skroutz σε διάφορα χρώματα, παραλλαγές κλπ? Είναι γνήσια δηλαδή όλα?

 

1) Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς το ίδιο χειριστήριο καί στα 2 συστήματα, ή να το πώ καλύτερα, δεν είναι καθόλου βολικό. Όταν συγχρονίσεις το χειριστήριο με το PS4, γίνεται unpair από το PC και το αντίστροφο. Κάθε φορά που θα θέλεις να το χρησιμοποιήσεις στο άλλο σύστημα, θα μπαίνεις σε διαδικασία unpair και pair. Αν το PS4 είναι στο ρεύμα, τα πράγματα γίνονται πιό δύσκολα, διότι θα πατάς τα κουμπιά για να συγχρονιστεί με το PC, και θα ανάβει το PS4.

 

2) Ναί, τόσο με USB καλώδιο, όσο και ασύρματα, είτε με Bluetooth adaptor, είτε με τον official adaptor της SONY. Το πρόγραμμα Inputmapper φροντίζει να αναγνωρίζεται το χειριστήριο ως XBOX360 gamepad.

 

3) Τα original DS4 χειριστήρια βγαίνουν σε διάφορα χρώματα. Πάντα όμως κυκλοφορούν και απομιμήσεις. Θέλει προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτη ειναι μια μικρη παρουσιαση, για το προσφατο και αγαπημενο χειρηστηριο, της εξαιρετικης και τιμημενης Hori.

post-108899-0-96385600-1493736852_thumb.jpg

Η μορφολογια του, ειναι πολυ κοντα σε αυτη της αντιστοιχης των χειρηστηριων για ps2/ps3, με εξαιρεση τους αναλογικους μοχλους, οπου ακολουθουν την φιλοσοφια του xbox.

Τα πληκτρα, οι αναλογικοι, αλλα και φυσικα ο σταυρος, ειναι εκπληκτικης ακριβιας και αξιοπιστιας, οπως μας εχει μαθει η Hori για περισσοτερο απο τριαντα χρονια πλεον. Ακομα, ο διακοπτης ρυθμιζει το ποσο ευαισθητοι θα ειναι τα αναλογικα, εχει υποστηριξη δονησης καθως και μακρυ καλωδιο τριων μετρων. Υπαρχουν τεσσερα LED φωτακια στο πσιω μερος του χειρηστηριου οπου φωτιζεται στο σκοταδι, και εισοδος για ακουστικα οπως και στα υπολοιπα χειρηστηρια 360.

Εδω και θα πρεπει να αναφερθω σε κατι το οποιο δεν ειναι εμφανες με τις φωτογραφιες. Η ποιοτητα των πλαστικων του χειρηστηριου, ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα, ανωτερη σχεδον ολου του υπολοιπου ανταγωνισμου, και προπαντως, με υποπολλαπλάσια χρηματα. Ειναι (ηταν) φθηνοτερο απο τα επισημα χειρηστηρια της microsoft/sony, παραμενει ανωτερο απο κατα πολυ ακριβοτερες κυκλοφοριες της razer.

post-108899-0-14699600-1493737032_thumb.jpg

Στο κρατημα του ειναι εξαιρετικα βολικο και εργονομικο. Δεν ειναι μεν τυπου ματ, αλλα τα καταφερνει πολυ καλα σε ιδρωμενα χερια σε σχεση με τα υπολοιπα χειρηστηρια που εχω παιξει.

post-108899-0-66429700-1493736957_thumb.jpg

Οι σκανδαλες του δεν ειναι και οι εντυπωσιακοτερες που υπαρχουν, αλλα ειναι ανθεκτικες, και ανταποκρινοντε στην ιδανικη πιεση, χωρις να ειναι πολυ χαλαρες η σκληρες.

post-108899-0-11213100-1493736757_thumb.jpg

Ειναι λιγο μικροτερο απο το χειρηστηριου του 360, αλλα μεγαλυτερο απο το dual shock 3, με τελεια ισσοροπια του βαρους, διχως να ειναι πολυ ελαφρυ η βαρυ.

 

Το χρησιμοποιω καθημερινα, κυριως σε εξομοιωτες χωρις να εχω προβληματα η ασυμβατοτητες. Με τον PPSSPP το καταευχαριστηθηκα πχ.

Η συγκεκριμενη εκδοση, ειναι εκτος παραγωγης, αλλα υπαρχει προς κυκλοφορια και πωληση η βελτιωμενη για το xbox one, τα horipad / horipad pro.

Τελος, η Hori επιτελους αντιπροσωπευεται επισημως στην Ελλαδα, και διαφορα προιοντα της υπαρχουν στα καταστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Laptop του 2014 έχω Dell λογικά έκδοση 4 έχει οπότε κομπλέ εδώ. Θα πάρω και 2 επαναφορτιζομενες μπαταρίες. Κανονικά έπρεπε να έχουν μέσα μπαταρίες τόσα χρήματα κάνει όπως τα dualshock.

 

Και κάτι τελευταίο. Είδα ότι έχει Jack 3.5 πάνω. Μπορώ να βάζω ακουστικά στο χειριστήριο και να ακούγεται από εκεί ο ήχος του παιχνιδιού? Θα βολεύει για βραδινό Gaming που κοιμάται το κόσμος.

Για αυτό λες ε?

 

 

Το παρακάτω που πήρα δεν είναι το πιο καινούριο μοντέλο που δεν θέλει ανταπτορα Bluetooth?

 

Για το 3.5 Jack δεν γνωριζω, δεν το εχω δοκιμασει. Παντως αυτη ειναι η λειτουργια του.

Το controller της πρωτης φωτογραφιας ειναι το προηγουμενο μοντελο χωρις δυνατοτητα συνδεσης bluetooth. Ασυρματα παιζει μονο με τον ειδικο wireless adapter.

Το 2ο ειναι το καινουριο, το οποιο παιζει και με τον ειδικο wireless adapter αλλα και μεσω bluetooth. Αλλα προφανως και χρειαζεσαι bluetooth adapter στον υπολογιστη σου, εκτος αν ειναι ενσωματομενος οπως στα laptops.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 3.5 Jack δεν γνωριζω, δεν το εχω δοκιμασει. Παντως αυτη ειναι η λειτουργια του.

Το controller της πρωτης φωτογραφιας ειναι το προηγουμενο μοντελο χωρις δυνατοτητα συνδεσης bluetooth. Ασυρματα παιζει μονο με τον ειδικο wireless adapter.

Το 2ο ειναι το καινουριο, το οποιο παιζει και με τον ειδικο wireless adapter αλλα και μεσω bluetooth. Αλλα προφανως και χρειαζεσαι bluetooth adapter στον υπολογιστη σου, εκτος αν ειναι ενσωματομενος οπως στα laptops.

Οπότε καλά έκανα και πήρα το δεύτερο μιας και θα παίζω σε Laptop οπότε γλιτώνω το κόστος του ανταπτορα. Το πρώτο έχει πολύ καλή τιμή μιας και εχει μαζί και το charge kit που έχει 20 ευρώ αλλα θέλει ακόμα 17 για τον ανταπτορα οπότε πάμε στο 80αρι κοντά.

 

Άλλες διαφορές έχει το καινούργιο από το παλιό η μόνο το Bluetooth είναι?

 

Για μπαταρίες θα τσιμπήσω τις παρακάτω πιστεύω να με βγάζει 30 40 ώρες παιχνιδιού.

 

Screenshot_20170502-205233.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι energiser 2000mAh εχω εγω και βγαζουν πολλες ωρες παιχνιδιου. Απλα εχω το 2ο ζευγαρι παντα ετοιμο φορτισμενο. Οι Eneloop λογικα θα βγαζουν τις ιδιες ωρες ή και παραπανω.

Εκτος του bluetooth εχει διαφορες στην εξωτερικη σχεδιαση, στο πανω μερος και διαφορετικη υφη στο κατω μερος για καλυτερο κρατημα. Επισης λενε οτι εχει βελτιωμενα thumbsticks αλλα εχοντας και τα δυο, δεν ειδα διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι energiser 2000mAh εχω εγω και βγαζουν πολλες ωρες παιχνιδιου. Απλα εχω το 2ο ζευγαρι παντα ετοιμο φορτισμενο. Οι Eneloop λογικα θα βγαζουν τις ιδιες ωρες ή και παραπανω.

Εκτος του bluetooth εχει διαφορες στην εξωτερικη σχεδιαση, στο πανω μερος και διαφορετικη υφη στο κατω μερος για καλυτερο κρατημα. Επισης λενε οτι εχει βελτιωμενα thumbsticks αλλα εχοντας και τα δυο, δεν ειδα διαφορα.

Κομπλέ να σε καλά για τις πληροφορίες πολύ χρήσιμες όλες. Παραγγελνω και τις μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι να πάρεις πάνω από 2 μπαταρίες να έχεις ζευγάρι να αλλάζεις ανά πάσα στιγμή

 

Και πολύ καλύτερα να έχεις δικές σου επαναφορτιζόμενες παρά ενσωματωμένες ή battery pack και λοιπές βλακείες

 

Οι eneloop που έχω εδώ και πολλά χρόνια είναι σκυλιά και βγάζουν κάνα 30ωρο σε αντίθεση με του PS4 που ούτε 10 δε βγάζουν

 

Απλά το μόνο κακο είναι ότι στο one δεν έχεις σωστή ένδειξη χαμηλής μπαταρίας όπως στο 360 και πρακτικά καταλαβαίνεις ότι πεθαίνουν όταν κλείνει η δόνηση (αν παίζεις παιχνίδι με δόνηση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα thrustmaster dual analog 3,βασικα το ξεθαψα απο την ντουλαπα..

Τον ξερω οτι ειναι για τον κουβα κατευθειαν, δεδομένου οτι μονο τα assassins creed μπορω να παιξω..

Ερωτησεις-αποριες

1.μολις αγορα το nier,υπαρχει καποιος τροπος να παιξω με το ανωτερω; γιατι ειναι νεκρο προς το παρον

2.το xbox 360 γτ ειναι πιο συμβατο απο τα υπολοιπα;

3.τα εκάστοτε games υποστηρίζουν συγκεκριμενα controllers;ή μπορεις μεσω ρυθμίσεων να λυσεις το προβλημα;

 

Ευχαριστώ,δεν εχω ασχοληθει ποτε με το θεμα..μια ζωη keyboard-mouse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2.το xbox 360 γτ ειναι πιο συμβατο απο τα υπολοιπα;

 

γιατί είναι της microsoft, τα windows είναι της Microsoft οπότε έχουν προβλέψει να υπάρχει οδηγός στο λειτουργικό και να δουλεύουν με το που τα συνδέσεις 

 

πολλά άλλα χειριστήρια πάντως του εμπορίου το λειτουργικό τα βλέπει σαν xbox controllers και δουλεύουν το ίδιο εύκολα, αλλά όχι όλα βεβαίως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ασυμβατο χειριστήριο πάντως είναι το dualshock 3 του ps3. Με το scp κάνεις δουλειά αλλά ριμαζει τους drivers του Bluetooth και δουλεύει μόνο με εκείνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτησεις-αποριες

1.μολις αγορα το nier,υπαρχει καποιος τροπος να παιξω με το ανωτερω; γιατι ειναι νεκρο προς το παρον

2.το xbox 360 γτ ειναι πιο συμβατο απο τα υπολοιπα;

3.τα εκάστοτε games υποστηρίζουν συγκεκριμενα controllers;ή μπορεις μεσω ρυθμίσεων να λυσεις το προβλημα;

 

Ευχαριστώ,δεν εχω ασχοληθει ποτε με το θεμα..μια ζωη keyboard-mouse.

1. Ναι, αλλα χρειαζεσαι τριτο προγραμμα, ωστε να βλεπει το παιχνιδι το firestorm σου, ως συμβατο χειρηστηριο. Υπαρχουν προγραμματα οπως το xbox 360 controller emulator και το joytokey.

2. Οχι ακριβως. Η microsoft εξαναγκαζει τις εταιριες να συμβατες με τα χειρηστηρια της, αλλα υπαρχουν και αλλες εταιριες, οπου ειναι επισης συμβατες με αυτα. Γρηγορα παραδειγματα η Hori και η Logitech.

3. Εξαρταται το παιχνιδι και το χειρηστηριο. Χωρις πολλα πολλα, αυτα του τυπου 360/one ειναι τα συμβατοτερα, αλλα μπορεις να κανεις σχεδον οποιοδηποτε παιχνιδι να ειναι συμβατο με τα περισσοτερα χειρηστηρια, με καποιο προγραμμα οπως αυτα που αναφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unbranded / Generic Xbox One

 

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι εδω και καιρό να πάρω Xbox One Controller για PC Gaming γιατί ξέρω οτι είναι απο τις καλύτερρες επιλογές, τόσο σε εργονομία όσο και σε συμβατότητα με πολλά παιχνίδια,

 

Αναζητώντας τιμές και θέλοντας να ξοδέψω όσο λιγότερα μπορώ, έπεσα σε απομιμήσεις του Xbox One Controller η όπως χαρακτηρίζονται στο ebay Unbranded/ Generic όπως τα παρακάτω: 

 

1)http://www.ebay.com/itm/New-Black-2-4GHz-Wireless-Game-Controller-Joypad-for-Xbox-One-Game-Playing/122146292897?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D2%26asc%3D40130%26meid%3D32d5fdc697d44acb997d34c71e781b65%26pid%3D100005%26rk%3D1%26rkt%3D6%26mehot%3Dpp%26sd%3D172134717432

 

2) http://www.ebay.com/itm/Hot-Wireless-Controller-Gamepad-Joypad-for-Microsoft-XBOX-ONE-Console-Black-CA-/112334478814?hash=item1a27a81dde:g:X0wAAOSw5cNYU5bE

 

 

Ήθελα να ρωτήσω τη γνωμη σας γιατι γενικά η περιγραφή τους είναι κάπως μπερδεμένη:

 

1.) Δουλεύουν στα PC (εσύρματα η ασύρματα) η είναι μόνο για Xbox One;

2.) Χρειάζονται εξτρα εξάρτημα για να δουλέψουν στο PC;

3.) Γενικά αξίζει να ασχοληθώ η δεν είναι καλή επιλογή;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πιστεύεις στ' αλήθεια ότι αξίζει η πιθανότητα του τελωνείου και το ρίσκο της «μαϊμούς» για να γλυτώσεις 10 ευρώ όλα κι όλα (γιατί όλο και κάμποσα μεταφορικά θα έχεις από Κίνα);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις στ' αλήθεια ότι αξίζει η πιθανότητα του τελωνείου και το ρίσκο της «μαϊμούς» για να γλυτώσεις 10 ευρώ όλα κι όλα (γιατί όλο και κάμποσα μεταφορικά θα έχεις από Κίνα);

 

Ευχαριστω για την απαντηση σου!

 

Κοιτα σε τετοιες τιμές είναι λίγο δύσκολο έως απίθανο να φας τελωνείο, έχω παραγγείλει και ακριβότερα πράγματα δεν εχει τυχει κάτι.

Τώρα για τα 10 ευρω πάνω ας πουμε παέι στα 35 ευρω... Να σου πω την αληθεια δε βρηκα αυθεντικό με τόσα.. Η και να βρήκα δε ειχε wireless adapter για pc. Εκτος αν μου διαφευγει κάτι για αυτο ρωτησα εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πληρωσει τελωνειο, 24 ευρω ειναι το κοστος. Ουτε μεταφορικα χρεωνουν οι κινεζοι. 

Αλλα δεν νομιζω να ειναι συμβατο με PC, αλλιως δεν θα το ελεγαν οι κινεζοι? Το wireless adapter που δινουν μαζι ειναι για να το συνδεσεις στο Xbox One. Τουλαχιστον αυτο στο πρωτο λινκ, που δεν εχει καν USB θυρα.

Το 2ο εχει USB θυρα, ισως παιζει ενσυρματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...