Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gamepad speedlink torid

 

στο συστημα της υπογραφης το χειρηστηριο δε μου παιζει σε ολα τα παιχνιδια
στο carmagedon πχ ενω εχει τα κουμπια σεταρισμενα λειτουργουν καποια και οχι ολα ενω στο φορζα χοριζον δε μου παιζει καθολου παρολο που παλι τα εχει αυτοματα σεταρισμενα στα options
καμια λυση παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

gamepad speedlink torid

 

στο συστημα της υπογραφης το χειρηστηριο δε μου παιζει σε ολα τα παιχνιδια

στο carmagedon πχ ενω εχει τα κουμπια σεταρισμενα λειτουργουν καποια και οχι ολα ενω στο φορζα χοριζον δε μου παιζει καθολου παρολο που παλι τα εχει αυτοματα σεταρισμενα στα options

καμια λυση παιδια?

 

Eίναι free το πρόγραμμα, δοκίμασε μήπως σε βοηθήσει

εγώ χρησιμοποίησα σε απλό χειριστήριο (ps2 gamepad for pc) και δούλεψε σαν xbox 360 , 

 

http://www.x360ce.com

 

https://www.youtube.com/watch?v=RYL7BMNXeao

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gamepad speedlink torid

 

στο συστημα της υπογραφης το χειρηστηριο δε μου παιζει σε ολα τα παιχνιδια

στο carmagedon πχ ενω εχει τα κουμπια σεταρισμενα λειτουργουν καποια και οχι ολα ενω στο φορζα χοριζον δε μου παιζει καθολου παρολο που παλι τα εχει αυτοματα σεταρισμενα στα options

καμια λυση παιδια?

Έχεις τσεκάρει αν το controller είναι σε x-input ή σε direct input? Όταν πχ κάτω από το κεντρικό κουμπί είναι αναμμένο το λαμπάκι, είναι direct input. Το πιθανότερο είναι ότι για αυτό δεν αναγνωρίζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά παρασύρθηκα και πήρα το συγκεκριμένο στα 25Ε απο τοπικό κατάστημα σε προσφορά.

 

Προερχόμενος απο ps game-pads δυσκολεύτηκα αρκετά να προσαρμοστώ στην διαφορετική διάταξη του, αλλά τελικά νομίζω οτι είναι η πιο εργονομική. 

 

Μετα απο κάποια μικροθεματάκια στην αρχή πχ. δεν αναγνωριζόταν σωστά- αναγνωριζόταν ως player 2, στην συνέχεια έστρωσε και αναγνωρίζεται απο όλα τα παιχνίδια που έχω (xinput). 

 

Τώρα όσον αφορά την ποιότητα, η αίσθηση που σου δίνει όταν το πιάνεις είναι λες και βαστάς κάτι ψεύτικο, απο τα πλαστικά στις άκρες, τον τρόπο που πατιούνται τα πλήκτρα και κυρίως τα L2,R2. Αλλά και οι μοχλοί δίνουν την αίσθηση ότι θα ξεκολλήσουν σύντομα.

Ισως μου κακοφαίνεται γιατι η ποιότητα του F510 ήταν τόσο καλή και ιδιαίτερα οι απίστευτοι μοχλοί του.

 

Συνολικά για τα 25Ε που έδωσα πιστεύω είναι αρκετά οκ, ίσως έπρεπε να είχα δώσει κάτι παραπάνω και να πάρω το F710. Αμα βγάλει 2 χρόνια θα είναι καλά!

 

ΥΓ. Για όσους το έχουν.. δεν σας πατιέται πολύ εύκολα το αναλογικό κίνησης όταν πχ. πατιέται σε συνδυασμό με R1 κτλ?

 

edit: Στα θετικά που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι δεν χρειάζεται να πάρεις μπαταρίες έχει δικό του σύστημα και υποστηρίζει δόνηση. 

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καμιά ιδέα για του πως αποθήκευουμε τα gamepads μας, χωρίς να τα χώνουμε χύμα σε κουτιά και χτυπιούνται; Έχω ένα κάρο gamepads και δεν έχω που να τα βάλω. Έχω βρει αυτό, αλλά άμα τα κρεμάσω στον τοίχο του σαλονιού θα με κυνηγάει η γυναίκα μου μετά. Τίποτα πιο σικάτο, κανά κουτάκι με χωρίσματα ξέρω 'γω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά ιδέα για του πως αποθήκευουμε τα gamepads μας, χωρίς να τα χώνουμε χύμα σε κουτιά και χτυπιούνται; Έχω ένα κάρο gamepads και δεν έχω που να τα βάλω. Έχω βρει αυτό, αλλά άμα τα κρεμάσω στον τοίχο του σαλονιού θα με κυνηγάει η γυναίκα μου μετά. Τίποτα πιο σικάτο, κανά κουτάκι με χωρίσματα ξέρω 'γω;

 

Ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συρτάρι ή κουτί από τις πιο φτηνές λύσεις:

http://www.ikea.gr/apothikeusi-mikron-pragmaton/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/thikes-rouhon/hofta-diaxwristiko-syrtarioy-3-tem.-51570/00282108/

 

(το οποίο το βάζεις σε ένα κουτί με γυάλινο καπάκι και φαίνονται και όμορφα αν θες να τα βλέπεις)

 

Κουτάκι (υφασμάτινο, χωρίς καπάκι) για να μπαίνει κάτω από τραπέζια/καναπέδες/στη βιβλιοθήκη:

http://www.ikea.gr/apothikeutikoi-horoi/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-rouhon/skubb-koyti-me-diaxwristika-8758/10185593/

 

Μετά όρεξη να'χεις να ψάχνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά ιδέα για του πως αποθήκευουμε τα gamepads μας, χωρίς να τα χώνουμε χύμα σε κουτιά και χτυπιούνται;

Αν δεν ειναι και πολλα, μπορεις να παρεις μικρα υφασματινα σακουλακια και να τα βαλεις εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, ψιλοχαλασε ο αριστερος μοχλος του F310 που ειχα παρει πριν 2 χρονια. Τι εννοω χαλασε, οταν το χειριστηριο ειναι ελευθερο, καταγραφεται κινηση προς τα πανω. Το προβλημα το εφτιαξα προσωρινα με ενα προγραμματακι που βαζει την τρεχουσα θεση ως κεντρο.

 

Προφανως θα χρησιμοποιησω την εγγυηση (~1 χρονο ακομα). Δυστυχως το ειχα παρει απο πλαισιο.

Ευτυχως το εχει ακομα το πλαισιο. Επισης εχει το F710 και 360 wired μαυρο στα 40€ το καθενα.

 

Τι κανω, μιλαω με logitech να μου στειλουν νεο; Παω πλαισιο και παιρνω νεο (νεο θα μου δωσουν ετσι; οχι ανακατασκευασμενο ;);

Παω πλαισιο και πληρωνω διαφορα (αν γινεται) για F710/360? Να σημειωσω οτι για F710 δε πολυψηνομαι μιας και ειναι αποκλειστικα ασυρματο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, ψιλοχαλασε ο αριστερος μοχλος του F310 που ειχα παρει πριν 2 χρονια. Τι εννοω χαλασε, οταν το χειριστηριο ειναι ελευθερο, καταγραφεται κινηση προς τα πανω. Το προβλημα το εφτιαξα προσωρινα με ενα προγραμματακι που βαζει την τρεχουσα θεση ως κεντρο.

 

Ποιο είναι αυτό το πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι αυτό το πρόγραμμα;

Pinnacle Game Profiler, νομιζω ειναι επι πληρωμη. Εχει στις ρυθμισεις του profile επιλογη για auto-calibrate που κανει αυτο που ειπα.

http://pinnaclegameprofiler.com/help/hlpLayout_Calibration.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μια απορια, εχω τον πρωτο ασυρματο xbox controller χωρις BT με τον ανταπτορα (official microsoft), εκανα την μεταβαση σε αυτον https://www.amazon.es/gp/product/B01N6L85LU γιατι θελω το BT στο steam link , ο παλιος ανταπτορας θα δουλευει με αυτον τον μοχλο η υπαρχει καινουργιος με υποστηριξη BT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μια απορια, εχω τον πρωτο ασυρματο xbox controller χωρις BT με τον ανταπτορα (official microsoft), εκανα την μεταβαση σε αυτον https://www.amazon.es/gp/product/B01N6L85LU γιατι θελω το BT στο steam link , ο παλιος ανταπτορας θα δουλευει με αυτον τον μοχλο η υπαρχει καινουργιος με υποστηριξη BT?

 

O παλιος ανταπτορας δουλευει και με τον καινουριο controller. Μολις το δοκιμασα μιας και εχω και τις 2 εκδοσεις του xbox one controller και το official microsoft wireless adapter. Επισης παιζουν και οι δυο controller ταυτοχρονα, ενω νομιζω σε BT μπορεις να εχεις μονο εναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω και γω κάτι... Το χειριστήριο του PS3 παίζει στο PC? Υπάρχει κάποιος driver? Το χειριστήριο του PS4 παίζει στο PC με το SONY wireless adapter?  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...