Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα f510 εδώ και 3 περίπου χρόνια και το οποίο άνετα εμπιστεύομαι..όμως μετα απο πολλά και καλά πεσίματα το L1 σταμάτησε να πατιέται καλά.

Οπότε ψάχνομαι για να αγοράσω ένα καινούργιο f510 αλλά στο skroutz δεν βλέπω να υπάρχει (μόνο f310 k f710). Ξέρει κανείς απο που μπορώ να το προμηθευτώ φθηνά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ένα f510 εδώ και 3 περίπου χρόνια και το οποίο άνετα εμπιστεύομαι..όμως μετα απο πολλά και καλά πεσίματα το L1 σταμάτησε να πατιέται καλά.

Οπότε ψάχνομαι για να αγοράσω ένα καινούργιο f510 αλλά στο skroutz δεν βλέπω να υπάρχει (μόνο f310 k f710). Ξέρει κανείς απο που μπορώ να το προμηθευτώ φθηνά?

To F510 δεν υπάρχει πια, το πάτησε το τραίνο. Μπορείς να πάρεις το Φ310, που πρέπει να είναι το ίδιο, στα 25€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες για μεταχειρισμενο σε αγγελια η απο ebay, εχει σταματησει χρονια να υπαρχει διαθεσιμο καινουργιο στα καταστηματα.

Μπορεις παντως να επικοινωνησεις και με την logitech για ανταλλακτικο, εχουν παρα πολυ καλη υποστηριξη στα προιοντα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.
Πήρα το θάρρος να γράψω καθώς είμαι παντελώς άσχετος από χειριστήρια σε pc (έχω ένα ps3 μόνο), αλλά καθώς το παιδί ήθελε να παίξει το rise of the tomb raider, το οποίο δεν παίζει στο ps3 αναγκαστηκά στράφηκα στο pc.
 
Η ερώτηση είναι η εξής:
Έχω έναν controller που είχα πάρει παλιότερα για το ps3 και δεν έπαιξε ποτέ... στο κουτί ανέφερε pc/ps3 controller.
Ο controller είναι αυτός.

PER.592103.jpg


http://www.e-shop.gr/play-on-motion-control-six-way-wireless-controller-usb-for-pc-ps3-p-PER.592103
 
Συνδέοντας τον σε Windows 10 βλέπω ότι στο control panel φαίνεται κανονικά και όταν πάω στα properties αντιδρά (εκεί με το σταυρόνημα και τα κουμπάκια που πατας και βλέπεις πιο αντιδρα και πως).
 
Στο παιχνίδι όμως δεν αναγνωρίζεται καθόλου. (DVD όχι από steam)
 
Πρέπει να πάρω κάποιον άλλον επώνυμο όπως αναφέρετε παραπάνω;
Αν ναι ποιον προτείνετε;

 

Εναλλακτικά μπορώ να χρησιμοποιήσω τον controller του ps3 εγκαθιστώντας το motioninjoy?
 
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gregdel

 

Μπορείς να παίξεις μέ το Gamepad που εxής ήδη, όμως θα χρειαστείς xbox 360 emulator, και θα προσαρμόσεις τα κουμπιά χειριστηρίου όπως θέλεις,  υπάρχει και το  xpadder, οδηγίες μπορείς να βρείς στο youtube.

 

i τρίτη λύση και i καλύτερη : αγοράζεις χειριστήριο xbox 360 for windows ,  το συνδέεις στο υπολογιστή (δεν χρειάζεται driver) και πεζή τα περισσότερα pc παιχνίδια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αγορασα Xbox One controller, την εκδοση που εχει μαζι καλωδιο για συνδεση με PC, σε πολυ καλη τιμη, 36 ευρω. Δεν λειτουργησε με το bluetooth adapter που ηδη ειχα, αλλα μαλλον φταιει οτι ειναι αρχαιο το adapter, εκδοση 2.0 BT. Με το καλωδιο παιζει μια χαρα και σε ολα τα παιχνιδια, φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες να ρωτησω κατι, εχω το πρωτο X1 controller με το wifi dongle που ειχε βγει για pc αυτος εχει bluetooth? Αν αγορασω ανταπτορα για bt θα παιζει? η πρεπει να παω αναγκαστικά σε X1 s controller? θελω να το συνδεω και με το gear vr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, εχω αγοράσει αυτό εδώ http://www.skroutz.gr/s/4432543/SpeedLink-Torid-Wireless-Gamepad-Βlack-PC-PS3.html?keyphrase=speedlink+toridπριν 2 μήνες και είναι σαν του xbox 360 wireless αν οχι καλύτερο το ίδιο. Εχει μεγαλη εμβέλεια δοκιμασμένα και πλαινα grip για καλύτερο στήριγμα. Επιπλέον δεν τίθεται θεμα συμβατότητας γιατί ο υπολογιστής το διαβάζει σαν xbox 360 controller. Προσοχή είναι στιβαρό-ποιοτικό και οχι πλαστικουρα

Με 28 ευρώ που το πήρα είναι το πιο vfm controller για pc. Γενικώς η speedlink είναι vfm.

Δεν κανω Διαφήμιση απλά θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου γιατί και εγω εψαχνα controller που να αξίζει τα λεφτά χωρίς να είναι πανάκριβο.

Μάλλον θα παω και για δεύτερο.

 

Edit: φορτίζει αντί για μπαταρίες κάτι που το θεωρώ + και κρατάει κάνα 10ωρο φουλ.

Επεξ/σία από iced07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το καλυτερο και ποιοτικοτερο gamepad ειναι του XboxOne αυτη την στιγμη για pc,ειτε με τον ανταπτορα,ειτε μεσω bluetooth,ειτε το Xbox wireless elite.

Γιαυτο ακριβως και προτιμας τα επωνυμα οπως ειπα.Τωρα οπως ειδες και εσυ μεσα σε λιγες μερες και εισαι στο δευτερο controller,αντι να επαιρνες ενα επωνυμο εξ αρχης μια και καλη...

 

Οσο για τις κριτικες του amazon δεν εχουν να μου πουν κατι οταν οι περισσοτεροι βαζουν(κακως)κριτικη στις αρχες της αγορας τους και οχι μετα απο ενα βαθος χρονου που συνηθως εμφανιζονται τα προβληματα.

 

Επειδη σκεφτομαι να παρω το gamepad του XboxOne με συμφερει καλυτερα να παρω αυτο με το καλωδιο και οποτε θελω να το κανω ασυρματο μεσω του bluetooth που εχει η μητρικη μου?(ASUS Z270E)

 

Και επισης που μπορω να βρω ανταλακτικα για το καουτσουκ καθως εχω ενα παλαιοτερο που εχει φθαρει τελειως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη σκεφτομαι να παρω το gamepad του XboxOne με συμφερει καλυτερα να παρω αυτο με το καλωδιο και οποτε θελω να το κανω ασυρματο μεσω του bluetooth που εχει η μητρικη μου?(ASUS Z270E)

 

Και επισης που μπορω να βρω ανταλακτικα για το καουτσουκ καθως εχω ενα παλαιοτερο που εχει φθαρει τελειως..

 

Ναι μια χαρα εισαι με αυτο που εχει απλα το usb καλωδιο μεσα, παιζει κανονικα ως ασυρματο μεσω bluetooth.

 

Οσο για τα thumbsticks, κατι τετοιο χρειαζεσαι:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/4-X-Rubber-Thumb-Stick-Cover-Grip-Caps-For-PS4-XBOX-One-Analog-Controller-/282317942525?var=&hash=item41bb75eefd:m:mJ-ASkCpSSHDejC8uIFeEgQ

 

Εχει πολλα στο ebay με 1-2 ευρω η τετραδα, χωρις ταχυδρομικα απο Κινα. Τουλαχιστον αυτα που ειχα παρει εγω δεν ειναι το ιδιο καλα με τα original αλλα τα συνηθιζεις και κανουν την δουλεια τους.

 

Απο Ελλαδα, κοιτα εδω, τα ιδια αλλα πιο ακριβα πουλανε:

 

https://www.skroutz.gr/c/109/Accessories.html?from=catspan&keyphrase=thumbstick

 

Επισης αυτο εδω στα Public, μαλλον η πιο ευκολη και γρηγορη λυση:

 

http://www.public.gr/product/gaming/accessories/ps3-accessories/heiristiria/kalymmata-analogikon-mohlon-spartan-gear-thumb-grips/prod7820247pp/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μια χαρα εισαι με αυτο που εχει απλα το usb καλωδιο μεσα, παιζει κανονικα ως ασυρματο μεσω bluetooth.

 

Οσο για τα thumbsticks, κατι τετοιο χρειαζεσαι:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/4-X-Rubber-Thumb-Stick-Cover-Grip-Caps-For-PS4-XBOX-One-Analog-Controller-/282317942525?var=&hash=item41bb75eefd:m:mJ-ASkCpSSHDejC8uIFeEgQ

 

Εχει πολλα στο ebay με 1-2 ευρω η τετραδα, χωρις ταχυδρομικα απο Κινα. Τουλαχιστον αυτα που ειχα παρει εγω δεν ειναι το ιδιο καλα με τα original αλλα τα συνηθιζεις και κανουν την δουλεια τους.

 

Απο Ελλαδα, κοιτα εδω, τα ιδια αλλα πιο ακριβα πουλανε:

 

https://www.skroutz.gr/c/109/Accessories.html?from=catspan&keyphrase=thumbstick

 

Επισης αυτο εδω στα Public, μαλλον η πιο ευκολη και γρηγορη λυση:

 

http://www.public.gr/product/gaming/accessories/ps3-accessories/heiristiria/kalymmata-analogikon-mohlon-spartan-gear-thumb-grips/prod7820247pp/

 

Ωραίος ευχαριστώ

 

Μπορει επισης να γινει και το αντιστροφο? Δηλαδη να παρω ενα Wireless οπως το παραπανω που ανεφερε ο φιλος και να παρω εξτρα καλωδιο να το κανω ενσυρματο?

Εψαξα αλλα δεν βρηκα σκετο καλωδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ευχαριστώ

 

Μπορει επισης να γινει και το αντιστροφο? Δηλαδη να παρω ενα Wireless οπως το παραπανω που ανεφερε ο φιλος και να παρω εξτρα καλωδιο να το κανω ενσυρματο?

Εψαξα αλλα δεν βρηκα σκετο καλωδιο..

 

Το καλωδιο συνδεσης ειναι στανταρ micro USB καλωδιο, πολυ κοινο καλωδιο που χρησιμοποιουν πολλες συσκευες, πχ. τα περισσοτερα κινητα...απλα αυτο της συσκευασιας ειναι αρκετα μακρυ και δειχνει λιγο καλυτερο ποιοτικα. Οποτε ειναι πανευκολο να το βρεις. Παντως νομιζω η εκδοση με καλωδιο ειναι φτηνοτερη, εγω τουλαχιστον το πηρα 37 ευρω σε προσφορα, με αρχικη τιμη τα 50 ευρω, ενω οι αλλες εκδοσεις ειχαν 60-65 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...