Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά δε χρειάζεται ξεχωριστό πληκτρολόγιο για να χειριστείς το pc στα βασικά.Κατεβαζεις ένα αντίστοιχο app στο κινητό.Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω.

το έχω και για να γράφω ξάπλα, ξέρεις πόσο κουραστικό είναι να σχολιάζεις τα θέματα του iphone?  επίσης έχει και τα media κουμπιά του έχει και το touchpad

 

αν μιλάμε για χρήση pc σε απόσταση με  tv δηλαδή το θεωρώ απαραίτητο κάτι τέτοιο, όχι μόνο για media αλλά και ψιλοκανονική (browsing, κάνα mail, εννοείται media και ίσως και λιιιγη δουλειά ) 

 

το τέλειο θα ήταν να έχει και φωτισμό αλλά μιλάμε για παραπάνω λεφτά, άσε που με τα χρόνια το μαθαίνεις τυφλά και στο σκοτάδι 

 

 

επίσης το να κάνεις shutdown με dedicated κουμπί ή να ανοίγει το pc από μακριά μόλις χαϊδεύεις το touch ή πατάς κάποιο κουμπί απλοποιεί πολύ τα πράγματα, το να κάνεις wake το pc από το κινητό σου με έπιασε πονοκέφαλος και μόνο που διάβασα τη διαδικασία

 

ενώ αφήνοντας ανοικτά τα usb ανάβει με οποιοδήποτε κουμπί ή κούνημα του ποντικιού πράγμα που γίνεται ΚΑΙ με τις ασύρματες συσκευές στη περίπτωσή μου το Κ400

 

βέβαια μέχρι να συνηθίσεις πολλές φορές θα ανοίξεις pc κατά λάθος, επίσης για κάποιο πολύ παράξενο και απροσδιόριστο λόγο στο K400 οι μπαταρίες που είχε στη συσκευασία όταν το πήρα κρατάνε ακόμα 3+ χρόνια... δε μπορώ να το εξηγήσω γιατί.. 

 

στο controller που αδειάζουν πολύ γρήγορα παίζω μπαλίτσα με eneloop, έχω 6 και κάθε φορά που αδειάζουν οι 4 και πάω στη τελευταία 2αδα οι 4 στο φορτιστή έτσι δε μένω ποτέ

 

έπαιζα τις προάλλες gears και ήμουν squad leader κάνω pause όλο το game και λέω, μισό μπαταρίες

μόνο που δε βγήκαν από τα ακουστικά να με πνίξουν :lol:

βάλε καλώδιο πάρε ποντίκι/πληκτρολόγιο!! 

 

καλά ρε παιδιά ηρεμήστε εδώ έχω φορτισμένες  B)

 

αλλά εκεί που πρέπει να με σιχάθηκαν είναι όταν πήγα να μιλήσω στο τηλέφωνο και τους άφησα χωρίς energy για κάνα γύρο, αλλά άμα το έκανα πάλι pause θα με έπνιγαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τέτοια χρήση, λέω να παίξω σε κινεζιά τύπου http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_226369.html?wid=21 ή τύπου http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_70916.html που έχουν και backlight για να βλέπεις το βράδυ.

 

Τώρα όσον αφορά το gaming σε καναπέ, έλεγα μπας και είχε βγει κανένα ειδικό πληκτρολόγιο και mouse για τέτοια φάση. Π.χ. http://gizmodo.com/finally-a-mouse-and-keyboard-you-can-comfortably-use-o-1774536078

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από δίπλα ένα F710 και DualShock 4 για πιό χαλαρές καταστάσεις.

Αν εχει κανεις χειρηστηριο, πχ απο την playstation 4 κονσολα του, η απο δωρο τοτε ειναι κομπλε.

Το να αγορασει κανεις χειρηστηριο ps4 για να το βαλει στον υπολογιστη, ειναι αδικα πεταμενα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όσον αφορά το gaming σε καναπέ, έλεγα μπας και είχε βγει κανένα ειδικό πληκτρολόγιο και mouse για τέτοια φάση. Π.χ. http://gizmodo.com/finally-a-mouse-and-keyboard-you-can-comfortably-use-o-1774536078

150δολλαρια :o

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει κανεις χειρηστηριο, πχ απο την playstation 4 κονσολα του, η απο δωρο τοτε ειναι κομπλε.

Το να αγορασει κανεις χειρηστηριο ps4 για να το βαλει στον υπολογιστη, ειναι αδικα πεταμενα χρηματα.

 

Σε προηγούμενη σελίδα έγραψα τον λόγο και τις εντυπώσεις από την αγορά του DS4.

 

Το θεωρώ κατώτερο χειριστήριο από το F710.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θεμα εργονομιας εγω το Dualshock 4 το βρηκα καλυτερο(κοινως πιο ανετο εννοω,ειδικα τις σκανδαλες και τον σταυρο για fighting παιχνιδια κανει παπαδες) και απο το F710(απο πλευρας ασυρματου δηλαδη)και εν μερη και στο F310 που ειναι τα ιδια κλασσικα.

 

Δινω 1ποντο παραπανω επισης επειδη με βολευει προσωπικα η επιλογη να παιζεις ειτε ασυρματα,ειτε ενσυρματα που εχει και το XboxOne φυσικα,αλλα σε ολα τα αλλα και εγω το θεωρω κατωτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγούμενη σελίδα έγραψα τον λόγο και τις εντυπώσεις από την αγορά του DS4.

 

Το θεωρώ κατώτερο χειριστήριο από το F710.

Ναι μολις διαβασα την παρουσιαση σου, ειναι στη σελιδα 99.

Δεν εχω καλη αποψη για τα χειρηστηρια της sony γενικοτερα, αλλα με το DS4 μαλλον ξεπερασαν τον εαυτο τους. Θυμαμαι την πρωτη φορα που το επιασα στα χερια μου σε πολυκαταστημα, νομιζα πως ηταν φθηνο dummy για επίδειξη. Δεν πιστευα πως θα μπορουσανε να κυκλοφορησουν κατι τοσο φθηνο για τοσο ακριβη τιμη. Ειδικα οταν υποτιθεται πως μιλαμε τωρα για εταιρια με υποτιθεμενο κυρος.

Ξερω υπερβολικα πολλα ατομα οπου ειτε ειχαν πολυ γρηγορα φθορα (πχ λιωμενοι αναλογικοι) η και σπασμενοι. Τα κουμπια εχουν την ταση να μπαινουν μεσα.

Για το οτι οι κατευθυνσεις ειναι σε τεσσερα κομματια, 3 χρονια πριν το 2020, μονο η sony ξερει γιατι το κανει ακομα αυτο.

Μακρυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή αν θέλεις οπωσδήποτε DS4, αγοράζεις μοντέλο που η συσκευασία γράφει 2016 (ή 17 πλέον) για να διασφαλίσεις ότι δεν θα έχεις τις γρήγορες φθορές που είχαν τα προηγούμενα μοντέλα.

 

Πάντως η τιμή του είναι αδικαιολόγητη. Το gamepad αυτό δεν έπρεπε να ξεπερνά τα 30 ευρώ.

 

Και οι αναλογικοί του έχουν χειρότερη ακρίβεια από τους χιλιοπαιγμένους επι 3 χρόνια αναλογικούς του F710 μου.

 

Συμφωνώ με τον Fulgore στο θέμα άνεσης στο κράτημα του DS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λεμε την αληθεια ομως ακομα και το αντικειμενικα ακριβοτερο(στην αισθηση)XboxOne εχει βγαλει και αυτο προβληματα.Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο πως ενα απο τα θεματα που βελτιωσε(εγω το λεω εφτιαξε)το νεοτερο μοντελο ηταν με τις σκανδαλες.Α και φυσικα και 3.5mm jack γιατι επρεπε να βγει επομενο μοντελο για να το εχει αυτο.....

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ναι μεν το dualshock 4 εχει τα καλα του και τα κακα του σε σχεση με το Dualshock 3(εμενα πιο πολυ μου χτυπαει ασχημα η χειροτερη μπαταρια κυριως),αλλα και στην MS δεν πανε πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις καποιο bluetooth adapter το οποιο να το εχει δοκιμασει με το xbox one controller και να παιζει απροβληματιστα?Εγω εχω ενα trust bluetooth 3.0 το οποιο δεν αποκρινεται καλα και δεν ξερω αν φταιει αυτο η θελει καλυτερους drivers η το επηρεαζουν τα ασυρματα ποντικια,πληκτρολόγια,wifi κτλ.

Αυτη τη στιγμη ειμαι αναγκαστικα με καλωδιο αλλα αν εχει κανεις εμπειρια με κατι δοκιμασμενο σκεφτομαι να παρω αλλο bt adapter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μολις διαβασα την παρουσιαση σου, ειναι στη σελιδα 99.

Δεν εχω καλη αποψη για τα χειρηστηρια της sony γενικοτερα, αλλα με το DS4 μαλλον ξεπερασαν τον εαυτο τους. Θυμαμαι την πρωτη φορα που το επιασα στα χερια μου σε πολυκαταστημα, νομιζα πως ηταν φθηνο dummy για επίδειξη. Δεν πιστευα πως θα μπορουσανε να κυκλοφορησουν κατι τοσο φθηνο για τοσο ακριβη τιμη. Ειδικα οταν υποτιθεται πως μιλαμε τωρα για εταιρια με υποτιθεμενο κυρος.

Ξερω υπερβολικα πολλα ατομα οπου ειτε ειχαν πολυ γρηγορα φθορα (πχ λιωμενοι αναλογικοι) η και σπασμενοι. Τα κουμπια εχουν την ταση να μπαινουν μεσα.

Για το οτι οι κατευθυνσεις ειναι σε τεσσερα κομματια, 3 χρονια πριν το 2020, μονο η sony ξερει γιατι το κανει ακομα αυτο.

Μακρυα.

ωχ φιλε , καλα όλα που λες αλλα οι 4 κατευθύνσεις εμενα προσωπικα με βολευουν .

Όταν εψαχνα να βρω gamepad για pc , κοιταζα πρωτα να δω αν εχουν τις κατευθύνσεις σε ξεχωριστα κομματια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ φιλε , καλα όλα που λες αλλα οι 4 κατευθύνσεις εμενα προσωπικα με βολευουν .

Όταν εψαχνα να βρω gamepad για pc , κοιταζα πρωτα να δω αν εχουν τις κατευθύνσεις σε ξεχωριστα κομματια!

 

Κοιταξε, δεν εξοικειώθηκα ποτε με τον συγκεκριμενο σταυρο σε τεσσερα κομματια, στο ps1 και στο ps2 επαιρνα χειρηστηρια απο τριτες εταιριες γιαυτο το λογο. Βγαζουν τριτες εταιριες με κατευθυνση σε τεσσερα κομματια; Εχω ενα ασυρματο της Atomic αλλα ειναι αθλιο.

 

Για τις σκανδαλες του PS4 τωρα. Απορω σε ποια παιχνιδια θεωρουντε καλες. Μα ειναι δυνατον να εξεχουν; Τοσα χρονια περιμεναμε να τις μεγαλωσουν, δεν φτανει που τις μικρυνανε, τις βαλανε και το σημειο πιεσης τους ψηλα να εξεχει. Αν ειναι δυνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...