Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα σου πρότεινα να δώσεις τη  διαφορά για xone controller που είναι σαφώς αναβαθμισμένο, οι καλύτεροι μοχλοί και ο καλύτερος σταυρός είναι αρκετοί λόγοι και πλέον υπάρχει και έκδοση με bluetooth αν δε θες να πληρώσεις για δέκτη 

 

του 360 μια χαρά δουλεύει στα 10, αλλά εγώ προσωπικά πλέον το έχω να το δίνω σε κανέναν που παίζουμε τίποτα διπλό σαν 2ο, μου φαίνεται πολύ χειρότερο από του one πλέον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν παραλογο να μην λειτουργουσε controller της ιδιας εταιριας σε Windows 10.Το Xbox360 controller πριν βγει το one ηταν το επισημο controller της εταιριας.Κοινως οτι ειχε να κανει με παιχνιδια(πχ να φενονται κουμπια στην οθονη ή προγραμματισμος κουμπιων)ηταν και ειναι με βαση αυτα τα controllers. Αρα προβλημα δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Kαλησπέρα παιδιά. Έχω 2 χειριστήρια DS3 που κάθονται μερικά χρόνια. Παλιότερα τα είχα συνδέσει στο PC ενσύρματα, πλέον όμως έχω χάσει τα cables τους και δεν μπορώ. Αν αγοράσω noname usb to usb-mini θα παίζουν, ή θέλει μόνο το original της Sony;

 

 Επίσης μιας και με τα DS3 μερικά παιχνίδια ήταν unplayable (πχ το Ori που είχα κολλήσει σε ένα σημείο μιας και υπήρχε αντίστοιχο button), σκέφτομαι την αγορά ενός XBOX One Wireless controller μιας και απ'ότι βλέπω είναι ότι καλύτερο αυτήν την στιγμή. Μπορώ να πάρω ένα τέτοιο χειριστήριο για XBOX και με ένα φθηνό USB adapter να παίζω απροβλημάτιστα;

 

 Ευχαριστώ εκ'των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για του DS3 νομιζω ναι δεν θελει της Sony(της οποια και αυτο απλο ειναι)για να κανεις την δουλεια σου αρα μην ανησυχεις.

 

Για τα περι Xbox ο ανταπτορας ειναι αυτος https://www.skroutz.gr/s/8060746/Microsoft-XBOX-ONE-Wireless-Adapter-for-Windows.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλέον υπάρχει και έκδοση με bluetooth αν δε θες να πληρώσεις για δέκτη 

 

 

 Ευχαριστώ για την απάντηση! Αφορμώμενος από το παραπάνω πόστ, έκανα την ερώτηση για OEM Bluetooth Dongle. Αν και φαίνεται φοβερό το χειριστήριο, ο αντάπτοράς του μου θυμίζει τον αντάπτορα που είχα στο πρώτο μου Wireless Mouse. Κοιτάζοντας στο skroutz, δεν μπορώ να βρώ διαφορές μεταξύ των 2 ( original και S) για να επιλέξω το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα τα έχουν μπερδέψει και αυτοί, έχουν βγει 3 εκδόσεις του χειριστηρίου και τρέχα γυρευε (η πρώτη, η δεύτερη με 35mm jack και η τρίτη με Bluetooth)

 

Η καινούρια έκδοση έχει και διάφορες στη κατασκευή, κάποια μαγαζια ίσως το αναφέρουν ως new Xbox controller αλλά για να είσαι βέβαιος πάρε τηλέφωνο να συνεννοηθείς πριν παραγγειλεις

 

ΠΡΟΣΟΧΗ το dongle της ms δεν είναι για Bluetooth είναι απλά ο ανταπτορας για pc για τα χειριστήρια πριν βγει η έκδοση του s με Bluetooth και χρησιμοποιεί κάποια τεχνολογία της ms όπως και του 360 όχι bt

 

Το καινούριο χειριστήριο φυσικά και δουλεύει και με αυτόν τον ανταπτορα, αλλά δουλεύει και με οποιοδήποτε δέκτη Bluetooth των 5€ , με λίγα λόγια γλιτώνεις το κόστος του δέκτη της ms

 

Εγώ που είχα πάρει χειριστήριο πριν από αυτό πήρα την έκδοση όπου πωλείται κεραία με χειριστήριο μαζί, γιατί το δικό μου δεν δουλεύει με bt όπως τα νέα του s ή του PlayStation

 

Οπότε ψάχνεις του s γιατί έχει κάποιες μικροβελτιωσεις σε σχέση με το απλό και για να πάρεις έναν φθηνό ανταπτορα bt σε περίπτωση που δεν έχεις ήδη

 

Τέλος, να αναφέρω ότι το χειριστήριο xone με το καλώδιο που φορτίζεις το κινητό σου ας πούμε παίζει κανονικά στο pc.

Στου 360 ή αγοράζεις ενσύρματο και παίζεις από usb ή ασύρματο με δέκτη. Εκεί το καλώδιο και να το έχεις δε κάνει κάτι άλλο πέρα από το να φορτίζει το ασύρματο

 

Σκεψου και αυτό αν θες να ξέρεις τις επιλογές σου και την ευελιξία που μπορεί να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω link του παρακάτω, λογικά είναι του S αφού λεεί New:

http://sevenspot.gr/gr/GamesInner/92897c8be29559698b677e13f47a4924/4351-66595.html

 Χρειάζεται συγκεκριμένων προδιαγραφών αντάπτορα, ή κάνω την δουλειά μου με τους φθηνότερους, πχ: αυτόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο ειπα οτι δεν αξιζει το Bluetoot απο πλευρας τιμης αν ισχυουν τα παραπανω.

63ευρω για σκετο το controller ειναι παρα πολλα χρηματα

 

69κοστιζει μαζι με τον ανταπτορα το ασυρματο 

https://www.skroutz.gr/s/7876499/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-for-Windows.html

 

Αρα η αξια του controller βγαινει περιπου στα 42-44ευρω αν βγαλουμε την αξια του ανταπτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έτσι συμφέρει περισσότερο, εκτός αν θες ντε και καλά να αποφύγεις τον αντάπτορα πχ σε ένα λαπτοπ ή αν θες και χρήση για κάνα tablet android ή ακόμα και με win 10 

 

το καινούριο χειριστήριο σου δίνει πιο ευελιξία λόγω του bt, από την άλλη όμως ο δικός του έχει διαπιστωμένα φοβερή λήψη και αξιοπιστία, ένα απλό bt tongle θα πιάνει αλλά δε ξέρω πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

69κοστιζει μαζι με τον ανταπτορα το ασυρματο 

https://www.skroutz.gr/s/7876499/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-for-Windows.html

 

Αρα η αξια του controller βγαινει περιπου στα 42-44ευρω αν βγαλουμε την αξια του ανταπτορα.

 

Γιατί να βγάλεις την αξία του αντάπτορα; Το χειριστήριο σε Windows είναι άχρηστο χωρίς τον αντάπτορα, δεν έχει ουσία να τον αφαιρέσεις από την αξία του πακέτου. Εκτός κι αν εννοείς να πουλήσει τον αντάπτορα και να το χρησιμοποιεί ενσύρματα, το οποίο -προσωπικά- δεν θα το λάμβανα καν ως ενδεχόμενο υπόψιν μου (λίγο άκυρο να δώσει κάποιος 40-45 ευρώ για ενσύρματο χειριστήριο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βγάλεις την αξία του αντάπτορα; Το χειριστήριο σε Windows είναι άχρηστο χωρίς τον αντάπτορα, δεν έχει ουσία να τον αφαιρέσεις από την αξία του πακέτου. Εκτός κι αν εννοείς να πουλήσει τον αντάπτορα και να το χρησιμοποιεί ενσύρματα, το οποίο -προσωπικά- δεν θα το λάμβανα καν ως ενδεχόμενο υπόψιν μου (λίγο άκυρο να δώσει κάποιος 40-45 ευρώ για ενσύρματο χειριστήριο).

Στο ειχα ξαναγραψει και πιο παλια αλλα ας το ξαναγραψω παλι

 

Το παραπανω το αναφερω γιατι αν τα αγοραζε ξεχωριστα θα του εβγαινε

https://www.skroutz.gr/s/7391377/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-with-3-5mm-Stereo-Jack.html

https://www.skroutz.gr/s/8060746/Microsoft-XBOX-ONE-Wireless-Adapter-for-Windows.html

 

Αρα ναι με το παραπανω γλυτωνει τουλαχιστον 10-15ευρω αν το παρει ολο μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο ειχα ξαναγραψει και πιο παλια αλλα ας το ξαναγραψω παλι

 

Το παραπανω το αναφερω γιατι αν τα αγοραζε ξεχωριστα θα του εβγαινε

https://www.skroutz.gr/s/7391377/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-with-3-5mm-Stereo-Jack.html

https://www.skroutz.gr/s/8060746/Microsoft-XBOX-ONE-Wireless-Adapter-for-Windows.html

 

Αρα ναι με το παραπανω γλυτωνει τουλαχιστον 10-15ευρω αν το παρει ολο μαζι.

 

Μα είπες ότι δεν αξίζει το new στα 63 ευρώ σκέτο. Αλλά μετά λες ότι αξίζει το old μαζί με τον adapter στα 69 ευρώ, γιατί αν αφαιρέσεις την τιμή του αντάπτορα πάει το controller στα 40-43 ευρώ.

 

Τι νόημα έχει να αφαιρέσουμε την τιμή του αντάπτορα όταν σου είναι απαραίτητος για να δουλεύει ασύρματα το old gamepad; Στη μία περίπτωση δίνεις 63 ευρώ, ενώ στην δεύτερη δίνεις 69 ευρώ για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Και δεν αναφέρω καν ότι το new έχει και άλλα προτερήματα (καλύτερα αναλογικά, αντιολισθητική επιφάνεια κλπ).

 

Δεν μίλησες για την περίπτωση «αγορά old+adapter ξεχωριστά» VS «αγορά old+adapter σε bundle». Σε αυτή την περίπτωση εννοείται ότι συμφέρει το bundle, αλλά πιο πολύ απ' όλα συμφέρει το new, μιας και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο με λιγότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είπες ότι δεν αξίζει το new στα 63 ευρώ σκέτο.

Σε αυτο ακριβως εστιασα περισσοτερο.Αρα αυτο που εγραψα παραπανω ειναι οτι ναι ειναι νεοτερο μοντελο αλλα δεν ειναι καμια προσφορα σε σχεση με το προηγουμενο με τον ανταπτορα απο πλευρας τιμης δηλαδη.

Επισης αξιζει να σημειωθει οτι απο τοτε που βγηκε ο ανταπτορας για το Pc ολως περιεργως ανεβηκε η τιμη του κανονικου xbox one controller για αγνωστο λογο. Γιαυτο αλλωστε βλεπεις και επιμενω να αναφερω το bundle xbox+wireless adapter συχνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...