Προς το περιεχόμενο

Δεν διαβάζει τον σκληρό


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησα πριν λίγο να εγκαταστήσω το Ububtu 7.10 και δεν εκεί που γίνεται ο καταμερισμός των δίσκων δεν εμφανίζει τον εσωτερικό σκληρό που έχω, αλλά μόνο τον εξωτερικό και το flashaki που είχα συνδεδεμένο. Για ποιο λόγο γίνεται αυτό; Και πως να το διορθώσω;;

 

Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογο πρόβλημα είδα και σε άλλο forum και δεν είχε να κάνει με την διανομή αλλά μάλλον με την έκδοση του kernel που χρησιμοποιούν αυτές οι διανομές.Μπορείς να εγκαταστήσεις την προηγούμενη έκδοση του ubuntu μια και εκεί βλέπει κανονικά τους δισκους και να επιχειρήσεις μετά upgrade στην νεώτερη έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογο πρόβλημα είδα και σε άλλο forum και δεν είχε να κάνει με την διανομή αλλά μάλλον με την έκδοση του kernel που χρησιμοποιούν αυτές οι διανομές.Μπορείς να εγκαταστήσεις την προηγούμενη έκδοση του ubuntu μια και εκεί βλέπει κανονικά τους δισκους και να επιχειρήσεις μετά upgrade στην νεώτερη έκδοση.

 

Χμμ, μάλιστα. Είναι εύκολο να μου πεις που θα την βρω φίλε μου;; Την 7.10 μου την έδωσε ένα φιλαράκι...

 

εδιτ: Και κάτι άλλο για να μην τα ρωτάω ένα-ένα. O σκληρός μου είναι 250GB τον "έκοψα" σε 150 και 100. Στο παρτ με τα 150 έχω εγκατεστημένα XP SP2, στο άλλο θέλω να βάλω Linux (για να το δοκιμάσω κυρίως). Άντε και το εγκαθηστώ, δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα με το boot, να μπαίνει δηλαδή κατευθείαν στο Linux και να μην μπορώ να μπω στα XP ή το αντίστροφο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβληματα δεν θα εχεις με το boot. Αν ολα πανε καλα, θα σου βγαζει στην αρχη ενα μενου να διαλεξεις που θες να μπεις. Θα ορισεις αν θες εσυ κατι για default.

 

Την 7.04 μπορεις να τη βρεις απο τον ftp server τoυ ΕΜΠ

http://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/7.04/

 

Για να εγκαταστησεις εναν αλλο kernel, εκτος απο τον αυτον που εχει το 7.10, ανοιγεις το Synaptic και ψαχνεις για "linux-image-2.6...-i386" και τον μαρκαρεις για εγκατασταση με ολα τα παρελκομενα.

 

Το 7.10 εχει τον 2.6.22 και το 7.04 εχει τον 2.6.20. νομιζω απο default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...