Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για compiz , beryl στο ubuntu


bells

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω ati radeon 9550 (αυτο πρεπει να λεει πολλα)και δεν μπορω να δουλεψω το compiz η το beryl εκανα καποια διαφορα απο το ubuntu forum αλλα μαλλον ποιο πολυ μπερδευτικα μπορει καποιος να βοηθησει ?

 

ευχαριστω και χρονια πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησα να κανω αυτο αλλα μου βγαζει καποια error σε καποια αρχεια που ειχα πηραξει στο usr/bin

τελος παντων εκανα format και ξανα εγκατασταση και το πρωτο που εκανα ειναι η εγκατασταση των ati drivers ati-driver-installer-8.42.3-x86.x86_64 οπου ειχα διαβασει καπου οτι δεν θα υπαρχει προβλημα με compiz

παταω ati catalyst control center και μου βγαζει αυτο

post-21751-129062957903_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζετε με την κάρτα σου να εγκαταστήσεις τους official driver της ati μια και οι open source που υπάρχουν μέσα στην διανομή δουλεύουν μια χαρά.Καταρχήν άνοιξε τον synaptic και βάλε αναζήτηση fglrx και αφαίρεσαι τα παρακάτω πακέτ αν είναι εγκατεστημένα

 

xorg-driver-fglrx

fglrx-kernel-source

 

και εγκατέστησε το παρακάτω πακέτο αν δεν είναι εγκατεστημένο

 

xserver-xorg-video-ati

 

Μετά άνοιξε κονσόλα και δώσε

 

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

εκεί θα αλλάξεις μόνο τους driver της κάρτας και θα βάλεις ati και θα βάλεις και την ανάλυση που υποστιρίζει η οθόνη σου.Στα υπόλοιπα πάτα απλά enter και οκ.Οταν τελειώσει ο wizard κάνε ένα restart και αν όλα έχουν πάει καλά και είσαι μέσα στο λειτουργικό τότε δοκίμασε να τρέξεις το compiz μέσα από το μενού του ubuntu.Aν έχεις κάποιο πρόβλημα απλά γράψε να σε βοηθήσουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε ένα μηχανάκι με μια ati x1600 και τους καινούργιους drivers είχα διαπιστώσει διαφορά.

Είχε δώσει ένα πολύ ωραίο link ο προλαλήσαντας για εγκατάσταση των ati drivers το οποίο με βοήθησε πολύ σε όποιον πέρναγα ati drivers.

http://forlong.blogage.de/article/2007/10/23/fglrx-8423---finally-with-AIGLX-support

 

Επίσης βάλε τους τελευταίους drivers και όχι αυτούς που υπάρχουν στον οδηγό.

Μπορείς να τους κατεβάσεις απο εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την αμεση απαντηση

θα δοκιμασω αυτο που μου λες

να ρωτησω κατι ακομα

1) πρεπει να κανω remove οτι υπαρχει απο ati?

2) πως μπορω να κανω ενα backup ωστε αν δεν παει κατι καλα να κανω restore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση οτι οι τελαιυτεοι drivers ειναι οι ati-driver-installer-8.42.3-x86.x86_64 επισης ειχα δοκιμασει εγκαταστση και με με το Εnvy θα κοιταξω και το link που μου δινεις ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό προσπαθώ να σου πω.Οτι η κάρτα που έχεις δουλεύει άψογα με τους open source driver που έρχονται προεγκατεστημένοι στο ubuntu και έχει και compiz fusion απλά με ένα κλικ.Αντίθετα με τους τελευταίους official που προσπαθείς να εγκαταστήσεις δεν έχουν όυτε υποστίριξη στην κάρτα σου και φυσικά δεν παίζει το compiz-fusion τόσο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι

εκανα αυτο που ειπες (chek2fire)αλλα τωρα οταν παω να κανω login το πληκτρολογιο μου εχει μονο ελληνικους χαρακτηρες και δεν μπορω να μπω με alt/shift δεν αλλαζει δοκιμασα αριστερ δεξι shift αλλα τιποτα καποιος αλλος τροπος?

 

η παω παλι για format

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι format με τίποτα.Στο linux τα πάντα φτιάντονται αρκεί βέβαια να ξέρεις να τα φτιάξεις :P.Στην περίπτωση σου μπες σε recovery console είναι μια από τις επιλογές στον grub εκεί που επιλέγεις σε ποιο λειτουργικό θα μπεις.θα δεις να έχει τον kernel και δίπλα σε παρένθεση το recovery mode η console δεν θυμάμαι ακριβώς.Απο κει θα σε βγάλει σε γραμμή εντολών.Δώσε ξανά

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

στον wizard που θα εμφανιστεί βάλε πάλι για driver τους ati,μετά την ανάλυση που υποστιρίζει η οθόνη σου και τέλος στο keyboard layout θα βάλεις

us,gr

στα υπόλοιπα μην αλλάξεις τίποτα και απλά πάτα enter και ok.Oταν τελειώσει ο οδηγός δώσε

exit

και enter και λογικά τώρα θα δουλεύουν τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ενεργοποιήσεις το compiz θα πάς στο μενού σύστημα>Προτιμήσεις>εμφάνιση και απο εκεί θα πάς στην τελευταία καρτέλα που λέει visual effects και θα επιλέξεις την 3 επιλογή extra.Αν όλα έχουν πάει καλά τότε λογικά θα τρέξει το compiz-fusion.Για περισσότερες ρυθμίσεις δες εδώ

 

http://vistakiller.blogspot.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bells@konio-desktop:~$ lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82865G/PE/P DRAM Controller/Host-Hub Interface (rev 02)

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82865G/PE/P PCI to AGP Controller (rev 02)

00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #1 (rev 02)

00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #2 (rev 02)

00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #3 (rev 02)

00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #4 (rev 02)

00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB2 EHCI Controller (rev 02)

00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev c2)

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) LPC Interface Bridge (rev 02)

00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) IDE Controller (rev 02)

00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) SMBus Controller (rev 02)

00:1f.5 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) AC'97 Audio Controller (rev 02)

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV350 AS [Radeon 9550]

01:00.1 Display controller: ATI Technologies Inc RV350 AS [Radeon 9550] (Secondary)

02:0b.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)

bells@konio-desktop:~$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...