Προς το περιεχόμενο

firefox


nim0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και χρονια πολλα! Εβαλα μια καινουργια εκδοση firefox μετα απο online ενημερωση αλλα θελω να ξαναγυρισω στην παλια την ελληνικη. Πως γινεται αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση πέρι firefox σε Ubuntu...

 

δεν μπορώ να κάνω το extension με το Αγγλό-Ελληινκό λεξικό να δουλέψει. Τα Αγγλικά δουλεύουν σωστά τα Ελληνικά όμως όχι.

 

Φταίει μήπως που ο firefox είναι Αγγλικός και όχι Ελληνικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ελληνικό ορθογραφικί έλεγχο στο ubuntu εγκατέστησε το extention greek spelling dicrionary και greek-english spelling dictionary.

 

chek2fire τα εγκατέστησα αλλά δεν δουλεύουν. Και το Greek spelling dictionary αλλά και το Greek- English dictionary.

 

O firefox είναι αυτός που έχει το σύστημα από την εγκατάσταση πάνω (δηλαδή ο Αγγλικός). Έχει καμία σημασία αυτό;

 

Επίσης να προσθέσω ότι στα Αγγλικά δουλεύει (την λέξη firefox πχ μου την κοκκινίζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα να βρώ λύση για την Ελληνική ορθογραφία σε Ubuntu. Επίσης έχω και πρόβλημα με τα flash αρχεία. Πιό πακέτο να εγκαταστήσω (κατα προτίμηση από το synaptic);

 

ΥΓ: με το gnash δεν δουλεύουν σωστά. Κολλάνε και καθυστερούν πολύ τα swf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μηπως υπαρχει τροπος στον firefox να βλέπω τα pdf με το kpdf λογω ευελιξιας. Προσπαθω να εγκαταστησω κατι extensions για pdf αλλα μου βγαζει συνεχεια λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς να ανοίγει το kpdf μέσα στον firefox? Αλλιώς κάνεις Open with (διαλέγεις για αρχείο /opt/kde/bin/kpdf) στο σχετικό παράθυρο που βγαίνει και τικάρεις αυτό που λέει Do this automatically .... Από εκεί και πέρα κάθε κλικ σε pdf θα γίνεται αυτόματο download και άνοιγμα με το kpdf.

 

Όσο για την Ελληνική ορθογραφία, αν και είναι αρκετά παλιό το μήνυμα του alexzzz, τις ρυθμίσεις του KDE spell checker τις έχεις σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας το ανοίγει απ'εξω δεν με πειραζει αυτο, αλλά δεν με ρωταει τιποτα μου λέει ,μόνο οτι δεν βρίσκει το adobe acrobat reader 8.1

 

Εννοείς ότι όταν πατάς σε ένα pdf αρχείο σε κάποιο site ο firefox σου λέει για το acrobat reader 8.1? Δεν πάει να κάνει download το αρχείο?

 

Για ρίξε μια ματιά στα preferences->content->file types του firefox μήπως υπάρχει κάποιο στραβό association

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την Ελληνική ορθογραφία, αν και είναι αρκετά παλιό το μήνυμα του alexzzz, τις ρυθμίσεις του KDE spell checker τις έχεις σωστά?

 

Είμαι εντάξει τώρα. Δεν ήξερα ότι έπρεπε να κάνω δεξί κλικ στο πεδίο όπου θέλεις να γράψεις και να διαλέξεις το el_GR.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...