Προς το περιεχόμενο

Crypto PC TV


suser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας μολις σημερα αγορασα μια καρτα τηλεορασης για το laptop μου.Για τα Windows μου έδωσαν ένα CD με τους drivers του.(Στα Windows ετρεξε μια χαρα)Το opensuse 10.3 μου συνηθως οταν συνδεω μια καινουργια συσκευη μου την βρισκει αμεσως!Αυτη την φορα ομως δεν την αναγνωριζει.Ξερει κανεις που μπορώ να βρω drivers για linux!!

 

(Crypto Diva FM λεγεται η συσκευη μου!!)

 

Ευχαριστω!!

 

suser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσε την και από κονσόλα ή terminal δώσε την εντολή lsusb και κάνε ένα post με ότι σου επιστρέψει.

 

To lsusb μου δινει

>Bus 005 Device 001: ID 0000:0000
Bus 004 Device 001: ID 0000:0000
Bus 003 Device 002: ID 062a:0102 Creative Labs
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000
Bus 001 Device 004: ID 1164:1f08 YUAN High-Tech Development Co., Ltd
Bus 001 Device 001: ID 0000:0000

 

suser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλομό σε κόβω να δουλέψει "εύκολα" σε linux... Όπως οι περισσότερες συσκευές της Crypto έτσι και αυτή έχει chip set από ανατολική χώρα... Ταϊβάν νομίζω...

 

Bus 001 Device 004: ID 1164:1f08 YUAN High-Tech Development Co., Ltd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή πολύ ψάξιμο στο Google μήπως υπάρχει κάτι για τις συσκευές της εταιρίας αυτής. Επίσης μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους.

 

http://www.yuan.com.tw/en/support/support.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια έχω ψαξει αρκετα στο google.Θέλω να κανω την καρτα TV μου να δουλεψει οπως στα Windows!!

 

Βοηθηστε με!!

 

suser

 

Αυτό θα γίνει αν ο κατασκευαστής φτιάξει οδηγούς για Linux ή αν δώσει τις προδιαγραφές του hardware ώστε να μπορέσει κάποιος άλλος. Στείλε μήνυμα στην εταιρία του chip set καθώς και στην Crypto. Μην περιμένεις πολλά όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να φορτώσεις το module saa7134 δοκιμάζοντας διάφορες κάρτες και tuners. Δηλαδή:

>
modprobe saa7134 card=X tuner=Y

όπου Χ, Υ οι αριθμοί είναι αριθμοί 0-116 και 0-75 αντίστοιχα.

 

 

Και στο μέλλον, πριν αγοράσεις κάτι, ρίχνε μια ματιά στο ίντερνετ για το αν θα παίζει η κάρτα σου στο Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω συναντήσει ψαχνοντας στο Internet παρα πολα τετοια νουμερα που λενε οτι δουλεψαν σε αλλες καρτες TV(αλλά σε εμένα δεν δούλεψαν).Μεχρι τωρα έχω δοκιμάσει τρια νουμερα για το card =X tuner=Y.Μεχρι στιγμης ομως δεν εχω βρει τα σωστα νουμερα.Μηπως υπαρχει κανεις που εδωσε αυτη την εντολη με καποια νουμερα που πιθανον να δουλεψουν και σε εμενα?

Ευχαριστώ!

 

Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένος ο καινουργιος χρονος!!!!

 

suser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να τα δοκιμάσεις όλα τα νούμερα από το 1 έως το 116 (αρχικά για την επιλογή card και μετά για το tuner). Δεν υπάρχει σωστό νούμερο. Υπάρχει σωστό νούμερο για συγκεκριμένη κάρτα!

Δηλαδή φορτώνεις το module με π.χ card=1 και κοιτάς στο dmesg τα μηνύματα από τον πυρήνα. Αν σου εμφανίζει errors αφαιρείς το module και το ξαναφορτώνεις με νέο νούμερο:

Ως root:

>
#modprobe saa7134 card=1
#dmesg
#modprobe -r saa7134
#
#modprobe  saa7134 card=2
κτλ κτλ κτλ

 

Δεν είπα οτι θα δουλέψει, αλλά δεν έχεις τίποτα να χάσεις να δοκιμάσεις. Αν και τώρα που το σκέφτομαι, επειδή είναι usb, μάλλον δε σου κάνει το module αυτό. Ρίξε και μια ματιά στο usbvision

CARDLIST.saa7134.txt

CARDLIST.tuner.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...