Προς το περιεχόμενο

μετά την εγκατάσταση του ubuntu εχω πρόβλημα...


sam sam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είχα χωρίσει τον δίσκο σε δύο κομμάτια, και στα δύο είχα εγκαταστήσει τα window xp και χθες (λόγο και οτι έβρεχε!) είπα να εγκαταστήσω το ubuntu...τι το ήθελα... εχω επιλέξει να το εγκαταστήσω στο ένα κομμάτι. το εγκαθιστώ και μετά ολα καλά (φαίνονται και οι δύο δίσκοι) και του κάνω επανεκκίνηση (από το μενού).την κάνει και αμέσως μετά μόλις πάει να το φορτώσει κολλάει στην αρχεί (στην μπάρα που εμφανίζει το ποσοστό που έχει φορτώσει), τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιπλέον δεν εμφανίζονται τα windows στην αρχεί για να τα επιλέξω. ξαναφορτώνω το live cd του ubuntu μετά από πολλές προσπάθειες (δεν το φόρτωνε σωστά) βλέπω οτι τα αρχεία των windows υπάρχουν αρα δεν έχω εγκαταστήσει κατάλάθος το νέο σύστημα πάνω τους... τι φταίει που κολλάει το ubuntu?τι μπορώ να κάνω? και πως να εμφανίσω ξανα τα window?μπορεί να βοηθείσει κάποιος...

(δεν με ενδιαφέρει άν θα χάσω τα αρχεία μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναν δίσκο έχεις.Δεν δοκιμάζεις ξανά εγκατάσταση του ubuntu.Διαγραφή του partition που είναι το ubuntu και ξανά εγκατάταση μέσα από το live cd τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έναν δίσκο(500GB)

έκανα και δεύτερη φορά εγκατάσταση το ubuntu αλλά και πάλι πάλι κολλάει... τώρα προσπαθώ να το διαγράψω εντέλος εγκαθιστώντας τα window πάνω του αλλά και εκεί τώρα εχω πρόβλημα δεν σέρνει το F8 (οτι συμφωνώ με τους ορους) (αλλά αυτό ανήκει σε άλλο θέμα) τώρα τι να κάνω?

 

όταν λες να διαγράψω το partition ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάζεις το live cd, φορτώνεις το Linux και τρέχεις το gparted

 

απο εκεί διαγράφεις το partition που θέλεις

ή

το διαμορφώνεις για το σύστημα αρχείων που θέλεις

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας τι σύστημα έχεις.Μετά την δεύτερη εγκατάσταση μπορείς να μπεις σε windows.Kαι για το κόλημα μπες στην επιλογή στον grub που λέει recovery console και πες μας τι μήνυμα σου βγάζει όταν κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σύστημα μου ειναι:σκληρός 500gb samsung,μητρική abit ip35 pro, 2x1gb ram,επεξεργαστής intel core 2Quad (Q6600),κάρτα γραφικών hd3870.

στις δύο πρέπες επανεκκίνησης μου κόλλησε στην τρίτη και τετάρτη όχι ένω στην πέμπτη ξανακολησε, τωρα στην έκτη που είμαι μπήκα κανονικά...

αυτή η επιλογή που λες που την βρίσκω?(είμαι νέος και δεν ξέρω πολλά)

στο μεταξύ και που πάω να ξαναεγκαταστησω τα window δεν δεν "ακούει"στο πληκτρο F8 (συμφωνώ με ορους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι λόγο της ati κάρτας σου.Δεν τρέχει τίποτα.Αρχικά μπές σε recovery console είναι μια από τις επιλογές κατά την εκκίνηση στο μενού που έχει δημιουργηθεί με τις επιλογές για ποιό σύστημα θα μπαίνεις.Πες μου αν το βρήκες αρχικά και θα σου πω τι θα κάνεις.Δεν χρειάζετε να κάνεις καμία επανεγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...