Προς το περιεχόμενο

Γιατί έχουμε κολλήσει στα Windows;


ezDate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να σας πω κατι , οποιος δεν γουσταρει ποτε του να μην τα βαλει

καλυτερα να υπαρχουν αυτοι με τα windows να καταλαβαινουμε και την διαφορα

βαρεθηκα με τα επιχειρηματα αν δεν μπορεις να καταλαβεις την πορωση δεν ανηκεις σε αυτη την φιλοσοφια και μην το παιδεύεις, δεν προκειται να κατανοησεις τι εστι κινημα, φιλοσοφια στους υπολογιστες, απλουστατα εχεις αλλη σχεση με δαυτα και δεν τους εχεις γνωρισει κατα αυτο τον τρόπο.

ημουν ετσι στα 12-13 με τον amstrad την δεκαετια '80 το ξαναζω με το λιnux σημερα

ευχαριστω τον linus και οσους εργαστηκαν γι αυτο το αριστούργημα τιποτες αλλο δεν εχω να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Alexzzz

"noob" (φοβερά ενοχλητική λέξη)

[...]

Και εκεί τσατίζομαι όταν κάθε παιδάκι που έβαλε μια διανομή και νομίζει ότι κάτι έγινε, με ανεβοκατεβάζει "στόκο" που ακόμα δουλεύω windows.

n00bs, n00bs, n00bs, w3 u53 L1NuX c4us3 w3 4r3 1337 n IMBA n H4x0rs, F3aR u5, w3 w1ll 0wN y0u! w00t, w00t, w00t!

 

Παντού υπάρχουν τέτοιοι. Η λύση είναι μια, να μην ασχολείσαι με παιδάκια, ό,τι λειτουργικό και να χρησιμοποιούν! Δε φταίει το Linux για τον κομπλεξισμό και την ποζεριά του κάθε ενός

 

Προφανώς και παρεξηγήθηκα. Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου noob στο Linux. Αν σε χαλάει η λέξη, χρησιμοποίησε μια δικιά σου. Νομίζω ότι βγαίνει από το new-->newbie--> noob. Δεν υποτιμώ κανένα με αυτό.

 

Μήπως όμως εσύ αμφισβητείς ότι το 90% (λέμε τώρα ένα ενδεικτικό ποσοστό) των χρηστών win ξέρουν τι είναι το λειτουργικό σύστημα ή γνωρίζουν τίποτα περισσότερο από το να στέλνουν email ή να γράφουν ένα κείμενο στο word? Ε, λοιπόν αυτοί οι noobs που καθημερινά συναντάω και μιλάω μαζί τους, βλέπουν το compiz-fusion στο pc μου και λένε " ω ρε μάγκα θέλω και εγώ τέτοιο, έλα να μου το βάλεις στο pc". Και αφού το ζητάνε, τους το βάζω.

 

Εγώ, λοιπόν , απλώς αναφέρθηκα στην ανάγκη του να προσελκύσει "πάση θυσία" περισσότερους users το Linux. Αυτό είναι προσωπική μου άποψη. Κάποιοι ελιτιστές διαφωνούν μαζί μου.

 

Θα ήθελα ή να μου εξηγήσεις γιατί με θεωρείς κομπλεξικό ή να ανακαλέσεις σε παρακαλώ.

 

Επίσης προσωπική γνώμη είναι ότι καλό θα ήταν να έχεις το θάρρος να απευθύνεις σε δεύτερο πρόσωπο τους χαρακτηρισμούς και όχι σε τρίτο. Κάνεις, έτσι, πιο εύκολο το έργο κάποιου που θέλει να σε κάνει report.

 

Υ.Γ. : Αν διάβασες και προηγούμενο post μου, αναφέρω ότι χρησιμοποιώ win για πολλές εργασίες που δεν μπορώ να κάνω σε περιβάλλον Linux. Είναι λοιπόν ξεκάθαρο, ότι δεν αποκαλώ υβριστικά "noob" όποιον χρησιμοποιεί win, αλλά αναφέρομαι στη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών που έχουν στον υπολογιστή τους win και που λόγω έλλειψης γνώσεων (aka noobs) δε θα σκεφτούν ή θα ψάξουν ποτέ για εναλλακτική (ενδεχομένως καλύτερη) λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα όσοι ασχολούνταi με τα pc και έχουν το ψώνιο του geek και χρησιμοποιούν μόνο windows είναι τεχνολογικά τυφλοί και ξοδεύουν τζάμπα τον χρόνο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα όσοι ασχολούνταi με τα pc και έχουν το ψώνιο του geek και χρησιμοποιούν μόνο windows είναι τεχνολογικά τυφλοί και ξοδεύουν τζάμπα τον χρόνο τους.

 

ελα πες το ρε αδερφε σε ενα φιλαρακι που εχω, διανοια πραγματικα ομως, και κοπανιεται αδικα με το windows:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και παρεξηγήθηκα

[...]

Θα ήθελα ή να μου εξηγήσεις γιατί με θεωρείς κομπλεξικό ή να ανακαλέσεις σε παρακαλώ.

[...]

Επίσης προσωπική γνώμη είναι ότι καλό θα ήταν να έχεις το θάρρος να απευθύνεις σε δεύτερο πρόσωπο τους χαρακτηρισμούς και όχι σε τρίτο. Κάνεις' date=' έτσι, πιο εύκολο το έργο κάποιου που θέλει να σε κάνει report.

[/quote']

Δεν είχα καθόλου εσένα στο μυαλό μου αλλά τους l33ts (κυρίως κομπλεξικά παιδάκια) που ανέφερε ο Alexzzz ότι λένε τον άλλο "στόκο" επειδή χρησιμοποιεί Windows, χωρίς να σέβονται το δικαίωμα της επιλογής (ή μη επιλογής) του. Συγγνώμη αν φάνηκε ότι αναφερόμουν σε σένα. Αν καταφερόμουν εναντίον σου προφανώς δε θα το έκανα εξαιτίας μιας λέξης, θα το αιτιολογούσα και θα απευθυνόμουν σε δεύτερο πρόσωπο.

 

Πάντως το "noob" έχει επικρατήσει να χρησιμοποιείται με υποτιμητική έννοια και σίγουρα θα παρεξηγηθείς αν το πετάς από δω κι από κει. Δεν ισχύει το ίδιο για το newbie. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας πω κατι , οποιος δεν γουσταρει ποτε του να μην τα βαλει

καλυτερα να υπαρχουν αυτοι με τα windows να καταλαβαινουμε και την διαφορα

βαρεθηκα με τα επιχειρηματα αν δεν μπορεις να καταλαβεις την πορωση δεν ανηκεις σε αυτη την φιλοσοφια και μην το παιδεύεις, δεν προκειται να κατανοησεις τι εστι κινημα, φιλοσοφια στους υπολογιστες, απλουστατα εχεις αλλη σχεση με δαυτα και δεν τους εχεις γνωρισει κατα αυτο τον τρόπο.

ημουν ετσι στα 12-13 με τον amstrad την δεκαετια '80 το ξαναζω με το λιnux σημερα

ευχαριστω τον linus και οσους εργαστηκαν γι αυτο το αριστούργημα τιποτες αλλο δεν εχω να πω

 

Είναι αυτού του τύπου οι απαντήσεις που με έκανα να γράψω σε αυτό το topic.

Αυτό το "...κοιτά... αφού δεν καταλαβαίνεις και δεν έχω και τίποτα άλλο τις προκοπής να σου πω, θα το παίξω ιδεολόγος".

 

Μου άρεσαν οι απαντήσεις των υπολοίπων που έγραψαν κάτι παραπάνω από αυτά που έχω χιλιόδιαβάσει μέχρι τώρα.

Γιατί αν δεν καταλάβατε δεν θέλω να υποστηρίξω καμία πλευρά. Θέλω το καλύτερο για μένα και όχι να διαλέξω στρατόπεδο για να μπορώ να γράφω στα forum "kill bill".

 

Απαντήσεις όπως η δική σου με αποτρέπουν από το να ξανα-μανα-δοκιμάσω linux, όπως έγινε και με τις διαφημίσεις των mac και όποτε τις βλέπω ανακατεύομαι. Θα μου πεις "σιγά την απώλεια που είναι ο Αλέκος..." και θα έχεις και δίκιο.

 

Προφανώς και παρεξηγήθηκα. Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου noob στο Linux. Αν σε χαλάει η λέξη, χρησιμοποίησε μια δικιά σου. Νομίζω ότι βγαίνει από το new-->newbie--> noob. Δεν υποτιμώ κανένα με αυτό.

 

Μήπως όμως εσύ αμφισβητείς ότι το 90% (λέμε τώρα ένα ενδεικτικό ποσοστό) των χρηστών win ξέρουν τι είναι το λειτουργικό σύστημα ή γνωρίζουν τίποτα περισσότερο από το να στέλνουν email ή να γράφουν ένα κείμενο στο word? Ε, λοιπόν αυτοί οι noobs που καθημερινά συναντάω και μιλάω μαζί τους, βλέπουν το compiz-fusion στο pc μου και λένε " ω ρε μάγκα θέλω και εγώ τέτοιο, έλα να μου το βάλεις στο pc". Και αφού το ζητάνε, τους το βάζω.

 

Εγώ, λοιπόν , απλώς αναφέρθηκα στην ανάγκη του να προσελκύσει "πάση θυσία" περισσότερους users το Linux. Αυτό είναι προσωπική μου άποψη. Κάποιοι ελιτιστές διαφωνούν μαζί μου.

 

Θα ήθελα ή να μου εξηγήσεις γιατί με θεωρείς κομπλεξικό ή να ανακαλέσεις σε παρακαλώ.

 

Επίσης προσωπική γνώμη είναι ότι καλό θα ήταν να έχεις το θάρρος να απευθύνεις σε δεύτερο πρόσωπο τους χαρακτηρισμούς και όχι σε τρίτο. Κάνεις, έτσι, πιο εύκολο το έργο κάποιου που θέλει να σε κάνει report.

 

Υ.Γ. : Αν διάβασες και προηγούμενο post μου, αναφέρω ότι χρησιμοποιώ win για πολλές εργασίες που δεν μπορώ να κάνω σε περιβάλλον Linux. Είναι λοιπόν ξεκάθαρο, ότι δεν αποκαλώ υβριστικά "noob" όποιον χρησιμοποιεί win, αλλά αναφέρομαι στη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών που έχουν στον υπολογιστή τους win και που λόγω έλλειψης γνώσεων (aka noobs) δε θα σκεφτούν ή θα ψάξουν ποτέ για εναλλακτική (ενδεχομένως καλύτερη) λύση.

 

Αν και απάντησε ο nske θέλω απλός να σιγουρευτώ ότι δεν απευθύνεις αυτή την απάντηση σε μένα καθώς εγώ σχολιάζοντας την λέξη noob εννοούσα όλα αυτά τα μπερδεμένα και καταρρακωμένα αργκό- αγγλικά με συντομεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και απάντησε ο nske θέλω απλός να σιγουρευτώ ότι δεν απευθύνεις αυτή την απάντηση σε μένα καθώς εγώ σχολιάζοντας την λέξη noob εννοούσα όλα αυτά τα μπερδεμένα και καταρρακωμένα αργκό- αγγλικά με συντομεύσεις.

 

Στον nske πήγαινε και το θέμα έχει λήξει μετά τις εξηγήσεις που έδωσε. Παρεξήγηση ήταν και τέλος :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι πολυσέλιδες αναλύσεις σας αλλά οι περισσότεροι από αυτούς που από windows πέρασαν σε Linux (βγάζω τα mac εκτός) το έκαναν γιατί θέλανε να διαφέρουν και όχι γιατί δεν μπορούσαν να κάνουν την δουλεία τους στα windows (ή την έκανα με δυσκολία). Τονίζω το "οι περισσότεροι".

Είναι αυτοί που έχουν βάλει σαν φόντο το "kill bill" (εννοώντας τον Gates) και έχουν πάθει αμόκ με το να δείχνουν πιγκουίνους σε κάθε ευκαιρία (avatar, υπογραφές κτλ κτλ).

Και μένα μου αρέσουν τα open source, τα freeware και το διαφορετικό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα windows είναι για πέταμα.

Είμαι 100% σίγουρος ότι αν το 90% του κόσμου είχε linux στην θέση των τώρα linuxάδων θα ήταν αυτοί που θα ήθελαν να διαφέρουν με τα windows και θα είχαν στα backgroun φώκιες που τρώνε πιγκουίνους.

 

Ας μιλήσουμε πρακτικά ρε παιδιά. Τι είναι αυτό που κάνει τα linux τόσο καλύτερα από τα windows και τους χρήστες σαν σαν άλλους "τσε" επαναστάτες στον χώρο των υπολογιστών;

 

Ακόμα και έτσι να είναι αυτός ο "noob" (φοβερά ενοχλητική λέξη) δεν θα πρέπει να χωρίς να "ψηθεί" λίγο και χωρίς να είναι σε θέση να κρίνει ακόμα να τυπώνει μπλουζάκια με πιγκουίνους.

 

με αυτα εμμεσα ή με το τελευταιο αμμεσα απευθυνεσαι προσωπικα σε μενα

προφανως δεν βλεπουμε τους υπολογιστες απο την ιδια οπτικη γωνια

και μπορει να ειμαι noob αλλα ελαχιστως με ενοχλει

 

εχω πορωθει με το linux αλλα δεν αποπηρα καποιον που δεν ηξερε κατι.

παντα αν γνωριζω μια λυση σε ενα προβλημα αμεσως θα παρω τον χρονο μου να postaro.

δεν εχω ντραπει ποτε να ρωτησω ακομα και εξευτελιστικα απλα πραγματα.

 

Συμπερασμα : το linux δεν ειναι το απλησιαστο συστημα που θελεις να παρουσιασεις και ενας noob οπως εγω χωρις καμια ιδιαιτερη γνωση στους υπολογιστες μπορει να το χρησημοποιει. Οποτε οποιαδηποτε προσπαθεια να αποδειξεις το αντιθετο θα ειναι ακαρπη.

Επισης δεν ξερω απο που πηρες την εικονα ενος κολοτρυπιδα που θελει να λεγεται χακερ

επειδη θελω να φοραω μπλουζακι linux ;

δηλαδη θα πρεπε να ντρεπομαι ;

 

 

 

alexzzz το πηρα λιγο προσωπικα αλλα μου περασε δεν πειραζει, αντε μην παρεξηγιομαστε

Χρονια πολλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πορωθει με το linux αλλα δεν αποπηρα καποιον που δεν ηξερε κατι

(....)

δεν εχω ντραπει ποτε να ρωτησω ακομα και εξευτελιστικα απλα πραγματα.

 

Συμπερασμα : το linux δεν ειναι το απλησιαστο συστημα που θελεις να παρουσιασεις και ενας noob οπως εγω χωρις καμια ιδιαιτερη γνωση στους υπολογιστες μπορει να το χρησημοποιει. Οποτε οποιαδηποτε προσπαθεια να αποδειξεις το αντιθετο θα ειναι ακαρπη.

Επισης δεν ξερω απο που πηρες την εικονα ενος κολοτρυπιδα που θελει να λεγεται χακερ

επειδη θελω να φοραω μπλουζακι linux ;

δηλαδη θα πρεπε να ντρεπομαι ;

 

Και εδώ είναι το λάθος σου.

 

Δεν προσπαθώ να αποδείξω κάτι υπέρ ή κατά του linux, προσπαθώ να κάνω κάποιους που ασχολούνται με linux, κάνοντας τα πάρα πολύ βασικά χωρίς να ουσιαστικά να έχουν κάνει τίποτα γιατί κατέβασαν μια διανομή και την εγκατέστησαν και μετά από εκεί το κενό, να μην παθιάζονται και να ξεκινάνε "ιερό πόλεμο".

 

Το θεωρείς παράλογο αυτό που γράφω;

 

Γιατί δηλαδή εγώ που χρησιμοποιώ windows να είμαι ο ηλίθιος και εσύ που έχεις linux απλός εγκατεστημένα και δεν κάνεις τίποτα άλλο εκτός του να γράφεις κάνα κείμενο, να σερφάρεις και να ακούς μουσική να θεωρείσαι προοδευτικός; (το εσύ φυσικά και δεν αναφέρεται προσωπικά σε σενα)

 

Και να έχεις και σαν υπογραφή/ avatar εικόνες/κείμενα που να μεταδίδουν αυτό ακριβώς το μήνυμα.

 

Οι ερωτήσεις που έκανα δεν ήταν για να εκθέσουν το linux αλλά για να εκθέσουν κάποιους κατά φαντασία χρήστες του.

 

Εγώ ακόμα περνάω διανομές που και που και κάνω βήματα ως προς την πλήρη μεταφορά μου στο linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alexzzz το πηρα λιγο προσωπικα αλλα μου περασε δεν πειραζει, αντε μην παρεξηγιομαστε

Χρονια πολλα !

 

κακός το πήρες φίλε DIMITRISG προσωπικά. Δεν σε αδικώ τελείως τώρα που το ξανασκέφτομαι αλλά κάνουμε διάλογο στο κάτω κάτω... δεν βριζόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπερασμα : το linux δεν ειναι το απλησιαστο συστημα που θελεις να παρουσιασεις και ενας noob οπως εγω χωρις καμια ιδιαιτερη γνωση στους υπολογιστες μπορει να το χρησημοποιει. Οποτε οποιαδηποτε προσπαθεια να αποδειξεις το αντιθετο θα ειναι ακαρπη.

Επισης δεν ξερω απο που πηρες την εικονα ενος κολοτρυπιδα που θελει να λεγεται χακερ

επειδη θελω να φοραω μπλουζακι linux ;

δηλαδη θα πρεπε να ντρεπομαι ;

 

 

Ανθρωπος που ασχολειται απο τα 12 του με υπολογιστες δεν μπορει να ειναι noob ακομα και αν το μονο που ηξερε να κανει στον amstrad ηταν να φορτωνει παιχνιδια.

 

Υπαρχει διαφορα μεταξυ του επαγγελματια, σοβαρου χομπιστα εμπειρου χρηστη και ασχετου. Το οτι δεν ξερεις προγραμματισμο ενδεχομενως, ουτε ισως απλα shell scripts η δεν ασχολεισαι επαγγελματικα με οτιδηποτε εχει να κανει με υπολογιστες δεν σε κανει noob.

Απο τα 12 και τον amstrad μεχρι το linux τι μεσολαβησε? Kανενας αλλος home υπολογιστης οπως amiga? Μηπως ακολουθησε dos, windows 3.1, 95/98/XP και μετα linux? Αυτο και μονο σε βαζει σε ενα ποσοστο πολυ μακρια απο το μεσο ορο, οσο και αν θες να λες οτι εισαι ενα βημα πριν τον ασχετο.

 

Δεν εχεις αδικο, ουτε ειπε κανεις οτι δεν μπορει ενας χρηστης με ελαχιστη εμπειρια να χρησιμοποιησει linux. Αυτο που δεν θα βρει ο απλος χρηστης ειναι κινητρο. Και το κινητρο δεν μπορει να ερθει χωρις την ιδεολογια που απουσιαζει σε ολους τους windows power users οι οποιοι εχουν δοκιμασει linux, δεν το βρηκαν ιδιαιτερα δυσκολο αλλα αποφασισαν οτι προτιμουν τα windows. Βεβαια οι γνωσεις σε linux ειναι χρησιμες αλλα αυτο δεν προυποθετει οτι το προτιμουν για καθημερινη χρηση.

 

Δεν ειναι θεμα ικανοτητων και γνωσεων πανω στους υπολογιστες, η τουλαχιστον αυτο δεν αρκει για να γινεις full time linux user. Η ιδεολογια ειναι απαραιτητη τουλαχιστον με την τωρινη κατασταση. Παλια υπηρχε αυτο το εμποδιο συν τη δυσκολια. Τωρα απλως εχει ξεπεραστει η δυσκολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asxoloume me pc apo poli palia epoxi xoris skliro disko.ixa balei kapote linux pou ixa perisotero xrono alla den eblepe oute ta misa pragmata.panta ithela na asxolitho apla auto pou mou tin spaei ligo me to linux ine ligo o xamos pou ginetai.epidi akrivos einai opensource nai men diorthonoun ta perisotera pragmata alla apo tin alli exoun bgei 3000 ekdoseis 13000 pirines.tha prepe na itan ligo pio periorismena auta pos leme px windows xp home kai professional.den amfibalo oti to linux einai telio kai trexei sto xirotero pc alla px na breis drivers gia raid kai tetoia ligo panikos.kai opos panta oi megales eteries to snomparoun.sin oti nai men kalo gia kapoion x-treme xristi alla otan ixa kanei install to red hat tote ixa dei sto installation 5000 pragmata pou apla den itan gia ton meso xristi.tora tha mou peite sta windows sta bazoun thes den thes ola mazi.anyway den iperaspizome ta windows apla milao ligo genika oti isos ta exoun kanei ligo pio friendly ta windows gia ton arxario sin oti distixos ta misa pragmata pezoun mono windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανθρωπος που ασχολειται απο τα 12 του με υπολογιστες δεν μπορει να ειναι noob ακομα και αν το μονο που ηξερε να κανει στον amstrad ηταν να φορτωνει παιχνιδια.

 

Υπαρχει διαφορα μεταξυ του επαγγελματια, σοβαρου χομπιστα εμπειρου χρηστη και ασχετου. Το οτι δεν ξερεις προγραμματισμο ενδεχομενως, ουτε ισως απλα shell scripts η δεν ασχολεισαι επαγγελματικα με οτιδηποτε εχει να κανει με υπολογιστες δεν σε κανει noob.

Απο τα 12 και τον amstrad μεχρι το linux τι μεσολαβησε? Kανενας αλλος home υπολογιστης οπως amiga? Μηπως ακολουθησε dos, windows 3.1, 95/98/XP και μετα linux? Αυτο και μονο σε βαζει σε ενα ποσοστο πολυ μακρια απο το μεσο ορο, οσο και αν θες να λες οτι εισαι ενα βημα πριν τον ασχετο.

 

Δεν εχεις αδικο, ουτε ειπε κανεις οτι δεν μπορει ενας χρηστης με ελαχιστη εμπειρια να χρησιμοποιησει linux. Αυτο που δεν θα βρει ο απλος χρηστης ειναι κινητρο. Και το κινητρο δεν μπορει να ερθει χωρις την ιδεολογια που απουσιαζει σε ολους τους windows power users οι οποιοι εχουν δοκιμασει linux, δεν το βρηκαν ιδιαιτερα δυσκολο αλλα αποφασισαν οτι προτιμουν τα windows. Βεβαια οι γνωσεις σε linux ειναι χρησιμες αλλα αυτο δεν προυποθετει οτι το προτιμουν για καθημερινη χρηση.

 

Δεν ειναι θεμα ικανοτητων και γνωσεων πανω στους υπολογιστες, η τουλαχιστον αυτο δεν αρκει για να γινεις full time linux user. Η ιδεολογια ειναι απαραιτητη τουλαχιστον με την τωρινη κατασταση. Παλια υπηρχε αυτο το εμποδιο συν τη δυσκολια. Τωρα απλως εχει ξεπεραστει η δυσκολια

 

απο μικρος το pc ηταν στην ζωη μου. Χωρις να εχω καποια ειδικοτητα πανω σε αυτο. Ανακατευτικα με πολλα πραγματα απο περιεργεια πιο πολυ.

Με τα windows εχασα τη σχεση που ειχα με τα pc και την ξαναβρηκα με το linux

 

εξ αρχης παραδέχτηκα τον εθισμο που εχω με το linux αλλα δεν νομιζω να το χω παιξει κατι σε καποιον , δεν φαινεται σε κανενα απο τα post μου κατι τετοιο

το αντιθετο μαλιστα πρωτα αυτοσαρκαζομαι-

Πιο πολυ με ενδιαφερει να διαβαζω αρθρα που λενε οτι σε χωρες οπως αφρική , κουβα κλπ φευγουν οι δημοσιες υπηρεσιες απο windows και πανε σε linux με πιανει το επαναστατικό μου. ειναι μια μορφη επαναστασης εναντια στον καπιταλισμο

 

αυτο ειναι ιδεολογια και το linux ειναι επανασταση - φιλοσοφια

 

αυτο με ενθουσιαζει αφανταστα... και πιο πολυ οταν νιωθω πως συμμετέχω

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...