Προς το περιεχόμενο

Γιατί έχουμε κολλήσει στα Windows;


ezDate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αγαπητέ Apoikos

 

Αν το πρώτο bullet δεν ίσχυε δεν θα μπορούσε η γυναίκα μου να τηλεφωνήσει στη κουμπάρα μας να της πει τα καλορίζικα για το νέο της laptop και να της δώσει οδηγίες για το πως θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει το YahooMessenger.Άρα αυτό που χαρακτηρίζει τα win, είναι πως είναι για όλους.και όχι μόνο για εσάς τούς επαγγελματίες του είδους

 

Χάρη στο δεύτερο έχω μετατρέψει όλα τα προγράμματα που μ`αρέσουν σε portable προσωπικά δε με χαλάει καθόλου

 

Χάρι στο τρίτο θα μπορούσες να τσεπώσεις 50 ευρόπουλα. βλέπε Κούλα

 

Ε τώρα άφησες το κερασάκι τελευταίο Είμαστε λίγες μέρες πριν το 2008 και το software apoikos δεν είναι όπως το 1995 όπως προείπα υπάρχει εξαιρετικά καλό freeware

για όλες τις ανάγκες και μια που λέμε για software να σε ευχαριστήσω για τα scriptakia του Skai.

Όσους έχω δει σε Linux έχουν τα προ εγκατεστημένα προγράμματα και άντε 5 η 6 εκτός πακέτου

Από τα repos όσες φορές εγκατέστησα πρόγραμμα που με ενδιέφερε η δεν δούλευε η ήταν χειρότερο από τα χειρότερα freeware για win

Παραδεχτή τε πως μέσα από τα χιλιάδες που λέτε πως υπάρχουν μαλον λίγες δεκάδες πρέπει να είναι αξιόλογα και να ενδιαφέρουν τον απλό χρήστη

 

Τελικά άν βάλεις win και εγκαταστήσεις όπως στο Linux μόνο 5-10 αξιόλογα προγράμματα αφιερώσεις τον μισό χρόνο διαβάζοντας για αυτά απ όσο στο Linux και έχεις ακόμα προβλήματα εεε τότε δε θα φταίει άλλος από αυτόν που πληκτρολογεί.

 

Έγραψα πολλά απόδειξη πως αγαπώ το Linux και για αυτο ασχολήθηκα.Αλλα δεν μπορώ να σας ακούω να κατηγορείτε τα win. Aυτα φτιάχτηκαν για άλλο σκοπό και το Linux για άλλο, είναι δυό διαφορετικά ΛΣ που απευθύνονται σε διαφορετικούς κόσμους.

Ελπίζω τα γραφόμενα μου να τα πάρουν στα σοβαρά οι του Linux και να προσπαθήσουν περισσότερο.

Ίσος δέν έγινα αρεστός αλλά νομίζω πως συνέβαλα με τον τρόπο μου.

Ευχαριστώ όσους έφτασαν ως εδώ._

 

Αγαπητέ siera,

έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις:

  • Συγχέεις τον όρο «δωρεάν» (free beer) με το «ελεύθερο» (free speech). Τα freeware προγράμματα μπορεί να είναι δωρεάν, στην πλειοψηφία τους όμως δεν είναι ελεύθερα (τουλάχιστον όπως ορίζει την ελευθερία το FSF). Η διαφορά ανάμεσα στις δύο αυτές έννοιες είναι τεράστια (αν και δύσκολα κατανοητή σε πρώτη προσέγγιση).
  • Πιστεύω ότι οι περισσότεροι συνειδητοποιημένοι χρήστες κάποιου ελεύθερου λειτουργικού το χρησιμοποιούν από επιλογή και όχι για να δείξουν ότι είναι διαφορετικοί. Προσωπικά δε χρησιμοποιώ Linux επειδή πάει «κόντρα στο ρεύμα», αλλά επειδή συμφωνώ με τις αρχές του και επειδή πραγματικά κάνει τη δουλειά που θέλω καλύτερα από οτιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει.
  • Έχεις δίκιο, υπάρχει ένα ολόκληρο σύστημα «παρα-πληροφορικής» στημένο γύρω από τα Windows, αυτό όμως σε καμία περίπτωση δε συνιστά επιχείρημα για τη συντήρησή τους. Και οι αμορτισεράδες 'κονομάνε επειδή οι δρόμοι έχουν λακούβες· σημαίνει αυτό ότι δεν πρέπει να φτιάξουμε τους δρόμους;
  • Το single- vs. multi-user όπως είπαμε είναι μία απόφαση σχεδιασμού. Άλλα λειτουργικά ξεκίνησαν εξαρχής ως multi-user (π.χ. Linux ή Mac OS X) και αυτό δεν εμπόδισε κανέναν να εγκαθιστά προγράμματα και να τα δουλεύει ως απλός χρήστης. Αν θεωρείς ότι το multi-user μοντέλο του Linux είναι πολύπλοκο, σε παραπέμπω στο Mac OS X όπου είναι εντελώς διαφανές προς το χρήστη.
  • Όσον αφορά στη registry, απλά κατάφερες να κάνεις το αυτονόητο: ότι τα προγράμματα πρέπει να είναι μεταφέρσιμα από μια θέση σε μια άλλη. Στο Linux μπορώ κάλλιστα να μεταφέρω το KDE από το /opt/kde στο /usr/local/kde και όλα να εξακολουθήσουν να παίζουν μια χαρά (άντε με την αλλαγή 2 environment variables). Μπορώ επίσης να αντιγράψω τις ρυθμίσεις οποιουδήποτε προγράμματος από έναν υπολογιστή σε έναν άλλο, χωρίς να χρειάζεται να κοιτάξω σε 15 μεριές· ξέρω ότι συνήθως είναι στο ~/.όνομα-προγράμματος/ και ότι αν θέλω μπορώ να τις ανοίξω και με έναν απλό text editor και να αλλάξω πράγματα.
  • Υποστηρίζεις ότι αν αφιερώσεις χρόνο στα windows, τότε τα φέρνεις στα μέτρα σου και δουλεύουν απροβλημάτιστα. Δε διαφωνώ, αλλά πιστεύω ότι αφενός για να παρακάμψεις τις αδυναμίες των Windows θα υποβαθμίσεις σημαντικά την εμπειρία που λέγεται «υπολογιστής», αφετέρου ότι αυτή τη στιγμή αν πάρω τη γιαγιά μου και τη βάλω μπροστά σε XP και σε ubuntu, θα χρειαστεί λιγότερο χρόνο για να εξοικειωθεί με το Ubuntu απ' ότι με τα XP και θα είναι πολύ πιο ασφαλής έναντι των περισότερων απειλών. Επιπλέον αν είναι να γίνεις power user, είναι σαφώς προτιμότερο να γίνεις σε κάποιο *ΝΙΧ παρά σε Windows: πέρα από το ότι τελικά ως power user με ένα *NIX σύστημα ο περιορισμός είναι οι γνώσεις σου και όχι το λειτουργικό, απ' τη στιγμή που θα μάθεις Linux π.χ. είναι πανεύκολο να μεταπηδήσεις σε κάποιο BSD ή σε Solaris, όπου τα λεφτά που παίζουν είναι περισσότερα από 50 ευρώ (για να έρθω στα λόγια σου ;) ).
  • Εξακολουθώ να θεωρώ προβληματικό τον τρόπο διανομής software στα Windows. Προφανώς ο τρόπος αυτός έχει άμεση σχέση με τη φιλοσοφία του ίδιου του λειτουργικού, αλλά δεν μπορεί κανείς να μην παραδεχτεί την ανωτερότητα του APT έναντι οποιουδήποτε τρόπου διανομής λογισμικού έχει υπάρξει ποτέ στα Windows. Μόνο και μόνο το ότι δεν έχει χρειαστεί ποτέ να ψάξω για torrents και cracks, ή να κατεβάσω «ύποπτα» freeware θεωρώ ότι αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα της χρήσης ανοιχτού λογισμικού.

 

Αυτά και καλές γιορτές σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπήρχαν τα Windows ο κόσμος θα ήξερε Πληροφορική.
ποσα χρονια εχασα με τα windows το χω σκυλομετανοιωσει αλλα θα μου πειτε παλαιοτερα δεν ηταν ευκολο το linux οπως ειναι τωρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω τα εχω παρει με τις @@ :mad: του ΒασιλΠορτα αλλα δεν εχω σκοπο ακομη να μεταβω σε Linux. Θα περιμενω να στρωσει περισσοτερο (εννοω να γινει πιο αποδεκτο απο περισσοτερο κοσμο) και απλουστερο για impatients οπως εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι πολυσέλιδες αναλύσεις σας αλλά οι περισσότεροι από αυτούς που από windows πέρασαν σε Linux (βγάζω τα mac εκτός) το έκαναν γιατί θέλανε να διαφέρουν και όχι γιατί δεν μπορούσαν να κάνουν την δουλεία τους στα windows (ή την έκανα με δυσκολία). Τονίζω το "οι περισσότεροι".

Είναι αυτοί που έχουν βάλει σαν φόντο το "kill bill" (εννοώντας τον Gates) και έχουν πάθει αμόκ με το να δείχνουν πιγκουίνους σε κάθε ευκαιρία (avatar, υπογραφές κτλ κτλ).

Και μένα μου αρέσουν τα open source, τα freeware και το διαφορετικό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα windows είναι για πέταμα.

Είμαι 100% σίγουρος ότι αν το 90% του κόσμου είχε linux στην θέση των τώρα linuxάδων θα ήταν αυτοί που θα ήθελαν να διαφέρουν με τα windows και θα είχαν στα backgroun φώκιες που τρώνε πιγκουίνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κι εγω γιαυτο μενω στο ΒασιλΠορτα. Το Visual Studio 2005 μου σκοτισε τα νευρα (κι εσας τα @@ κι εγινα Τουρκος απο τα νευρα διαβαζοντας μυνηματα του στυλ "κολλαει ο Φαντης") αλλα μια συντομη περιηγηση στις αλλες εναλλακτικες πλατφορμες με προσγειωσε πισω.

Αλιμονο αν στα 35 μου ξαναγινω φοιτητης και να μαθω ενα σωρο πραγματα. Ουτε ειμαι υπερ των Windows ουτε του Linux ο,τι ειναι ευκολοτερο. Για να γινει αποδεκτο το Linux θα πρεπει να εχει και τα αναλογα εργαλεια σε ευπεμπτο επιπεδο. Αλλιως ας προγραμματιζουν οι ειδικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παραδεχομαι οτι εχω εθιστει με το λinux

Kατι που αναζητούσα αλλα δεν μπορουσα να νιώσω με windows

dηλαδη σε σημειο που αν δω κατι και χρειαζεται να βαλω μια εντολη απο κονσόλα θα το κανω και ας μην το χρειαζομαι

μονο και μονο για να πατησω κατι μεσα στο terminal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι πολυσέλιδες αναλύσεις σας αλλά οι περισσότεροι από αυτούς που από windows πέρασαν σε Linux (βγάζω τα mac εκτός) το έκαναν γιατί θέλανε να διαφέρουν και όχι γιατί δεν μπορούσαν να κάνουν την δουλεία τους στα windows (ή την έκανα με δυσκολία). Τονίζω το "οι περισσότεροι".

Είναι αυτοί που έχουν βάλει σαν φόντο το "kill bill" (εννοώντας τον Gates) και έχουν πάθει αμόκ με το να δείχνουν πιγκουίνους σε κάθε ευκαιρία (avatar, υπογραφές κτλ κτλ).

Και μένα μου αρέσουν τα open source, τα freeware και το διαφορετικό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα windows είναι για πέταμα.

Είμαι 100% σίγουρος ότι αν το 90% του κόσμου είχε linux στην θέση των τώρα linuxάδων θα ήταν αυτοί που θα ήθελαν να διαφέρουν με τα windows και θα είχαν στα backgroun φώκιες που τρώνε πιγκουίνους.

 

εμαθα το λινουξ απ'τη σχολη,μου το προτειναν να το δοκιμασω και το εβαλα,με τα πολλα ζορια στο τοτε καινουριο μου λαπτοπ.στην αρχη το ειδα πολυ διστακτικα,δεν αργησα ομως να την ψωνισω.με κερδιζει μερα με τη μερα ολο και πιο πολυ.οσον αφορα το κομματι με τους πιγκουινους κλπ,εχω πορωση με τα γραφικα και τα γραφιστικα,οποτε βρηκα καινουρια ασχολια!κατι το οποιο εχει γινει αντικειμενο σχολιασμου απο hardcore λινουξαδες γνωστους μου

 

για να ειμαι και αντικειμενικος ομως,οταν βλεπω κονσολα κατι με πιανει.δεν ξερω πως εξηγειται,ετσι γινεται,ανοιγεις την κονσολα και νιωθεις οτι εχεις το pc στα δαχτυλα σου,μπορεις να κανεις τα παντα,να εισαι το αφεντικο και οχι ο καημενος χρηστακος ο οποιος τρεχει και δεν φτανει για το καπριτσιο καποιων πραγματικα κομπλεξικων ατομων.και ναι,αυτο ειναι μεγαλο ψωνιο

 

στο θεμα τωρα αν "μπορουσα να κανω την δουλεια μου",με το windows pc μου,η αληθεια ειναι οτι μπορουσα,αλλα ποτε δεν θα μπορουσα να κανω αυτα που κανω τωρα με το linux pc μου.ισως ομως και να ηταν θεμα ηλικιας-μορφωσης.ημουν μικροτερος,ηξερα πολυ λιγοτερα και ειχα πολυ περισσοτερο χρονο.πλεον εχω ξεχασει τι σημαινει antivirus,οπως και πολλα αλλα.εχω μαθει ομως πολλα πραγματα (σε σχεση με αυτα που ηξερα) για λειτουργικα,εχω πειραματιστει με filesystems,με bootloaders,εχω στησει και παραμετροποιησει servers, κλπ κλπ κλπ.και κυριως εχω μαθει που ειναι το καθε τι στο λειτουργικο μου (κι αν δεν το θυμαμαι εδω ειναι η κοινοτητα)

 

φλυαρησα και ζητω συγγνωμη,δεν μιλησα σαν wanna be επιστημονας (ετσι μας ειπαν οτι θα γινουμε οταν μπηκαμε στη σχολη:mrgreen:)αλλα σαν χρηστης που ψαχνεται.

thanks for reading

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μιλήσουμε πρακτικά ρε παιδιά. Τι είναι αυτό που κάνει τα linux τόσο καλύτερα από τα windows και τους χρήστες σαν σαν άλλους "τσε" επαναστάτες στον χώρο των υπολογιστών;

 

Τι δύναμη έχεις δηλαδή στα δάκτυλα σου όταν δουλεύεις linux και δεν έχεις όταν δουλεύεις windows;

Θεωρείτε το να γράφει κανείς εντολές σε ένα terminal είναι κάτι το εξαιρετικό; Γιατί; Γιατί δείχνετε πόσο γρήγορα γράφετε ή για να δείχνετε πόσες εντολές θυμόσαστε απ'έξω;

Θεωρείτε βολικό και συμφέρων ως προς τον χρόνο και την ευκολία, ότι για να βάλεις ένα απλό πρόγραμμα πρέπει να ή να διαλέξεις από μια λίστα ή να κάνεις compile ή να γράψεις 10 φορές "sudo" ή να διαβάσεις 10 σελίδες στο internet;

 

Ήμουν σίγουρος ότι πολύ θα τσιμπήσουν με το προηγούμενο ποστ μου γιατί έτσι έκανα και εγώ και καταλαβαίνω το σκεπτικό τους. Δοκίμασα και εγώ να βάλω linux όχι γιατί σιχάθηκα τα windows ή είχα κανένα σοβαρό πρόβλημα αλλά γιατί πολύ απλά διάβασα πολλές φορές για την υποτιθέμενη σταθερότητα του linux (που δεν την είδα πουθενά μα πουθενά), γιατί με εντυπωσίασε το beryl-compiz, γιατί είχα λίγο ελεύθερο χρόνο και γιατί ήθελα να ξεχωρίσω.

 

Τι να το κάνω όμως αν είναι να νιώθω σαν μετανάστης σε ξένη χώρα ενώ δεν είχα κανένα πρόβλημα στην δική μου;

 

Δεν λέω ότι εσείς που το κάνατε συνειδητά κάνατε άσχημα. Μιλάω για αυτούς που στα τυφλά υποστηρίζουν πράγματα που ποτέ δεν δοκίμασαν ή είδαν. Μόδα είναι. Μπορεί όχι περαστική αλλά σίγουρα μόδα.

 

Γιατί ξαφνικά τα τελευταία χρόνια ξεπήδησαν τόσοι πολύ χρήστες linux. Μήπως γιατί έγιναν αρκετά φιλικά και για κάποιον που δεν έχει γνώσεις και μπορεί κατεβάζοντας απλός μια διανομή να την βάλει στον υπολογιστή του και να λέει "τώρα είμαι κομπιουτεράς";

 

Συγνώμη και από μένα για το μεγάλο ποστ και για να προλάβω κάποιους... δεν είμαι φανατικός καμίας πλευράς. Μόνο mac δεν βλέπω να διαλέγω λόγο του ότι χρειάζεται και hardware αλλαγή (αν και δοκίμασα και έβαλα Tiger στο PC μου). Την δουλειά μου θέλω να μπορώ να κάνω και την ευκολία μου κοιτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ξαφνικά τα τελευταία χρόνια ξεπήδησαν τόσοι πολύ χρήστες linux. Μήπως γιατί έγιναν αρκετά φιλικά και για κάποιον που δεν έχει γνώσεις και μπορεί κατεβάζοντας απλός μια διανομή να την βάλει στον υπολογιστή του και να λέει "τώρα είμαι κομπιουτεράς";

 

Ας είναι και έτσι. Είμαι από αυτούς που λένε "δώστε φρου φρου και αρώματα με κάθε διανομή linux"(βλ. compiz-fuzion) . Μόνο έτσι θα βάλουν οι noobs και θα αποκτήσει το λειτουργικό κάποια κρίσιμη μάζα που θα έχει σαν επακόλουθο τη σοβαρή hardware υποστήριξη. Από κει και πέρα, δε θα υπάρξει πισωγύρισμα. Σοβαρό ανταγωνισμό στην M$ θέλουμε και ας διαλέξει μετά ο καθένας ό,τι του ταιριάζει...

 

Όσο φανατικός υπέρ της M$ και να είσαι, καλό είναι να βάλεις ένα Linux-άκι σε ένα partition και να surf-άρεις με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν συμφωνώ στο ότι πρέπει να σου πω για να μου απαντήσεις, ασχολούμαι με γραφιστικά και ιστοσελίδες κατά κύριο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είναι και έτσι. Είμαι από αυτούς που λένε "δώστε φρου φρου και αρώματα με κάθε διανομή linux"(βλ. compiz-fuzion) . Μόνο έτσι θα βάλουν οι noobs και θα αποκτήσει το λειτουργικό κάποια κρίσιμη μάζα που θα έχει σαν επακόλουθο τη σοβαρή hardware υποστήριξη. Από κει και πέρα, δε θα υπάρξει πισωγύρισμα. Σοβαρό ανταγωνισμό στην M$ θέλουμε και ας διαλέξει μετά ο καθένας ό,τι του ταιριάζει...

 

Θεωρείς δηλαδή τον πολίτη που του έδωσες ένα τσιφλίκι, στρατιώτη εσύ;

 

Ακόμα και έτσι να είναι αυτός ο "noob" (φοβερά ενοχλητική λέξη) δεν θα πρέπει να χωρίς να "ψηθεί" λίγο και χωρίς να είναι σε θέση να κρίνει ακόμα να τυπώνει μπλουζάκια με πιγκουίνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν συμφωνώ στο ότι πρέπει να σου πω για να μου απαντήσεις, ασχολούμαι με γραφιστικά και ιστοσελίδες κατά κύριο λόγο.

 

οχι το ειπα για να καταλαβω για ποιον λογο χρησιμοποιεις τον υπολογιστη σου.λοιπον,στο κομματι το οποιο ασχολεισαι,σε βρισκω σωστο.ναι,για τις δουλειες που το χρειαζεσαι τον υπολογιστη σου,θα συμφωνησω οτι το λινουξ υστερει.αυτος ο τομες σε ενδιαφερει,δεν σε ικανοποιει το αποτελεσμα και με το δικιο σου λες οτι περιμενες περισοοτερα.

τελικα εκει που καταληγει το πραγμα για αλλη μια φορα ειναι οτι ο καθενας κανει τα δικα του στο pc και εχει αλλες αναγκες.οποτε θα σου απαντησω υποκειμενικα μην το παρεις ομως εριστικα.τις δικες μου αναγκες τις ικανοποιει και με το παραπανω.οποτε ναι,για μενα τρωει λαχανο το windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κάνει το Linux το κάνουν και τα Windows και το MacOs και κάθε άλλο λειτουργικό σύστημα. Το θέμα είναι πως το κάνουν... Π.χ. τα Windows προσπαθούν να απομακρύνουν τον χρήστη από τα ενδότερα του λειτουργικού συστήματος. Προσπαθούν να κρύψουν κενά ασφαλείας κ.τ.λ. Το Linux από την άλλη παίρνουν τον χρήστη και του ανοίγονται διάπλατα. Το Linux βάζει τον χρήστη στην κορυφή του λειτουργικού συστήματος, στην θέση του οδηγού. Τα Windows βάζουν πάνω πάνω την άνεση του χρήστη. Σε έχουν στην θέση του συνοδηγού και οδηγεί άλλος. Σε άλλους αρέσει αυτό και σε άλλους το πρώτο. Ότι μπορεί να κάνει το Linux μπορεί αναμφίβολα να γίνει και με Windows (λίγες εξαιρέσεις υπάρχουν). Είπαμε... Το πως το κάνουν αλλάζει και τι αρέσει στον καθέναν μας. Χωρίς αυτό να αφαιρεί το δικαίωμα εκατέρωθεν να κρίνουν αλλήλους. Το πως γίνεται κάτι θα κριθεί και ίσως κατακριθεί ακόμη.

 

Οπότε για ακόμη μία φορά ερχόμαστε στο εξής θεμελιώδες:

 

Περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...