Προς το περιεχόμενο

Γιατί έχουμε κολλήσει στα Windows;


ezDate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ίσως αν το linux γίνει τόσο δημοφιλές όσο και τα windows, να αρχίσει να έχει και αυτό προβλήματα - ασφάλεια, ιοί κτλ...

Θα συμφωνήσω με το παραπάνω

 

Γιατί έχουμε κολλήσει στα Windows;

Και γιατι με μονο εναλλακτικο το Linux (κατεβάζω το solaris τώρα) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αν το linux γίνει τόσο δημοφιλές όσο και τα windows, να αρχίσει να έχει και αυτό προβλήματα - ασφάλεια, ιοί κτλ...

Θα διαφωνήσω με το παραπάνω. Ο κύριος λόγος που τα windows έχουν κενά ασφάλειας και ιούς είναι οι λογική της πίσω-πόρτας για spyware και καταπολέμηση της πειρατίας (αχ, αυτοί οι πειρατές). Και νομίζω (δεν ξέρω σίγουρα, διορθώστε με) παίζει ρόλο το file-system, τα mac επίσης δεν έχουν ιούς και στην αμερική είναι πολύ πιο δημοφιλή.

Με λίγα λόγια το πρόβλημα δεν είναι ότι απλά "γίνονται στόχος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta Windows ine ka8ara 8ema synh8ias.Oloi epekteinun auto to fainomeno apo th meria tus.G paradeigma g na pistopoihseis tis gnwseis su st na grafeis st Pc prepei na exeis ecdl word para poly apla katalbainei kaneis oti 8ewreitai autonohto pleon oti oloi xrhsimopoiun

Windows.Zhthse pote kaneis gnwseis Open Office ?Einai ena leiturgiko kubari,ena kabourdisthri gemato security holes ,problimata+dn ine kan oti ine ais8htika wraio.Ine omws PANTOU ,ine gyrw mas alla prepei na t kserume anagkastika.Mn mu pei kaneis oti st prwto tu ypologisth dn ixe leiturgiko MS .Ine h magikh symbatothta programmatwn+hardware auth pu to exei anipswsi toso poly.Epishs an 8eli kapoios ena programma apla to egka8ista +to trexei. Ola ine precompiled (ektos apo elaxistes eksaireseis) +dn apaitun tpt ap tn teliko xrhsth.Ta Windows dn nomizw na antikasta8un syntoma ine toso assiliptos o ogkos programmatwn+hardware pu ine symbata me auto to leiturgiko pu t MacOs+t linux apla dn mporun na t nikhsun.Ap'tn alli h Microsoft deixnei na syntomevei tn parakmi ths me apsixologites energeies opws h kykloforia twn apaisiwn+barewn Vista +me tn monopwliako tropo skepsis.T linux mporei na kanei ta panta.Mporei na exei tis leiturgies twn Windows,tn emfanish tu MacOsX +kaliterh+fysika tn monadikh asfaleia,eleu8eria +sta8erothta pu to diakrinei.ALLA ola ta parapanw dn ine out-of the box.O xrhsths prepei na kanei arketh dulia g na kataferei auto pu 8eli.O mesos xrhsths ine fobismenos ,anenhmerwtos+me elliphs gnwseis opote olo auth h diadikasia tropopoihshs fainetai san enas askopos mpelas sta matia tu.Opote ekei xtypaei h MS +tu prosferei ta Para8yra t synwnymo ths symbatothtas +ths eukolias...H MS apeu8inetai se aplus xrhstes xwris na prospa8ei na allaksei auto opote pulai :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αν το linux γίνει τόσο δημοφιλές όσο και τα windows, να αρχίσει να έχει και αυτό προβλήματα - ασφάλεια, ιοί κτλ...

Το GNU/Linux δεν είναι ένα ενιαίο, άκαμπτο κατασκεύασμα που ελέγχεται από κάποιο κεντρικό φορέα, όπως είναι τα Windows. Πράγματα που θεωρούνται core αποφάσεις στα Windows, στην ανάπτυξη του Linux είναι άσχετες λεπτομέρειες υλοποίησης και αποτελούν αποφάσεις των διανομών. Σε έναν νέο χρήστη η διανομή φαίνεται να είναι ό,τι και τα Windows, ένα ενιαίο λειτουργικό, όμως στην πραγματικότητα η διανομή δεν είναι "το Linux", είναι ένα οργανωτικό κατασκεύασμα πάνω στο Linux. Οπότε αν γίνει αυτό που λες ίσως γίνουν δημοφιλή τέτοιου είδους προβλήματα σε κάποιες διανομές, όμως αυτά δε θα είναι προβλήματα του Linux αλλά των διανομών που έλαβαν τις συγκεκριμένες αποφάσεις εις βάρος της ασφάλειας. Και πάντα θα υπάρχουν διανομές που δε θα λαμβάνουν τέτοιες αποφάσεις:

 

α) γιατί είναι πάρα πολλοί εκείνοι που δίνουν μεγαλύτερη προτεραιότητα στην ασφάλεια από ότι στην αυτοματοποίηση ή την ευχρηστία

β) γιατί δεν τους εμποδίζει καμία ανελεύθερη άδεια από το να φτιάξουν μια διανομή στα δικά τους γούστα

 

ΥΣ. Βέβαια είναι και ένας άλλος σημαντικός παράγοντας που δεν θα ευνοούσε την διάδοση malware στο Linux: Ο μικρός βαθμός ομοιογένιας ανάμεσα σε διαφορετικές εγκαταστάσεις. Αντίθετα με τα Windows, ακόμη και εγκαταστάσεις της ίδιας διανομής είναι πάρα πολύ πιθανό να έχουν μικροδιαφορές σε πράγματα τα οποία έχει ανάγκη να γνωρίζει σαν δεδομένα ένα malware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εγκατεστημένο σε dual boot με τα Windows XP και κάνω φιλότιμες προσπάθειες κάθε φορά να τα απ αρνηθώ , δεν τα καταφέρνω.

Προφανώς και θέλει μεγάλη προσπάθεια για να αλλάξεις συνήθειες ετών. Δεν είναι κάτι που γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη και γενικά η δουλειά με Linux προϋποθέτει πάνω απ' όλα την αλλαγή νοοτροπίας.

 

ΓΙΑΤΙ όμως δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα; Γιατί πρέπει να πληρώνουμε αδρά για ένα λειτουργικό γεμάτο τρύπες, αναξιόπιστο και ημιτελές ενώ υπάρχει εναλλακτική λύση και μάλιστα ΔΩΡΕΑΝ;

Κάθε πράγμα έχει το τίμημά του: το Linux είναι εκεί και είσαι ελεύθερος να το χρησιμοποιήσεις. Μην περιμένεις όμως ότι θα σε πιάσει κανείς απ' το χεράκι για να σε μάθει, αυτό είναι το τίμημα που πρέπει να πληρώσεις απαρνούμενος την «κονσέρβα» των Windows.

 

Να το γυρίσω σε Linux αλλά δεν είναι τοσο ευχρηστο όπως τα Windows.

Βλ. παραπάνω.

 

Οσο για τη Microsoft, έγινε αυτοκρατορία απο τα Windows.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω έιναι πώς συνέβη αυτο;

Θέλω να πώ, πώς ένα λειτουργικό τόσο πρωτόγωνο όπως τα αρχικά Windows με πολλά προβλήματα αξιοπιστίας ( και ποιός δε θυμάται τις μπλε οθόνες) κατάφεραν να επικρατήσουν απέναντι σε άλλα λειτουργικά της εποχής πιο άρτια και πιο σοβαρά όπως το λειτουργικο των Mac;

Η Apple πλήρωσε τη λάθος στρατηγική της (ας μην ξεχνάμε ότι από το 86 μέχρι το 96 δεν ήταν ο Jobs στο τιμόνι της.

Η δε Microsoft έγινε κολοσσός από την εποχή του DOS ήδη, κυρίως μέσω στρατηγικών συμφωνιών με την IBM, οπότε και εκτόπισε τον ανταγωνισμό (CP/M).

 

Και μη μου πείτε ότι έιναι θέμα διαθέσιμων εφαρμογών γιατί όταν προτοεμφανίστηκαν τα Windows κανένας δεν έγραφε εφαρμογές γι αυτά.

Όταν εμφανίστηκαν τα Windows πρακτικά δεν υπήρχαν εναλλακτικές για PC-Compatibles. Το OS/2 ήταν πολύ μεταγενέστερη υπόθεση, οπότε θέλοντας και μη, έγραφαν και παραέγραφαν εφαρμογές.

 

Για το αναξιοπιστο γεματο τρυπες, τουλαχιστον σημερα, θα ελεγα οτι δεν ειναι προβλημα. Πιο πολυ εχει ξεμεινει σαν ιδεα απο προβληματα του παρελθοντος. Εγω τουλαχιστον δεν εχω σοβαρα προβληματα τα τελευταια χρονια ουτε με σταθεροτητα ουτε με ιους και ειμαι σιγουρος οτι οποιος ξερει να στησει και να ρυθμισει σωστα το μηχανημα του θα μπορει να σου πει το ιδιο. Και με το σωστα εννοω (αλλα δεν περιοριζομαι στο) να ξερει να ρυθμισει δικαιωματα και να τρεχει απλος χρηστης, οχι το να βαλει το norton και να ξεννοιασει.

Όχι, θα διαφωνήσω έντονα: δεν είναι όλα τα λειτουργικά ίδια από άποψη ασφάλειας, ούτε πρέπει να είναι η ασφάλεια υπόθεση του μέσου χρήστη· η ασφάλεια έχει να κάνει κυρίως με επιλογές σχεδιασμού (design decisions). Το Linux δεν είναι ασφαλές γιατί γράφτηκε εξαρχής για να είναι ασφαλές (ούτε καν το OpenBSD δεν ξεκίνησε ως «ασφαλές»), αλλά η ασφάλειά του προκύπτει από το γεγονός ότι έχουν γίνει σωστές επιλογές κατά το σχεδιασμό του. Γενικά το μοντέλο multi-user του UNIX, με κάθε χρήστη να μην μπορεί να πειράξει πράγματα στο σύστημα, τις ρυθμίσεις κάθε χρήστη να αποθηκεύονται στο home directory του και τη λογική «τα παντα είναι αρχείο» (και επομένως έχουν permissions), είναι πολύ δύσκολο ο χρήστης να βλάψει ολόκληρο το σύστημα (εκτός αν δουλεύει ως root). Από την άλλη, κατά τη σχεδίαση των windows έγιναν οι εξής (λάθος) επιλογές:

 

  • Χάριν απλότητας πετάξαμε το multi-user στα σκουπίδια. Αυτό είχε ως συνέπεια να τρέχουν όλοι με administrator privileges και να μπορούν να κάνουν (οι ίδιοι ή τα προγράμματα που έτρεχαν) το σύστημα ρημαδιό. Στη συνέχεια ήταν πολύ δύσκολο να διορθωθεί η κατάσταση αυτή, αφού οι developers έγραφαν κώδικα χυμαδιό και πολλές εφαρμογές δεν τρέχουν ακόμα αν είσαι restricted user.
  • Χάριν δεν-ξέρω-τι, αποφασίστηκε όλες οι ρυθμίσες του συστήματος και των εφαρμογών να αποθηκεύονται σε ένα κεντρικό μέρος, τη registry, πολλές φορές σε μυστικιστική μορφή. Αυτή η επιλογή αφενός εισάγει ένα φοβερό SPOF (single point of failure) με μεγάλες πιθανότητες αστοχίας (αφού τα αρχεία της registry γράφονται συνεχώς), αφετέρου κάνει παιχνιδάκι για τα κακόβουλα προγράμματα την τροποποίηση των παραμέτρων του συστήματος.
  • Χάριν δήθεν ευχρηστίας, το λειτουργικό εκτελεί πράγματα χωρίς να ρωτήσει το χρήστη. Πριν 2-3 βδομάδες ξήλωσα από 4 win boxes στη δουλειά ένα trojan που μεταδιδόταν μέσω USB stick (!!), εκμεταλλευόμενο το autorun feature για να μολύνουν τον υπολογιστή στον οποίο συνέδεες το stick και από 'κει και πέρα να μολύνουν άλλα stick που θα συνδέσεις πανω του κ.ο.κ. χωρίς ο χρήστης να αντιληφθεί ποτέ το παραμικρό. Το να υπάρχει ένα autorun feature ενδεχομένως να είναι λογικό, το να τρέχει όμως πράγματα, χωρίς να ρωτήσει το χρήστη, με administrator privileges και χωρίς να φιλτράρει καν τα system calls για να το εμποδίσει να κάνει κάτι «ύποπτο» (όπως το να φτιάξει ένα service ας πούμε), είναι απλά απαράδεκτο.
  • Γενικά ο όλος τρόπος διανομής και εγκατάστασης software «μπάζει» από 10 μεριές. Άλλο πράμα το να κατεβάζεις το τάδε κωλοshareware που φέρνει και 20 spyware μαζί, και άλλο να παίρνεις από τα repositories του debian ελεγμένο software και με ψηφιακές υπογραφές και integrity checks, όπως και να το κάνουμε.

Όχι, τα windows δεν μπορούν να είναι ποτέ τόσο ασφαλή όσο ένα UNIX, γιατί έχουν χτιστεί πάνω σε λάθος παραδοχές. Οποιαδήποτε προσπάθεια να τα κάνει κανείς ασφαλή απλά θα προσκρούει στη λειτουργικότητα και την προς τα πίσω συμβατότητα, ενώ ένα redesign του λειτουργικού προφανώς είναι αδύνατο.

 

/edit: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο το οποίο πραγματεύεται ακριβώς αυτό το ζήτημα:

http://www.theregister.co.uk/security/security_report_windows_vs_linux/

Είναι λίγο παλιό, αλλά σε γενικές αρχές αυτά που λέει ισχύουν.

 

Οσο για την apple, αν την ενδιεφερε πραγματικα να προσφερει κατι, θα πουλαγε το λειτουργικο της σε χρηστες pc. Τωρα πια ακομα και τα μηχανηματα της σε intel τρεχουν και ειναι τεχνικα δυνατο να τρεξεις το λειτουργικο της σε pc. Αλλα ειναι παρανομο. Θελει να μπορει να πουλαει τα (καθαρα pc πλεον) μηχανηματα της πιο ακριβα χρησιμοποιωντας το λειτουργικο της.

Φυσικά και έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει.

 

Η apple για μενα ειναι ακομα χειροτερη. Μπορει η αυτοκρατορια της MS να εφερε πολλα κακα, αλλα ενα ενδεχομενο εναλλακτικο παρον με την apple στη θεση της κανεις μου φερνει ανατριχιλα.

Κι όμως, τουλάχιστον η apple χρησιμοποιεί ανοιχτά standards και το Mac OS X στην τελική είναι ένα UNIX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopicΤα posts του άποικου έιναι sticky μόνα τους... :D offtopic

 

Ερώτηση σε κάτι που ανέφερα ο ίδιος αλλά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, το ότι γίνεται προοδευτικά αργότερος ο υπολογιστής από που πηγάζει ακριβώς?

 

Όσον αφορά στην apple, μ' αρέσει που κρατάει αυτό το συντηρητικό μοντέλο (κι ας αντικρούει ένα σκασμό ιδεολογίες μου) όλα-ένα-πακέτο, αυτό είναι εύχρηστο και για τον μέσο χρήστη. Αν περνούσε τελείως ανοιχτά στα pc, το κόβω να γίνεται αρκετά αχταρμάς το πράγμα, μπορεί να κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, θα διαφωνήσω έντονα: δεν είναι όλα τα λειτουργικά ίδια από άποψη ασφάλειας, ούτε πρέπει να είναι η ασφάλεια υπόθεση του μέσου χρήστη· η ασφάλεια έχει να κάνει κυρίως με επιλογές σχεδιασμού (design decisions). Το Linux δεν είναι ασφαλές γιατί γράφτηκε εξαρχής για να είναι ασφαλές (ούτε καν το OpenBSD δεν ξεκίνησε ως «ασφαλές»), αλλά η ασφάλειά του προκύπτει από το γεγονός ότι έχουν γίνει σωστές επιλογές κατά το σχεδιασμό του. Γενικά το μοντέλο multi-user του UNIX, με κάθε χρήστη να μην μπορεί να πειράξει πράγματα στο σύστημα, τις ρυθμίσεις κάθε χρήστη να αποθηκεύονται στο home directory του και τη λογική «τα παντα είναι αρχείο» (και επομένως έχουν permissions), είναι πολύ δύσκολο ο χρήστης να βλάψει ολόκληρο το σύστημα (εκτός αν δουλεύει ως root). Από την άλλη, κατά τη σχεδίαση των windows έγιναν οι εξής (λάθος) επιλογές:

 

  • Χάριν απλότητας πετάξαμε το multi-user στα σκουπίδια. Αυτό είχε ως συνέπεια να τρέχουν όλοι με administrator privileges και να μπορούν να κάνουν (οι ίδιοι ή τα προγράμματα που έτρεχαν) το σύστημα ρημαδιό. Στη συνέχεια ήταν πολύ δύσκολο να διορθωθεί η κατάσταση αυτή, αφού οι developers έγραφαν κώδικα χυμαδιό και πολλές εφαρμογές δεν τρέχουν ακόμα αν είσαι restricted user.
  • Χάριν δεν-ξέρω-τι, αποφασίστηκε όλες οι ρυθμίσες του συστήματος και των εφαρμογών να αποθηκεύονται σε ένα κεντρικό μέρος, τη registry, πολλές φορές σε μυστικιστική μορφή. Αυτή η επιλογή αφενός εισάγει ένα φοβερό SPOF (single point of failure) με μεγάλες πιθανότητες αστοχίας (αφού τα αρχεία της registry γράφονται συνεχώς), αφετέρου κάνει παιχνιδάκι για τα κακόβουλα προγράμματα την τροποποίηση των παραμέτρων του συστήματος.
  • Χάριν δήθεν ευχρηστίας, το λειτουργικό εκτελεί πράγματα χωρίς να ρωτήσει το χρήστη. Πριν 2-3 βδομάδες ξήλωσα από 4 win boxes στη δουλειά ένα trojan που μεταδιδόταν μέσω USB stick (!!), εκμεταλλευόμενο το autorun feature για να μολύνουν τον υπολογιστή στον οποίο συνέδεες το stick και από 'κει και πέρα να μολύνουν άλλα stick που θα συνδέσεις πανω του κ.ο.κ. χωρίς ο χρήστης να αντιληφθεί ποτέ το παραμικρό. Το να υπάρχει ένα autorun feature ενδεχομένως να είναι λογικό, το να τρέχει όμως πράγματα, χωρίς να ρωτήσει το χρήστη, με administrator privileges και χωρίς να φιλτράρει καν τα system calls για να το εμποδίσει να κάνει κάτι «ύποπτο» (όπως το να φτιάξει ένα service ας πούμε), είναι απλά απαράδεκτο.
  • Γενικά ο όλος τρόπος διανομής και εγκατάστασης software «μπάζει» από 10 μεριές. Άλλο πράμα το να κατεβάζεις το τάδε κωλοshareware που φέρνει και 20 spyware μαζί, και άλλο να παίρνεις από τα repositories του debian ελεγμένο software και με ψηφιακές υπογραφές και integrity checks, όπως και να το κάνουμε.

Όχι, τα windows δεν μπορούν να είναι ποτέ τόσο ασφαλή όσο ένα UNIX, γιατί έχουν χτιστεί πάνω σε λάθος παραδοχές. Οποιαδήποτε προσπάθεια να τα κάνει κανείς ασφαλή απλά θα προσκρούει στη λειτουργικότητα και την προς τα πίσω συμβατότητα, ενώ ένα redesign του λειτουργικού προφανώς είναι αδύνατο.

 

/edit: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο το οποίο πραγματεύεται ακριβώς αυτό το ζήτημα:

http://www.theregister.co.uk/security/security_report_windows_vs_linux/

Είναι λίγο παλιό, αλλά σε γενικές αρχές αυτά που λέει ισχύουν.

 

Γνωστο και πολυ καλο το αρθρο.

 

Συμφωνω οτι τα προβληματα των windows εχουν ριζα στο οτι ξεκινησε σαν single user συστημα. Ο λογος οτι συνεχιζουν να μας στοιχειωνουν ειναι οτι παντα η πρωτη προτεραιοτητα ηταν η συμβατοτητα και η ευχρηστια.

 

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει καποιος να κανει κατι γι αυτο. Ναι, θελει ψαξιμο πολλες φορες και tweaking αλλα μπορεις να τρεχεις σαν απλος χρηστης και να κανεις τη δουλεια σου. Εστω και αν οι κακες συνηθειες καποιων προγραμματιστων, η τα χουγια καποιου προγραμματος που γραφτηκε μιαν αλλη εποχη σε αναγκαζουν να ξοδεψεις λιγο χρονο παραπανω. Τα προγραμματα που δεν τρεχουν, 99% χρειαζονται απλα προσβαση σε συγγεκριμενους φακελους, συνηθως στο φακελο της ιδιας της εφαρμογης η σε συγκεκριμενο κλειδι στο HKLM. Οποιος ξερει να χειριζεται δικαωματα μπορει να τα λυσει αυτα χωρις να ρισκαρει την ασφαλεια του συστηματος του.

Ο χρηστης που δεν θελει να μπλεξει τοσο, δεν θα βρει τη λυση των προβληματων του στο linux γιατι πολυ απλα θα το παρατησει οταν καταλαβει οτι δεν μπορει να κανει τα παντα χωρις διαβασμα. Η θα του τη σπασει το οτι συνεχεια πρεπει να δινει password και θα το γυρισει σε root.

 

Το 1 και το 3 απο τα bullet σου εχουν να κανουν με το θεμα δικαιωματων και λογαριασμο χρηστη-admin. Και επιμενω οτι το να τρεχεις απλος χρηστης στα windows ειναι σπαστικο ορισμενες φορες αλλα σιγουρα δυνατον.

 

Για το registry δυστυχως θα συμφωνησω. Δεν επρεπε οι εφαρμογες να το χρησιμοποιουν. Η λογικη που το βαλανε στα windows ισως εχει να κανει με θεματα peroformance καθως ειναι σε binary μορφη, οποτε φορτωνεται πιο ευκολα απο το να κανει parse text files. Επισης στα NT based, υπαρχει η ουσιαστικα αχρηστη δυνατοτητα να εχεις ξεχωριστα δικαιωματα ανα καθε string στο registry, σαν να λεμε καθε γραμμη σε ενα αντιστοιχο configuration file στο linux να ειχε αλλα δικαιωματα.

Ισως αν ειχαν καταφερει να το περιορισουν σε χρηση μονο windows και οχι απο εφαρμογες, για τις οποιες μια χαρα δουλευαν τα text files να ειχαμε ενα λιγοτερο προβλημα σημερα.

Το τελευταιο bullet αναφερεται σε shareware και spyware. Ουσιαστικα παλι θεμα δικαιωματων ειναι και να προσεχεις τι κατεβαζεις. Και να κανεις και τα critical updates οποτε υπαρχουν. Παλι, κατι που δεν θα ηταν προβλημα για οποιονδηποτε ξερει 5 πραγματα για το λειτουργικο του. Αν δεν θες να μπλεξεις με Cracks στο κατω κατω πηγαινε βρες τις free open source εκδοσεις των προγραμματων που ειναι διαθεσιμες σε linux. 99% θα τις βρεις ή καποιες αντιστοιχες για windows.

 

Καταλαβαινω την αποψη σου, αλλα δεν μπορουμε πια επ'απειρον να κατηγορουμε τα windows επειδη βαριομαστε να κανουμε 5 απλες αλλαγες στις ρυθμισεις και μας αρεσει να κατεβαζουμε πειρατικα, cracks και λοιπα χωρις να παιρνουμε προφυλαξεις.

 

 

Κι όμως, τουλάχιστον η apple χρησιμοποιεί ανοιχτά standards και το Mac OS X στην τελική είναι ένα UNIX.

 

Δεν αμφιβαλλω για την ποιοτητα του λογισμικου της. Απλα εχω την εντυπωση οτι αν ειχε τη θεση της MS, τα πραγματα δεν θα ηταν καλυτερα, ακομα και αν ηταν πολυ διαφορετικα. Ετσι και αλλιως δεν θα μαθουμε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρηστης που δεν θελει να μπλεξει τοσο, δεν θα βρει τη λυση των προβληματων του στο linux γιατι πολυ απλα θα το παρατησει οταν καταλαβει οτι δεν μπορει να κανει τα παντα χωρις διαβασμα.

Συμφωνώ. Αντίστοιχα, κάποιος που δεν έχει πρόβλημα να ασχοληθεί σε βάθος, πιστεύω θα δυσανασχετήσει με τις ιδιοτροπίες, την αδιαφάνεια, την πολυπλοκότητα και την ακαμψία των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα posts, απαντάω στην ερώτηση του θέματος :

 

1) Συνήθεια

 

2) Games

 

3) Gadgets & hardware support

 

4) Παράνομες τακτικές της M$

 

Τα παραπάνω, δεν είναι ιεραρχημένα. Η σειρά ήταν στην τύχη. Προσωπικά θεωρώ πιο σημαντικά τα 2 και 3.

 

Έχω μόνιμα εγκατεστημένο Ubuntu στο pc μου και στο laptop εδώ και 2+ χρόνια. Γιατί γυρνάω συνεχώς στα Win? Όποτε θέλω να παίξω παιχνίδια, όποτε θέλω να εκτυπώσω, όποτε θέλω να συνδέσω το κινητό μου στο pc, όποτε θέλω να συνδέσω το pda, όποτε θέλω να περάσω φωτογραφίες από τη φωτογραφική και να φτιάξω album με το πανέμορφο συνοδευτικό της πρόγραμμα *που δουλεύει μόνο σε win* , όποτε θέλω να βάλω mp3 στο mp3 player κτλ...

 

Βλέπετε λοιπόν ότι αυτά τα *θέλω* είναι πάρα πολλά και πραγματοποιούνται μόνο στα windows. Όταν λοιπόν κάποια διανομή Linux ικανοποιήσει τα περισσότερα *θέλω* των χρηστών, τότε θα κατακτήσει τον κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα ειμαι ακομα σε XP για 2 λογους.για την ευλογημενη Adobe και την σουιτα της,και για να εχω μια επαφη με windows γιατι η δουλεια μου ειναι πανω σε windows υπολογιστες...

 

για κανεναν αλλο λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2-3 βδομάδες ξήλωσα από 4 win boxes στη δουλειά ένα trojan που μεταδιδόταν μέσω USB stick (!!), εκμεταλλευόμενο το autorun feature για να μολύνουν τον υπολογιστή στον οποίο συνέδεες το stick και από 'κει και πέρα να μολύνουν άλλα stick που θα συνδέσεις πανω του κ.ο.κ. χωρίς ο χρήστης να αντιληφθεί ποτέ το παραμικρό.

 

Τον αντιμετώπισα και εγώ... Πανέξυπνα απλός τρόπος... Κοιτούσε πότε θα συνδεθεί στον υπολογιστή μία mass storage devise "τραβούσε" το drive letter και έγραφε τρία αρχεία νομίζω... Ένα exe ένα dll και το autorun.inf...

 

Επίσης κάποιος που αντέχει μηνύματα από το λειτουργικό του (χωρίς να τραβάει τα βυζιά του) του τύπου

 

"Η διαγραφή του αρχείου δεν ήταν δυνατή. Βεβαιωθείτε ότι υπάρχει αρκετός χώρος στον δίσκο και ξαναδοκιμάστε"...

 

Mπορεί να του αρέσουν τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μου αρέσει, χρησιμοποιώ στο 90% των εργασιών μου τα Windows.

Θα ήθελα πολύ να τα ξεχάσω και να "γυρίσω" σε Linux, όμως δεν μπορώ.

Το έχω εγκατεστημένο σε dual boot με τα Windows XP και κάνω φιλότιμες προσπάθειες κάθε φορά να τα απ αρνηθώ , δεν τα καταφέρνω.

 

Αναγνωρίζω ότι το linux είναι πιο σοβαρό λειτουργικό με λιγότερα προβλήματα, περισσότερη αξιοπιστία αλλά είναι λίγο δύστροπο. Για το μέσο χρήστη, σαν εμένα, πολλές φορές παρουσιάζει προβλήματα ( συμβατότητα υλικών, εγκατάσταση και ρυθμίσεις κλπ).

 

Αληθινά θα ήθελα να δω το Linux να χτυπάει στα ίσια τα windows και να κερδίζει έδαφος κάθε φορά. Οπως τότε που το Netscape ηταν ο Νο 1 Browser, θυμάστε;

 

ΓΙΑΤΙ όμως δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα; Γιατί πρέπει να πληρώνουμε αδρά για ένα λειτουργικό γεμάτο τρύπες, αναξιόπιστο και ημιτελές ενώ υπάρχει εναλλακτική λύση και μάλιστα ΔΩΡΕΑΝ;

 

Αγαπητέ ezDate

Στο ερώτημα σου την απάντηση την δίνεις εσύ ο ίδιος.

Και εξηγούμαι:

Ένας που έχει διαβάσει στα φόρα προσπαθώντας να ̔̔ μπει στον κόσμο του Linux και διάβασε τους moderators αλλά και άλλους (θερμόαιμους Linuxades),διάβασε φράσεις όπως: μονοπωλιακό καθεστώς,δέσμιους χρήστες,δημοκρατίας και πλουραλισμού,λειτουργικό γεμάτο τρύπες, αναξιόπιστο και ημιτελές,τρισάθλια registry ...

Έχω βάσιμες υποψίες πως αυτά τα λόγια δέν είναι δικά σου.

Αν είναι δικά σου πές μου

1. Το 90% τής δουλειάς σου είναι αναξιόπιστη ?

2. Ποιές τρύπες βρήκες και ποιά δουλειά έμεινε στη μέση ,μετά από χρήση ημιτελούς λειτουργικού?

Πλήρωσες πολλά χρήματα για το Λειτ. Συστ. ή κατέβασες από rapid κανένα black xp & green horses,γεμάτο με Trojan horses

 

Γιατί λοιπόν δυσκολεύεσαι τόσο πολύ να γυρίσεις στο Linux μετά απο όλλα αυτά τα στραβά κι ανάποδα ?

Ε να σου πω εγώ.

Γιατί κατά βάθος ξέρεις πως όλα αυτά είναι θεωρητικές μπούρδες.

Γιατί ξέρεις πολύ καλά πώς ότι και να σου λένε για να σε πείσουνε πώς τα win δεν είναι ασφαλή αυτό δε σε νοιάζει και ιδιαίτερα γιατί ήδη έχεις ένα image με Acronis καβάτζα.

Γιατί ξέρεις πως αν γυρίσεις σε Linux θα χάσης τη χαρά του ακατάσχετου download προγραμμάτων που σου προσφέρονται στο πιάτο μαζί με τα κλειδιά τους .

Γιατί ξέρεις πως εν έτη 2008 θα χάσεις τη χαρά να βλέπεις και να ακούς τα αγαπημένα σου πρόσωπα μέσα από ένα messenger

Γιατί ξέρεις πως υπάρχει ποιοτικότατο freeware software όσο και να σου λένε για άθλειους προγραματιστές και για άθλια προγράμματα.

Ξέρεις επίσης πως είσαι ένας απλός χρήστης ή αντεεε πιό προχωρημένος αλά σου τι σπάει να είσαι συνέχεια με το κατσαβίδι στο χέρι.

Μπορώ να σου πω χίλια δυο Ξέρεις.

 

Συνειδητοποίησες ποτέ πως τα win είναι εμπορικό προϊόν και αν θέλεις το αγοράζεις ?

Από αυτό δέν τρώει μόνο ο Bill αλλά και χιλιάδες άνθρωποι στο κόσμο ,ακόμα και το μαγαζάκι της γειτονιάς σου που καθαρίζει από το spyware το pc της Κούλας και χτυπάει και απόδειξη με 19% φαπα?

Συνειδητοποίησες ότι δεν συμφέρει σε κανέναν το δωρεάν εκτός από σένα ,άσε που ποτέ δε κατάλαβα γιατί αγοράζεις μια πανάκριβη κάρτα γραφικών και κάνεις πλούσια την Νvidia και απ την άλλη θέλεις να φτωχινει η microsoft. Γιατί δεν απαιτείς δωρεάν hardware ?

 

Συνειδητοποίησες πως συνέβαλες στο να γίνει αυτοκρατορία όπως η coca colla και η Marfin ? και δεν το κατάλαβες

Συνειδιτοποίησες πως αν αποφασίσουν να πετάξουν τον compiz θα αδειάσουν τα φόρα ?

Η αλήθεια φίλε μου είναι πως τελικά διαπίστωσες ότι το Linux είναι μακράν καλλίτερο των win. Διανέμεται από πανεπιστήμια το στηρίζουν αξιόλογοι άνθρωποι και δεν μπορεί παρά να είναι καλό άν όχι καλύτερο απ τα win. Αλλά θέλει κότσια. Διάβασμα,τουλάχιστον μέτρια γνώση Αγγλικών,χρόνο,υπομονή και μεράκι για τους υπολογιστές.

Οπως ξέρεις πολύ καλά οτι οι φακές είναι υγιεινές και δυναμωτικές ενώ η πίτσα γεμάτη spyware και λίπος αλλά τη πίτσα προτιμάς.

 

Αγαπητέ Apoikos

 

Αν το πρώτο bullet δεν ίσχυε δεν θα μπορούσε η γυναίκα μου να τηλεφωνήσει στη κουμπάρα μας να της πει τα καλορίζικα για το νέο της laptop και να της δώσει οδηγίες για το πως θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει το YahooMessenger.Άρα αυτό που χαρακτηρίζει τα win, είναι πως είναι για όλους.και όχι μόνο για εσάς τούς επαγγελματίες του είδους

 

Χάρη στο δεύτερο έχω μετατρέψει όλα τα προγράμματα που μ`αρέσουν σε portable προσωπικά δε με χαλάει καθόλου

 

Χάρι στο τρίτο θα μπορούσες να τσεπώσεις 50 ευρόπουλα. βλέπε Κούλα

 

Ε τώρα άφησες το κερασάκι τελευταίο Είμαστε λίγες μέρες πριν το 2008 και το software apoikos δεν είναι όπως το 1995 όπως προείπα υπάρχει εξαιρετικά καλό freeware

για όλες τις ανάγκες και μια που λέμε για software να σε ευχαριστήσω για τα scriptakia του Skai.

Όσους έχω δει σε Linux έχουν τα προ εγκατεστημένα προγράμματα και άντε 5 η 6 εκτός πακέτου

Από τα repos όσες φορές εγκατέστησα πρόγραμμα που με ενδιέφερε η δεν δούλευε η ήταν χειρότερο από τα χειρότερα freeware για win

Παραδεχτή τε πως μέσα από τα χιλιάδες που λέτε πως υπάρχουν μαλον λίγες δεκάδες πρέπει να είναι αξιόλογα και να ενδιαφέρουν τον απλό χρήστη

 

Τελικά άν βάλεις win και εγκαταστήσεις όπως στο Linux μόνο 5-10 αξιόλογα προγράμματα αφιερώσεις τον μισό χρόνο διαβάζοντας για αυτά απ όσο στο Linux και έχεις ακόμα προβλήματα εεε τότε δε θα φταίει άλλος από αυτόν που πληκτρολογεί.

 

Έγραψα πολλά απόδειξη πως αγαπώ το Linux και για αυτο ασχολήθηκα.Αλλα δεν μπορώ να σας ακούω να κατηγορείτε τα win. Aυτα φτιάχτηκαν για άλλο σκοπό και το Linux για άλλο, είναι δυό διαφορετικά ΛΣ που απευθύνονται σε διαφορετικούς κόσμους.

Ελπίζω τα γραφόμενα μου να τα πάρουν στα σοβαρά οι του Linux και να προσπαθήσουν περισσότερο.

Ίσος δέν έγινα αρεστός αλλά νομίζω πως συνέβαλα με τον τρόπο μου.

Ευχαριστώ όσους έφτασαν ως εδώ._

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...