Προς το περιεχόμενο

*ασχετος* ποια εκδση να βαλω?


sam sam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας, εχω καπου 5 μερες που εχω τον καινουριο υπολογιστη και ακομα δεν του εχω βαλει λειτουργικο συστημα (για χ λογους...) και μεχρι την δευτερα που βα παρω τα windows xp γιατι να καθετε? :-)

ετσι σκεφτηκα να βαλω και μια εκδοση linux για να δω πως ειναι (δεν ειχα μεχρι τωρα καθολου υπολογιστη και ετσι και τα windows μου ειναι αρκετα αγνωστα)

 

τι προτεινετε να κατεβασω??? δεν εχω ιδεα οποια πειτε εσεις θα κατεβασω...:o

 

για να εχω αργοτερα και τα windows xp παραλειλα πρεπει να κανω καμια παρατανω ενεργεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε για αρχη το PCLINUXOS από http://www.PCLINUXOS.com. Ειναι live-cd και μπορεις αμα θες μετα να το εγκαταστησεις κανονικα. Θα σου φανει πολυ απλο και μαλλον και εγω με αυτο προκειται να ξεκινησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε ubuntu είναι ότι πρέπει για αρχάριους αλλά και για αργότερα όταν θα αποκτήσεις κάποια εμπειρία.Μπορώ να σου πω ότι άμα μάθεις από την αρχή σε linux τα windows θα σου είναι τελείως άχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε ubuntu είναι ότι πρέπει για αρχάριους αλλά και για αργότερα όταν θα αποκτήσεις κάποια εμπειρία.Μπορώ να σου πω ότι άμα μάθεις από την αρχή σε linux τα windows θα σου είναι τελείως άχρηστα.

 

εχεις καποιο link για να την κατεβασω?

 

ακυρο βρηκα... tnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα Mandriva 2008 ,fedora 7 και κατέληξα στο Ubuntu 7.10.Αν μπορείς κατέβασε κάνα δυο live-cd δες ποια σου αρέσει πιο πολύ και σε αυτήν μείνε!Να δεις ποια σου αναγνωρίζει περισσότερο υλικό κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε ubuntu είναι ότι πρέπει για αρχάριους αλλά και για αργότερα όταν θα αποκτήσεις κάποια εμπειρία.Μπορώ να σου πω ότι άμα μάθεις από την αρχή σε linux τα windows θα σου είναι τελείως άχρηστα.

 

Συμφωνώ απόλυτα!

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι για κάποιον που δεν έχει εμπειρία από λειτουργικά γενικότερα, είναι πιο εύκολο να μάθει να χειρίζεται διανομές όπως το ubuntu παρά να ξεκινήσει από windows. Χώρια που άμα μάθεις στο Linux μετά τα windows θα σου φαίνονται πολύ φτωχά!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε για αρχη το PCLINUXOS από http://www.PCLINUXOS.com. Ειναι live-cd και μπορεις αμα θες μετα να το εγκαταστησεις κανονικα. Θα σου φανει πολυ απλο και μαλλον και εγω με αυτο προκειται να ξεκινησω.

 

ερώτηση..έχω βάλει να κατεβαίνει το live cd. σε iso μορφή.

1)θα το εγκαταστήσω κανονικά με format να φύγουν τα XP πρώτα,σωστά??

(έλεγα μήπως για αρχή να αφήσω 2 λειτουργικά.

 

2) drivers? θα κάνουν οι ίδιοι που κάνουν στα XP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 όχι, δεν χρειάζεται format

ίσως να χωρίσεις το δίσκο σε 2 partitions, αν δεν γίνεται μέσα απο την εγκατάσταση του PC Linux

 

2 δεν χρειάζονται drivers, υπάρχουν ήδη στη διανομή που κατεβάζεις

οι drivers των windows δεν έχουν σχέση με το Linux

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι και'γω για να μην ανοιγω αλλο θεμα.

Μολις εβαλα ενα δευτερο σκληρο.Θα μπορεσω να κανω εγκατασταση καποια διανομη χωρις να

δημιουργηθει καποιο προββλημα στα ΧΡ;

Πρεπει να κανω κατι συγκεκριμενο πρωτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστειευεται

 

οι περισσοτερες (αν οχι ολες οι διανομες) μολις δουν κατα την εγκατασταση τον ελευθερο unpartitioned δισκο θα σου πουν "να χρησιμοποιησω καλε κυριο αυτο το δισκο ολακερο?" και θα αφησουν τα win ησυχα. Ακομα και ενα δισκο να εχεις, no problem αρκει να θυμασαι σε ποιο partition εχεις τι ωστε να μη σβησεις τιποτε (αυτο θα ηταν αυτοκαταστροφη πραγματι, μη το κανεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...