Προς το περιεχόμενο

Μίνιμουμ σύστημα για Solaris 10


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Καλησπέρα/καλημέρα σε όλους.

 

Tο θέμα είναι λίγο hardware και λίγο *nix. Επειδή όμως η ενότητα hardware κυριαρχείται από τους χρήστες Windows σκέφτηκα ότι στη συγκεκριμένη εξειδικευμένη ενότητα θα βρω καλύτερη βοήθεια. :-)

 

Αυτό που θα ήθελα είναι να 'χτίσω' ένα απλό x86 σύστημα για να τρέχω το Sun Solaris 10.

Σημειωτέον ότι δεν έχω x86 σύστημα - οι τρεις υπολογιστές μου είναι Macintosh με επεξεργαστές PowerPC.

 

Δεν με ενδιαφέρει να τρέχω Windows, δεν ασχολούμαι με Windows. Δεν με ενδιαφέρει ένα πολύ δυνατό και απαιτητικό σύστημα - για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα ένα απλό σύστημα για να τρέχω δοκιμαστικά το Solaris. Έτσι κι αλλιώς, το κύριό μου σύστημα θα παραμείνει o iMac G5.

 

Ελπίζω κάποιος να έχει εμπειρίες με Solaris 10. Kάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδη μου αρεσουν τα εναλλακτικα λειτουργικα και ειχα δοκιμασει και Solaris, παρε μια συνθεση Χ86 μηχανηματος που θα παιξει.

 

CPU http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555464 35

Motherboard http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528393 52

Ram 2χ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554782 2x12=24

VGA http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513311 34

DVD-rw αν και δεν ξερω εαν θα σου χρειαστει http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.331671 26

Case + PSU Enermax 48 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700755

Συνολο 219 και βαζεις εναν δισκο οποιον θελεις ειτε IDE ειτε SATA οσο μεγαλο θελεις και εχεις ενα αξιοπρεπεστατο συστηματακι για Solaris μεχρι και Windows Vista. :-)

 

Σκληρο διαλαξε χωρητικοτητα απο κατω κατω και παρε στα τυφλα εντελως. :-) http://www.e-shop.gr/PER_hdd.phtml

 

 

PS1>Βεβαιως, το Solaris θα τρεξει ικανοποιητικα και σε PIII 800, με 512MB sdram, αλλα πιο κατω απο το συστημα που σου εκανα σε καινουριο δε βρισκεις.

PS2>Μητρικη με onboard vga δε θα προτεινα λογω ελλειπων drivers και πιθανων ασυμβατοτητων με το Solaris.

 

 

Παντως απο το Solaris δεν εμεινα ικανοποιημενος και το εβγαλα σχεδον αμεσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paredwse, γιατί Solaris αν επιτρέπετε; Θέλεις να κάνεις κάτι εξειδικευμένο που απαιτεί "καθαρό" Unix; Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω.

 

http://www.sun.com/software/solaris/specs.jsp

 

http://gr.sun.com/practice/software/solaris/specs.jsp

 

Αν θέλεις και μια άλλη εναλλακτική σε Unix υπάρχει και το FreeBSD που ίσως είναι "ποιο καλό" από το Solaris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Kατ'αρχήν σας ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε να απαντήσετε.

 

@ kifinas: Ευχαριστώ, ωραίο το Installation Check Tool, θα το έχω υπ' όψιν μου.

Βέβαια θα είναι χρήσιμο αφού αγοράσω το x86 σύστημά μου (τώρα, όπως προανέφερα δεν έχω τίποτα). :-)

 

@ GeorgeMan: Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να προτείνεις αναλυτικά πλήρες σύστημα, θα το έχω υπ' όψιν μου.

Αν θες, μήπως μπορείς να αναφέρεις συνοπτικά γιατί δεν έμεινες ικανοποιημένος από το Solaris; :-)

 

@ firegarden: Φυσικά επιτρέπεται. :-D

Να σου πω την αλήθεια, δεν είναι κάτι συγκεκριμένο. Μπήκα τυχαία στο site της Sun, δίνουν το Solaris δωρεάν, το ζήτησα και μου το έστειλαν εντός 5 ημερών από τις ΗΠΑ. Είπα να το δοκιμάσω. Συν του ότι πάντα είχα μία συμπάθεια για την Sun ως εταιρεία (όχι την αγάπη που έχω για την Apple αλλά σίγουρα συμπάθεια).

 

Θα ήθελα να ασχοληθώ (παντελώς ερασιτεχνικά φυσικά, δεν είμαι ειδικός ούτε πιστεύω ότι θα γίνω ποτέ) με *nix. Το FreeBSD δεν ακούγεται καθόλου άσχημο και μάλιστα το'χα ψάξει για να τολμούσα ένα dual boot στον iMac μου...

... μόνο που δεν είναι διαθέσιμο για αρχιτεκτονική PowerPC αλλά μόνο για x86. Οπότε μία πρόταση που να καλύπτει και το FreeBSD είναι καλοδεχούμενη.

 

Υποθέτω ότι το σύστημα που μου προτείνει παραπάνω ο GeorgeMan θα "παίξει" και FreeBSD. ;)

 

Και πάλι σας ευχαριστώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον firewalker για FreeBSD. Ήμουν 1.5 χρόνο Υποστήριξη Συστημάτων σε δίκτυο Παν/μιακού Τμήματος. Είδα πράγματα που πρωτύτερα όσοι και να μου τα περιέγραφαν, δε θα τα πίστευα. Το χαρακτηριστικότερο: Σε άρτι αφιχθέντα Ultra20 και Ultra25 workstations (AMD Opteron CPUs) που ήταν σετταρισμένα με το πρώτο boot να ξεκινήσουν deployment του Sol10, να αποτυγχάνει οικτρά η εγκατάσταση και να μη μπορούμε να βγάλουμε άκρη. Αναγκαστήκαμε να τους περάσουμε SunOS 5.9. Επίσης, υπάρχει μία σχετική έλλειψη drivers για hardware που δεν προσφέρει προς πώληση η ίδια η Sun (π.χ. κάρτες δικτύου). Τέτοια προβλήματα δε θα υπάρχουν σε FreeBSD (ούτε σε Linux φυσικά). Γι' αυτό, πιστεύω πως βέλτιστη και προβλεπόμενη συμπεριφορά θα έχεις κυρίως σε μηχανήματα αρχιτεκτονικής Sparc, όπου η Sun έχει δώσει και το μεγαλύτερο βάρος.

 

Επίσης, το μυαλό μου δεν πάει αυτήν τη στιγμή σε παράδειγμα λογισμικού που απαιτεί Solaris για να παίξει, χωρίς να υπάρχει έκδοση για Unix/Unix-like Λ/Σ. Σε σοβαρά production περιβάλλοντα προτιμάται συνήθως Redhat Linux ή ο free κλώνος του, CentOS. Solaris θα δικαιολογούσα να βάλεις σε ένα workstation, αν:

 

  • Μιλάμε για Sun hardware ή
  • Multiuser περιβάλλον με κεντρική διαχείριση των accounts και/ή κάποιων (ή όλες) από τις διαθέσιμες εφαρμογές. Workstation εν είδει "fat client", δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ασχοληθώ (παντελώς ερασιτεχνικά φυσικά, δεν είμαι ειδικός ούτε πιστεύω ότι θα γίνω ποτέ) με *nix. Το FreeBSD δεν ακούγεται καθόλου άσχημο και μάλιστα το'χα ψάξει για να τολμούσα ένα dual boot στον iMac μου...

... μόνο που δεν είναι διαθέσιμο για αρχιτεκτονική PowerPC αλλά μόνο για x86. Οπότε μία πρόταση που να καλύπτει και το FreeBSD είναι καλοδεχούμενη.

 

Και όμως, η έκδοση 6.2 του FreeBSD προσφέρει και έκδοση για PowerPC επεξεργαστές:

PPC ISO images

 

Δεν την έχω δοκιμάσει προσωπικά σε PPC επεξεργαστή, αλλά άν έχεις διάθεση για πειραματισμούς μπορείς να το ελέγξεις!

 

Το Solaris 10 το έχω κατεβάσει εδώ και πολύ καιρό, αλλά όλες οι προσπάθειές μου να το εγκαταστήσω σε 2-3 PC-άκια που περάσανε απο τα χέρια μου, βρήκαν βασικό εμπόδιο την ασυμβατότητα του hardware. Θα σου έλεγα να συμβουλευτείς το Solaris OS: Hardware Compatibility Lists αφού σκοπεύεις να χτίσεις ένα μηχάνημα για Solaris, ώστε να μην αντιμετωπίσεις τέτοια προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paredwse:

 

Το solaris είναι ένα αρκετά «δύστροπο» λειτουργικό, ακόμα και γι' αυτούς που ξέρουν ακριβώς τι θέλουν να κάνουν. Γενικά θα σου πρότεινα να στραφείς προς το FreeBSD αν θες να δεις κάτι αξιόλογο και αρκετά φιλικό. Αν ωστόσο επιμένεις, οποιοδήποτε σχετικά σύγχρονο x86 σύστημα (κλάσης PIII και πάνω και με τουλάχιστον 512 MB RAM) θα κάνει δουλειά. Προσωπικά το έχω δουλέψει τόσο σε qemu, όσο και σε έναν Athlon XP 1700+ με 512 MB RAM. Μετά από 10 λεπτά βέβαια αηδίασα και αποφάσισα ότι το Linux είναι καλύτερο :-P

 

@e-tic:

Το ότι δίνουν ISO για PPC δε σημαίνει ότι τρέχει και σε όλα τα Mac. Πέρα από τον επεξεργαστή, μια αρχιτεκτονική έχει και διάφορα άλλα χαρακτηριστικά (π.χ. firmware/BIOS, buses, memory management κλπ) τα οποία παίζουν σημαντικό ρόλο. Στην προκειμένη περίπτωση, το FreeBSD φαίνεται ότι τρέχει μόνο σε new-world machines (PCI-based και με new-world ROM) ενώ είναι tier-2 πλατφόρμα, χωρίς δηλαδή πλήρη ανάπτυξη. Επιπλέον δεν υποστηρίζεται όλο το hardware, οπότε μιλάμε για sub-optimal εμπειρία τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ιστιοσελίδες της sun μπορείς να βρείς έτοιμες συνθεσεις x86 συστημάτων που πουλάει, και να πάρεις κάποιες ιδέες για το δικό σου σύστημα. Αν και αρχικά η sun υποστήριζε μόνο επεξεργαστές τύπου sparc (εξολοκλήρου 64bit, και πολύ ακριβοί), τώρα ποιά έχει ξανοιχτεί και σε x86 αρχιτεκτονικές. Όσον αφορά το solaris 10 δεν έχω καμιά εμπειρία, αλλά μπορώ να σου πω για της προηγούμενες εκδόσεις του solaris 9, και solaris 8, τα οποία τα χρησιμοποιώ εδώ και 4-5 χρόνια λόγω δουλειάς. Απο την προσωπική μου εμπειρία το solaris δεν προορίζεται για το μέσω χρήστη προσωπικού ηλεκτρονικού υπολογιστή, γιατί, για να στο πω απλά, πρέπει να έχεις PhD για να setαρεις το λειτουργικό να κάνει αυτο που θέλεις! Επίσης η δυσκολία εύρεσης λογισμικού για διάφορες καθημερινές εγασίες το κανει απρόσιτο σε χρήστες που ενδιαφέρονται interneτ η multιmedia computing. Παρ'ολα αυτά το solaris είναι ένα καθαρά unix, ασφαλές και πολυ σταθερό λειτουργικό (το μηχάνημα που έχω στην δουλειά είναι ανοιχτό για οκτώ συνεχόμενους μήνες!) και προορίζεται για συνήθως για development ή για μεγάλους servers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μετά από 10 λεπτά βέβαια αηδίασα και αποφάσισα ότι το Linux είναι καλύτερο :-P

 

 

Κοιτα να δει ςπου κι εγω το ιδιο εκανα χεχε!

 

@ GeorgeMan: Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να προτείνεις αναλυτικά πλήρες σύστημα, θα το έχω υπ' όψιν μου.

Αν θες, μήπως μπορείς να αναφέρεις συνοπτικά γιατί δεν έμεινες ικανοποιημένος από το Solaris; :-)

 

 

Δεν εμεινα ικανοποιημενος γιατι ειναι υπερεξειδικευμενο και σου σπαει τα νευρα για να κανεις το οτιδηποτε, μα το οτιδηποτε.

Δεν αντιλεγω οτι ενας που θελει να κανει τη δουλεια του και μονο αυτη και εχει ξαναδουλεψει σε τετοιου ειδους λειτουργικο, θα την κανει και με το παραπανω.

Μου θυμισε καποιες πρωτες προσπαθειες που ειχαν γινει με το λινουξ (Suse 7 και πιο πριν), που ηταν ενα εντελως σπαστικο λειτουργικο. Για να κανεις μια συντομευση σου εβγαινε η πιστη (σαν τα windows 3.1 ενα πραγμα). Αν και τα πραγματα εχουν αλλαξει αρδην απο τοτε στα λινουξ (βλ. νεο Ubuntu). Να πω πως δεν εχω ασχοληθει με το Σολαρις προσφατα, οποτε ισως να εχουν γινει κι εκει μεγαλες εξελιξεις.

 

 

Ηθικον συμπερασμα: Μηπως πρεπει να αρχισεις, κυριε smod, να ψαχνεσαι γενικα με αλλα λειτουργικα? Χεχε!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Solaris, αλλά ελάχιστα με OpenSolaris (την ανοιχτή έκδοσή του δηλαδή) και συγκεκριμένα με το project "Indiana" που ως σκοπό έχει τη δημιουργία μιας αντίστοιχης διανομής με αυτή των διαφόρων Linux (το OpenSolaris δεν είναι κανονική διανομή με binaries, στη πραγματικότητα χρειάζεται compilation αφού δίνεται μόνο σε μορφή source). Το project δεν έχει βγάλει ακόμα την τελική έκδοση, αλλά όμως εδώ και 2-3 μήνες μία προκαταρκτική (developer preview) διανομή η οποία δουλεύει και σε Live CD (η τελική διανομή προβλέπεται για την άνοιξη). Προσωπικά την κατέβασα και τη δοκίμασα, θέλει πολύ δουλειά ακόμα όμως (δεν έβρισκε το δίκτυο για παράδειγμα, και άλλα βασικά όπως ήχο κλπ). Ως περιβάλλον desktop χρησιμοποιεί το Gnome. Βρίσκεται εδώ για όποιον ενδιαφέρεται...

 

http://www.opensolaris.org/os/project/indiana/

 

ΥΓ. Στους υπεύθυνους developers υπάρχει και ο πολύ γνωστός Ian Murdock (ιδρυτής του Debian Linux) που έχει πάει εδώ και καιρό στη Sun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας.

 

Ως newbie σε *nix λειτουργικά (πλην του αγαπημένου μου MacOS X), θα πάρω ένα minimum σύστημα σαν αυτό που μου προτείνει ο GeorgeMan για να πειραματιστώ.

 

Όσο για το FreeBSD για PPC που προαναφέρθηκε, δικό μου λάθος στην έκφραση: υφίσταται για PowerPC αλλά ο επεξεργαστής PowerPC G5 δεν υποστηρίζεται.

My bad.

 

Και πάλι ευχαριστώ όλους όσους έκαναν τον κόπο να ασχοληθούν με τις απλοϊκές μου απορίες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...