Προς το περιεχόμενο

«Πειρατές» λογισμικού 6 στους 10 Έλληνες χρήστες Η/Υ


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι δημιουργοί πρέπει να πληρώνονται γι' αυτό που προσφέρουν. Εχουν κάθε δικαίωμα να απαιτούν χρήματα για το λογισμικό που δημιούργησαν.

 

Από την άλλη, δεν πρόκειται να πάρω ποτέ τη θέση του "καημένου κράτους" που "χάνει ΦΠΑ". Για να χάσεις κάτι πρέπει να σου ανήκει και για να σου ανήκει πρέπει να έχεις προσφέρει κάτι για να το αποκτήσεις. Οταν σε ένα προϊόν των 1.000 ευρώ το κράτος "δικαιούται" άλλα 190, περιμένω να μάθω τι θα μας προσφέρει για αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε άλλη μέθοδος με εισαγγελέα και αιφνιδιαστικούς ελέγχους για τον έλεγχο του παράνομου λογισμικού.

Τι δουλειά έχει το οικονομικών και ανακατεύεται? Εδώ δεν παίρνουν άλλα και άλλα, το ψωροΦΠΑ νομίζετε ότι τους ενδιαφέρει? Μήπως έχει σχέση και με την προμήθεια λογισμικού από την MS για το δημόσιο? Μήπως κάποιοι ανώτεροι κρατικοί υπάλληλοι και βουλευτές τα αρπάζουν? Για βάλτε λίγο το μυαλό σας να δουλέψει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[newsimage]Επιπλέον, όπως τονίζει η BSA, ο περιορισμός της πειρατείας λογισμικού θα είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας και σημαντική αύξηση των εσόδων του κράτους από έμμεσους και άμεσους φόρους.

Στις νέες θέσεις περιλαμβάνονται οι γνώστες linux για εγκατάσταση σε νέα PC.

Επίσης, ο χρήστης ενός παράνομου προγράμματος δεν δικαιούται τεχνική υποστήριξη και δωρεάν αναβαθμίσεις από την κατασκευάστρια εταιρεία και τους συνεργάτες της.

Και αυτοί που την έχουν, τι κατάλαβαν; 10 ώρες στην γραμμή και δεν βγάλαν άκρη.

 

Πρόσφατη μελέτη της διεθνούς εταιρείας ερευνών IDC, κατέδειξε ότι το 59% των αρχείων που φορτώνονται από ιστοσελίδες p2p (person to person) είναι ελλιπή είτε περιέχουν κακόβουλους κωδικούς.

Αδύνατον! Το 80% των κατεβασμένων αρχείων (σε GB, όχι σε πλήθος αρχείων) είναι ταινίες, σειρές και "ντοκυμαντέρ για την αναπαραγωγή του ανθρώπινου είδους (κοινώς τσ...). Από πότε βγήκαν ιοί για αρχεία βίντεο;

http://www.ipoque.com/media/internet_studies/internet_study_2007

 

 

Αν όμως τα παράνομα προγράμματα είναι περισσότερα από πενήντα -άσχετα αν πληρώσει το πρόστιμο- διώκεται και ποινικά.

Να μην το σχολιάσω. Οι φυλακές του κόσμου δεν φτάνουν για όλους.

 

Ένα από αυτά είναι το γεγονός ότι ο χρήστης δεν έχει τη δυνατότητα να ζητήσει την αναβάθμιση ή τη συντήρηση του προγράμματος που είναι παράνομα εγκατεστημένο στον ηλεκτρονικό του υπολογιστή. Παράλληλα, πολλά είναι και τα προβλήματα που παρουσιάζονται στη λειτουργία των προγραμμάτων που δεν είναι νόμιμα.

 

Σε υπολογιστικό σχολής με αγορασμένο το Mechanical Desktop, το network licence δεν έμπαινε με τίποτα. Πήραν τηλέφωνο για τεχνική υποστήριξη στον αντιπρόσωπο και η απάντηση ήταν:"δεν έχετε καμια 'καλή' έκδοση να εγκαταστήσετε;"

 

Πειρατικά λογισμικά εμφανίζονται σε όλα τα προγράμματα

Εξαίρεση το Cubase SX 4. Δεν έχει σπάσει ακόμα και μάλλον θα αργήσει. Η έκδοση 3 χρειάστηκε 1 χρόνο. Η 4 πάει για δεύτερο και ακόμα δεν...

 

Στην Ελλάδα, αυτή τη στιγμή, το ποσοστό πειρατείας είναι γύρω στο 61%, το οποίο είναι το μεγαλύτερο στην Ευρώπη.

Δηλαδή το 39% έχει και αυθεντικά

 

Είναι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, με επιπτώσεις σε πολλούς τομείς και κυρίως, αυτό που θα πρέπει να προσέξει κανείς, ανάλογα με το ποσοστό της πειρατείας υπάρχουν και επιπτώσεις που σχετίζονται με την απώλεια θέσεων εργασίας, με τη φοροδιαφυγή και τη διαφυγή του ΦΠΑ.

Πριν ζητήσει κάποιος αύξηση, ας αναλογιστεί αν μετά από την εφορία, το ΦΠΑ και το κόστος του software έχει μείνει και κανά φράγκο στην επιχείρηση.

 

Υ.Γ.

Έχω συνδρομή MSDN οπότε έχω αυθεντικό σχεδόν οτιδήποτε σε Microsoft, αλλά παρ'όλα αυτά με ενοχλεί αυτό το παραμύθι ότι χάνει το κράτος κτλ.Κερδισμένες από τα αυστηρότερα μέτρα είναι οι πολυεθνικές.Το κράτος χάνει συνάλλαγμα, και οι εργαζόμενοι δεν μπορούν να διεκδικήσουν μεγάλες αυξήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Μια ερωτηση αν καποιος ηθελε να εξασκηθει στο Autocad θα επρεπε να το πληρωσει?

Υπάρχει η student edition η οποία κοστίζει κάτω από το 5% της τιμης του κανονικού (4000$) και η άδεια ισχύει για 14 μήνες.

Στις εκτυπώσεις εμφανίζει σχετικό υδατογράφημα.

Στην Ελλάδα λογικά θα υπάρχει κάπου/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο δεν εχει σχέση με το 6 στους 10 Έλληνες

(στους μετανάστες και διπλωματικους υπαλλήλους δεν έγινε έλεγχος; :rolleyes: )

 

---

εκτός αυτού, θα ήθελα να ξέρω,

το υπόλοιπο 39% που βρέθηκαν ΟΚ, ειναι όλα software επι πληρωμή, νομίμως αγορασμένα,

ή ειναι εκει μέσα και όλα τα freeware, και open source ??

 

Αν ισχυει το 2ο, το ποσοστό πειρατικών έναντι νόμιμων ειναι πολύ μεγαλύτερο απο 61%.

 

 

Σωστός και στα δυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπεριλαμβάνονται και τα προγράμματα για PocketPC, Smartphones, Κινητά, και τα παιχνίδια παιχνιδομηχανών ? Πολύ μικρό το ποσοστό μου φαίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν και ολοι οι αλλοι .. ειναι μονο 6 στους 10 ??? εγω τουλαχιστον οσους ξερω εδω στο κιλκις ολοι εχουν παρανομο λογισμικο στο pc τους ... απο παιδια, λογιστικα γραφεια, στο νοσοκομειο .... παντου λεμε ... εγω λεω οτι οι 9.5 στους 10 εχουν ... σε απλα pc ... τωρα στις μεγαλες επιχειρησεις μπορει να εχουν οι 6 στις 10.

 

1ον) Αλλα αυτα τα ακουμε χρονια και χρονια.

2ον) Θα παω εγω δηλαδη να δοσω 100, 200 euro για ενα προγραμμα ??? π.χ. το limewire που εχει 1.000.000 σιτε για download. (και π να τα βρω τα 200 euro ?? δεν παω να τα φαω να διασκεδασω κιολας)

3ον) Αυτα που λενε οτι ειμαστε 1η στο παρανομο λογισμικο, αυτοι να τα ακουνε ... γιατι ενας που δουλευει στο εργαστασιο με 600, 700 euro με το ζωρι να παρει pc στο παιδι του οταν παει παν/μιο θα του δοσει και 3000 euro να παει να παρει λογισμικο ??? λιγο σοβαροι να ειμαστε

4ον) Ξερω ενα σιτε το οποιο εχει μεσα serials, cracks για ολα τα προγραμματα, παιχνιδια, λειτουργικα και οτι αλλο υπαρχει, νομιζω και software και οχι δεν το εχουν κλισει αλλα συνεχεια μεγαλωνει σε ολους τους τομεις ... (οικονομανε και απο τις διαφημισεις) και εγω αν κανω ενα τετοιο σιτε θα με ριξουν ισοβια :D

 

Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 στους 10 Greeks έχουν κάτι πειρατικό στο pc τους. Οπως και να το κάνουμε οι ιδιωτικοί υπολογιστές στο σπίτι του καθενός δεν μπορούν να ελεγχθούν. Τώρα για τις επιχειρήσεις αυτές ελέγχονται εύκολα με κανα ΝΤΟΥ μέσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που το μονο πραγμα που εχω γνηισιο ειναι τα windows(τα οποια τεληκα τα "σπασα"γιατι δν εβγαλα ακρη με την m$)θα παω φυλακη???

Δεν πανε καλα τα ατομα.Ας τα κανουνε πιο φθηνα να τα αγοραζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...