Προς το περιεχόμενο

Linux Bios


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικότερα θα ήθελα να ανοίξει μια συζήτηση γενικά στο ζήτημα του linux bios με γνώμονα δύο κριτήρια:

1)Πόσο εύκολο/δύσκολο είναι. Και όσον αφορά αυτό καθαυτό αλλά και τη σχέση-εξάρτηση του από hardware ή διανομή. Επίσης κατα πόσο περιορίζεται ή όχι σε server συστήματα.

2)Κατά πόσο αξίζει μια τέτοια προσπάθεια, δηλαδή αν αυτα που κερδίζω-αποκτώ αξίζουν τη δουλεια και ίσως το ρίσκο.

 

Προσωπικά ρωτάω επειδη σκοπέυω να στήσω ένα παλιό pc (5-6 χρόνων) για το σπίτι των γονιών μου (για την μάνα μου στην ουσία, internet, ταινίες κτλ). Τυφλά πάω για xubuntu να συνδυάσω ελαφρύ (Pentium III κάνα GHz αν θυμάμαι καλά, 384mb ram, 8gb σκληρό) και φιλικό.

 

Θέτω το ζήτημα σαν μια έξτρα ιδέα και ενδεχόμενο για την περίπτωση μου, όχι όμως λόγω ανάγκης, πιο πολύ από ενδιαφέρον και περιέργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ventrix αυτό που λεει ο capthookb λέω. Δεν έχω μπερδέψει, απλά ρωτάω, πέραν του xubuntu, γενικές πληροφορίες για αυτό. Δεν στηρίζομαι σε αυτό προφανώς, από περιέργεια το εξετάζω το θέμα.

Παντως εφόσον έχει απαντηθεί θα το ψάξω, thanx gtroza

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx again gtroza (!!) αλλα με με λίγο ψάξιμο ακόμα κατέληξα πως δεν το 'χω ακόμα τέτοιο πράγμα (εδώ παιδεύομαι σε άλλα). Με τον καιρό και εμπειρία θα το επανεξετάσω

 

υ.γ. Βόλο, τρίτη σπηλιά από δεξιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλές σπουδές !

 

άκουσα ότι υπήρχε μιά ομάδα που προσπαθούσε να "πειράξει" το Qcad,

βρές τους άν υπάρχουν ακόμα στη σχολή. σίγουρα θα ξέρουν απο Linux.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω συγκεκριμένα το qcad πάντως γνωρίζω παιδί που σκέφτεται ως διπλωματική, την ανάπτυξη ενός open source cad. Το ίδιο θα λέμε. Πολύ ωραίο blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...