Προς το περιεχόμενο

κόλλημα με σκληρό δίσκο


Costinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ δουλεύει το μηχάνημα κανονικά (με archlinux) ξαφνικά σταματά να αποκρίνεται, δεν μπορώ να συνδεθώ σε αυτό με ssh (ενώ μπορώ να το κάνω ping). Συνδέω πάνω του οθόνη να δω τι γίνεται και βλέπω αυτό:

imgp0032mr0.th.jpg

hardware πρόβλημα με το σκληρό λογικά;

 

update: βάζω το gparted live cd να αντιγράψω το partition του σκληρού σε άλλο σκληρό αλλά παίρνω error ενώ ελέγχει το filesystem για σφάλματα. ούτε mount μπορεσα να το κάνω και το dmesg|tail μου έδωσε το εξής:

imgp0033xa7.th.jpg

όταν πάω να κάνω boot το partition μου πετάει error 25 o grub. :mad:

πάμε για καινούρια εγκατάσταση ή μπορεί να σωθεί το partition;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλευε κανονικά το μηχάνημα με τον δίσκο αυτόν; Έτσι ξαφνικά έγινε; Δοκίμασε με το smartmontools να δεις αν το smart του σκληρού αναφέρει σφάλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλευε, ναι, αλλά το πρόβλημα αυτό το έχει ξαναπαρουσιάσει. Με καναδυο επανεκκινήσεις όμως ξαναδούλευε. Σήμερα μόλις έγινε αυτό είπα να κάνω backup το partition σε άλλο σκληρό και μου έβγαλε error το gparted κατά την αντιγραφή. Συγκεκριμένα το e2fsck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στάθηκα τυχερός.. μέσα στην ατυχία μου!

Bootάρω από το INSERT live cd (btw πολύ καλό live cd με ωραία εργαλεία για rescue κλπ) και κάνω εκεί ένα check τον σκληρό. Tο πέρασε το check με επιτυχία! Πάω λοιπόν να κάνω αντιγραφή το partition σε άλλο σκληρό. Δεν μπόρεσε όμως να το αντιγράψει, κόλλαγε σε ένα συγκεκριμένο sector. Οπότε φτιάχνω εγώ ένα partition στον 2ο σκληρό και αντιγράφω εκεί όλα τα αρχεία του προβληματικού partition.

Αφού τα αντέγραψε όλα (ελπίζω!) του περνάω και το grub στο mbr.

Επανεκκίνηση και δουλεύει κανονικότατα μέχρι στιγμής! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...