Προς το περιεχόμενο

Laptop LG-R405 παγώνει όταν κλείνει ή κάνει restart + Gutsy


Sailsman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια...

 

Το laptop μου παγώνει στην οθόνη logout των ubuntu, εκεί δηλαδή που μειώνεται η πορτοκαλί μπάρα όταν κάνεις είτε restart είτε shut down.

 

Υποψιάζομαι ότι είναι κάποιο πρόβλημα με κάποιον driver και πιθανότατα της κάρτας δικτύου.

 

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό το εκνευριστικό πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω την εξής λίστα από warnings, info και debug:

 

NetworkManager: <WARN> nm_hal_deinit(): libhal shutdown failed - Connection is closed

 

NetworkManager: <WARN> nm_dbus_init(): nm_dbus_init() could not get the system bus. Make sure the message bus daemon is running!

 

NetworkManager: <info> Caught terminiation signal

 

NetworkManager: <debug> [1196518091.844365] nm_print_open_socks(): Open Sockets List:

 

NetworkManager: <debug> [1196518091.844762] nm_print_open_socks(): Open Sockets List Done.

 

NetworkManager: <info> Deactivating device eth0.

 

NetworkManager: <info> Deactivating device wlan0.

 

NetworkManager: <WARN> nm_signal_handler(): Caught signal 11. Generating backtrace ...

 

NetworkManager: ***************************START**************************

 

Πριν από όλα αυτά προηγούνται και κάποια άλλα μηνύματα. Αν τα καταφέρω θα στα περιγράψω.

 

Η οθόνη παγώνει στην παραπάνω λίστα και ο υπολογιστής δεν κλείνει πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επιπλέον κάποιες παρατηρήσεις:

 

1. Έχω τον wireless adapter Atheros AR5007EG.

2. Οι native drivers του Gutsy δεν το υποστηρίζουν και για το λόγο αυτόν έβαλα τον driver των windows από το System->Administration->Windows Wireless Drivers.

3. Απεγκατέστησα τους drivers των windows και τώρα και reboot και shutdown γίνονται μια χαρά.

4. Τώρα πια δεν έχω drivers και επομένως ούτε wifi στα linux.

5. Προσπάθησα να βάλω drivers από madwifi αλλά ανεπιτυχώς, κυρίως λόγο δικιάς μου άγνοιας...

 

Μπορεί να μου πει κάποιος πώς θα γίνει να έχω wifi και να δουλεύει και το reboot??

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...