Προς το περιεχόμενο

SUSE 10.3 - Vista Dual Boot


Salvation

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Σκέφτομαι να εγκαταστήσω στο δίσκο μου το suse κρατώντας και τα svista για καθαρά λόγους gaming. Ωστόσο έχω μερικές απορίες. Πρώτα απ'όλα στα vista μετα την εγκατάσταση του suse θα μπορώ να κάνω defrag?* Υπάρχει καμία περίπτωση να μπευρδευτούν τα αρχεία των 2 partition και να μην κάνει boot σε κανένα λειτουργικο? Επιπλέον αν χρησιμοποιώ το ιντερνετ μέσω του suse υπάρχει περίπτωση να κολλήσω κάποιο ιό που να προσβάλλει το partition στο οποίο είναι εγκατεστημένα τα windows?

 

*Ρωτάω γιατί παλιά όταν είχα dual boot 98 kai XP μετά από κάτι που έκανα με το Norton System Works τα αρχεία μπευρδεύτηκαν και ο υπολογιστής σακατεύτηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ιδιες αποριες ειχα και εγω πριν κανω την εγκατασταση μιας διανομης σε ενα ξεχωριστο partition.

 

Αν εχεις ευκαιρο το cd εγκταστασης των windows (θα το χρειαστεις αν σβησεις το λινουξ) και δεν κανεις λαθος στην επιλογη partition

για την εγκατασταση της suse, ολα θα πανε καλα.

 

Μπορεις να ρυθμισεις το linux να μην βλεπει καν το partition των windows αρα δε θα μπορει να γραψει εκει, αρα να μη φοαβασαι ιους και τετοια.

Μεσα απο τα win δε θα βλεπεις το partition του λινουξ αρα δε θα του κανεις και defrag.

 

 

p.s. ξέρεις απο partitioning ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...