Προς το περιεχόμενο

Ubuntu και euro sign (?)


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, το πρόβλημα έχει ως εξής:

 

Από system-->preferences-->keyboard έχω ρυθμίσει το euro sign στο "Ε". Επίσης ρύθμισα και "third party chooser" το δεξί alt. Έτσι, κάθε φορά που πατάω "right alt" + "E" παίρνω "?".

 

Το πρόβλημα είναι όταν αλλάζω layout στα ελληνικά, ο παραπάνω συνδυασμός δε δουλεύει. Υπάρχει κανείς τρόπος να λύσω το πρόβλημα, ώστε να μη γυρνάω συνέχεια στο US layout?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλετε την επιλογή extended στο xorg.conf στον τομέα του πληκτρολογίου. Στην συνέχεια το σύμβολο του ? θα εμφανίζεται με R-Alt + E.

 

>
Section "InputDevice"

       Identifier "Keyboard1"
       Driver "kbd"
       Option "AutoRepeat" "500 30"
       Option "XkbRules" "xorg"
       Option "XkbModel" "pc105"
       Option "XkbLayout" "us,el"
       [b][color=red]Option "XkbVariant" ",extended"[/color][/b]
       Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp:control,grp_led:scroll,compose:rwin"

EndSection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Option "XkbVariant" "basic,extended" ή Option "XkbVariant" ",extended"

 

H επιλογή αυτή ενεργοποιεί το el (extended) layout του πληκτρολογίου για την ελληνική γλώσσα και το us (basic) layout για την αγγλική. Έτσι το σύμβολο του ? με τον συνδυασμό πλήκτρων R-Alt + E θα εμφανίζεται όταν το πληκτρολόγιο είναι γυρισμένο στα Ελληνικά.

 

Αν θέλουμε το ίδιο και για τα Αγγλικά κάνουμρ το εξής

 

Option "XkbVariant" "intl,extended"

 

Το us (intl) layout (international layout) ενεργοποιεί και άλλα σύμβολα και τα αναθέτει σε πλήκτρα που έχουμε συνηθίσει για τα σύμβολα που αναγράφουν και ίσως δημιουργηθεί κάποιο μπέρδεμα. Για αυτό είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούμε το extended layout μόνο στο ελληνικό πληκτρολόγιο και να αφήνουμε το αγγλικό layout στο basic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ευρώ (�/€) στον τίτλο του θέματος του gdp77 το βλέπετε;

 

(Μάλλον κάποιο πρόβλημα έχω εγώ ή το site;

Από τη γρήγορη απάντηση το � δε φαίνεται, ενώ από την κανονική απάντηση, το σύμβολο € φαίνεται.

Όλα αυτά με Konqueror, με firefox φαίνονται και στις δυο περιπτώσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στον τίτλο τα βλέπω. Στο δικό σου μήνυμα βλέπω ερωτηματικά. Για κοίταξε το encoding της σελίδας σου.

 

Aς όψεται η M$, που αντί για τα καθιερωμένα από διεθνείς οργανισμούς ISO χρησιμοποιεί ό,τι θέλει και έχει κάνει το net, σαν να μην πω τι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς ελέγχει αυτό το option;

 

lol τώρα δουλεύει μόνο στα ελληνικά...

 

Αν δεν έχεις βρει λύση ακόμη, μετά την αλλαγή που πρότεινε ο firewalker, πρέπει στα options να ενεργοποιήσεις ξανά το ? στο "Ε" γιατί με την αλλαγή που γίνεται απενεργοποιείται.

 

Αυτό είναι το xorg.conf μου

 

>Section "InputDevice"
   Identifier    "Generic Keyboard"
   Driver        "kbd"
   Option        "CoreKeyboard"
   Option        "XkbRules"    "xorg"
   Option        "XkbModel"    "pc105"
   Option        "XkbLayout"    "us,gr"
   Option        "XkbVariant"    ",extended"
   Option        "XkbOptions"    "grp:alt_shift_toggle,lv3:ralt_switch,grp_led:scroll"
EndSection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...