Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για να μην διαβάζω ολόκληρο θέμα.

 

σε ubuntu με gnome, πως μπορώ να συνδυάσω τις δύο μπάρες σε μία;

 

πχ θέλω να κρατήσω την πάνω, αλλά να εμφανίζονται εκεί τα προγράμματα που έχω ανοιχτά αντί για κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιείς κλασικό gnome 3 με compiz(fallback mode).Alt-Δεξί κλικ πάνω στην κάτω μπάρα και delete. Αν δεν έχει επιλογή και σε κόβει το compiz. Σε τερματικό δώσε metacity --replace . Στην συνέχεια πατάς alt-δεξί κλικ πάνω στην κάτω μπάρα και κάνεις delete. Ως έχει πατάς alt-δεξί κλικ πάνω στην πάνω μπάρα και κάνεις add to panel το window list. Σίγουρα δουλεύει στην Fedora

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε ubuntu με gnome, πως μπορώ να συνδυάσω τις δύο μπάρες σε μία;

 

πχ θέλω να κρατήσω την πάνω, αλλά να εμφανίζονται εκεί τα προγράμματα που έχω ανοιχτά αντί για κάτω.

 

σε gnome 2,

δεξί κλικ στην κάτω μπάρα στο σημείο που αρχίζει η λίστα των παραθύρων: ξετικάρεις το "κλείδωμα στον πίνακα εφαρμογών"

 

πάλι δεξί κλικ: μετακίνηση, και πας το ποντίκι στην επάνω, εκεί που το θες. Μετά κλείδωμα πάλι.

 

+---------------------+

 

να κι ένα wallpaper.

Επεξ/σία από twiner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 11.04 έχω απλά επειδή δεν εχω καταφέρει να περάσω τους drivers της ATI* δεν μου βγάζει το unity

τώρα πιο gnome είναι δεν ξέρω. Δεν σκαμπάζω και πολλά. Θα δοκιμάσω τα παραπάνω, ευχαριστώ.

 

*βασικά τους πέρασα αλλά δεν μου έβγαλε το unity και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα που εννοείς. Στο laptop που τα είχα θυμάμαι μία τέτοια επιλογή (αλλά έχει χαλάσει πλέον). Τώρα που τα έχω σε VMplayer στο desktop δεν μου βγάζει κάτι στο login screen.

 

edit: : Άκυρο μου την βγάζει, αλλά έχω σβήσει την εγκατάσταση που είχα με περασμένους τους ΑΤΙ. Θα ξαναδοκιμάσω στην καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα που εννοείς. Στο laptop που τα είχα θυμάμαι μία τέτοια επιλογή (αλλά έχει χαλάσει πλέον). Τώρα που τα έχω σε VMplayer στο desktop δεν μου βγάζει κάτι στο login screen.

 

edit: : Άκυρο μου την βγάζει, αλλά έχω σβήσει την εγκατάσταση που είχα με περασμένους τους ΑΤΙ. Θα ξαναδοκιμάσω στην καινούργια.

 

Λογικά και χωρίς τους κλειστούς drivers της ati πρέπει να σου βγάζει το unity. Εμένα σε fedora δουλεύει κομπλέ το gnome-shell, και είμαι με τον ανοιχτού κώδικα driver (radeon).

Αν θυμάμαι καλά, για να φανούν οι επιλογές "ubuntu", "classic gnome" κλπ, πρέπει να έχεις κάνει πρώτα κλικ στο username κατά το login (πριν όμως βάλεις τον κωδικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά. με ubuntu μπαίνω, αλλά δεν μου βγάζει το unity. μου βγάζει το μήνυμα οτι δεν το υποστηρίζει το hardware μου, που έβγαζε και σε nvidia μέχρι να περάσεις τους additional drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...