Προς το περιεχόμενο

Linux Και Video Editing


Panahs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολούμαι με μοντάζ και θέλω να ρωτήσω σε αυτό τον τομέα τι έχουν να προσφέρουν τα Linux.

 

Με μια μικρή έρευνα, έχω καταλάβει ότι υπάρχουν αξιόλογα πράγματα όσον αφορά τον ήχο, όμως σε video υπάρχουν σοβαρές περιπτώσεις?

 

Το Premiere στα Windows είναι ένα πρόγραμμα με πολλές δυνατότητες, αλλά απίστευτα ασταθές και αργό! Πλήρης απογοήτευση τη στιγμή που έχω έναν Q6600.

 

Υπάρχουν προγράμματα στα Linux που μπορούν να συναγωνιστούν σε δυνατότητες προγράμματα όπως Premiere, Edius, Final Cut (μην αναφέρω και το Avid)?? Αξίζει να βάλω Linux μόνο για αυτό?

 

Αυτή τη στιγμή κατεβάζω το Ubuntu Studio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι με μοντάζ και θέλω να ρωτήσω σε αυτό τον τομέα τι έχουν να προσφέρουν τα Linux.

 

Με μια μικρή έρευνα, έχω καταλάβει ότι υπάρχουν αξιόλογα πράγματα όσον αφορά τον ήχο, όμως σε video υπάρχουν σοβαρές περιπτώσεις?

 

Το Premiere στα Windows είναι ένα πρόγραμμα με πολλές δυνατότητες, αλλά απίστευτα ασταθές και αργό! Πλήρης απογοήτευση τη στιγμή που έχω έναν Q6600.

 

Υπάρχουν προγράμματα στα Linux που μπορούν να συναγωνιστούν σε δυνατότητες προγράμματα όπως Premiere, Edius, Final Cut (μην αναφέρω και το Avid)?? Αξίζει να βάλω Linux μόνο για αυτό?

 

Αυτή τη στιγμή κατεβάζω το Ubuntu Studio...

 

 

εγώ για τα captures μου χρησιμοποιώ το broadcast 2000 βεβαια το κακό είναι ότι έχουν σταματήσει το support του ίσως άμα ψάξεις λίγο να βρείς και αλλα καλύτερα πάντως δεν υπάρχει κάτι που να έχει την ευκολία του premiere

 

Σπύρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι θα σε καλύψουν οι εφαρμογές που υπάρχουν στο Linux για σοβαρό video editing. Τα τελευταία χρόνια έχουν ξεκινήσει προσπάθειες και κάποια project είναι σε alpha stage, αλλά γενικά θα πρότεινα να μείνεις στα Win γι' αυτή τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O gdp77 έχει δίκιο. Οι τομείς που υστερεί αισθητά το linux σε σχέση με τα windows είναι το CAD και το video editing. Ελπίζω να στραφεί πιο σοβαρά προς τα κει η κοινότητα γιατι και προσωπικά λόγω αρχιτεκτονικής δεν τίθεται θέμα καθαρού linux συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...