Προς το περιεχόμενο

Ubuntu και windows xp σε δίκτυο.. How?


djpal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

 

Έχω δύο υπολογιστές σπίτι σε δίκτυο, Ο ένας έχει ubuntu, ο άλλος έχει winxp sp2.

Το linux στα network places βγάζει ένα εικονίδιο windows network και μπορώ να δω τους δίσκους και τις συσκευές στο σύστημα που έχει xp.

Τα xp δεν βλέπουν τον υπολογιστή που έχει linux. Τι ρυθμίσεις να κάνω?

Είμαι εντελώς αρχάριος στο λειτουργικό τώρα ξεκίνησα να ψάχνομαι και να πώ την αλήθεια έχει αρχίσει να μου αρέσει αρκετά ποιό πολύ απο τα windows σε όλους τους τομείς (απόδοση , σταθερότητα κλπ). Και γι'αυτό έχω μια τελευταία ερώτηση.. Τα σημερινά παιχνίδια τρέχουν σε linux? Nα κρατήσω τα xp? (γιατi εκτός απο τα παιχνίδια όλα τα άλλα μπορώ να τα κάνω και απο linux πχ internet, mail, επεξεργασία εικόνων, δίκτυο κλπ.)

 

Περιμένω να με διαφωτίσετε με τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια, να κρατήσεις τα XP. Μόνο γι' αυτό εξάλλου είναι κατάλληλα. Θέλει πολλά χρόνια ακόμα για να γραφτούν native παιχνίδια για Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ηθελα να κανω το ιδιο αλλα σε 2 linux μηχανηματα

υπαρχει το samba για windows <> linux δικτυα

για απλα και γρηγορα βαλε εναν ftp server στο linux

 

τα xp πετατα . και παιζε τα παιχνιδια που μπορεις στο linux

αν και ειναι καλυτερα να τρως το χρονο σου με αλλα πραγματα -πχ να στησεις το local lan σου-παρα με παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα search θα μπορούσες να κανεις η να διαβάσεις το man του σάμπα.Δεν λέω η γνώση είναι για όλους αλλα μην τα θέλετε και όλα έτοιμα στο χέρι ίσος για αυτό σταμάτησα να απαντάω σε forums εδώ και καιρό.Tspa κανε search στο google για σάμπα και αν δεν θες

να μπλέξεις με confs κανε enable το swat και μετά θα μπορείς να το σεταρεις πολύ εύκολα.

 

btw μια χαρά παίζω wow και wc3 tft στο linux χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και μια χαρά fps οποτε μην λέτε ότι δεν παίζονται τα παιχνίδια στο linux

 

 

Σπύρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dll;1901035']ένα search θα μπορούσες να κανεις η να διαβάσεις το man του σάμπα.Δεν λέω η γνώση είναι για όλους αλλα μην τα θέλετε και όλα έτοιμα στο χέρι ίσος για αυτό σταμάτησα να απαντάω σε forums εδώ και καιρό.Tspa κανε search στο google για σάμπα και αν δεν θες

να μπλέξεις με confs κανε enable το swat και μετά θα μπορείς να το σεταρεις πολύ εύκολα.

 

btw μια χαρά παίζω wow και wc3 tft στο linux χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και μια χαρά fps οποτε μην λέτε ότι δεν παίζονται τα παιχνίδια στο linux

 

 

Σπύρος

 

 

1. Αν μπορούσες να τα βρείς όλα τόσο εύκολα δεν θα υπήρχαν το forums ούτε θα συζητούσαμε αυτή τη στιγμή.

2. Δεν τα θέλω όλα στο χέρι ρωτάω εσάς που είσαστε έμπειροι χρήστες και σίγουρα θα έχω καλύτερα αποτελέσματα απο το να ψάχνω μόνος μου.

3. Σίγουρα θα είσαι πολύ ψαγμένος με αυτά τα πράγματα. εγω samba ούτε ξέρω τί σημαίνει ούτε ακριβώς πως δουλέυει.

 

Αν γίνομαι εκνευριστικός και κάνω ηλίθιες ερωτήσεις παρακλώ πείτε μου να μην γίνομαι και ρεζίλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν μπορούσες να τα βρείς όλα τόσο εύκολα δεν θα υπήρχαν το forums ούτε θα συζητούσαμε αυτή τη στιγμή.

2. Δεν τα θέλω όλα στο χέρι ρωτάω εσάς που είσαστε έμπειροι χρήστες και σίγουρα θα έχω καλύτερα αποτελέσματα απο το να ψάχνω μόνος μου.

3. Σίγουρα θα είσαι πολύ ψαγμένος με αυτά τα πράγματα. εγω samba ούτε ξέρω τί σημαίνει ούτε ακριβώς πως δουλέυει.

 

Αν γίνομαι εκνευριστικός και κάνω ηλίθιες ερωτήσεις παρακλώ πείτε μου να μην γίνομαι και ρεζίλι...

 

σάμπα είναι ο daemon για το sharing και swat είναι ένα gui tool για να σεταρεις το config

Sorry αν φάνηκα επιθετικός καμια σχέση, το έχεις κάνει compile τον smbd nmbd ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't worry!

 

Τώρα θα φανώ εντελώς άσχετος αλλά δεν κατάλαβα τίποτα απο αυτά που είπες... Linux πρώτη φορά έβαλα πρίν 2 μέρες και αυτό γιατί κατα την εγκατάσταση δεν ήξερα τί είναι το swap partition και πώς να ορίσω το root partition.

 

Απο LINUX είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ όπως καταλαβαίνεις αλλά ακόμα και ένας άσχετος καταλαβαίνει την ανωτερότητά του απο τα windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't worry!

 

Τώρα θα φανώ εντελώς άσχετος αλλά δεν κατάλαβα τίποτα απο αυτά που είπες... Linux πρώτη φορά έβαλα πρίν 2 μέρες και αυτό γιατί κατα την εγκατάσταση δεν ήξερα τί είναι το swap partition και πώς να ορίσω το root partition.

 

Απο LINUX είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ όπως καταλαβαίνεις αλλά ακόμα και ένας άσχετος καταλαβαίνει την ανωτερότητά του απο τα windows..

 

Sorry gia ta greeklish pame pali

dose afto gia na kaneis install ton daemon

 

sudo apt-get install samba

otan teliosei dose

sudo mv /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf.old

kratame to default config se periptosi pou to xriastoume

 

meta me ton agapimeno sou editor px o dikos m einai o nano

sudo nano /etc/samba/smb.conf

 

kai settareis oposdipote ta

 

netbios name = computer-name <- allazeis to computername sto onoma tou pc sou

workgroup = Mygroup <- vazeis to onoma tou workgroup pou thes

 

save and exit

 

kai dose /etc/init.d/samba start

 

meta dose sto run ton windows sou \\ip kai logika tha sou petaksei na valeis username kai password

 

ftase mexri ekei kai meta tha sou pw pos na kaneis add smb users kai smb shares

 

Spyros

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...