Προς το περιεχόμενο

Ποια η σταθεροτερη φιλικη διανομη


Mac4all

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακουσα κι αλλους να παινευουν το pclos σαν σταθεροτητα,απο εφαρμογες που μ ενδιαφερουν πως παει?

 

Σύμφωνα με αυτό:

 

Οι αναγκες του προσδιοριζονται κυριως σε χρηση internet k chat(κ videoκλησεις ει δυνατον),εφαρμογες γραφειου streaming .

 

Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με καμία εφαρμογή.

Τώρα όσον αφορά τον αριθμό των πακέτων περισσότερα έχει το Debian,μετά το Ubuntu και το Fedora και μετά το PCLinuxOS αλλά πιστεύω θα αυξηθούν και στο τελευταίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disqualified, είναι επικίνδυνο το Linux ?

και μάλιστα εξαιρετικά ?

 

διαφωνώ, αλλά το συζητάμε αλλού.

 

.

 

τη λεξη επικινδυνο τη χρησιμοποιησες εσυ, εγω ειπα ανευθυνο να βαλεις στο μοναδικο σου pc μονο Linux αν εισαι αρχαριος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει υπόψη του ότι στην αρχή είναι πολύ πιθανό να μη μπορεί να κάνει αυτό που θέλει, να χαλάσει την εγκατάσή του ή να χάσει δεδομένα από λάθος χειρισμό, τότε δεν είναι ανεύθυνο να βάλει Linux, απεναντίας είναι ο καλύτερος τρόπος για να μάθει γρήγορα (αν και γι' αυτό θα πρότεινα μια διαφορετική διανομή).

 

Ανεύθυνο θα ήταν μόνο αν εξαρτούσε τη δουλειά του ή ευαίσθητα δεδομένα από ένα λειτουργικό που δεν γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει υπόψη του ότι στην αρχή είναι πολύ πιθανό να μη μπορεί να κάνει αυτό που θέλει, να χαλάσει την εγκατάσή του ή να χάσει δεδομένα από λάθος χειρισμό, τότε δεν είναι ανεύθυνο να βάλει Linux, απεναντίας είναι ο καλύτερος τρόπος για να μάθει γρήγορα (αν και γι' αυτό θα πρότεινα μια διαφορετική διανομή).

 

Ανεύθυνο θα ήταν μόνο αν εξαρτούσε τη δουλειά του ή ευαίσθητα δεδομένα από ένα λειτουργικό που δεν γνωρίζει.

 

 

εγω π.χ. εβαλα kubuntu σε ενα pc για να ασχοληθω μαζι με xp, ενω παραλληλα εχω και laptop, καποια στιγμη δεν εμπαινε στην εγκατασταση και κολλαγε και επισης κολλαγε και σε καθε live cd. Δε λεω απο τα προβληματα θα μαθεις αλλα αν δεν ειχα ουτε τα xp ουτε το laptop δε θα ταν και ο,τι καλυτερο. Ποσο μαλλον οταν το pc ειναι εργαλειο δουλειας

 

επειδη δεν ξερω ουτε ποσα pc εχει ουτε τι δουλεια κανει με αυτα, γι αυτο λεω οτι ειναι ανευθυνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia egw tin teleftaia evdomada exw perasei tin mandriva 2008

mou fainetai pio efkoli kai pio efparousiasti apo ta ubuntu.

sto terminal den exei xreiastei na grapsw tipota, me to hardware mou itan 100% simbato kai an eksairesoume 2- 3 pragmatakia pou thelw na psaksw mporw na pw oti gia kapoion apeiro san emena einai arketa efxaristi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia egw tin teleftaia evdomada exw perasei tin mandriva 2008

mou fainetai pio efkoli kai pio efparousiasti apo ta ubuntu.

sto terminal den exei xreiastei na grapsw tipota, me to hardware mou itan 100% simbato kai an eksairesoume 2- 3 pragmatakia pou thelw na psaksw mporw na pw oti gia kapoion apeiro san emena einai arketa efxaristi

 

μπραβο ρε φιλε ετσι να μην αισθανομαι μόνος :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εξαιρεσεις ότι είμαι αρχή ακόμα θεωρώ οτι τα mandriva για μένα τουλάχιστον είναι πιο εύκολα στη χρήση. κυρίως σε θέμα drivers. δεν ξέρω βέβαια εαν το πλήρες πακέτο που βγάζει η εταιρία αν είνα καλύτερο απο το one που εχω περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εξαιρεσεις ότι είμαι αρχή ακόμα θεωρώ οτι τα mandriva για μένα τουλάχιστον είναι πιο εύκολα στη χρήση. κυρίως σε θέμα drivers. δεν ξέρω βέβαια εαν το πλήρες πακέτο που βγάζει η εταιρία αν είνα καλύτερο απο το one που εχω περάσει.

 

δεν ειναι καλυτερο τα ιδια ειναι. Απλως βαζεις τα σωστα sources και τα παιρνεις ολα ενω στο powerpack για παραδειγμα τα εχει μεσα, και εχει το cedega προεγκατεστημενο για τα παιχνιδια windows .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...