Προς το περιεχόμενο

Ποια η σταθεροτερη φιλικη διανομη


Mac4all

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σ ολους...καλουμε να στησω ενα μηχανημα για εναν φιλο κ το οποιο 8α αποτελειται απο athlon+nvidia chipset+nvidia video στο οποιο μου ζητησε να βαλω λινουξ.Ειναι αρχαριος αλλα του κοβει.Οι αναγκες του προσδιοριζονται κυριως σε χρηση internet k chat(κ videoκλησεις ει δυνατον),εφαρμογες γραφειου streaming .Ειχε ΧΡ χωρις κανενα προβλημα,σταθεροτατο γι αυτο αν του βαλω μια διανομη που του δημιουργει προβληματα θα λαβει λαθος αποψη περι λινουξ.Θα του βαζα ubuntu αλλα ολο κ κανα κρασαρισμα θα φαει η επιφανεια εργασιας κ 8α τον αποθαρρυνει.Με ubuntu πολλες φορες αντιμετωπισα προβληματα (6.04-7.04)ειδικα προερχομενος απο debian και gentoo οι διαφορες στη σταθεροτητα ειναι αισθητες..Σκεφτομαι και mint,εχει ψιλοδιαφορες απο ubuntu κ ποτε δεν ειχα προβλημα αλλα δεν το ειχα για μεγαλο χρονικο διαστημα.Εχετε καμια τελειως σταθερη διανομη για αρχαριο να μου προτεινετε για την περιπτωση του(εκτος ubuntu)Κανενα προβλημα αν ειναι με KDE ή Gnome ...πανω απ ολα η σταθεροτητα σε ολα και να καλυπτει τις αναγκες του.Το συστημα θα στηθει απο μενα οποτε δεν υπαρχει θεμα δυσκολιας εγκαταστασης παρα μονο σταθεροτητας,επιμενω.Ευχαριστω για τον χρονο σας

 

ΥΓ:αντιλαμβανομαι πως οι ερωτησεις οπως οι δικη μου εχουν χιλιοεπαναληφθει και αφενος κουραζουν αφετερου δημιουργουν αντιπαραθεσεις,ισως θα ηταν καλυτερα να γινοταν μια ψηφοφορια και με την βοηθεια των mods να μπει σε εμφανες σημειο ωστε οι νεοι ενδιαφερομενοι να συμβουλευονται τις αποψεις των παλαιμαχων και να ξεκινουν χωρις να δημιουργειται χαος.Πιστευω πως πολλοι ψαχνουν μια διανομη πανω απ ολα σταθερη-απροβληματιστη(ωστε να λειτουργησει ως πολος ελξης για τη μεταβαση απο ΧΡ κ ταυτοχρονα ως σημειο αναφορας για να μην απογοητευθουν)αλλα και φιλικη προς το χρηστη.Μ αυτον τον τροπο δεν επαναλαμβανονται συνεχεια τα ιδια και οι χρηστες εξυπηρετουνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρότεινα 2 πράγματα

-πρώτα έναν οδηγό επιλογής διανομής http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?select_lang=true&LDC=2e63b0a5cda49b706315ac1425147ce9

-δεύτερον, να το κάνει ο φίλος και όχι εσύ, κι' αν απογοητευτεί δεν πειράζει,

για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο το λέω

 

και να ρίξει μια ματιά στην υπογραφή του nske

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν είναι να μην το πειράξεις και λιγάκι εεεεε τότε γιατί να βάλεις λινυξ..../

Στα σοβαρά τώρα.... επέλεξη μια διανομή από gnome και μία από το kde που και οι δύο να τρέχουν σε livecd για να δει και μόνος του ποια του πηγαίνει καλύτερα. Το είδος του γραφικού περιβάλλοντος είναι πολύ σημαντικό για ένα νέο χρήστη.

Δες με ποιες διανομές δεν θα έχει προβλημα με το hardware του επέλεξε δυο και ασε τον να δοκιμασει.

 

Αν μου επιτρέπεται πάντως μια προσωπική γνώμη από gnome θα διάλεγα linux Mint και από kde...χμμμ... εεεεε.... PCLINUXOS βεβαιως βεβαίως....

 

 

αυτά και αντιο με περιμενει μια αχνιστή μπουγατσούλα.... ο καλύτερος γιατρός για τον πρωινο κρασοπονοκέφαλο της Κυριακής

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγότερους πόρους καταναλώνει το gnome, εμένα μου έκατσε το debian 4.1 stable απο netinstall γιατί ξέρω τι έχει μέσα το pc μου! τα έβαλα όλα ένα ένα , και να πώ οτι εντυπωσιάστικα απο τις επιδόσεις του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu 7.10 είναι αρκετά σταθερό και έχω την εντύπωση η καλήτερη δουλειά που έχουν κάνει από την εποχή του πολύ καλού dapper.Πρότεινε το άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Συμφωνώ με τις απόψεις παραπάνω ότι το καλύτερο είναι να δοκιμάσει κάποιες διανομές για λίγες μέρες την κάθε μία,να δει (ή να δεις) πιά έχει την καλύτερη υποστήριξη του υλικού του υπολογιστή και έπειτα να αποφασίσει.

 

Να πω και την προσωπική μου γνώμη.Έχω δοκιμάσει Fedora,Debian,Suse,Ubuntu,PCLinuxOS

 

Πιό σταθερή (σχετικό βέβαια,όλες σταθερές είναι) και με καλύτερη υποστήριξη μου βγήκε η PCLinuxOS και μετά Debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PCLinuxOS δαγκωτό i think εφόσον δε θέλεις Ubuntu. Πάντως έχουν αρκετό καιρό νομίζω να βγάλουν νέα έκδοση, ξέρει κανείς πότε περίπου και αν θα βγάλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afterforever.... καλη ερώτηση με την έννοια ότι είναι καιρός να ληθεί και αυτή η παρεξήγηση.

το PCLINUXOS είναι metadistro που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται κάθε εξάμηνο πχ..λεμε τωρα λολ ... να κάνεις κανουργια εγκατάσταση. Απλά εγκαθιστά και σε καθε update έχεις την πιο καινουργια έκδοση.

 

 

Επίσης .... σας έχει καλομαθει όλους το Ubuntu me to release circle του... (δεν το θεωρω καλό συστημα). Το τελευταίο pclos βγηκε την άνοιξη του 2007 (και απαιτούσε επανεγκατάσταση λόγω της διαφορετικού κιτ), πριν από μόλις 6-7 μήνες...

 

Απλά τώρα με το KDE 4 (μου τρεχουν τα σαλια) θα βγει ένα δισκάκι περίπου τον ιανουάριο με φεβρουάριο και απότι φαίνεται το όνομα αυτού θα είναι PCLinuxOS 2008.

 

Ayta

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ελπίδα πεθαίνει τελευταία !

γιατί όχι μόνο linux ?

 

.

 

γιατι ειναι αρχαριος χρηστης linux και ειδικα αν ειναι ο μοναδικος του υπολογιστης θα ταν εξαιρετικα ανευθυνο να βαλει μονο linux πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιό σταθερή (σχετικό βέβαια,όλες σταθερές είναι) και με καλύτερη υποστήριξη μου βγήκε η PCLinuxOS και μετά Debian.

 

ακουσα κι αλλους να παινευουν το pclos σαν σταθεροτητα,απο εφαρμογες που μ ενδιαφερουν πως παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ταν εξαιρετικα ανευθυνο να βαλει μονο linux πανω

 

disqualified, είναι επικίνδυνο το Linux ?

και μάλιστα εξαιρετικά ?

 

διαφωνώ, αλλά το συζητάμε αλλού.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...