Προς το περιεχόμενο

x-server: Προώθηση όλου του Desktop;


alkisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Red_Phantom: το FreeNX το κοίταζα για άλλο θέμα, για να προβάλλω (μέσω shared session) την οθόνη του server σε όλους τους clients, αλλά αυτό το αφήνω για αργότερα! :)

Στο LTSP προσπαθούν να κάνουν κάτι παραπλήσιο, αλλά μέχρι στιγμής έχουν καταφέρει μόνο να βλέπει ο server τις οθόνες των clients (με x11vnc), όχι να προβάλλει τη δική του.

 

@Apoikos: έχεις ακούσει να υπάρχει shared X session? Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο να υπάρχει ένα ενδιάμεσο layer που να αναλαμβάνει να κάνει duplicate τις οποιεσδήποτε κλήσεις, έτσι ώστε είτε να βλέπει ο server τους clients είτε οι clients την οθόνη του server... Δεν θα χρειαζόταν ούτε vnc ούτε τίποτα, μάλιστα θα μπορούσε να γίνει και redirection του ποντικιού/πληκτρολογίου και ο καθηγητής να βοηθάει απομακρυσμένα τους μαθητές όπως κάνουν τα netsupport, netop κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alkisg: Όχι, δεν έχω ακούσει τέτοιο πράγμα σε X, μόνο μέσω VNC (ο x11vnc υποστηρίζει shared sessions νομίζω).

 

/update: Για δες αυτό: http://www.cs.brown.edu/software/xmx/. Μάλλον κάνει αυτό που θες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ Apoike.

 

Λοιπόν, μετά από άπειρες δοκιμές, "δάμασα" το τέρας (ltsp) και τα μόνα που δεν έχω καταφέρει ακόμα είναι (1) ελληνικό interface στον ldm (ltsp display manager) και (2) να κάνω broadcast την οθόνη του server στους clients.

 

Χμ, μόλις σκέφτηκα μια καλύτερη λύση:

  • Ο KDM τρέχει τοπικά
  • ...

...να δοκιμάσω να φτιάξω ένα testbed?

 

Άστο, θα είναι λίγο φασαρία να φτιάχνονται τοπικοί χρήστες σε κάθε μηχάνημα. Καλύτερα οι clients να είναι τελείως πανομοιότυποι, βολεύει πολύ περισσότερο στη συντήρηση, σε νέες εγκαταστάσεις αλλά και σε PXE booting (π.χ. να φορτώνουν knoppel από το server).

 

Αν κάποια στιγμή βρεις ευκαιρία, θα ήθελα πολύ να δω πως γίνεται ένα από τα παρακάτω:

Η «παραδοσιακή» λύση για dumb X terminals είναι να σηκώσεις τον XDM στο server μηχάνημα, και να του πεις να δείχνει login screens σε remote X servers (αυτούς των client μηχανημάτων), είτε να ρυθμίσεις τους X-Display Managers των client μηχανημάτων να χρησιμοποιούν XDMCP για να συνδεθούν στο μηχάνημα-server.

 

Και κατά προτίμηση το πρώτο, το δεύτερο έχω την εντύπωση ότι με κανά δυο βδομάδες ψάξιμο θα το καταφέρω και μόνος μου! B)

Ιδέα μου είναι ή γενικά αποφεύγεται το XDMCP; Υπάρχει κανένας λόγος γι' αυτό;

 

Να 'σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πέτυχα έναν από τους developers του ltsp στο irc και μου έλυσε τις παραπάνω απορίες:

1) Το ldm δεν έχει υποστήριξη για localization, οπότε τζάμπα δοκίμαζα...

2) Για screen broadcasting, ετοιμάζονται να χρησιμοποιήσουν το italc.sourceforge.net στην επόμενη έκδοση. No more x11vnc. Πολύ καλό, δουλεύει και σε Windows.

 

Κατάφερα να μπουτάρω και με τον kdm στους clients, μέσω XDMCP, όλα ΟΚ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alkisg: το XDMCP αποφεύγεται γιατί δεν είναι καθόλου ασφαλές, και γενικά είναι μια παρωχημένη τεχνολογία. Στην περίπτωσή σας όμως νομίζω ότι είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apoiko, όλα αυτά θα μπορούσαν να περάσουν από κάποιο πρόγραμμα συμπίεσης ή δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο; Επίσης με nc θα μπορούσε κάποιος να συνδεθεί και να βλέπει τον remote Xserver;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...