Προς το περιεχόμενο

Insomniacs' Desk Pictures Τhread


{TDi}Dj2k..infc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Οχι δεν έδωσα εγω ο πατέρας μου ενα 70αρι κάπου εκει για να βλέπει στη κουζίνα :P

 

και μένα το ίδιο αλλά ή μάνα μου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ρε παιδια, ΑΟΔΕ στη Γ λυκειου καναμε.. Το διναμε και πανελλαδικα!! Ειστε ελεηνοι :P

 

Δειτε και το δικο μου desk (ειναι συμμαζεμενο γιατι μολις το εφτιαξα!!! Το γραφειο εχει μονο 1 ποδι, ολο το υπολοιπο ειναι βιδωμενο στον τοιχο).

 

Εδω μια γενικη αποψη. Προσεξτε πανω απ το subwoofer το τροφοδοτικο με τους διακοπτες και τα led λειτουργιας των λαμπων CCFL, καθως και τις 2 ασπρες CCFL που κολλησα κατω απο τη βιβλιοθηκη και παιζουν ρολο φωτος γραφειου πλεον :P Δειτε και το πληκτρολογιο πανω απο τη βαση της οθονης. Αυτη ειναι βαση, οχι αστεια :P

 

data0124.jpg

 

 

Εδω οι λαμπες που λεγαμε :P Ειναι τοποθετημενες ακριβως πισω απο το εμπρος σιδερο που κραταει το γραφειο ισιο, οποτε δεν φεγγουν προς τα εμπρος παρα μονο κατω-πισω. Οι ροζ-μωβ ειναι πανω απο τη βιβλιοθηκη.

 

data0117.jpg

 

 

Εδω το συρταρι με το keyboard και το ποντικι του δευτερου PCιου ανοιχτο.

 

data0121.jpg

 

 

Εδω μια κοντινοτερη απο το full tower PC, το sub και το τροφοδοτικο+διακοπτες+διχρωμα leds των λαμπων, made by me!

 

data0119.jpg

 

 

Και τελος εδω σε Gaming φαση. :-D (Δειτε και τη δουλεια που εκανα στα καλωδια απο κατω! Μονο τα απαραιτητα κρεμονται, ολα τα αλλα ειναι κρυμμενα και μαζεμενα, σας αρεσει?)

data0132.jpg

Να πω τελος οτι το μαζεμα των καλωδιων δεν ηταν ευκολο, γιατι μαζι ηταν και τα καλωδια της τιμονιερας+πεταλιερας+λεβιε ταχυτητων, συν ολων των λαμπων, συν ενος ακομα PCιου (δυο στο δωματιο συνολο)! ;)

Περιμενω αποψεις!

Θελω να το κανω και εγω αυτο με τις ccfl αλλα δεν σκοπευω να βαλω led και αντιστασεις (προφανως αφου δεν βαζω led) αλλα αναρωτιεμαι πως τους εδωσες ρευμα... με μετασχηματιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχει τοποθετησει ενα μικρο τροφοδοτικο ηλεκτρονικου υπολογιστη με το moddaki με το καλωδιακι για να δουλευει χωρις να κανει κυκλωμα με motherboard....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ασπρο κουτακι που φαινεται πανω απο το sub ηταν ενα πολυ παλιο κουτι εξωτερικου σκληρου (SCSI). Εχει μεσα τροφοδοτικο 12V 3A, οποτε για τα 0,3Α που τραβαει η καθε λαμπα, μου φτανει ακριβως για 10 λαμπες. Φυσικα ετσι το ζοριζω, οποτε συνδεσα συνολο 7 λαμπες (7*0,3=2,1Α) και μπορω να τις δουλευω ολες μαζι συνεχεια χωρις να ζεσταινεται.

 

Βεβαια ταιριαζει και ενα οποιοδηποτε τροφοδοτικο απο υπολογιστη, αλλα:

1) Θες πατεντα για να αναβει.

2) Πιανει πολυ περισσοτερο χωρο.

3) Εχει παρα πολλα αχρηστα καλωδια γιαυτη τη δουλεια.

 

Το όλο κυκλωμα ειναι ανεξαρτητο πληρως, δεν εχει καμια σχεση με τους υπολογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ασπρο κουτακι που φαινεται πανω απο το sub ηταν ενα πολυ παλιο κουτι εξωτερικου σκληρου (SCSI). Εχει μεσα τροφοδοτικο 12V 3A, οποτε για τα 0,3Α που τραβαει η καθε λαμπα, μου φτανει ακριβως για 10 λαμπες. Φυσικα ετσι το ζοριζω, οποτε συνδεσα συνολο 7 λαμπες (7*0,3=2,1Α) και μπορω να τις δουλευω ολες μαζι συνεχεια χωρις να ζεσταινεται.

 

Βεβαια ταιριαζει και ενα οποιοδηποτε τροφοδοτικο απο υπολογιστη, αλλα:

1) Θες πατεντα για να αναβει.

2) Πιανει πολυ περισσοτερο χωρο.

3) Εχει παρα πολλα αχρηστα καλωδια γιαυτη τη δουλεια.

 

Το όλο κυκλωμα ειναι ανεξαρτητο πληρως, δεν εχει καμια σχεση με τους υπολογιστες.

Ναι αλλα και παλι αν βαλω τροφοδοτικο απο pc πως θα το ανοιγω χωρις το κυκλωμα απο motherboard?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα και παλι αν βαλω τροφοδοτικο απο pc πως θα το ανοιγω χωρις το κυκλωμα απο motherboard?

 

Μπορείς ενώνοντας μεταξύ τους το πράσινο και το μαύρο "καλώδιο" από το βύσμα της μητρικής αν δε κάνω λάθος και εχεις jump start. Δεν χρειάζεσαι απαραίτητα μητρική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρασινο-γκρι ειναι να ανοιξει αλλα καπια τροφοδοτικα αν οχι ολα πλεων κανουν διακοπες αναμεσα και δεν ειναι σταθερα και θελουν και 1 μαυρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ναι αλλα και παλι αν βαλω τροφοδοτικο απο pc πως θα το ανοιγω χωρις το κυκλωμα απο motherboard?

 

Σου ειχα ηδη πει οτι θες πατεντα, την οποια σου εξηγησαν τα παιδια λιγο παρακατω. :-)

 

Ακομα και ενα τετοιο τροφοδοτικο επαρκει, και μαλιστα για παραπανω απο 10 λαμπες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα παλιο τροφοδοτικο. οκ θα ενωσω το πρασινο με το μαυρο(μαυρο εχει το εχω δει) και μετα κανονικα τις λαμπες σαν να ηταν μεσα στο pc και ολα οκ ετσι? τα καλωδια να τα κραταω ενωμενα μολις ανοιξει? να ξερετε οτι αν δεν ξανααπαντησω εχω πεθανει απο ηλεκτροπληξια...lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για να μεινει αναμενο ασε τα καλωδιακια πανω. Μη φοβασε μεχρι 12volt βγαζει το τροφοδοτικο δε θα παθεις τιποτα... το πολυ πολυ να ακουσεις κανενα μπαμ, να δεις λιγο καπνο και να μυρισει καμενο γιατι 8α καηκε κανενα ολοκληρομενο απο βραχυκυκλωμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και ενωνεις το πρασινο με οποιοδηποτε μαυρο και τα αφηνεις ενωμενα, και μετα συνδεεις τα Inverter των λαμπων κανονικα σε καποιο 4pin molex βισματακι...

Απλα φροντισε οσο δουλευει ετσι το τροφοδοτικο, να μην το αγγιζεις ουτε απο εξω, στο μεταλλικο του περιβλημα.

 

Και οντως τα πολλα ampere (και οχι amber) σε ψοφανε και σε παραψοφανε, αλλα πρεπει να τα "αναγκασεις" να περασουν πρωτα απο μεσα σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...