Προς το περιεχόμενο

Insomniacs' Desk Pictures Τhread


{TDi}Dj2k..infc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

mechanical και τα μυαλα στα κάγκελα...

 

ποιο είναι?

 

IBM Model M του 94' νομίζω. Όταν πάω σπίτι θα σου πω κ το part no άμα θες γιατι δεν το θυμάμαι απ έξω. Πάντως είναι απ τα τελευταία model m που έφτιαχνε η ίδια IBM.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
nice!

 

με τι switches είναι?

 

Αν δεν απατώμαι είναι της πάλαι ποτέ ΙΒΜ patented. Κάτι αντίστοιχο των blue cherry αλλά πιο springy.. Θα το επιβεβαίσω σε λιγάκι.

 

EDIT:

 

Για την ακρίβεια είναι μοντέλο του 91' με Part Νo. 1391401 (το πιο σύνηθες). Ο μηχανισμός των πλήκτρων είναι πατενταρισμένος από την ΙΒΜ απ' το 78'. Θεωρείται ο βασιλιάς των keyboard και όχι άδικα δλδ με τέτοια φαντασική αίσθηση στο typing. Με τα μοντέρνα mechanical keyboards συγκρίνεται κυρίως με το "Das keyboard". Και πάλι ο reviewer δείχνει τελικά να προτιμάει το model M!

 

Αυτό που μου έκανε χαρακτηριστική εντύπωση τις πρώτες ώρες που το δούλεψα' date=' ήταν φυσικά ο ήχος! Δεν με ενόχλησε ο έντονος "clicky", "tsik tsik" ήχος... κάθε άλλο μάλιστα... Me gusta!!! Σε κάθε πάτημα πλήκτρου ακούς το "gdoooon" που κάνει το ελατήριο/έλασμα. Νιώθεις ότι πληκτρολογείς σε μηχανή ρε παιδί μου. Σε συνδιασμό και με την stainless steel βάση είναι peace of art. Δλδ και το keyboard του thinkpad θεωρείται από πολλούς "professional" & "nice to type on" .... αλλά καμιιιιιιιιιιια σχέση με το model m.

 

Το αγόρασα από το ebay. Mε τα μεταφορικά από USA μου βγήκε περίπου 50ευρώ αν θυμάμαι καλά. Υπάρχει επίσης ένα site με σελίδα και στο facebook που έχει μεγάλη ποικιλία!

 

Τέλος επισυνάπτω μερικές photos, έτσι για το καλό :)

 

photo%25204.JPG

photo%25202.JPG

photo%25201.JPG

photo%25203.JPG

Επεξ/σία από gballas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά η Sony SDM λείπει απ'τη φωτό :-) Από τα πιο κομψά μοντέλα που έχει βγάλει. Στολίδι imo.

 

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου!!! ----> Έτσι θα ήταν εάν είχα desktop με 2 dvi/display port out... Τι λες.. να ανοίξω νέο thread στο νέα συστήματα & αναβαθμίσεις?? :rolleyes:

 

photo%25202%2520%25282%2529.JPG

photo%25201%2520%25282%2529.JPG

photo%2520%25281%2529.JPG

photo%2520%25282%2529.JPG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...