Προς το περιεχόμενο

Vista πες αλεύρι !


gtroza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλα ολα αυτα αλλα μην ξεχναμε οτι η microsoft ειναι μια εταιρεια

με σκοπο το κερδος και μονο αυτο. δεν την ενδιαφερει η φιλοσοφια και ολα αυτα που λέμε. γι αυτην το σωστο ειναι πως θα ερχετε το χρημα και καλα κανει εταιρεια ειναι. και μπραβο της ειλικρινα που τα καταφερε να ειναι το νουμερο ενα παγκοσμιως.

Η μονοπωλιακη της πολιτικη μπορει να καταπολεμηθει με νομοθεσιες και με εναλλακτικες λύσεις (linux)

 

Συμφωνώ και προσθέτω ότι η ms σαν τεράστια εταιρεία καταλαβαίνει ότι το να αυξήσει το ποσοστό της στην παγκόσμια αγορά είναι δύσκολο, πιθανότερο είναι να αρχίσει να χάνει αφού τα μονοπώλια κάποια στιγμή σπάνε! (Γι' αυτό και στρέφεται (ή θα στραφεί) και σε άλλους τομείς ώστε να αυξήσει την κερδοφορία της.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το MP3 είναι γεμάτο κατοχυρωμένες ευρεσιτεχνίες. Για να μπορούν να παίζουν τα Windows MP3 με το που τα εγκαθιστάς, η Μίκροσοφτ πληρώνει ένω σωρό λεφτά (στην Thomson, η οποία διαχειρίζεται τα δικαιώματα για λογαριασμό της Fraunhofer Gesellschaft). Για να κωδικοποιεί το Winamp Pro σε MP3, η εταιρεία του Winamp πληρώνει κι αυτή δικαιώματα.

 

Άρα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Το ότι το MP3 έχει καθιερωθεί δεν σημαίνει ότι είναι ελεύθερο και ότι έχεις το δικαίωμα να το χρησιμοποιείς χωρίς να πληρώνεις. Κάποιοι διαφωνούν και, ευτυχώς ή δυστυχώς, σε πολλές χώρες έχουν και το νόμο με το μέρος τους.

 

Άρα το έχω πληρώσει και στο laptop και στο κινητό μου και στο mp3 player και στο pda... Ε εντάξει, ας μου επιτρέψουν να ακούω mp3 στο linux-άκι μου :-)

 

 

Η κατάσταση δεν είναι απλή. Με το να λέμε «είναι στάνταρ, άρα το θέλω τζάμπα», δεν πετυχαίνουμε τίποτα.

 

"Στάνταρ", που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το έχουμε πληρώσει πολλαπλά. Δε δέχομαι ότι δεν έχω το "δικαίωμα" να το χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ φυσικά με την ανάγκη μας να δούμε τα DVD μας και να ακούσουμε τα mp3 μας, όπως και να δείξουμε τις παρουσιάσεις μας. Αλλά αν το mp3 ήταν "free" δεν θα υπήρχε προεγκατεστημένο και στο Ubuntu; Λέτε η ομάδα του Ubuntu να θέλει να εξοργίζει τα newbies βάζοντάς τα οργώσουν τα forum και να αρχίσουν τα apt από την πρώτη μέρα απλά και μόνο για να ακούσουν τη μουσική τους;

ΟΚ, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή: είναι άλλο πράγμα το Free/OSS, και άλλο πράγμα το αν κάτι είναι κατοχυρωμένη ευρεσιτεχνία (κοινώς «πατέντα»). Ο πρώτος χαρακτηρισμός αναφέρεται στον κώδικα ενός προγράμματος αυτόν καθ' αυτόν, ενώ η ευρεσιτεχνία κατοχυρώνει την «πατρότητα» μιας ιδέας. Το mp3 εν προκειμένω δεν είναι θέμα του αν είναι free ή όχι. Το Lame και το MAD είναι Free/OpenSource, κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό. Το mp3 όμως ως αλγόριθμος συμπίεσης γενικά, καλύπτεται από μια ευρεσιτεχνία, τα δικαιώματα της οποίας έχουν κάποιοι οργανισμοί. Η ευρεσιτεχνία αυτή δεν έχει παγκόσμια ισχύ, αφού οι περισσότερες χώρες δεν αναγνωρίζουν ευρεσιτεχνίες στο λογισμικό υπολογιστών. Έτσι δεν είναι παράνομο να χρησιμοποιείς το lame στην Ελλάδα, είναι όμως παράνομο να το χρησιμοποιείς στις ΗΠΑ, και αυτός είναι ο λόγος που δεν περιλαμβάνεται στην ερήμην εγκατάσταση του Ubuntu και διάφορων άλλων διανομών.

 

Παιδιά τα Windows fonts δεν είναι τσάμπα! Άλλο τα 5 "Web Fonts" που έβγαλε τσαμπέ (και το έκοψε μετά) η Microsoft, και άλλο να κάνεις τα 200 fonts των Vista import στο linux!

Προσωπικά πάντα χρησιμοποιώ τα πακέτα των διανομών, που έχουν μόνο τα Core fonts for the Web. Εσχάτως δε, ανακάλυψα και τις πολύ ωραίες γραμματοσειρές της Ελληνικής Εταιρείας Τυπογραφικών Στοιχείων, από τις ομορφότερες ελληνικές γραμματοσειρές.

Τώρα, γι' αυτούς που τις αντιγράφουν από τα Vista, δεν έχω διαβάσει την EULA, αλλά αν κατέχουν νόμιμο αντίγραφο των Vista ενδεχομένως να μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν και στο Linux (στον ίδιο υπολογιστή είναι άλλωστε) ;)

 

 

Ποιος μπορεί να κατηγορήσει όμως τον δημιουργό software για το ότι θέλει να προστατέψει το "παιδί του".

Είναι διαφορετικό πράγμα το να προσπαθείς να προστατέψεις τη δημιουργία σου (που τελικά εξετάζεται πόσο είναι «σου», διότι κατά μια έννοια θα έπρεπε να πληρώνει η κάθε εταιρία δικαιώματα στους απογόνους του Babbage και του Turing, καθώς και σε μερικές χιλιάδες ακόμα ανθρώπων που κατέστησαν δυνατή τη συγγραφή προγραμμάτων Η/Υ), και διαφορετικό πράγμα το να προσπαθείς εσκεμμένα να δημιουργήσεις μια κλειστή, μονοπωλειακή αγορά γύρω από το προϊόν σου χρησιμοποιώντας «υπόγεια» και ελαφρώς εκβιαστικά μέσα.

 

Διάβασα κι άλλο ένα, ότι λέει καλά κάνουν οι πιτσιρικάδες και αντιγράφουν τα Windows. Δεν συμφωνώ, όχι γιατί είναι παράνομο (και καλά), αλλά αυτοί οι πιτσιρικάδες γίνονται τα "βαποράκια" της Microsoft εξαπλώνοντας τη βάση των χρηστών Windows, ενώ ταυτόχρονα συνηθίζουν στο "Σύστημα Microsoft" και γίνονται ECDL experts και Microsoft Certified Professionals όταν μεγαλώσουν.

Αυτή ακριβώς την άποψη έχω διατυπώσει πολλές φορές στο παρελθόν. Η πειρατεία δεν είναι λύση σε καμία περίπτωση.

 

 

παιδια καλα ολα αυτα αλλα μην ξεχναμε οτι η microsoft ειναι μια εταιρεια

με σκοπο το κερδος και μονο αυτο. δεν την ενδιαφερει η φιλοσοφια και ολα αυτα που λέμε. γι αυτην το σωστο ειναι πως θα ερχετε το χρημα και καλα κανει εταιρεια ειναι. και μπραβο της ειλικρινα που τα καταφερε να ειναι το νουμερο ενα παγκοσμιως.

Η μονοπωλιακη της πολιτικη μπορει να καταπολεμηθει με νομοθεσιες και με εναλλακτικες λύσεις (linux)

Και άλλες εταιρείες έχουν σκοπό το κέρδος, όμως έχουν ακολουθήσει διαφορετικές τακτικές και έχουν επιβιώσει μια χαρά (π.χ. MySQL, Trolltech).

 

Άρα το έχω πληρώσει και στο laptop και στο κινητό μου και στο mp3 player και στο pda... Ε εντάξει, ας μου επιτρέψουν να ακούω mp3 στο linux-άκι μου :-)

Δυστυχώς δεν πάει έτσι. Ο μόνος τρόπος να διεκδικήσεις το δικαίωμα της αναπαραγωγής οποιουδήποτε περιεχομένου με ελεύθερα μέσα είναι να στρατευθείς εναντίον των πατεντών λογισμικού και των διαφόρων τακτικών DRM.

 

"Στάνταρ", που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το έχουμε πληρώσει πολλαπλά. Δε δέχομαι ότι δεν έχω το "δικαίωμα" να το χρησιμοποιώ.

Κι όμως δεν έχεις το δικαίωμα. Εδώ στην Αμερική, σύμφωνα με τον DMCA (νόμος του 2000 για το ψηφιακό έγκλημα), δεν έχεις το δικαίωμα να σπας την κρυπτογράφηση σε DVD που έχεις αγοράσει :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...