Προς το περιεχόμενο

Vista πες αλεύρι !


gtroza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι οι σεβαστοί κατα τ' άλλα insomniacs που βλέπω στα linux threads ξεκινάνε με ενθουσιασμό, τρέχουν τα αυτόματα scripts για να έχουν:

* W32, mp3, MPEG2 codecs, τα fonts των Windows (πειρατεία)

* proprietary drivers για τις συσκευές τους (κλειστός κώδικας)

κλπ. σπάζοντας άμεσα τους σχετικούς κανόνες που πρεσβεύει το linux και καπάκι αρχίζουν την καταστροφολογία περί Microsoft, για να ενδώσουν πάλι στα Windows με το πρώτο DirectX παιχνίδι που θα κυκλοφορήσει.

  • Όλοι οι insomniacs; (!!!!)
  • Ναι, προφανώς και θέλουμε να μπορούμε να βλέπουμε το υλικό που κυκλοφορεί στο internet. Όχι, mpeg2 και mp3 implementations υπάρχουν FOSS, όσο για τις γραμματοσειρές, αν τις περάσεις με cabextract από τα cabs της microsoft, δεν είναι πειρατεία: η ίδια η microsoft τις διένειμε δωρεάν. Ας προσέχουμε λοιπόν τι λέμε ;-)
  • Proprietary drivers, ναι, γιατί θέλουμε να κάνουμε τη δουλειά μας με το hardware που αγοράσαμε. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι κανείς απαρνείται τις αξίες του, απλά στην παρούσα φάση δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής (κάτι όμως που αλλάζει).

 

Ακόμα και αν κάποιο λειτουργικό "κλέψει" σημαντικό μερίδιο από τη Microsoft (μιλώντας για home κατάσταση) είμαι σίγουρος ότι θα πάψει να είναι δωρεάν.

Έχεις διαβάσει ποτέ τη GPL; Το GNU/Linux δεν μπορεί να πάψει να είναι ελεύθερο, ως εκ τούτου δεν μπορεί κανείς να σου αφαιρέσει το δικαίωμα να το αναδιανείμεις δωρεάν. Όλα τα άλλα είναι απλά FUD.

 

 

Συμφωνω με τον Δημητρη, αν τα πράγματα ήταν αντίθετα και το 95% το είχαν linux ,είμαι σίγουρος οτι θα υπερασπιζόμασταν τα Windows.

Αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστο η λάθος....

Όχι, δεν είναι όλα τα 95% ίδια. Είναι διαφορετικό ένα 95% βασισμένο σε παντελώς ανοιχτά πρότυπα και κώδικα, και διαφορετικό πράγμα ένα μονοπωλειακά ελεγχόμενο 95%. Κοινώς, όχι, δε θα υπεραπιζόμουν την εξάπλωση των (σημερινών) windows σε ένα κόσμο με 95% FOSS.

 

Κάτι σαν τους κομμουνιστες, έχουν σωστές απόψεις γενικα,κάτω το κεφαλαιο , λέφτα στους εργαζομένους και τετοια αλλα από την άλλη....

Βλέπε Κίνα....έχουν Μεγάλο Αδερφό για το ιντερνετ....nocomment

Καλά, επειδή η Κϊνα λέει ότι έχει Κομμουνισμό, δε σημαίνει ότι έτσι είναι κατ' ανάγκη ;-)

 

@master Eusebius: Συγχωρήστε μου το λάθος, ένας ταπεινός Μηχανολόγος είμαι. Όντως, οι εκφράσεις που περιλαμβάνουν δοτική είναι προβληματικές στη δημοτική, όμως μήπως τελικά η απώλεια της δοτικής ήταν μια Κακή Κίνηση ; Η δοτική παρείχε μεγάλη εκφραστική ακρίβεια, η οποία πλέον μόνο περιφραστικά μπορεί να επιτευχθεί (π.χ. λόγω = «για το λόγο ότι», βάσει = «στη βάση του ότι»/«λαμβάνοντας υπ' όψη», εντάξει = «σε τάξη» (?!), διάκριση άμεσου και έμμεσου αντικειμένου κλπ.)

 

Μα ένας από τους λόγους που η Μίκροσοφτ έχει τη δύναμη που έχει είναι ακριβώς αυτά τα κόλπα.

Η σωστή διατύπωση θα περιελάμβανε παρελθόντα χρόνο' date=' δηλαδή: «ένας από τους λόγους που η Microsoft έχει τη δύναμη που έχει, είναι ότι την απέκτησε χρησιμοποιώντας τέτοια κόλπα». Πλέον όμως καθίσταται σαφές ότι η ιστορία με τα κλειστά πρωτόκολλα οδηγεί σε μεγάλες σπατάλες πόρων και αδιέξοδα.

 

Γιʼ αυτό άλλωστε της έχει ρίξει τέτοιο άγριο κυνήγι τα τελευταία τρία χρόνια η ΕΕ: για τα πρωτόκολλα. Και προσωπικά δεν ξέρω κατά πόσον είναι σωστό να υποχρεώνεις έναν κατασκευαστή να ανοίξει τα πρωτόκολλά του (μόνος του τα έφτιαξε άλλωστε, δεν τα φτιάξαμε όλοι μαζί), αλλά όταν πρόκειται για κατασκευαστή με τέτοια θέση στην αγορά λαμβάνονται υπόψιν και άλλοι παράγοντες, διότι στο τέλος καταλήγουμε σε μια κατάσταση (lockin, υψηλό όριο εισόδου για άλλους παίκτες) που δεν ωφελεί κανέναν εκτός από έναν.

Είναι ακριβώς αντίστοιχο με την ερώτηση αν θα έπρεπε να ψηφίζει όλος ο πλανήτης για τον πρόεδρο των Η.Π.Α. Δεν απαντώ σε αυτό, απλά το αφήνω να εκκρεμεί ως προβληματισμός.

 

Πάντως είμαι περίεργος να μάθω πόσο ελεύθερη θεωρούν οι θιασώτες της ελεύθερης αγοράς την αγορά πληροφορικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@master Eusebius: Συγχωρήστε μου το λάθος, ένας ταπεινός Μηχανολόγος είμαι. Όντως, οι εκφράσεις που περιλαμβάνουν δοτική είναι προβληματικές στη δημοτική, όμως μήπως τελικά η απώλεια της δοτικής ήταν μια Κακή Κίνηση ; Η δοτική παρείχε μεγάλη εκφραστική ακρίβεια, η οποία πλέον μόνο περιφραστικά μπορεί να επιτευχθεί (π.χ. λόγω = «για το λόγο ότι», βάσει = «στη βάση του ότι»/«λαμβάνοντας υπ' όψη», εντάξει = «σε τάξη» (?!), διάκριση άμεσου και έμμεσου αντικειμένου κλπ.)

 

Αχ, ωραίες εποχές...

 

Εμένα δεν με ενοχλεί το να χρησιμοποιεί το 99,99 % προϊόντα της Microsoft. Με ενοχλεί που "καταδιώκει" συνεχώς τρίτες προσπάθειες για την δημιουργία κάτι νέου και αξιόλογο.

 

Όχι, δικό μου είναι εγώ το ανακάλυψα πρώτη! Το δεξί κλικ είναι δικό μου. Δεν σας επιτρέπω! Πληρώστε με! Δικό ου είναι το GUI! Πληρώστε με!

 

Με ενοχλεί που συνεργάζεται με την CIA και δίνει τους κώδικες κρυπτογράφησης αρχείων αφήνοντας back doors προς όνομα του κοινού καλού και την καταπολέμηση του εγκλήματος! Με ενοχλεί ο στρουθοκαμηλισμός της κ.τ.λ. Δεν με ενοχλεί καθόλου η ύπαρξη της.

 

 

Υ.Γ.: Όταν βάλει λουκέτο τα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πως οι τακτικές της δεν είναι οτι καλύτερο (το είχα πει και στην αρχή) και δημιουργούν προβλήματα, ειδικά σε χρήστες άλλων λειτουργικών.

 

Ξεκίνησα με το σχόλιό μου όχι γιατί δεν καταλαβαίνω το τι προβλήματα δημιουργούνται στο σύνολο από τη Microsoft, αλλά για το τι είναι τελικά αυτό που ακριβώς θέλουμε; O καθένας μας θα θέλει πιθανώς και κάτι διαφορετικό, απλά συζήτηση κάνουμε.

 

Να χάσει η microsoft μερίδιο της δύναμή της (π.χ να βάλουμε βόμβες στα μηχανήματα με τον κώδικά της:) και όλα τα backup) ή όλο και περισσότερος κόσμος να χρησιμοποιεί open source λειτουργικά και προγράμματα;

Θέλουμε να βρίζουμε τη microsoft (και τον bill gates??) ή να επαινούμε τον ανοιχτό κώδικα; Ίσως και με τα δυο να επιτευχθούν παρόμοιες αλλαγές, αλλά η δεύτερη εκδοχή πιστεύω είναι σαφώς καλύτερη. Αντί να πάρουμε και να θάψουμε το ψωμί, να καταλάβει ο κόσμος οτι μπορεί να φάει και παντεσπάνι, για να χρησιμοποιήσω και το παράδειγμα του gtroza

 

 

Κι αν κλείσει η microsoft (λέμε τώρα), λέτε δε θα βγει μια nanosoft ;) να την αντικαταστήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει μόνο η Microsoft για την σημερινή κατάσταση στην αγορά.

1) Φταίνε οι πολλές και ασύμβατες μεταξύ τους διανομές (Debian,Slackware,....). Αλλού τα αρχεία ρυθμίσεων στην μια,αλλου στην αλλη. Αλλου τα header files στην μια αλλου στην άλλη. Αλλού κάνεις mount πχ το cdrom στην μια αλλού στην άλλη (Καλα εκείνο το καταραμένο /mnt δεν το βλέπουν?)

 

2) Έγινε κατάχρηση της έννοιας Open Source - και πλουραλισμού με αποτέλεσμα να υπάρχουν πχ για τον ήχο ALSA,gstreamer,OSS,arts και κατι helix engine ,xine engine και άλλα 1002.

 

3) Αποτέλεσμα πολλά προγράμματα για να τρέξουν να θέλουν πολλές βιβλιοθήκες οι οποίες δεν είναι εγκατεστημένες δημιουργώντας πολλα προβληματα.

 

4) Η microsoft το πείρε το μύνημα και έβγαλε το .Net. Ένα πλήρες framework για να κάνεις τα πάντα και να τρέχουν τα πάντα παντού όπου υπάρχει (ΟΚ μην κολλάμε σε λεπτομέριες αυτήν είναι η ουσία )

 

5) Στο Linux υπάρχουν πεταμένες βιβλιοθήκες από εδώ και εκεί. Ναι μεν υπάρχει και η QT που είναι η μόνη όαση στο χάος αυτό, αλλά δεν προσφέρει κάτι πχ για τον ήχο και άλλα ... (Ευτυχώς που το kde 4 γράφτηκε σε QT) .

 

H microsoft με τα WinXP sp2 κρεμάστηκε μόνη της. Κατά γενική ομολογία είναι ένα σταθερό λειτουργικό μακριά απο μπλε οθόνες και πολλά προβλήματα. Τώρα θέλει να πλασάρει τα Vista με τα 1000 προβλήματα, με την τεράστια κατανάλωση πόρων.

 

Πού είναι το Linux όμως ??? Έχει κολλήσει σε εταιρίες πχ ATi που εδώ και χρόνια δεν μπορούν να βγάλουν ένα driver τις προκοπής και σε Open Source Developers που αντί να γράψουν στα @@ τους τα Windows προσπαθούν να φτιάξουν port για αυτά.

 

Ευτυχώς που υπάρχει και το Ubuntu ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι σεβαστοί κατα τ' άλλα insomniacs που βλέπω στα linux threads ξεκινάνε με ενθουσιασμό, τρέχουν τα αυτόματα scripts για να έχουν:

* W32, mp3, MPEG2 codecs, τα fonts των Windows (πειρατεία)

 

Το mp3 είναι πλέον ένα καθιερωμένο standard συμπίεσης. Γιατί είναι πειρατεία να έχω τον codec στη διανομή μου; Επίσης γιατί να μην μπορώ να βλέπω τα dvd μου;

 

* proprietary drivers για τις συσκευές τους (κλειστός κώδικας)

 

Τι να κάνουμε τώρα που αλλιώς δε δουλεύουν; (Είτε γιατί η M$ τους έχει όλους στο χέρι, είτε γιατί οι hardware vendors είναι κάφροι)... Έχω βάλει στο laptop ubuntu. Μεταξύ άλλων χρειάζομαι να κάνω και προβολές στη δουλειά μου. Χωρίς proprietary είναι αδύνατον. Τι να κάνω; Να μην τους βάλω; Πολεμάμε όσο μπορούμε το κατεστημένο (όχι γιατί έτσι πρέπει, αλλά γιατί επιβάλλεται να βγει ο κόσμος από τον φαύλο κύκλο, στον οποίο τον έχει βάλει η Μ$) κάνοντας υποχωρήσεις όποτε αναγκαζόμαστε...

 

κλπ. σπάζοντας άμεσα τους σχετικούς κανόνες που πρεσβεύει το linux και καπάκι αρχίζουν την καταστροφολογία περί Microsoft, για να ενδώσουν πάλι στα Windows με το πρώτο DirectX παιχνίδι που θα κυκλοφορήσει.

 

Στο λίγο ελεύθερο χρόνο που μου έχει μείνει σε αυτή την πουτάνα τη ζωή, το ξέρω, είναι αμαρτία να θέλω να παίξω ένα COD ή ένα UT. Τα αγοράζουμε και υποχρεωτικά "γυρνάμε" σε win. Οι developers δε γράφουν σε opengl (0,5% δουλεύουν linux + οι drivers είναι άθλιοι). Γυρνάμε λοιπόν στα Win, πολλαπλασιάζοντας έτσι τις πωλήσεις τους, με αποτέλεσμα να συνεχίζεται ο φαύλος κύκλος. Γι' αυτό και συμφωνώ με όσους linux-άδες χρησιμοποιούν πειρατικά win. Το βλέπω σαν επανάσταση και όχι πειρατεία. Γιατί άλλο ο πιτσιρικάς που τα χρησιμοποιεί 100% και δεν τα αγοράζει (πειρατεία) και άλλο ο Linux-ας που καταφεύγει στα Win μόνο γιατί τον υποχρεώνουν οι υπόγειες και μονοπωλιακές (παράνομες) τακτικές της M$.

 

Ακόμα και αν κάποιο λειτουργικό "κλέψει" σημαντικό μερίδιο από τη Microsoft (μιλώντας για home κατάσταση) είμαι σίγουρος ότι θα πάψει να είναι δωρεάν.

 

Διαφωνώ. Ο πυρήνας του Linux είναι open. To Ubuntu ήταν, είναι και θα είναι ΠΑΝΤΑ δωρεάν. Ακόμα και αν ο πρόεδρος της Canonical βγει ψεύτης, κάποια άλλη διανομή θα είναι πάντα δωρεάν. Αλλά βρε αδερφέ, ακόμα και αν χρειαστεί να το πληρώσουμε (ως αμοιβή και στήριξη σε όσους δουλεύουν για να εξελίσσουν και να συντηρούν μια διανομή), το σημαντικό θα είναι ότι θα έχουμε ανταγωνισμό και όχι την κυριαρχία της καφρίλας της M$. Χέστηκα για τα 40 ή τα 50euro που θα δίνω. Θα υπάρχουν ανταγωνιστικά προϊόντα και κανένας τότε δε θα με υποχρεώνει να γυρνάω στα win για να εκτυπώσω ή να παίξω το αγαπημένο μου παιχνίδι.

 

Η μόνη λύση είναι οι home χρήστες σήμερα να πάνε κόντρα στο ρεύμα αφήνοντας την άνεση των Windows. Ταυτόχρονα οι κυβερνήσεις και τα εκπαιδευτικά ιδρύματα να αγκαλιάσουν το linux.

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΜΕ BOLD

 

Η μόνη λύση είναι οι home χρήστες σήμερα να πάνε κόντρα στο ρεύμα αφήνοντας την άνεση των Windows. Ταυτόχρονα οι κυβερνήσεις και τα εκπαιδευτικά ιδρύματα να αγκαλιάσουν το linux

 

Και οταν μιλάμε για λινουξ, δεν είναι σωστό να μιλάμε για windows-like διανομες, Οι περοσσοτερες δηλαδη....Wanna be windows!!!!

(Όσοι έχουν δοκιμάσει slackware καταλαβαινούν)

 

Σώπα... Άλλος ένας που την έχει δει hard-core. Δεν είναι σωστό; Μα αν είχαμε το slackware μόνο ή παρόμοιες διανομές δε θα ήσαστε πάνω από 0.0001% την παγκόσμιας κοινότητας και εκεί θα μένατε. Το GNU/LINUX είναι πάνω απ' όλα και πρώτα απ' όλα Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ. Επιλέγω Ubuntu γιατί έτσι γουστάρω και αυτό πρέπει να το σεβαστείς. Και ευτυχώς που οι περισσότεροι συμφωνούν με μένα και έχουμε ελπίδες να δούμε άσπρη μέρα...

 

btw, το «εν μιά νυκτί» γράφεται έτσι, με τόνο. Η δοτική αυτή είναι δισύλλαβη, οπότε στο μονοτονικό πρέπει να τονιστεί (όπως τονίζεται και το επίσης δισύλλαβο «διά»). Δεν είναι σαν την αόριστη αντωνυμία «μια» (κάποια), η οποία είναι μονοσύλλαβη και άρα δεν τονίζεται (σε αντίθεση με το αριθμητικό «μία», που είναι δισύλλαβο και τονίζεται). -- Γενικά, πάντως, όλες αυτές οι «λόγιες» φράσεις που έχουν ξεμείνει από παλιά δεν λειτουργούν τελείως απροβλημάτιστα μέσα στη δημοτική. Προσωπικά τις αποφεύγω.

 

Όταν χρησιμοποιούμε μια "λόγια" φράση μπορούμε να διατηρήσουμε τους κανόνες τονισμού της Δημοτικής. Αν την βάλουμε σε εισαγωγικά, καλύτερα να διατηρήσουμε τον πολυτονικό τονισμό. Σε κάθε περίπτωση, διατηρούμε την ορθογραφία της αρχαίας Ελληνικής.

 

Ευτυχώς που υπάρχει και το Ubuntu ...

 

Ειρωνικό είναι αυτό; Δες πιο πάνω την απάντηση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειρωνικό είναι αυτό; Δες πιο πάνω την απάντηση μου.

 

Όχι φίλε μου δεν είναι ειρωνικό. Είναι απο τις λίγες διανομές που έχουν δομή, υποστήριξη και στην τελική ευχρηστία. 10+ χρόνια άλλαζα διανομές για διάφορους λόγους. Ευτυχώς που βγήκε η Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Φταίνε οι πολλές και ασύμβατες μεταξύ τους διανομές (Debian,Slackware,....). Αλλού τα αρχεία ρυθμίσεων στην μια,αλλου στην αλλη. Αλλου τα header files στην μια αλλου στην άλλη. Αλλού κάνεις mount πχ το cdrom στην μια αλλού στην άλλη (Καλα εκείνο το καταραμένο /mnt δεν το βλέπουν?)

Η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική, ειδικά αν έχεις πιάσει το νόημα. Ακριβώς δε, επειδή τα header files μπορεί να είναι αλλού από διανομή σε διανομή, η ίδια η διανομή φροντίζει να βάλει τις σωστές μεταβλητές, ώστε τα σωστά εργαλεία (autotools, SCons, κλπ) να δουλεύουν χωρίς να ασχολείται ο developer ή ο χρήστης με το που είναι τα header files.

 

Επιπλέον, επειδή αυτό με τις πολλές διανομές ακούγεται πολύ, προσωπικά δε θεωρώ τις πολλές διανομές πρόβλημα: κάθε διανομή καλύπτει συγκεκριμένες ανάγκες. Δεν προέκυψαν με το έτσι θέλω οι διανομές (ή τουλάχιστον αυτές που προέκυψαν έτσι δεν επιβίωσαν πολύ), προέκυψαν από ανάγκες που έπρεπε να καλυφθούν. Και πάλι, για κάποιον που ξέρει, το GNU/Linux είναι distro-independent.

 

2) Έγινε κατάχρηση της έννοιας Open Source - και πλουραλισμού με αποτέλεσμα να υπάρχουν πχ για τον ήχο ALSA,gstreamer,OSS,arts και κατι helix engine ,xine engine και άλλα 1002.

Εδώ μπερδεύεις λίγο τα μήλα με τα αχλάδια:

  • Τα ALSA και OSS είναι οι kernel-level drivers των καρτών ήχου και το interface με το hardware. Το δε OSS έχει «πεθάνει» από τη μέση των 2.4, οπότε το framework είναι ένα, το ALSA.
  • Το arts και το gstreamer είναι sound systems, παρέχουν δηλαδή hooks για τη διαχείριση ήχου σε επίπεδο desktop.
  • Η xinelib, η helix και τα gstreamer plugins είναι βιβλιοθήκες που αναλαμβάνουν την αποκωδικοποίηση του ήχου και το interface με τα παρακάτω επίπεδα.

Όπως βλέπεις, η ιστορία με τον ήχο χωρίζεται σε 3 επίπεδα (το 2ο και το 3ο οριακά μπορούν να θεωρηθούν και ένα), με ευδιάκριτες λειτουργίες. Ναι, θα μπορούσε ενδεχομένως να υπάρχει ένα engine, αλλά τι θα κερδίζαμε; Σε μια σωστή διανομή (με σωστό package management) δε θα έπρεπε η ύπαρξη των πολλών διαφορετικών συστημάτων ήχου να αποτελεί πρόβλημα.

 

3) Αποτέλεσμα πολλά προγράμματα για να τρέξουν να θέλουν πολλές βιβλιοθήκες οι οποίες δεν είναι εγκατεστημένες δημιουργώντας πολλα προβληματα.

Και πάλι, όταν η διανομή έχει σωστό package management, και ο χρήστης το σέβεται και το χρησιμοποιεί, τίποτα από αυτά δεν αποτελεί πρόβλημα. Με ένα aptitude install amarok ας πούμε, παίζουν όλα μια χαρά σε αυτο το επίπεδο. Από 'κει και πέρα, προφανώς καμία διανομή δε σε σταματά από το να «σπάσεις» το packaging system και να τα κάνεις όλα μαντάρα.

 

4) Η microsoft το πείρε το μύνημα και έβγαλε το .Net. Ένα πλήρες framework για να κάνεις τα πάντα και να τρέχουν τα πάντα παντού όπου υπάρχει (ΟΚ μην κολλάμε σε λεπτομέριες αυτήν είναι η ουσία )

Όχι, το .ΝΕΤ είναι ένα πλήρες framework με το οποίο μπορείς να κάνεις τα πάντα, αρκεί αυτά τα «πάντα» να μπορεί να τα κάνει το .ΝΕΤ :-P Και ναι, υπάρχει κάτι καλύτερο από .NET, που είναι και cross platform και ονομάζεται java. Από την άλλη, όλα τα προβλήματα θα λύνονταν αν τα windows ήταν POSIX compliant ;)

 

5) Στο Linux υπάρχουν πεταμένες βιβλιοθήκες από εδώ και εκεί. Ναι μεν υπάρχει και η QT που είναι η μόνη όαση στο χάος αυτό, αλλά δεν προσφέρει κάτι πχ για τον ήχο και άλλα ... (Ευτυχώς που το kde 4 γράφτηκε σε QT) .

Διόρθωση: όλο το KDE εξ αρχής γράφτηκε σε QT, απλά το KDE4 είναι γραμμένο σε QT4. Και όχι, το QT δεν έχει ήχο, γιατί δεν είναι η δουλειά του να έχει ήχο. Η πράξη έχει αποδείξει, ότι η modular προσέγγιση του να φτιάχνεις πολλά μικρά πράγματα που το καθένα κάνει άριστα τη δουλειά του και να χτίζεις πάνω σε αυτά τα modules, αποδίδει πολύ καλύτερα από ένα μονολιθικό κτήνος. Αν θες ήχο, δεν είναι δουλειά του QT σε αυτό το επίπεδο, αλλά των kdelibs για παράδειγμα.

 

Πού είναι το Linux όμως ??? Έχει κολλήσει σε εταιρίες πχ ATi που εδώ και χρόνια δεν μπορούν να βγάλουν ένα driver τις προκοπής και σε Open Source Developers που αντί να γράψουν στα @@ τους τα Windows προσπαθούν να φτιάξουν port για αυτά.

 

Ευτυχώς που υπάρχει και το Ubuntu ...

Όχι, στόχος δεν είναι να εξοβελιστούν τα Windows. Όπως είπα και πριν, IMHO η πληροφορική πρέπει να ενώνει, όχι να χωρίζει. Ως εκ τούτου ο στόχος είναι σε πρώτη φάση να μπορούν να συνυπάρξουν τα windows με τα FOSS λειτουργικά.

 

Υ.Γ.: Πραγματικά χαίρομαι που η ενότητά μας έχει γλωσσικές ευαισθησίες :). Να δω, δε θα πεταχτεί κανείς όμως να μας την πει (σε ανορθόγραφα greeklish) που ασχολούμαστε με τόνους και δοτικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

petagome ego!!!haha.

Λοιπον αν και τα περισσοτερα που λετε εσεις οι,ειδημονες δεν τα χω καταλαβει εχω να καταθεσω την δικη μου εμπειρια.

Σε ενα laptop των 500 ευρω,laptop LG KS,με τα ελαχιστα χαρακτηριστικα και Millenium2(αν καταλαβα καλα)εγκατεστημενα.Το καημενο σερνεται,ο δισκος των 5400 στροφων υπερζοριζεται για ανοιξει την πασιετζα και ούτω καθεξής.

Την ιδια ωρα δεν υποστηριζει το laptop,η LG με drivers για XP.

Τοσα χρονια ακουγα για Linux αλλα ποτε δεν ειχα δοκιμασει παρ'οτι ειχα καμμια 30ρια Live cd's απο περιοδικα.Λεω δεν δοκιμαζω ενα?

Δοκιμασα το UBUNTU και με μεγαλη εκπληξη διαπιστωσα οτι δουλευαν ολες οι συσκευες του Laptop.Βασικο χαρακτηριστικο για ενα λειτουργικο.

Το καθε ενα λειτουργικο εχει την χάρη του.

 

ps:Φιλε gdp77, πηγες Θεσσαλονικη μεσω Καπερναουμ.

Ειδικα στο θεμα back-up και drivers τα εκανες σαλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ με κάποιες από τις απόψεις ότι τα windows και κατ' επέκταση η microsoft πρέπει να γίνουν περισσότερο ευέλικτα, περισσότερο συνεργάσιμα και να στοχεύουν λιγότερο στο πως θα μονοπωλήσουν την αγορά ξανά και ξανά.

Όχι να αφανιστούν και να κλείσει η microsoft αλλά να χάσει ένα 4-5% του μεριδίου της στην παγκόσμια αγορά, για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] @master Eusebius: Συγχωρήστε μου το λάθος, ένας ταπεινός Μηχανολόγος είμαι. Όντως, οι εκφράσεις που περιλαμβάνουν δοτική είναι προβληματικές στη δημοτική, όμως μήπως τελικά η απώλεια της δοτικής ήταν μια Κακή Κίνηση ; Η δοτική παρείχε μεγάλη εκφραστική ακρίβεια, η οποία πλέον μόνο περιφραστικά μπορεί να επιτευχθεί (π.χ. λόγω = «για το λόγο ότι», βάσει = «στη βάση του ότι»/«λαμβάνοντας υπ' όψη», εντάξει = «σε τάξη» (?!), διάκριση άμεσου και έμμεσου αντικειμένου κλπ.) [...]

 

Άσε τη δοτική να αναπαυτεί εκεί που βρίσκεται! :-) Άλλωστε δεν ξέρουμε πόσο τη χρησιμοποιούσε ο κόσμος στην καθημερινή γλώσσα.

 

Για την εκφραστική ακρίβεια (ή και την εκφραστική δύναμη) πιστεύω ότι είναι υποκειμενικό ή θέμα συνήθειας. Μάλλον εξαρτάται από το πώς έχεις μάθει. Κι εμένα, ας πούμε, το «εν πάση περιπτώσει» μου μιλάει πιο άμεσα από το «σε κάθε περίπτωση», αλλά αν είναι να μου τρυπάνε τα μάτια κάθε τόσο αυτά τα «εν πάσι περιπτώση» που βλέπω δεξιά κι αριστερά, χίλιες φορές να απαγορευτεί διά ροπάλου η παλιά φράση και να αντικατασταθεί με το «σε κάθε περίπτωση» ή το «όπως και να ʼχει» ή οτιδήποτε άλλο. :-)

 

Το πρόβλημα μʼ αυτές τις φράσεις είναι ότι χρησιμοποιούν νεκρά στοιχεία και νεκρούς τύπους. Ο κόσμος σήμερα δεν ξέρει (ούτε χρειάζεται να ξέρει) να κλίνει και στις πέντε πτώσεις το πας, πάσα, παν, ούτε βέβαια χρειάζεται να ξέρει ποια είναι η δοτική του «περίπτωση», άρα πώς θα γράφει σωστά το «εν πάση περιπτώσει»; Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι είναι κλισέ, δηλ. στερεότυπη φράση, και ότι φτάνει η οπτική μνήμη, φαίνεται ότι ούτε αυτό φτάνει, διότι το βλέπεις τόσο συχνά λάθος γραμμένο που στο τέλος παθαίνει βραχυκύλωμα ο εγκέφαλος! Ποιο διάολο είναι το σωστό!;

 

Προσωπικά η δοτική ποτέ δεν με απασχόλησε. Τα τελευταία χρόνια παρακολουθώ με ενδιαφέρον μια άλλη πτώση, την γενική, η οποία δέχεται μεγάλη πίεση. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Eusebius

ρίξε μια ματιά στους τόνους!:-)

 

:-P

 

Το mp3 είναι πλέον ένα καθιερωμένο standard συμπίεσης. Γιατί είναι πειρατεία να έχω τον codec στη διανομή μου; Επίσης γιατί να μην μπορώ να βλέπω τα dvd μου;

 

Το MP3 είναι γεμάτο κατοχυρωμένες ευρεσιτεχνίες. Για να μπορούν να παίζουν τα Windows MP3 με το που τα εγκαθιστάς, η Μίκροσοφτ πληρώνει ένω σωρό λεφτά (στην Thomson, η οποία διαχειρίζεται τα δικαιώματα για λογαριασμό της Fraunhofer Gesellschaft). Για να κωδικοποιεί το Winamp Pro σε MP3, η εταιρεία του Winamp πληρώνει κι αυτή δικαιώματα.

 

Άρα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Το ότι το MP3 έχει καθιερωθεί δεν σημαίνει ότι είναι ελεύθερο και ότι έχεις το δικαίωμα να το χρησιμοποιείς χωρίς να πληρώνεις. Κάποιοι διαφωνούν και, ευτυχώς ή δυστυχώς, σε πολλές χώρες έχουν και το νόμο με το μέρος τους. :-)

 

Αν ήταν έτσι, οι άλλοι οι ταλαίπωροι δεν θα κάθονταν να φτιάξουν από την αρχή ολόκληρον απωλεστικό κωδικοποιητή, τον OGG Vorbis:

 

http://www.xiph.org/

 

Μία μικρή στάση, προς τιμήν του Ogg Vorbis: Ο κωδικοποιητής αυτός έχει ξεπεράσει πια κάποιες παιδικές ασθένειες και προσφέρει κορυφαία απόδοση. Όχι μόνο αυτό, αλλά έχει κυκλοφορήσει εδώ και καιρό μια μόντα από έναν Γιαπωνέζο, η οποία κωδικοποιεί 1,5 φορά πιο γρήγορα από τον κανονικό Ogg Vorbis και δύο φορές πιο γρήγορα από το LAΜΕ MP3! :-) Είναι απόλαυση να βλέπεις τέτοιες ταχύτητες σε απωλεστική κωδικοποίηση ήχου, και μάλιστα χωρίς θυσία στην ποιότητα! :-)

 

Δείτε εδώ:

 

Ogg Vorbis acceleration project

http://homepage3.nifty.com/blacksword/index_e.htm

 

Τα ίδια πράγματα ισχύουν βέβαια και για το DVD. Γιατί δεν παίζουν τα XP ντιβιντί από μόνα τους και πρέπει να πληρώνεις εμπορικά προγράμματα ή να βάζεις, ας πούμε, το VLC; -- το οποίο VLC, όπως ξέρουμε, πολλές διανομές το αποκλείουν από τα κανονικά πακέτα τους γιʼ αυτόν ακριβώς το λόγο.

 

Ο δε άλλος ο Νορβηγός που έσπασε την κρυπτογράφηση των DVD, για να θυμόμαστε λίγο και την ιστορία, δεν τολμούσε τόσα χρόνια να πατήσει στις ΗΠΑ, μην τον μπαγλαρώσουνε.

 

Η κατάσταση δεν είναι απλή. Με το να λέμε «είναι στάνταρ, άρα το θέλω τζάμπα», δεν πετυχαίνουμε τίποτα.

 

Όταν χρησιμοποιούμε μια "λόγια" φράση μπορούμε να διατηρήσουμε τους κανόνες τονισμού της Δημοτικής. Αν την βάλουμε σε εισαγωγικά, καλύτερα να διατηρήσουμε τον πολυτονικό τονισμό. Σε κάθε περίπτωση, διατηρούμε την ορθογραφία της αρχαίας Ελληνικής.

 

Οι κανόνες τονισμού λένε ότι οι πολυσύλλαβες λέξεις τονίζονται. Η δοτική του «μία» είναι δισύλλαβη. Στην φράση για την οποία λέμε προφέρεται έτσι:

 

ΕΝ--ΜΙ-Α--ΝΥ-ΚΤΙ.

 

ΔΕN προφέρεται όπως εδώ:

 

ΜΙΑ--ΠΑ-ΠΙΑ--ΜΑ--ΠΟΙΑ--ΠΑ-ΠΙΑ.

 

:-)

 

Άρα πρέπει να γράψουμε «μιά».

 

Αυτό με τα εισαγωγικά δεν έχει εφαρμογή εδώ. Πρόκειται για μια φράση πολιτογραφημένη στη νεοελληνική δημοτική που, όπως και όλες οι υπόλοιπες, γράφεται πλέον με μονοτονικό. Εδώ την έβαλα σε εισαγωγικά απλώς για να την ξεχωρίσω, όχι επειδή ήθελε να παραθέσω τον Αριστοτέλη ή τον Όμηρο. :-) Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και πλαγιογράφηση. Ή έντονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνω παράθεση στην παράθεση θα πρέπει να γράφω πολύ ώρα. Χαίρομαι για τα ωραία που ακούγονται στο παρόν.

 

Συμφωνώ φυσικά με την ανάγκη μας να δούμε τα DVD μας και να ακούσουμε τα mp3 μας, όπως και να δείξουμε τις παρουσιάσεις μας. Αλλά αν το mp3 ήταν "free" δεν θα υπήρχε προεγκατεστημένο και στο Ubuntu; Λέτε η ομάδα του Ubuntu να θέλει να εξοργίζει τα newbies βάζοντάς τα οργώσουν τα forum και να αρχίσουν τα apt από την πρώτη μέρα απλά και μόνο για να ακούσουν τη μουσική τους;

 

Παιδιά τα Windows fonts δεν είναι τσάμπα! Άλλο τα 5 "Web Fonts" που έβγαλε τσαμπέ (και το έκοψε μετά) η Microsoft, και άλλο να κάνεις τα 200 fonts των Vista import στο linux!

 

Είμαι λίγο αυστηρός, η αλήθεια είναι με το κλειστό (proprietary) λογισμικό, από τη στιγμή που και γω το χρησιμοποιώ (κατά κόρον). Όμως έτσι εκκολάπτεται το αυγό του φιδιού. Θέλοντας η κάθε εταιρία να προστατεύσει την τεχνολογία της, φτιάχνει κλειστό κώδικα. Όμως σε κάποιο σημείο το πράγμα μάλλον ξεφεύγει και μας παγιδεύει. Έτσι φτάνουμε στα σημερινά τέρατα που προσπαθούν να κάνουν reverse engineer οι "καλοί".

Ποιος μπορεί να κατηγορήσει όμως τον δημιουργό software για το ότι θέλει να προστατέψει το "παιδί του".

 

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον Eusebius για το Ogg

 

Διάβασα κι άλλο ένα, ότι λέει καλά κάνουν οι πιτσιρικάδες και αντιγράφουν τα Windows. Δεν συμφωνώ, όχι γιατί είναι παράνομο (και καλά), αλλά αυτοί οι πιτσιρικάδες γίνονται τα "βαποράκια" της Microsoft εξαπλώνοντας τη βάση των χρηστών Windows, ενώ ταυτόχρονα συνηθίζουν στο "Σύστημα Microsoft" και γίνονται ECDL experts και Microsoft Certified Professionals όταν μεγαλώσουν.

 

Πιστεύω ότι αν δεν αντιγράφονταν τα Windows τότε μόνο υπήρχε περίπτωση να "δει" ο κόσμος και άλλες εναλλακτικές λύσεις. "Τι; 300 ευρώ τα Windows; Μισό βασικό ρε πούΧτη μου...Για να δοκιμάσω τιποτ' άλλο μπας και γίνει δουλειά..."

Ενώ τώρα: "Πες του μικρού να μου φέρει ένα CD με τα Windows" (και εννοεί και το office μαζί ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλα ολα αυτα αλλα μην ξεχναμε οτι η microsoft ειναι μια εταιρεια

με σκοπο το κερδος και μονο αυτο. δεν την ενδιαφερει η φιλοσοφια και ολα αυτα που λέμε. γι αυτην το σωστο ειναι πως θα ερχετε το χρημα και καλα κανει εταιρεια ειναι. και μπραβο της ειλικρινα που τα καταφερε να ειναι το νουμερο ενα παγκοσμιως.

Η μονοπωλιακη της πολιτικη μπορει να καταπολεμηθει με νομοθεσιες και με εναλλακτικες λύσεις (linux)

Καπου ειχα διαβασει αυτο: Σε συνεντευξη του Linus Torvald ενας δημοσιογραφος τον ρωτησε αν τον ενδιαφερει μια συζητηση με τον Bill Gates. Και ο Linus απαντησε: "Οχι δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο, δεν εχουμε τιποτα κοινο να πουμε. Εγω θα μιλαω για τεχνολογια και αυτος για εμποριο":mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...