Προς το περιεχόμενο

Vista πες αλεύρι !


gtroza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εμεις οι μεγαλήτεροι σε ηλικία έχουμε δει αρκετές αλλαγές στον χώρο της πληροφορικής και έχουμε ζήσει εποχές που τα windows δεν ήταν κάτι δεδομένο.Και επειδή αυτός ο χώρος αλλάζει αρκετά γρήγορα και ήρθε η ώρα να περάσει η microsoft σιγά σιγα στην ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως το 0,5% επί του συνόλου των pc users ανά τον κόσμο, είναι σε θέση να στείλει την M$ στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, όταν η τελευταία κατέχει το 95% της παγκόσμιας αγοράς. Έχουμε το λειτουργικό που μας αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας (και για το εκτος θεματος σχόλιο), αλλά αυτή τη μανία που εκφράζεται για τη Microsoft δεν την καταλαβαίνω. Γιατί τόσο πάθος ώστε να πέσει, να σβήσει κτλ. Εντάξει, δε λέω έχει κάνει αρκετά πράγματα μη αρεστά, αλλά αξίζει κανείς να ασχολείται; Μου φαίνεται μεγάλη κακία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου απαντήσω με 1.000.000 λέξεις για τους λόγους για τους οποίους η M$ πρέπει να αφανιστεί. Μια αρχή (πρόσφατο άρθρο μου) είναι εδώ

 

Και αν έχεις 1-2 ώρες μπορείς να διαβάσεις όλο το παρακάτω άρθρο για να εμπεδώσεις τι εστί M$

 

http://www.vanwensveen.nl/rants/microsoft/IhateMS.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά αυτά δεν είναι επιχειρήματα.

Ουσιαστικά δεν είναι του γούστου σου η τεχνολογία της και οι κινήσεις της. Ειδικά αν χρησιμοποιείς άλλο λειτουργικό αυτά δε θα έπρεπε να σε αγγίζουν καθόλου. Οπότε ποιος ο λόγος να ασχολείται κανείς, και πόσο μάλλον να φαντασιώνεται αφανισμούς, καταστροφές κτλ.

 

Eμένα δεν μου αρέσει η φάτσα του gAΤes αλλά και του balmer γιαυτό θέλω να μπούνε στο χρονοντούλαπο.

Οκ, πάω πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας (και για το εκτος θεματος σχόλιο), αλλά αυτή τη μανία που εκφράζεται για τη Microsoft δεν την καταλαβαίνω. Γιατί τόσο πάθος ώστε να πέσει, να σβήσει κτλ. Εντάξει, δε λέω έχει κάνει αρκετά πράγματα μη αρεστά, αλλά αξίζει κανείς να ασχολείται; Μου φαίνεται μεγάλη κακία....

 

Συγνώμη αλλά αυτά δεν είναι επιχειρήματα.

Ουσιαστικά δεν είναι του γούστου σου η τεχνολογία της και οι κινήσεις της. Ειδικά αν χρησιμοποιείς άλλο λειτουργικό αυτά δε θα έπρεπε να σε αγγίζουν καθόλου. Οπότε ποιος ο λόγος να ασχολείται κανείς, και πόσο μάλλον να φαντασιώνεται αφανισμούς, καταστροφές κτλ.

 

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων

Eμένα δεν μου αρέσει η φάτσα του gAΤes αλλά και του balmer γιαυτό θέλω να μπούνε στο χρονοντούλαπο.

Οκ, πάω πάσο

 

κάποτε η Μαρία Αντουαννέτα ρώτησε γιατί φωνάζει ο όχλος.

της απάντησαν οτι πεινάει γιατί δεν έχει να φάει ψωμί.

 

και εκείνη εύλογα ρώτησε:

γιατί δεν τρώει (ο όχλος) παντεσπάνι ?

 

όπως καταλαβαίνεις αγαπητέ capthookb είναι θέμα οπτικής γωνίας.

 

ίσως είναι "ατυχές" το παράδειγμα

το κακία μάλλον δεν είναι η πιό κατάλληλη λεξη

για τις φαντασιώσεις αφανισμού και καταστροφής πάλι δεν συμφωνώ

αν η microsoft πέσει στο 50% και ο bill gates απο Νο 1 σε πλούτο γίνει Νο 1000 είναι κακία και φαντασίωση άφανισμού και καταστροφής ?

 

θα συμφωνήσω στο φαντασίωση σκέτο

αλλά χρειαζόμαστε τα όνειρα και τις φαντασιώσεις (μερικοί τουλάχιστον!):-)

 

 

capthookb

θα έκανες την ίδια ερώτηση στην microsoft και στον bill gates, σε σχέση με το GNU/Linux ?

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε μπορώ να πω ότι "θέλω να πέσει η Microsoft". Αλλά ήδη ο κλειστός κώδικας ανήκει στο παρελθόν από άποψης "ανάγκης της εποχής" (δηλαδή δεν τον έχει ξεπεράσει σε όλα ο ανοιχτός κώδικας, αλλά τον έχει ξεπεράσει η ίδια η ανάγκη της σύγχρονης εποχής). Ο ανοιχτός κώδικας είναι το μέλλον, και αν θέλει κάποιος να είναι με τη μεριά του μέλλοντος, τότε τάσσεται υπέρ του ανοιχτού κώδικα και κατά του κλειστού.

 

Ο λόγος για τον οποίο πιστεύω ότι το open source είναι το μέλλον, είναι γιατί εμπλέκει στην παραγωγή του σχεδόν το σύνολο των χρηστών που χρησιμοποιούν το προϊόν, παράγεται (αρχικά) από ανθρώπους που προσπαθούν να καλύψουν ανάγκες τους και όχι να κερδοσκοπήσουν, το προϊόν της εργασίας προέρχεται από ελεύθερα συνεταιρισμένους παραγωγούς που διαθέτουν επίσης ελεύθερα τον καρπό της συνεργασίας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω καταλαβαινω -και συμφωνω- οτι ο capthookb θελει να πει τι μας ενδιαφεριε ο gates με τα windows αφου η τεχνολογια ειναι το linux , αυτοι που ακγομαχανε ειναι στην microsoft. Σιγα σιγα εχω αρχισει να ξεχναω οτι υπαρχει, ενω πριν δεν φανταζομουν τον κοσμο χωρις windows!

και γω δεν ασχολουμαι , και καλα θα κανουν να μην ασχολουνται και οι δημοσιοι φορεις γιατι αρκετα εχουμε πληρωσει στους αμερικανους και στην microsoft. ας μεινουν και λιγα χρηματα στην ευρωπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@capthookb: Δεν πρέπει ωστόσο να αγνοούμε μια παράμετρο: η Microsoft, εξ αρχής και συστήματικά, ανυψώνει διαρκώς διαχωριστικά τείχη που χωρίζουν τους χρήστες της από τον υπόλοιπο κόσμο, χρησιμοποιώντας non-standard πρωτόκολλα ή πειραγμένα standard πρωτόκολλα, τα οποία εν μια νυκτί φτάνουν να χρησιμοποιούνται από το 95% των χρηστών υπολογιστών, αποκλείοντας το υπόλοιπο 5%[1]. Αν προσπαθήσεις στο ίδιο δίκτυο (μεγαλύτερης κλίμακας, όχι του σπιτιού σου) να στήσεις Windows workstations δίπλα σε *ΝΙΧ workstations, θα δεις πόσο απαράδεκτα στριφνά είναι τα windows στα περισσότερα ζητήματα «συνεργασίας» με άλλους υπολογιστές. Προσωπικά αυτός είναι ο λόγος που θα ήθελα η Microsoft να χάσει αρκετή απο τη δύναμή της, ώστε να αναγκαστεί να αλλάξει τακτικές και να γίνει πιο συμβατή με τον υπόλοιπο κόσμο. Η πληροφορική και οι υπολογιστές πρέπει να ενώνουν τους ανθρώπους και όχι να τους χωρίζουν ;-).

 

Δεν είναι λοιπόν για μένα θέμα μίσους ή φανατισμού, είναι απλά ζήτημα του να γίνει η ζωή όλων μας ευκολότερη.

 

[1] Υπενθυμίζω ότι μέχρι και από το Messenger έχει αποπειραθεί να μας αποκλείσει, και όχι μόνο μια φορά μάλιστα ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft είναι (δικαίως) σε θέση ισχύος γι' αυτό και πουλάει ενώ τα άλλα λειτουργικά π.χ. linux ούτε τσάμπα δεν τα παίρνει ο (πολύς ο) κόσμος, στην κυριολεξία, και ιδίως στη χώρα μας που τα θέλουμε όλα έτοιμα και προπάντων τσάμπα.

 

Όλοι οι σεβαστοί κατα τ' άλλα insomniacs που βλέπω στα linux threads ξεκινάνε με ενθουσιασμό, τρέχουν τα αυτόματα scripts για να έχουν:

* W32, mp3, MPEG2 codecs, τα fonts των Windows (πειρατεία)

* proprietary drivers για τις συσκευές τους (κλειστός κώδικας)

κλπ. σπάζοντας άμεσα τους σχετικούς κανόνες που πρεσβεύει το linux και καπάκι αρχίζουν την καταστροφολογία περί Microsoft, για να ενδώσουν πάλι στα Windows με το πρώτο DirectX παιχνίδι που θα κυκλοφορήσει.

 

Ακόμα και μ' αυτά τα ρουφιάνικα Vista που τα έχω σιχαθεί, η Microsoft συνεχίζει να είναι κυρίαρχος άνετα.

 

Ακόμα και αν κάποιο λειτουργικό "κλέψει" σημαντικό μερίδιο από τη Microsoft (μιλώντας για home κατάσταση) είμαι σίγουρος ότι θα πάψει να είναι δωρεάν.

 

Κάποιος φίλος μίλησε πρίν "για τα παλιά" όπου η Microsoft είχε απλά ένα μικρό μερίδιο. Τότε ήταν ανώριμη και ευμετάβλητη η όλη φάση, όμως τώρα η κατάσταση παγιώθηκε, όπως συμβαίνει και σε άλλους τομείς (π.χ. πολιτική). Τότε υπήρχαν αν θυμάστε και αρκετές διαφορετικές αρχιτεκτονικές στα computer μας με τους motorola 68000 (Amiga, Atari ST, Mac), Zilog Z80 (Commodore 64/128, Amstrad CPC) κλπ., μια εποχή που κοροιδεύαμε τους χρήστες PC (286). Τώρα μόνο intel και κλώνοι της, και δεν φαίνεται να αλλάζει αυτό.

 

Η μόνη λύση είναι οι home χρήστες σήμερα να πάνε κόντρα στο ρεύμα αφήνοντας την άνεση των Windows. Ταυτόχρονα οι κυβερνήσεις και τα εκπαιδευτικά ιδρύματα να αγκαλιάσουν το linux. Αντίθετα οι Έλληνες home χρήστες έχουν γίνει δέσμοι του directX και οι κυβέρνησή τους έχει κλείσει συμφωνία με τη Microsoft, ενώ η γνώση Η/Υ είναι συνυφασμένη στα εκπαιδευτήρια με το Office και τον internet explorer (λέγε με ECDL)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον Δημητρη, αν τα πράγματα ήταν αντίθετα και το 95% το είχαν linux ,είμαι σίγουρος οτι θα υπερασπιζόμασταν τα Windows.

Αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστο η λάθος....

Κάτι σαν τους κομμουνιστες, έχουν σωστές απόψεις γενικα,κάτω το κεφαλαιο , λέφτα στους εργαζομένους και τετοια αλλα από την άλλη....

Βλέπε Κίνα....έχουν Μεγάλο Αδερφό για το ιντερνετ....nocomment

 

Και οταν μιλάμε για λινουξ, δεν είναι σωστό να μιλάμε για windows-like διανομες, Οι περοσσοτερες δηλαδη....Wanna be windows!!!!

(Όσοι έχουν δοκιμάσει slackware καταλαβαινούν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο dimitris__ ωραία τα λέει, αλλά νομίζω ότι είναι λίγο αυστηρός στο θέμα των proprietary drivers. :-)

 

[...] Προσωπικά αυτός είναι ο λόγος που θα ήθελα η Microsoft να χάσει αρκετή απο τη δύναμή της, ώστε να αναγκαστεί να αλλάξει τακτικές και να γίνει πιο συμβατή με τον υπόλοιπο κόσμο.[...]

 

Μα ένας από τους λόγους που η Μίκροσοφτ έχει τη δύναμη που έχει είναι ακριβώς αυτά τα κόλπα.

  • Θα ήταν πιο εύκολο να στήνεις μεικτά δίκτυα αν ήταν ανοιχτά τα πρωτόκολλά της.
  • Θα ήταν πιο εύκολο να χρησιμοποιείς πολλαπλά λειτουργικά αν ήταν ήταν ανοιχτό το NTFS.
  • Θα ήταν πιο εύκολο να χρησιμοποιείς OpenOffice αν ήταν ανοιχτά πρωτόκολλα τα DOC, XLS κλπ.

Γιʼ αυτό άλλωστε της έχει ρίξει τέτοιο άγριο κυνήγι τα τελευταία τρία χρόνια η ΕΕ: για τα πρωτόκολλα. Και προσωπικά δεν ξέρω κατά πόσον είναι σωστό να υποχρεώνεις έναν κατασκευαστή να ανοίξει τα πρωτόκολλά του (μόνος του τα έφτιαξε άλλωστε, δεν τα φτιάξαμε όλοι μαζί), αλλά όταν πρόκειται για κατασκευαστή με τέτοια θέση στην αγορά λαμβάνονται υπόψιν και άλλοι παράγοντες, διότι στο τέλος καταλήγουμε σε μια κατάσταση (lockin, υψηλό όριο εισόδου για άλλους παίκτες) που δεν ωφελεί κανέναν εκτός από έναν.

 

Για να μην πιάσουμε το πόσο πιο καλό θα ήταν το OpenOffice ή, π.χ., τί άλλα ωραία πράγματα θα είχαν κάνει οι φίλοι μας του NTFS-3G αν δεν ήταν ανάγκη να δαπανούν τόσες εργατώρες για να κάνουν reverse-engineering τα κλειστά πρωτόκολλα της MS. Απίστευτη σπατάλη!

 

btw, το «εν μιά νυκτί» γράφεται έτσι, με τόνο. Η δοτική αυτή είναι δισύλλαβη, οπότε στο μονοτονικό πρέπει να τονιστεί (όπως τονίζεται και το επίσης δισύλλαβο «διά»). Δεν είναι σαν την αόριστη αντωνυμία «μια» (κάποια), η οποία είναι μονοσύλλαβη και άρα δεν τονίζεται (σε αντίθεση με το αριθμητικό «μία», που είναι δισύλλαβο και τονίζεται). -- Γενικά, πάντως, όλες αυτές οι «λόγιες» φράσεις που έχουν ξεμείνει από παλιά δεν λειτουργούν τελείως απροβλημάτιστα μέσα στη δημοτική. Προσωπικά τις αποφεύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...