Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φανταζομαι εννοεις στα 4200 που ειναι ολοι οι πυρηνες ετσι?για τον 4790K μιλαω.

 

Στα 4200 στα 4400 οπως θελεις εσυ γιατι αλλος λεει στοκ το στοκ και αλλος το turbo σε ολους, δεν εχω προβλημα οτι ειναι ποιο ευκολο  :-D

Το 1.45 που δίνει η asrock είναι overkill για nb fm2/fm2+ socket, μέχρι 1.3v είναι το μέγιστο safe. Αν δεν πείραζα το nb δεν πέρναγε το stress, περίεργο. Θα δοκιμάσω πάλι με nb 2000 και 1.6v στις μνήμες, μιας και με στοκ nb κρασάρει το μηχάνημα. Το nb voltage δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι στο hwinfo, στο nb vid λέει 1.275, στο nb voltage λέει 1.223, νομίζω πως είναι στο δεύτερο. Στο bios δυστυχώς δεν μου δείχνει το nb voltage. Πάντως είτε η gigabyte είναι περίεργη στο oc μνημών είτε οι μνήμες είναι μέτριες, μάλλον το πρώτο.

 

Καλα οτι ειναι overkill ειναι αλλα ειναι μεσα στα πλαισια το 1.45, απλα δεν χρειαζεται τοσο σε καμια περιπτωση. Το βαζει μονο του και απλα το κατεβαζεις και ολα μελι γαλα.

Το λοιπον εχω παιξει απο 1.25 μεχρι 1.35 με 2400 ΝΒ +- αναλογα που επαιζα μνημες κτλπ σημειωση ολα τα τεστ ΟΚ 3D 2D και καμια 12αρια ωρες Fallout 4 κιχ.

Λογικο ειναι να μην σε αφηνει στα 1800 απο την στιγμη που πας για 2100+ μνημες, απορω πως και σε αφησε ανοιχτη την επιλογη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Το demo έχετε??Εγώ έχω την εφαργή όχι μέσω steam πληρωμένο αλλα δεν μπορώ να έχω το καινούργιο

Mμεσω steam ειναι κατεβασμενο και αναφερει τον τροπο για να μπουμε στη βετα εκδοση την ανανεωμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4200 στα 4400 οπως θελεις εσυ γιατι αλλος λεει στοκ το στοκ και αλλος το turbo σε ολους, δεν εχω προβλημα οτι ειναι ποιο ευκολο  :-D

 

Καλα οτι ειναι overkill ειναι αλλα ειναι μεσα στα πλαισια το 1.45, απλα δεν χρειαζεται τοσο σε καμια περιπτωση. Το βαζει μονο του και απλα το κατεβαζεις και ολα μελι γαλα.

Το λοιπον εχω παιξει απο 1.25 μεχρι 1.35 με 2400 ΝΒ +- αναλογα που επαιζα μνημες κτλπ σημειωση ολα τα τεστ ΟΚ 3D 2D και καμια 12αρια ωρες Fallout 4 κιχ.

Λογικο ειναι να μην σε αφηνει στα 1800 απο την στιγμη που πας για 2100+ μνημες, απορω πως και σε αφησε ανοιχτη την επιλογη!!!

 

Για 1866 μνήμες πάω και όχι για 2133 αλλά περίεργο που δεν με πήγε την ρύθμιση του nb auto στα 2000 από 1800 :P. Τι να σε πω, περίεργο, σήμερα θα ξαναδοκιμάσω όποτε ευκαιρήσω, διαφορετικά αν δεν βγάλω άκρη με βλέπω για άλλες μνήμες αργότερα, αφού δοκιμάσω τις savage 2400mhz που έχει ένας φίλος :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1866 μνήμες πάω και όχι για 2133 αλλά περίεργο που δεν με πήγε την ρύθμιση του nb auto στα 2000 από 1800 :P. Τι να σε πω, περίεργο, σήμερα θα ξαναδοκιμάσω όποτε ευκαιρήσω, διαφορετικά αν δεν βγάλω άκρη με βλέπω για άλλες μνήμες αργότερα, αφού δοκιμάσω τις savage 2400mhz που έχει ένας φίλος :D.

Πάρε μωρέ καμια εξωτερική κάρτα και θα ησυχάσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μωρέ καμια εξωτερική κάρτα και θα ησυχάσεις ;)

 

Δεν καίγομαι για εξωτερική κάρτα μιας και για αυτά που κάνω για την ώρα φτάνει η igpu. Εμένα με καίει γιατί δεν μπορώ να κλοκάρω τις μνήμες. Τελικά έπειτα από πολλά πειράματα είδα πως το nb δεν έχει να κάνει για 1866 mhz ram, ούτε σε συχνότητα ούτε σε επιπλέον ρεύμα και πως οι ραμ δεν στρώνουν ακόμα και αν δώσω 1.65v, κάτι με τα timings παίζει, όποτε τα πειράζω από 9 9 9 24 2t σε 10 10 10 28 2t μπουτάρει αλλά έχω θέμα, με 11 11 11 30 2t έχω επίσης θέμα, τώρα το να πιάσω τα 1866 με 12 12 12 32 δεν το δοκιμάζω καν, ξεφτίλα 1866 cl12 πραγματικά. Αν δεν μου έρθει καμιά άλλη ιδέα, με βλέπω για αγορά νέων μνημών αργότερα αφού πουλήσω αυτές, γουστάρω το tweak και την φάση igpu και γρήγορες μνήμες μιας και όπως είπα για την ώρα μου φτάνει και δεν θέλω κάτι δυνατότερο. Οι ρυθμίσεις που κάνω είναι χωρίς xmp μιας και με xmp έχω σίγουρο το γεγονός να μην μπουτάρει το μηχάνημα. Λέτε να φταίει πχ το apm ή το c6 ; Το c6 το έχω ανοιχτό και το apm κλειστό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά παιδιά καλές γιορτές να είμαστε καλά να περνάμε καλά να benchαρουμε  περισσότερο και ο νέος χρόνος να μας φέρει ότι μας στέρησε ο παλιός.!!!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπεράσματα σήμερα από προσπάθεια oc των μνημών στα 1866. Λοιπόν, στα γκρι σλοτς δεν έχω ελπίδες για oc, με xmp ή χωρίς, με 1.65v ρεύμα και όσο χαλαρά timings και αν δώσω, 1 ή 2t αντίστοιχα, το μόνο που θα γίνει θα είναι να μου διαβάζει μόνο το ένα στικ αν κάνω oc, με xmp ή χωρίς xmp στα 1600 διαβάζει και τα δύο στικ κανονικά, είτε 1 είτε 2 t. Στα μαύρα σλοτς έχω ελπίδες αλλά χωρίς xmp, 1866 10 10 10 28 1t/2t με 1.5v ρεύματος, ωστόσο κάνει επανεκκίνηση το μηχάνημα όταν τρέχω cinebench, gpu και cpu test. Ακόμη και αν δώσω 1.65v ρεύμα πάλι έχω κρασάρισμα, με 1.5v είναι το ίδιο, με 1 ή 2t θα φάει το ίδιο κρασάρισμα. Με vengeance ενός φίλου 2x4gb 1866 9 10 9 27 1.5v με xmp δεν είχα θέμα, έτρεξε στα 1866 χωρίς θέμα στα γκρι κιόλας σλοτ. Οπότε το πρόβλημα γίνεται εμφανές με το χειροκίνητο κλοκάρισμα, μιας και οι εργοστασιακά κλοκαρισμένες έπαιξαν άψογα. Μάλιστα με τις gskill όταν δοκίμασα σήμερα 1866 10 10 10 28 1t και 1.65v εμφάνισε κάτι περίεργα χρώματα στο boot screen, ορίστε screenshot, τα οποία δεν έχω ιδέα γιατί τα έβγαλε. Να τονιστεί πως όσο memtest και να τρέξω δεν βγάζει errors, ένα ένα τα στικς και σε οποιοδήποτε σλοτ. Μάλλον η gigabyte έχει θέμα με το oc στις μνήμες, σε όσα reviews έχω δει οι gigabyte για amd, είτε για fm2/fm2+ αλλά είτε και για am3+ δεν κλοκάρουν τόσο καλά. 

post-297338-0-18556500-1450964425_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπεράσματα σήμερα από προσπάθεια oc των μνημών στα 1866. Λοιπόν, στα γκρι σλοτς δεν έχω ελπίδες για oc, με xmp ή χωρίς, με 1.65v ρεύμα και όσο χαλαρά timings και αν δώσω, 1 ή 2t αντίστοιχα, το μόνο που θα γίνει θα είναι να μου διαβάζει μόνο το ένα στικ αν κάνω oc, με xmp ή χωρίς xmp στα 1600 διαβάζει και τα δύο στικ κανονικά, είτε 1 είτε 2 t. Στα μαύρα σλοτς έχω ελπίδες αλλά χωρίς xmp, 1866 10 10 10 28 1t/2t με 1.5v ρεύματος, ωστόσο κάνει επανεκκίνηση το μηχάνημα όταν τρέχω cinebench, gpu και cpu test. Ακόμη και αν δώσω 1.65v ρεύμα πάλι έχω κρασάρισμα, με 1.5v είναι το ίδιο, με 1 ή 2t θα φάει το ίδιο κρασάρισμα. Με vengeance ενός φίλου 2x4gb 1866 9 10 9 27 1.5v με xmp δεν είχα θέμα, έτρεξε στα 1866 χωρίς θέμα στα γκρι κιόλας σλοτ. Οπότε το πρόβλημα γίνεται εμφανές με το χειροκίνητο κλοκάρισμα, μιας και οι εργοστασιακά κλοκαρισμένες έπαιξαν άψογα. Μάλιστα με τις gskill όταν δοκίμασα σήμερα 1866 10 10 10 28 1t και 1.65v εμφάνισε κάτι περίεργα χρώματα στο boot screen, ορίστε screenshot, τα οποία δεν έχω ιδέα γιατί τα έβγαλε. Να τονιστεί πως όσο memtest και να τρέξω δεν βγάζει errors, ένα ένα τα στικς και σε οποιοδήποτε σλοτ. Μάλλον η gigabyte έχει θέμα με το oc στις μνήμες, σε όσα reviews έχω δει οι gigabyte για amd, είτε για fm2/fm2+ αλλά είτε και για am3+ δεν κλοκάρουν τόσο καλά. 

ξερεις τι εχω καταλαβει ανεβαζοντας τις μνημες σου κλοκαρει η καρτα γραφικων σου και κρεμαει !!

γιατι στο μεμτεστ δε εχεις θεμα ;;; γιατι βλεπει μονο μνημες ....ενω μεσα κρεμαει το συστημα

 

ενα δικο μου με την igp  hd 530 του 6700κ 1150 @ 1400  /1550   κλοκαρη και αυτη  με τις μνημες

http://www.3dmark.com/3dm/9670034?

post-238528-0-26357000-1450965509_thumb.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα αλλά δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, την κάρτα την έχω manual στα 950 mhz και παραμένει 950 mhz μετά το κλοκάρισμα των μνημών, το έχω τσεκάρει άλλωστε στο cpu-z. Και με στοκ gpu έχω το ίδιο θέμα. Στα 950mhz η igpu είναι stable, την είχα τσεκάρει 2 ώρες στο furmark με 1600αρες μνήμες. Ή κάτι φταίει ή πολύ απλά η mobo δεν τραβάει στο oc των μνημών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα αλλά δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, την κάρτα την έχω manual στα 950 mhz και παραμένει 950 mhz μετά το κλοκάρισμα των μνημών, το έχω τσεκάρει άλλωστε στο cpu-z. Και με στοκ gpu έχω το ίδιο θέμα. Στα 950mhz η igpu είναι stable, την είχα τσεκάρει 2 ώρες στο furmark με 1600αρες μνήμες. Ή κάτι φταίει ή πολύ απλά η mobo δεν τραβάει στο oc των μνημών.

κατσε οι μνημες  παιζουν εκει ;;  εδω η μητρικη λεει οτι παιζει  εως 2133 επισημα  και 2400 oc !!!!!

  1. Support for DDR3 2400(OC)/2133/1866/1600/1333 MHz memory modules

 

εδω στο review παιζει 2400 τις μνημες  και 5800κ στα @ 4.5

http://ru.gecid.com/mboard/gigabyte_ga-f2a78m-d3h/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...