Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά βρέθηκε το sweet spot στις kingston savage το οποίο βγήκε στα 2400mhz ύστερα από εκτενή oc.Άνοιξε βέβαια και στα 2666mhz (photo) το pc αλλά οι επιδόσεις στις μνήμες έπεσαν σε σχέση με τα 2400mhz.

post-303984-0-83993800-1450732097_thumb.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος με 4790Κ και 4770Κ να ριξει 1 CB15 με στοκ; Εαν δεν ειναι δυσκολο και ενα με 6700Κ θα ηταν super. Μνημες δεν με ενδιαφερει απλα το CPU στοκ και οχι optimized runs, παιζω λιγο με τον 5650 και θελω να δω ακριβως τι κανει μιας και για την ωρα δεν ειμαι για πολλα πολλα με μαμα ρευμα παιζει μαξ 1.184-1.192 με LLC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος με 4790Κ και 4770Κ να ριξει 1 CB15 με στοκ; Εαν δεν ειναι δυσκολο και ενα με 6700Κ θα ηταν super. Μνημες δεν με ενδιαφερει απλα το CPU στοκ και οχι optimized runs, παιζω λιγο με τον 5650 και θελω να δω ακριβως τι κανει μιας και για την ωρα δεν ειμαι για πολλα πολλα με μαμα ρευμα παιζει μαξ 1.184-1.192 με LLC

Ελπίζω να εννοείς αυτό. 6700Κ stock.

post-293763-0-99588500-1450800411_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τελικά ο fallen4ngel μου έριξε την ιδέα για τα διαφορετικά ram slot και έτσι έβαλα τα 2 dimms στα δύο μαύρα slot από τα δύο γκρι (τα οποία λέει η gigabyte ως recommended για dual channel, ναι οκ :P). Δίχως xmp, 1866 mhz, 1.5v, 11 11 11 30 2t (για αρχή τα έχω τόσο χαλαρά, πιστεύω και με 10 10 10 28 δεν θα έχει θέμα, ωστόσο με τα χαλαρότερα timings είναι η πρώτη σταθερή απόπειρα υπερχρονισμού των ραμ σε αυτό το mobo που ομολογώ πως μου έβγαλε το λάδι :P) και nb 2000. Δοκίμασα με στοκ ρεύμα 1866 με τα παραπάνω timings και nb 1800 και κράσαρε στα windows, το ίδιο γινόταν με 1.55-1.6 και 1.65v ρεύματος. Τελικά με 1.5v στις ραμ βρήκα τον ένοχο, το nb, το οποίο έπρεπε να ανεβάσω στα 2000 mhz. Έτρεξα δύο ώρες και ένα τέταρτο furmark, μιας και έχω μόνο igpu και έτσι στρεσσάρω τις ram ως προς την σταθερότητά τους μαζί με την igpu, έχω βρει πως είναι το μόνο που δουλεύει, μαζί με 5 λούπες cb r15 στα γραφικά μετά το furmark για σιγουριά, το memtest ή το prime95 blend δεν μου δείχνουν σφάλματα στις ραμ όσο και να τα τρέξω. Έτσι λοιπόν η πρώτη απόπειρα πέτυχε, ορίστε και screenshot και φυσικά ένα ευχαριστώ στον fallen4ngel για την ιδέα, την οποία ψιλοβαριόμουν να υλοποιήσω, ωστόσο έπειτα από περιπτώσεις που είχε με ένα msi fm2+ mobo ψήθηκα να δοκιμάσω τα άλλα δύο ram slot. Θα δοκιμάσω και στα γκρι slots, μιας και παίζει πάνω στον πανικό μου για oc να έκανα κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις :

 

Edit : Μου έκανε restart το μηχάνημα μόνο του, ειρωνεία μετά από 2ωρο stress test, ωστόσο σημαίνει πως μάλλον οι μνήμες θέλουν ρεύμα. Ξέρω ότι έχω πολύ μέτριο kit για oc και ότι σε amd πλατφόρμα είναι πιο παλούκι το κλοκάρισμα, ωστόσο προσπαθώ να πάρω το μέγιστο δυνατό από τις ραμ σε συχνότητα. Επιστροφή στα 1600 με xmp και άλλη δόση tweaking, βαρέθηκα πια :D.

post-297338-0-12102300-1450802269_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το NB μην το πειράζεις :) σε συχνότητα, ίσως με ένα κλικ ρευμα εκεί να είσαι σταθερός, μιας και πέρασε όλα τα τέστ και έβγαλε πρόβλημα στο 2ωρο είσαι κάπου πολύ κοντά.

Στο δικό μου εάν θυμάμαι καλά με μαμά NB για να πιάσει τα 2400 θέλει ρεύμα διαφορετικά γιοκ. Εάν το αφήσω πχ Auto μόλις πάω την μνήμη 2400 ή μαμά Asrock δίνει 1.45 εάν σε ενδιαφέρει να το δω πόσο ακριβώς θέλει να σου πω δεν είναι κόπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1.45 που δίνει η asrock είναι overkill για nb fm2/fm2+ socket, μέχρι 1.3v είναι το μέγιστο safe. Αν δεν πείραζα το nb δεν πέρναγε το stress, περίεργο. Θα δοκιμάσω πάλι με nb 2000 και 1.6v στις μνήμες, μιας και με στοκ nb κρασάρει το μηχάνημα. Το nb voltage δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι στο hwinfo, στο nb vid λέει 1.275, στο nb voltage λέει 1.223, νομίζω πως είναι στο δεύτερο. Στο bios δυστυχώς δεν μου δείχνει το nb voltage. Πάντως είτε η gigabyte είναι περίεργη στο oc μνημών είτε οι μνήμες είναι μέτριες, μάλλον το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος με 4790Κ και 4770Κ να ριξει 1 CB15 με στοκ; Εαν δεν ειναι δυσκολο και ενα με 6700Κ θα ηταν super. Μνημες δεν με ενδιαφερει απλα το CPU στοκ και οχι optimized runs, παιζω λιγο με τον 5650 και θελω να δω ακριβως τι κανει μιας και για την ωρα δεν ειμαι για πολλα πολλα με μαμα ρευμα παιζει μαξ 1.184-1.192 με LLC

Φανταζομαι εννοεις στα 4200 που ειναι ολοι οι πυρηνες ετσι?για τον 4790K μιλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανανεωμενο το νεο look του 3dmark αν και βετα ακομη  τωρα το νεο τεστακι VRΜΑRK δε μου δουλεψε !!

 

συνεχεια  με σκορακι με το alps M1_Pro scored 305 in the 3DMark Sling Shot using ES 3.1 Android benchmark test. http://bit.ly/3dmark-android

post-238528-0-34305200-1450817203_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...