Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη δεν γινεται να μας την βγαινουν οι core2 με τετοια σκορ ηρθε η ωρα να παρουμε κεφαλι οι i7:devil: αντε να ποσταρει και κανενας με 965 oc

post-123778-129062991522_thumb.jpg

post-123778-129062991526_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

790 ήταν το διαθέσιμο μέσω Catalyst.Χωρίς να έχω δεί φοτό,κάποια άτομα αναφέρουν μέρχι 850 σε ξένα φόρα (διαθέσιμο μέσω CCC πάντα).

3,84Gzh--->4Ghz μου έδωσε περίπου +200points,οπότε μπακάλικα αν το υπολογίσω θα χτυπήσω τοίχο κοντα στα 17500~17600...και βαριέμαι απίστευτα να το κυνηγήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

790 ήταν το διαθέσιμο μέσω Catalyst.Χωρίς να έχω δεί φοτό,κάποια άτομα αναφέρουν μέρχι 850 σε ξένα φόρα (διαθέσιμο μέσω CCC πάντα).

3,84Gzh--->4Ghz μου έδωσε περίπου +200points,οπότε μπακάλικα αν το υπολογίσω θα χτυπήσω τοίχο κοντα στα 17500~17600...και βαριέμαι απίστευτα να το κυνηγήσω...

 

Riva tuner δεν δοκιμασες? Λουσου με Riva και θα δεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Riva tuner δεν δοκιμασες? Λουσου με Riva και θα δεις!
:lol::lol::lol: καλο elias!!!:-D παντως περα απο την πλακα εχει αρχισει να κατανταει e-penis σε μεγαλο βαθμο η κατασταση εδω μεσα:-(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol::lol::lol: καλο elias!!!:-D παντως περα απο την πλακα εχει αρχισει να κατανταει e-penis σε μεγαλο βαθμο η κατασταση εδω μεσα:-(

 

Φιλε νοημα εχει μονο αν συγκρινεις και το κοστος σε σχεση με την αποδοση. ΠΑΝΤΑ.

Αν καποιος εχει QX9770 στα 4,8Ghz και δυο GTX295 σε SLI και DDR3 και και και, μπορει να πιασει 35000Marks. Τι να το κανω ομως αν εχει δωσει 3500 ευρω?

 

Ας πουμε νοημα εχει η συγκριση του δικου μου συστηματος με του Tenshi γιατι εχουμε παρομοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol::lol::lol: καλο elias!!!:-D παντως περα απο την πλακα εχει αρχισει να κατανταει e-penis σε μεγαλο βαθμο η κατασταση εδω μεσα:-(
Χαβαλές να γίνεται..

Από την άλλη ευκαιρία να μάθουμε να κάνουμε OC της προκοπής αν και για να γίνει αυτό θα πρέπει κανονικά να συζητάμε σχετικά με τις ρυθμίσεις μας.

 

Παιδια το Pci Frequency το πειραζει κανενας οταν τρεχει 3DMark?

Σημερα ειδα ενα βιντεακι στο youtube με τον Shamino και το εβαζε στα 125.

Και τι, έδωσε πόντους;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pci δίνει πόντους στα 3Dmark σε real life mode δεν κάνει τίποτα στην καλύτερη να βοηθήσει να clockάρουν οι κάρτες σας λίγο παραπάνω αλλά max μέχρι 110 παραπάνω θα αρχίσουν να φρικάρουν οι δίσκοι σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pci δίνει πόντους στα 3Dmark σε real life mode δεν κάνει τίποτα στην καλύτερη να βοηθήσει να clockάρουν οι κάρτες σας λίγο παραπάνω αλλά max μέχρι 110 παραπάνω θα αρχίσουν να φρικάρουν οι δίσκοι σας
σωστος ο πανος:-D νομιζω αν δεν κανω λαθος για παλιους ide hdds ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα απο οτι για τους sata σε high pcie!

 

@1000:χεχε,σπανια κανεις συζηταει σχετικα με τις ρυθμισεις στο bios(αναλυτικα) μoνo σε p.m συνηθως...!φαινεται καθε ενας εχει την προσωπικη μυστικη συνταγη για o/c κ δεν θελει να διαρευσει:whistle::whistle::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Dram Read Training 1000 απο που το εκλεισες? και φοβερα σκορ για τετοιο cpu.. που να παρεις και ι7! τρεχει 24/7 ετσι?
Ναι τρέχει κανονικά!

Το Dram Read Training το έκανα disable από το Bios. Είναι μία από τις επιλογές που μου δίνει σχετικά με τις μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pci δίνει πόντους στα 3Dmark σε real life mode δεν κάνει τίποτα στην καλύτερη να βοηθήσει να clockάρουν οι κάρτες σας λίγο παραπάνω αλλά max μέχρι 110 παραπάνω θα αρχίσουν να φρικάρουν οι δίσκοι σας

 

True story. Εδωσα 120 και δεν μου αναγνωριζε καμια sata συσκευη, ουτε τους δισκους, ουτε τα DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις θερμοκρασιες τι κανετε? το τοπ σκορ που εβγαλα 24260 με τον 940 κοντα στα 4 εφτασε ακομα και τους 99 και ξεκινησε να ριχνει απο μονος του ο επεξεργαστης ταχυτητα.. 99 σε full load στο εβερεστ stability test. βεβαια η υδροψυξη μου ειναι της πλακας αυτο τον καιρο απο αυριο που ερχεται η GTZ και η Freeze extreme μετα απο το γυρω της ευρωπης ελεω dpd.. ελπιζω σε βελτιωση.. παντως λειτουργει 24/7 και κανονικα σε games.. επαιζα το brother in arms κανα 4ωρο με θερμοκρασια 70 aver..

 

και μιας και ο 1000 σωστα ανεφερε να λεμε και καμια ρυθμιση (vatos) .. ο πολλαπλασιαστης που ειναι καλυτερα να ειναι ή δεν παιζει ρολο? ο λογος dram:fsb ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζουμε νερό :P

ο πολλαπλασιαστής σου καλύτερα να είναι Max πάντα

Turbo Always On

EIST enabled

και θα έχεις τον μέγιστε πολλαπλασιαστή νομίζω έτσι είναι με τους i7

 

 

FSb:Dram όπου παίζει καλύτερα μέτρα bandwidth με το Everest και όπου δεις πιο μεγάλα νούμερα κράτα το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις θερμοκρασιες τι κανετε? το τοπ σκορ που εβγαλα 24260 με τον 940 κοντα στα 4 εφτασε ακομα και τους 99 και ξεκινησε να ριχνει απο μονος του ο επεξεργαστης ταχυτητα.. 99 σε full load στο εβερεστ stability test. βεβαια η υδροψυξη μου ειναι της πλακας αυτο τον καιρο απο αυριο που ερχεται η GTZ και η Freeze extreme μετα απο το γυρω της ευρωπης ελεω dpd.. ελπιζω σε βελτιωση.. παντως λειτουργει 24/7 και κανονικα σε games.. επαιζα το brother in arms κανα 4ωρο με θερμοκρασια 70 aver..

 

και μιας και ο 1000 σωστα ανεφερε να λεμε και καμια ρυθμιση (vatos) .. ο πολλαπλασιαστης που ειναι καλυτερα να ειναι ή δεν παιζει ρολο? ο λογος dram:fsb ?

Rock stable είναι. Με αυτές τις θερμοκρασίες όμως δε λέει για 24/7.

Το δικό μου στα 4,55GHz με αέρα άγγιξε σε small FFTs τους 61-62.

Βέβαια δε έχω τολμήσει στο συγκεκριμένο σετάρισμα να τρέξω linpack. :P

Linpack έχω τρέξει μόνο στα 4200GHz με 1,288v και έπιασε 62-63 βαθμούς (!) :fear:

 

(Μιλάμε για σοβαρή τηγανιέρα το linpack..)

 

Kάτι άλλο τώρα, το OCCT το εμπιστεύεστε σαν τεστ; Μου το πρότεινε ένας φίλος από εδώ και μια χαρά βλέπω να τα πηγαίνει..

Χρησιμοποιούσα το Orthos αλλά μου την έσπασε. Τρώει κολλήματα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
με τις θερμοκρασιες τι κανετε? το τοπ σκορ που εβγαλα 24260 με τον 940 κοντα στα 4 εφτασε ακομα και τους 99 και ξεκινησε να ριχνει απο μονος του ο επεξεργαστης ταχυτητα.. 99 σε full load στο εβερεστ stability test. βεβαια η υδροψυξη μου ειναι της πλακας αυτο τον καιρο απο αυριο που ερχεται η GTZ και η Freeze extreme μετα απο το γυρω της ευρωπης ελεω dpd.. ελπιζω σε βελτιωση.. παντως λειτουργει 24/7 και κανονικα σε games.. επαιζα το brother in arms κανα 4ωρο με θερμοκρασια 70 aver..

 

και μιας και ο 1000 σωστα ανεφερε να λεμε και καμια ρυθμιση (vatos) .. ο πολλαπλασιαστης που ειναι καλυτερα να ειναι ή δεν παιζει ρολο? ο λογος dram:fsb ?

με ποσα cpu volts ολα αυτα?θα το ψησεις οπως παει κ θα σιγοβραζει αργα-αργα!μηπως πηγε κ πανω απο 99c? δεν ξερω αν ο sensor του συγκεκριμενου cpu μετραει απο ενα σημειο κ μετα ισως να σου κολαει στους 99!εχω δει κ 108c αλλα μεσο bios oxι με prog. σε μητρικη που διαβαζε οτι να ναι :lol: (vatos εχεις κανει κανα πειραμα επι του θεματος) βαλε καλυτερο νερακι γρηγορα....στα παραπανω που ειπε ο vatos συμφωνω για το turbo mode σε ο/c καταστασεις κραταω μια επιφυλαξη!ποσα QPI/VTT volt κ pll volt εχεις δωσει?αμα κλεισεις το Hyperthreading ισως σου δωσει κατι παραπανω σε o/c εχει πιασει σε ακρετους... Επεξ/σία από unstable_hero
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...