Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορει να το δροσισει ας δωσει! Το δικο μου ειναι ηφαιστειο.

 

Πολλά τα volt για haswell ότι ψύξη και να έχεις.Μετά από ένα σημείο και μετά μπορεί να είσαι ok θερμοκρασιακά αλλά τα volt που τρώει στο κεφάλι ο cpu ο συγκεκριμένος φτάνει να φτύσει τα cores ένα-ένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά τα volt για haswell ότι ψύξη και να έχεις.Μετά από ένα σημείο και μετά μπορεί να είσαι ok θερμοκρασιακά αλλά τα volt που τρώει στο κεφάλι ο cpu ο συγκεκριμένος φτάνει να φτύσει τα cores ένα-ένα.

 

Σαν κουκουτσια απο καρπουζι?!!!  :confused:

 

Οντως,εχει ενα δικιο ο Μπαμπης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

85 βαθμοί package και τα βολτ είναι πραγματικά λίγουλάκι λιγότερα, 1.508 περίπου. Προφανώς και γι'αυτό δήλωσα οτι είναι bench run, και φυσικά δεν συνίσταται ΠΟΤΕ!

Για καθημερινή χρήση τα 1.325 είναι τέλεια στους haswell από όσο έχω δεί, αλλά καλό είναι να είναι σε νερό έστω ΑΙΟ.

 

Τώρα, όχι ότι δεν έχω κάψει CPU αλλά, παρόλο που είμαι ρέμπελος προσέχω πολύ, δεν τα βάζω στη τύχη. Και προφανώς όταν θέλεις να benchaρεις δεν σκέφτεσαι αν θα κρατήσει η cpu πέντε χρόνια.

Κάτσε να σου δείξω, για να καταλάβεις να μη με παρεξηγείς:

5htnjf.png

fy720b.png

όλα σε νερό (καλό νερό, όλα ΑΑΑ φυσικά ακόμα και οι μητρικές)ν αλλά έχει διάφορα, π.χ. ενας πυρηνας κλπ κλπ ... δηλ αυτοι ακομα και ετσι δε περασανε τους 40 βαθμούς.

Σε bench ο ιντελ εφτασε πολλά, 90άρισε και ο AMD περασε πολύ τους 70.

Οι επεξεργαστές δουλευουν φυσικά ακόμα ρολόι αλλά δεν πιάνουν ποιά τα ίδια ρολόγια.

¨Οτι είπαν τα παιδιά παραπάνω, υπάρχει degradation και είναι υπαρκτό, γι'αυτό σε δηλώσεις για bench run κλπ πάντα με επιφύλαξη τα βολτ κλπ. Οταν κάποιος βάζει τέτοιες ποσότητες δε σημαίνει πως γίνεται πάντα ούτε ότι το κομμάτι που έχουμε θα δεχτεί τέτοια μεταχείρηση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επεξεργαστές δουλευουν φυσικά ακόμα ρολόι αλλά δεν πιάνουν ποιά τα ίδια ρολόγια.

¨Οτι είπαν τα παιδιά παραπάνω, υπάρχει degradation και είναι υπαρκτό, γι'αυτό σε δηλώσεις για bench run κλπ πάντα με επιφύλαξη τα βολτ κλπ. Οταν κάποιος βάζει τέτοιες ποσότητες δε σημαίνει πως γίνεται πάντα ούτε ότι το κομμάτι που έχουμε θα δεχτεί τέτοια μεταχείρηση.

Και μετά λέγανε ο Skylake με 1.6 δεν έπαθε τίποτα :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θυμάσαι Sheo μιλάμε πολύ πλάκα οι τύποι

Κάτσε, αν σκεφτείς τα άλλα δύο θέματά τους, την χρονική διαφορά που είχαν, κάπου σύντομα θα ξανανοίξουν :P

 

popcorn.jpg

Kαι αυτήν την φορά δεν θα είμαι απλός θεατής  :ph34r:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά λέγανε ο Skylake με 1.6 δεν έπαθε τίποτα :P

Μην αρχίζεις πάλι, χτες έφυγε το ban του θέματος :(

Ο Γιαννάκης όνομα και πράγμα έκανε παράπονα στην διεύθυνση :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αρχίζεις πάλι, χτες έφυγε το ban του θέματος :(

Ο Γιαννάκης όνομα και πράγμα έκανε παράπονα στην διεύθυνση :D

Aoυτς, λυπάμαι φίλε μου!  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην παρεα αλλαχτηκε το τροφοδοτικο (απο cm750m πηγα σε rm 1000x) και ειπα να πιεσω λιγο παραπανω τις καρτες και παραθετω ενα heaven 4 με ανεβασμενα ρολογια 1200/1400 

post-260475-0-75772400-1447778435_thumb.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην παρεα αλλαχτηκε το τροφοδοτικο (απο cm750m πηγα σε rm 1000x) και ειπα να πιεσω λιγο παραπανω τις καρτες και παραθετω ενα heaven 4 με ανεβασμενα ρολογια 1200/1400 

 

 

Πολυβόλο μιλάμε!!!Ωραίος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...