Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα και απο εμενα στα 4.5 γιατι χωρις νερακι, ντεν πεζι το ντοσι παραπανο τασι απο 1.38V :D

p.s Cache απειραχτη και μνημες απειραχτες. Εχει ζουμι η cpu αλλα σιγουρα οχι αερα..

 

Capture.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

οριστε και ενα single- στα max ρολογια του 5960 3.5 δηλαδη με καρφωτη συχνοτητα

αλλα και με τις μνημες χαμηλα στα 2400 και τη cache στο πατο στα 35

 

cv cfgcfg.JPG

Είσαι απάτη όμως ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ`οτι είδα θέμα με το ρεύμα δεν έχω.Στα 5 μια χαρά είναι το 1.45

 

Με ρεύμα 1.47 εδώ είναι τα αποτελέσματα

 

 

 

Με το κόλπο του Θάνου στα 1.47

 

 

Επ επ πειτε και σε μενα βρε παιδια τι κολπο!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα realbench από μένα στα καθημερινά ρολόγια ...

 

BabisTs εγω παραθετω και εσυ απλα μου λες.. 

 

Single 980Ti

witcher3.jpg

 

 

 

980Ti SLi 

 

 

witcher3_sli.jpg

 

 

Kαι ρωταω εγω τωρα.. Κριμα δεν ειναι να σε κρατανε πισω; :D axaxaxax

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BabisTs εγω παραθετω και εσυ απλα μου λες..

Kαι ρωταω εγω τωρα.. Κριμα δεν ειναι να σε κρατανε πισω; :D axaxaxax

 

Μεταξύ G1 και reference 980ti σε κρατάει 100mhz πίσω.H reference gpus αξίζουν γενικά μόνο αν μπαίνουν σε μπλόκ νερού(ειδάλλως τα βρίσκουν κάπως σκούρα στο overclockability).Όπως και να έχει το σύστημα σου απλά πετάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακουσω τιποτα παιδια αλλαξα παλι καρτουλα γυρισα στην αξιοπιστια της NVIDIA.Στα χερια μου παλι η Gigabyte 970 G1 GAMING...να δειξω ενα ψωφογατο σε χαλαρo οveroclocking 1250/1900 χωρις ρευματα 

 

1248.png

 

Kαι ενα Firestrike

 

970.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ G1 και reference 980ti σε κρατάει 100mhz πίσω.H reference gpus αξίζουν γενικά μόνο αν μπαίνουν σε μπλόκ νερού(ειδάλλως τα βρίσκουν κάπως σκούρα στο overclockability).Όπως και να έχει το σύστημα σου απλά πετάει.

 

Καμια 80αρα MHz ειναι περα απο την πλακα που κανουμε.. ;)

Τα ρολογια σε 1580 δεν μπορει να τα κρατησει ουτε η ψυξη της G1 πεφτει μεχρι και 1540MHz αν εχω συνεχομενα 98+ gpu usage στα πολυ απαιτητικα παιχνιδια (W3,Unity) που και παλι βεβαια ειναι πολυ καλα..

Τα ρολογια SLi παιζουν απο 1450-1470 οπως βλεπεις περιπου λογω reference..

Απο εμπειρια βεβαια και με 2 G1 θεωρητικα να επαιζα, δυσκολα κρατας εκει ψηλα τα ρολογια, λογω υπερθερμανσης της μιας G1. .Παιζεις στην καλυτερη ~1510MHz. Τωρα αν πας για water block σε καλα κομματια G1 σαν και αυτο που εχω/εχεις, κατι κανεις..

Οπως εχω υπολογισει  ουτε 2-3 fps σε 4k που συνηθως παιζω.. Αντε στα 1440p 4-5 και αν  ;)

Oπως καταλαβαινεις δεν αξιζει και πλακα κανω, ειναι μονο για bench κατασταση που και παλι για να δεις αποτελεσματα θες αζωτακι και καλες τασεις αλλιως παιζεις με ψιχουλα.. 

 

p.s Η reference και σε νερο παιζει να μην δωσει και παραπανω, τζογος ειναι.. Μπορει να βαραει τοιχο ουτως ή αλλως. Και custom bios-τασεις  να της βαλω δηλαδη να μην πηγαινει πανω απο 1480MHz που ειναι το οριο της τωρα με το stock HSF.. 

Μονο για θερμοκρασιες αξιζει να το κανεις ή για custom build ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια 80αρα MHz ειναι περα απο την πλακα που κανουμε.. ;)

Τα ρολογια σε 1580 δεν μπορει να τα κρατησει ουτε η ψυξη της G1 πεφτει μεχρι και 1540MHz αν εχω συνεχομενα 98+ gpu usage στα πολυ απαιτητικα παιχνιδια (W3,Unity) που και παλι βεβαια ειναι πολυ καλα..

Τα ρολογια SLi παιζουν απο 1450-1470 οπως βλεπεις περιπου λογω reference..

Απο εμπειρια βεβαια και με 2 G1 θεωρητικα να επαιζα, δυσκολα κρατας εκει ψηλα τα ρολογια, λογω υπερθερμανσης της μιας G1. .Παιζεις στην καλυτερη ~1510MHz. Τωρα αν πας για water block σε καλα κομματια G1 σαν και αυτο που εχω/εχεις, κατι κανεις..

Οπως ειναι υπολογισμενα σε αρκετα παιχνιδια και μεγαλες αναλυσεις αυτα ειναι για 1440p και πανω 3-4fps το πολυ και ουτε 2 σε 4k που συνηθως παιζω.. ;)

Oπως καταλαβαινεις δεν αξιζει και πλακα κανω, ειναι μονο για bench κατασταση που και παλι για να δεις αποτελεσματα θες αζωτακι και καλες τασεις αλλιως παιζεις με ψιχουλα.. 

 

 

Όπως καταλαβαίνεις στα 1450+ το sli σου πυροβολάει κατα ριπάς...

Γενικά για μένα η g1 έβγαλε το καλύτερο για hsf στην σειρά 900series της nvidia.Δώσε και κανα bench στο λαό σε απλό τρέξιμο και σε sli να κάνεις σουρωτήρι τα αλεξίσφαιρά bro...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως καταλαβαίνεις στα 1450+ το sli σου πυροβολάει κατα ριπάς...

Γενικά για μένα η g1 έβγαλε το καλύτερο για hsf στην σειρά 900series της nvidia.Δώσε και κανα bench στο λαό σε απλό τρέξιμο και σε sli...

 

Ναι ρε προφανως και δεν εχω κανενα παραπονο, οτι και να του πεταξω το διαλυει.. Αφου το εγραψα οτι αστειευομαι.. 

Πες μου τι θες να δεις και θα το βαλω..

 

p.s Εννοειται οτι η G1 ειναι μακραν η ποιοτικοτερη υλοποιηση μεχρι στιγμης..

Δεν ξερω τωρα η lightning της MSI τι ψαρια πιανει σε μεσο ορο, γιατι δειχνει εντυπωσιακο σε specs pcb, αλλα εκει με αυτα τα λεφτα που στοιχιζει περνεις titan και water block και κανεις παρτυ :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια 80αρα MHz ειναι περα απο την πλακα που κανουμε.. ;)

Τα ρολογια σε 1580 δεν μπορει να τα κρατησει ουτε η ψυξη της G1 πεφτει μεχρι και 1540MHz αν εχω συνεχομενα 98+ gpu usage στα πολυ απαιτητικα παιχνιδια (W3,Unity) που και παλι βεβαια ειναι πολυ καλα..

Τα ρολογια SLi παιζουν απο 1450-1470 οπως βλεπεις περιπου λογω reference..

Απο εμπειρια βεβαια και με 2 G1 θεωρητικα να επαιζα, δυσκολα κρατας εκει ψηλα τα ρολογια, λογω υπερθερμανσης της μιας G1. .Παιζεις στην καλυτερη ~1510MHz. Τωρα αν πας για water block σε καλα κομματια G1 σαν και αυτο που εχω/εχεις, κατι κανεις..

Οπως εχω υπολογισει  ουτε 2-3 fps σε 4k που συνηθως παιζω.. Αντε στα 1440p 4-5 και αν  ;)

Oπως καταλαβαινεις δεν αξιζει και πλακα κανω, ειναι μονο για bench κατασταση που και παλι για να δεις αποτελεσματα θες αζωτακι και καλες τασεις αλλιως παιζεις με ψιχουλα.. 

 

p.s Η reference και σε νερο παιζει να μην δωσει και παραπανω, τζογος ειναι.. Μπορει να βαραει τοιχο ουτως ή αλλως. Και custom bios-τασεις  να της βαλω δηλαδη να μην πηγαινει πανω απο 1480MHz που ειναι το οριο της τωρα με το stock HSF.. 

Μονο για θερμοκρασιες αξιζει να το κανεις ή για custom build ;)

εξαρταται παντα βεβαια απο τη reference αν ειναι καλο κομματι και ανεβαζει αξιζει να μπει σε νερο και πιστεψε με θα ναι η μερα με τη νυχτα σε αποδοση,τωρα αν μιλαμε συγκεκριμενα για την 980ti σιγουρα και η reference θα δουλευει πολυ καλα και οντως ισως να μην αξιζει τα λεφτα/αποδοση για να μπει σε νερο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...